Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

wyniki - beta i tarczyca

124»

Komentarz

  • TSH 0,72 (czyli nawet niższe, miałam jakoś szóstkę na końcu w pamięci), niemiecka norma 0,30-4,20 (stan ostrzegawczy od 2,50)
    FT4 1,4 (norma 0,9-1,7)
    FT3 3,0 (norma 2,0-4,4)

    Jak widzisz, obie mamy TSH w normie, nie poniżej (poniżej byłoby mniej niż 0,30).

  • dobra, odczarujmy to TSH

    TSH to hormon przysadki, a nie tarczycy. Steruje pracą tarczycy.

    Jeśli organizmowi brakuje hormonów tarczycy (FT3 i FT4) przysadka wydziela TSH. Jeśli brakuje dużo - wydziela dużo TSH, jeśli hormonów taczycy jest za dużo - TSH prawie się nie wydziela.

    Badanie TSH jako diagnostyka chorób tarczycy było bardzo przydatne wtedy, kiedy nie istniały precyzyjne i tanie metody badania poziomu hormonów tarczycy. Ale dziś nie ma tego problemu.

    Dlatego dziś diagnozowanie tarczycy na podstawie samego TSH jest jak wróżenie z fusów. Niskie TSH wcale nie musi oznaczać nadczynności, a wysokie niedoczynności (może np. oznaczać chorobę przysadki a nie tarczycy).

    Żeby zdiagnozować nadczynność tarczycy nie wystarczy niskie TSH. Żeby zdiagnozować nadczynność - hormony tarczycy musiały by być znacznie powyżej normy (zwłaszcza FT3).

    Niskie TSH może wynikać z różnych przyczyn. Np. hormon ciążowy (słynna betaHCG) obniża wydzielanie TSH. Również zażywanie leków tarczycowych (FT4 i FT3) obniża poziom TSH.

    Reasumując: bardzo proszę się nie denerwować wynikami samego TSH, zwłaszcza jeśli reszta wyników jest w porządku.
  • edytowano lipiec 2012
    Marsjanko a co powiesz gdy ja mam 
    marzec-tsh 2,80 
    kwiecień -1,28 
    maj-1,00 
    czerwiec-0,025 
     

    troszke mniej euthyroksu brałam  
    I lipiec 4,89?
  • edytowano lipiec 2012
    Dzięki Marsjanko. Nie znam się jeszcze na tym obszarze medycyny. Rzuciłam okiem tylko na wyniki badań, zobaczyłam, że wszystko w normie i stwierdziłam, że ok. Do lekarza się umówię jakoś w przyszłym tyg. Teraz zaczęłam się nad tym zastanawiać. Tym bardziej, że lekarz zleciła tylko tsh, ft4 i atpo, mówiąc, że to pod kątem Hashimodo. Teraz jak Was czytam zastanawiam się czy jest sens tak bez ft3?

    TSH 2,6 (norma 0,4-4,0)
    FT4 1,18 (0,89-1,76)
    ATPO 11,1 (10-40)
  • Bridget,
    powtórzę - zmienianie dawki i ocenianie poziomu hormonów tarczycy na podstawie samego TSH to wróżenie z fusów

    nie wiem na jakiej dawce byłaś, o ile zmniejszyłaś, nie wiem czy badania zawsze robisz rano, na czczo i bez tabletki - więc naprawdę trudno mi coś powiedzieć


    Emilia_K,
    badanie bez FT3 jest niekompletne,
    TSH jak na młodej kobiety jest wysokie (ja nie miałam nigdy oznaczonego wyższego niż 2,5 - a jestem chora)
    FT4 też nie jest nadzwyczajne FT4 33.33% [ wynik 1.18, norma (0.89 - 1.76)]

    generalnie do zdiagnozowania hashi potrzebne są badania:
    - z krwi: TSH, FT3 i FT4, aTPO i aTG
    - USG tarczycy (z porządnym opisem)


  • No cóż. Moja endo potrafi zdiagnozować hashi na podstawie samego TSH i USG... 
    Potrafi też zwymyślać pacjenta jeśli próbuje cokolwiek dopytać względnie zasugerować inne badania.
    No i jeszcze, na pytanie o podstawy ustalenia dawki hormonu, stwierdzić: 'My tu płacimy za pani badania, a pani leczyć się nie chce?!"
    Wcale nie jakaś starej daty...









    Wiem, wiem powinnam poszukać innej. Ale motywacji mi brak, bo nie czuję by mi coś było...
  • Ja dziś kompleksowo zrobiłam: TSH, FT3, FT4, Ferrytynę, B12, cukier i morfologię - bo podejrzewam niedoczynność. Wyniki w poniedziałek - a potem szukanie dobrego endo w Gdańsku. :confused:
    Doktor Lewczuk ponoć jest dobra. Ale są kolejki i ma też chyba specyficzne podejście, które nie każdemu odpowiada. Moja mama się u niej leczy i jest zadowolona, więc tyle mogę podpowiedzieć.
  • No cóż. Moja endo potrafi zdiagnozować hashi na podstawie samego TSH i USG... 
    Potrafi też zwymyślać pacjenta jeśli próbuje cokolwiek dopytać względnie zasugerować inne badania.
    No i jeszcze, na pytanie o podstawy ustalenia dawki hormonu, stwierdzić: 'My tu płacimy za pani badania, a pani leczyć się nie chce?!"
    Wcale nie jakaś starej daty...









    Wiem, wiem powinnam poszukać innej. Ale motywacji mi brak, bo nie czuję by mi coś było...
    @Barbaro - nie chodzimy do tej samej?;) 

    no, moja nie krzyczy, raczej drwiąco pyta lub informuje 
  • Nie wiem gdzie przyjmuje na drugą zmianę, ale chyba ciut daleko by do pracy miała. Może zresztą dlatego taka sfrustrowana i na przejazdy na badaniach oszczędza...
  • edytowano lipiec 2012
    @Marsjanka, jakbyś zajrzała, to będę wdzięczna, jeśli napiszesz co mogą oznaczać takie wyniki:

    TSH - 3,10 (norma 027-4,20)
    FT3 - 3,37 (2,04-4,40)
    FT4 - 1,29 (093-1,71)
    ATG - 13,19 (0-115,0)
    ATPO - 10,5 (0,0-34)

    ferrytyna 25 (13-150)
    wit. B12 - 251 (191-663)

    Czyżby niedoczynność?

    W czw. mam wizytę u mojej gin-eno, być może zrobi mi usg.
  • Marsjanko bywasz tu czasem, bym sie coś Ciebie doradziła?
  • @Wiol - jak na moje, to masz cały czas za niskie hormony tarczycy. Może po tej zwiększonej do 100 dawce eutyroxu będzie lepiej. Zmiany w poziomie TSH wskazują na to, że ten eutyrox potrzebny Ci był ale to TSH ciągle jeszcze masz za wysokie (wiem, wiem, że niby w normie ale w zasadzie, to ono powinno być poniżej 2). Hormony tarczycy powinnaś mieć raczej powyżej połowy normy, żeby nie było się do czego przyczepić.
    Jeśli będziesz spokojniejsza po konsultacji z jakimś endokrynologiem, to znajdź kogoś mądrego (może @Marsjanka doradzi) i się spotkaj.
  • Polecicie jakiegoś endo w Poznaniu?
  • @dana Podpytam koleżankę z pracy, bo ostatnio coś o dobrym lekarzu wspominała, ale to dopiero w poniedziałek, bo w chwili obecnej jest na chorobowym.
  • W Poznaniu znam i leczę się u prof Marka Ruchały z kliniki na Przybyszewskiego. Prywatnie przyjmuje też w Wągrowcu.
  • @dana Podpytam koleżankę z pracy, bo ostatnio coś o dobrym lekarzu wspominała, ale to dopiero w poniedziałek, bo w chwili obecnej jest na chorobowym.
    W Poznaniu znam i leczę się u prof Marka Ruchały z kliniki na Przybyszewskiego. Prywatnie przyjmuje też w Wągrowcu.
    Dziękuję za odzew
    ^:)^
  • @Marsjanka

    Bardzo potrzebuję Twojej pomocy i rady - wysłałam prv. Zerknij proszę.
  • @AB pewnie będzie wiedziała :)
  • Ciapam, już znalazłam.
  • Ale może są i inne, równie cenne?
    ;;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.