Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego młodzi wybierają Mszę trydencką?

edytowano czerwiec 2011 w Arkan Noego
Możliwość lepszego skupienia oraz przeżycia Eucharystii jako ofiary przyciąga wciąż nowych młodych do tak zwanej Mszy trydenckiej. W środowiskach, które sprawują nadzwyczajną formę rytu rzymskiego, jest też więcej powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego â?? uważa sekretarz Papieskiej Komisji â?žEcclesia Deiâ?. Zdaniem ks. Guido Pozzo istota kryzysu powołań tkwi w złej formacji seminaryjnej. Tam, gdzie formacja jest poważna i rygorystyczna, gdzie nie czyni się ustępstw na rzecz sekularyzmu, odradzają się też powołania â?? zauważa sekretarz watykańskiej dykasterii.

W wywiadzie dla portalu Nouvelles de France przypomniał on, że motu proprio Summorum Pontificum, przywracające dawną liturgię, jest przeznaczone dla całego Kościoła, aby wszystkim umożliwić korzystanie z bogactwa katolickiej liturgii. Ryty zwyczajny i nadzwyczajny mają charakter komplementarny, mają się nawzajem uzupełniać â?? podkreślił. Ujawnił również główne tematy rozmów doktrynalnych Stolicy Apostolskiej z lefebrystami. Zasadniczym celem jest precyzyjne ustalenie soborowego nauczania. Niektóre obiekcje Bractwa św. Piusa X są bowiem słuszne i odnoszą się do błędnej interpretacji Soboru, która zrywała z tradycją Kościoła â?? podkreślił ks. Pozzo.

http://www.oecumene.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=495101
«134

Komentarz

  • Podbiję i powtórzę fragment, który stanowi clou tej informacji:

    "Ujawnił również główne tematy rozmów doktrynalnych Stolicy Apostolskiej z lefebrystami. Zasadniczym celem jest precyzyjne ustalenie soborowego nauczania. Niektóre obiekcje Bractwa św. Piusa X są bowiem słuszne i odnoszą się do błędnej interpretacji Soboru, która zrywała z tradycją Kościoła."

    Wynika z tego, że lefebryści pomagają Ojcu Świętemu w ustaleniu interpretacji Soboru zgodnej z tradycją Kościoła. W ten sposób będzie można precyzyjnie ustalić soborowe nauczanie.

    Zdaje się, że Benedykt na stare lata stał się większym reakcjonistą, niż można było się spodziewać.
  • Czy to znaczy, że jestem już stara?
    Nawet czterdziestki jeszcze nie mam...
  • No wiesz mi w 2000 roku lekarka powiedziała, patrząc na rezonans mojej głowy, że mam mózg 100 latka. Na starość trzeba sobie zapracować
  • No tak, ja tej wiosny tylko jedno okno umyłam
  • W tradiświatku pojawiły się też pogłoski o rychłym uregulowaniu statusu kanonicznego lefebrystów, poprzez ustanowienie dla nich ordynariatu niezależnego od biskupów-ordynariuszy. Innymi słowy, będzie to oznaczało podstemplowanie pieczęcią Watykanu tego, co Bractwo i tak już ma. A biskupi dostaną prztyczka w nos w podziękowaniu za pełne zaangażowania wdrażanie Summorum Pontificum.
  • E, ktoś tam coś powiedział:cool:
  • Czyli nie jesteś stara, masz jeszcze dużo czasu przed sobą.........i dużo okien
  • Tak, to oczywiście plotki. Ale już informacja ze strony Radia Watykańskiego to zapowiedź rewolucji. Wyobrażacie sobie - do tej pory źle interpretowano nauczanie SW2. A tak konkretnie, to kto źle interpretował?
  • O mantylkach coś piszą? :cj:
  • [cite] magg:[/cite]O mantylkach coś piszą? :cj:
    Tak, bez mantylki na Mszy Św -> exkomunika.
  • Mantylki wywołują ciągle emocje w internecie. Na Rebelce Tomek Torqemada z kolegami lobbują za kapeluszami i kwiecistymi chustami, bo mantylki są jak dla nich zbyt zagraniczne. Ale u mnie w kościele na Mszy niedzielnej zdecydowanie dominują i uważam je za coś naturalnego :)
  • No, dobra, ale czy mam się z tego spowiadać, że bez mantylki?
  • W Św. Krzyżu w Krakowie w zeszłym tygodniu na trydenckiej mszy prymicyjnej tłum wiernych. Małe kościoły zawsze potęgują wrażenie. Pań w mantylkach nie zarejestrowałem. Chust tylko kilka (na palcach jednej reki można policzyć). Wśród wiernych ok 3/4 to mężczyźni. Panie w mniejszości ale bardzo aktywne i to w łacinie.
  • [cite] magg:[/cite]No, dobra, ale czy mam się z tego spowiadać, że bez mantylki?
    A czy ja będę musiał się spowiadać z tego, jak zapragnę chodzić do kościoła w samych kąpielówkach?
  • Więcej na temat wywłątka:

    http://www.summorumpontificum.pl/index.php/2011/06/moment-decydujacy-dla-bractwa-swietego-piusa-x-nadszedl/
  • A tak w skrócie mógłbyś powiedzieć skąd lobbowanie ku mantylkom?
    Ja rozumiem w neo albo u opusów - bo z Hiszpanii - ale w zwykłych polskich parafiach to chyba faktycznie mało patriotycznie?
  • Ale to chyba pytanie do Magg, bo to ona poruszała w tym wątku temat mantylek :)
  • Chętnie.

    Magg: jak to z tą mantylką? Nosisz? Czemu nie chustkę?
  • A tak przy okazji, to Zosia dostała na urodziny kolorową chustę na głowę do kościoła. Ma różne opcje do wyboru.
  • Nie noszę, bo nie chodzę. Mimo, że Maciek nieustannie nas zaprasza:bigsmile:
  • Magg. Jak nosić chustkę do kościoła to nosić, a nie tylko na wybrane Msze. ;)
  • [cite] mona:[/cite]Magg. Jak nosić chustkę do kościoła to nosić, a nie tylko na wybrane Msze. ;)
    Moje babcie nosiły kapelusze.
  • Moje babcie nosiły piękne kwieciste chusty.
  • A Wasze żony i córki założą kapelusze i piękne kwieciste chusty?
  • Oczywiście, że mantylki jako przejaw kultu dla św. Mantylii :D
  • Oczywiście, ale można też czcić św. Chustyllę i św. Kapeluszyllę :)
  • Kapeluszylla to od "a capella"?
  • Tak przy okazji, zawsze się zastanawiam, czy ci tradsi, którzy w necie poświęcają mnóstwo energii na ośmieszanie mantylek (że firanki, że niepolskie, że nietradycyjne), zdołali namówić swoje lepsze połówki tudzież córki na nakrycie głów w kościele w jakikolwiek sposób? Z obserwacji na dostępnej mi próbie populacji wynika, że nie.
  • Mi się nawet nie udało namówić (jak na razie) mej lepszej połowy, żeby ze mną chodziła na Mszę w wiadomym rycie. :shamed:
  • Ale u św. Antoniego Padewskiego w poznaniu widuję coraz więcej pań z chustami na głowach. Brakuje tylko jeszcze rozdziału na strony nawy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.