Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego młodzi wybierają Mszę trydencką?

124»

Komentarz

  • [cite] Spioch:[/cite]
    [cite] Maciek:[/cite]"Mi się nawet nie udało namówić (jak na razie) mej lepszej połowy, żeby ze mną chodziła na Mszę w wiadomym rycie."

    Jaka jest kontrargumentacja?

    Pytanie było do Grega, ale równie dobrze mogło być skierowane do mnie.
    Moja druga połowa argumentuje to tak:
    1. nie znam łaciny i nie mam czasu na wgłębianie się w nią
    2. "normalna msza" jest tak samo ważna
    3. po co jeździć na drugi kraniec miasta i o porze dziwnej jak niedaleko domu lub o porze dla rodziny korzystniejszej są msze "normalne"

    Z drugiej strony dostrzega plusy ale te plusy malutkie.

    No więc ja z tych "namówionych"
    i też nie znam łaciny
    i chyba "normalna msza" nie jest tak samo "ważna"
    Nic na głowe nie wkładam bo i tak więcej ogarniam dzieci, niż cokolwiek tam słysze i przeżywam
    Nie mam pojęcia czy to wogóle ważne, że tam jestem ...mąż mi powiedział, że od samego uczestnictwa spływa wiele łask ..ja tam się nie znam ..ale od kiedy on tam chodzi to jest o wiele lepiej ...na razie jemu ..może z czasem i ja skorzystam z dobrodziejstw ..może...
  • > "najlepsze" są nastolatki z baseballówkami na głowie, siedzące w 1-ej ławce, przystępujące w czapce do Komunii... <

    Tutaj ksiądz powinien zwrócić uwagę, na początek w ogłoszeniach parafialnych, jeśli nie pomoże, to podczas podawania Komunii.

    Jeśli chodzi o mantylkę - podoba mi się - gdybym miała takową, to bym nosiła na "swoich" Eucharystiach.
    Myślę, że podczas chłodniejszych dni, fajna jest bluza z kapturem (dla niewiast), wtedy kaptur robi za nakrycie głowy.

    > Jest po to (biret - dop.mój) by zaznaczyć (po co?), że kazanie nie jest częścią Mszy. <

    Homilia (coś podobnego do kazania, ale jedynie na temat czytań z danego dnia) jest częścią Mszy - najpierw mamy Liturgię Słowa, zakończoną homilią; następnie jest Liturgia Eucharystyczna.
  • chyba "normalna msza" nie jest tak samo "ważna"
    ---
    ???
  • Nie mam pojęcia czy to wogóle ważne, że tam jestem ...mąż mi powiedział, że od samego uczestnictwa spływa wiele łask ..
    też tak mam... czasem nic nie słyszę, klęczę z dziećmi pod kościołem, bo hałasują, głośnika nie ma (oczywiście na zmianę z mężem, żeby nikt nie pomyślał, że mąż się modli, a żona pilnuje dzieci), czasem ratuje mnie mszalik, ale często tylko w myślach się modlę za księdza, żeby dobrze Mszę i za mnie ofiarował...

    ale ja od narzeczeństwa wiedziałam z kim biorę ślub, może jeszcze wtedy myślałam, że przekabacę go na wspólnotę oazową, ale teraz to już bym nie chciała...

    no i często jednak chodzimy na NOM, choć ostatnio rzadziej

    a co to jest sutanella?
  • Taki rodzaj sutanny dla świeckich np. ministrantów
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]chyba "normalna msza" nie jest tak samo "ważna"
    ---
    ???

    że mniej ważna a może nawet wogóle nie ważna
    ostatnio słyszałam że nie godna !
    dokładniej wyjaśnią bardziej wtajemniczeni tu obecni ;)
  • masakra
  • Gorzej niż masakra.

    Asiao, nie powtarzaj kłamstw.
  • [cite] asiao:[/cite]
    że mniej ważna a może nawet wogóle nie ważna
    ostatnio słyszałam że nie godna !
    dokładniej wyjaśnią bardziej wtajemniczeni tu obecni ;)
    Bzdura, Witek już cytował odpowiedni dokument z Watykanu.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] asiao:[/cite]
    że mniej ważna a może nawet wogóle nie ważna
    ostatnio słyszałam że nie godna !
    dokładniej wyjaśnią bardziej wtajemniczeni tu obecni ;)
    Bzdura, Witek już cytował odpowiedni dokument z Watykanu.

    moge prosic o wklejenie "cytatu"?
  • Myślę, że AsiO mogło chodzić o to, że czy Msza jest ważna, czy nie ważna - to zależy od księdza, z jaką intencją odprawia Mszę, czy z intencją spełnienia Ofiary, czy pamiątki uczty, a tu wiele zależy od wykształcenia w seminarium, które otrzymał.
  • Msza jest ważna mimo tego, że ważnie wyświęcony ksiądz myśli tak czy inaczej.
  • [cite] asiao:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] asiao:[/cite]
    że mniej ważna a może nawet wogóle nie ważna
    ostatnio słyszałam że nie godna !
    dokładniej wyjaśnią bardziej wtajemniczeni tu obecni ;)
    Bzdura, Witek już cytował odpowiedni dokument z Watykanu.

    moge prosic o wklejenie "cytatu"?

    tu
  • Młodociana wyznawczyni św. Mantylli :)

    http://img268.imageshack.us/img268/8190/110626018800x600.jpg
  • Czad. Ale u nas nie miała!


    Wracając do tematu - w piątek był trydencki chrzest Jędrka, a w sobotę byliśmy na ślubie osób z rodziny - u Dominikanów na Służewiu. I stwierdziłam ,że tradsowieję straszliwie, bo na pewne rzeczy po prostu nie mam nerwów.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.