Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego młodzi wybierają Mszę trydencką?

13

Komentarz

  • Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny". (1 Kor 11, 5-7).
    Czyli ostrzyżone są zwolnione z burek na głowach.
  • [cite] Klarcia:[/cite]Ja tam wolę obok Myszatego siedzieć, po której stronie jest mi obojętne.
    Eucharystie, w których uczestniczymy są celebrowane - a nie "porządnie odprawiane".
    No tak, nie ma to jak czepnac sie slówka. Moja jest celebrowana rowniez- ok? Jest organista (glos ma sredni, ale sie przyklada), ministranci, odpowiednie szaty, piesni itp.
    Natomiast panie siedza (glownie, bo czesc sie miesza) w jednej nawie, a panowie w drugiej, bo jest to mala wiejska parafia z do tego zabytkowym kosciólkiem drewnianym. Rodziny czesto siedza razem, ale jak przychodzi sama pani, to siada po prawej, a jak sam pan to po lewej. Jak to zauwazylismy, to staram sie, zeby chlopcy siedzieli po lewej z tata, choc roznie wychodzi.
  • [cite] mona:[/cite]
    Czyli ostrzyżone są zwolnione z burek na głowach.
    Zaprośmy buddystki na Mszę Św. w NFRR. Uczcimy tym sposobem też 25 rocznicę Asyżu i będziemy wybitnie ekumeniczni.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] mona:[/cite]
    Czyli ostrzyżone są zwolnione z burek na głowach.
    Zaprośmy buddystki na Mszę Św. w NFRR. Uczcimy tym sposobem też 25 rocznicę Asyżu i będziemy wybitnie ekumeniczni.
    Może muzułmanki? Tradycji stanie się zadość :D
  • Serio, mantylka nigdy nie gościła w polskich parafiach. A chusty się widuje po wsiach do dziś.
  • "mantylka nigdy nie gościła w polskich parafiach"

    Mam szukać tego obrazu Chełmońskiego, gdzie na froncie jest babka w mantylce?

    Oczywiście, że była mało popularna, bo droga, elitarna, kojarząca się z zagraniczną modą. Wcale tego nie neguję. Ale "nigdy" to za dużo powiedziane.

    Zresztą, jakie to ma dzisiaj znaczenie? Czy od panów wymagamy, aby ubierali się do kościoła jak w XIX wieku?
  • Rozumiem, że Maciek z elity. A to przepraszam. :tongue:
  • Była wyjątkiem ok. Użyłem złego kwantyfikatora. Lecz również nie całą prawdą jest Twoje twierdzenie, iż tradycja chust wymarła.
  • [cite] Spioch:[/cite]Rozumiem, że Maciek z elity. A to przepraszam. :tongue:
    Ja akurat mantylki nie noszę, ale moje Panie są absolutnie elitarne, niepowtarzalne i najwspanialsze na świecie :)
  • "Lecz również nie całą prawdą jest Twoje twierdzenie, iż tradycja chust wymarła."

    Nie mam nic do chust. Kto je lubi, niech nosi :)
  • Pamiętam jedna dalsza ciotkę, ona to nawet na co dzień chustę nosiła, a do kościoła to taką odświętna miała.
  • Jak bylam na wycieczce w Moskwie, to dziewczyna, ktora nas oprowadzala przy wejsciu do cerkwi sprytnie wciagnela sobie na glowe tylna czesc szala i juz miala okrycie glowy.
    Ale to na jesien bylo i zimno, wiec miala szal na sobie.
    Calkiem ladnie wygladala (cos w stylu coco chanel):wink:

    edit: wrzucam przykladowa fotke:
    images?q=tbn:ANd9GcRCzKCSmj_EwxFBzAKiDk8EhJL1qPTna5NThY7eI7Za9IEUEjKN
  • [cite] Milagro:[/cite]Jak bylam na wycieczce w Moskwie, to dziewczyna, ktora nas oprowadzala przy wejsciu do cerkwi sprytnie wciagnela sobie na glowe tylna czesc szala i juz miala okrycie glowy.
    Ale to na jesien bylo i zimno, wiec miala szal na sobie.
    Calkiem ladnie wygladala (cos w stylu coco chanel):wink:
    No właśnie ja też takie akcje zaobserwowałem: znaczy szal ozdabiający suknię wykorzystywany jako chusta na Mszy Św. Sprytne.
  • [cite] Gregorius:[/cite]suknię wykorzystywany jako chusta na Mszy Św. Sprytne.
    Już sądziłem że suknię wykorzystywaną jako chustę... :D
    To by dopiero było sprytne :D
  • Fajnie to wychodzi.
    Tradsi rodzimi ludowo-narodowi - chuściarze,
    tradsi rodzimi-arystokraci lub tradsi europejscy - mantylkowcy
    no i cała reszta (dominująca) tradsi liberalni (nieprzekonani do konieczności nakrywania głowy).:wink::wink::wink::wink:
  • ja rzeczywiście ludowy jestem! :shocked:
  • @Spioch: można jeszcze brać przykład z poprzedniego prezydenta RP:
    Kaczy%C5%84ski_mycka.JPG
  • [cite] knrdsk1:[/cite]ja rzeczywiście ludowy jestem! :shocked:
    Zakładasz chustę? :shocked:
  • nie, w wózeczku wożę :tongue:
  • [cite] Gregorius:[/cite]@Spioch: można jeszcze brać przykład z poprzedniego prezydenta RP:
    Kaczy%C5%84ski_mycka.JPG


    To ten z brodą na czarno i w KAPELUSZU?
  • [cite] knrdsk1:[/cite]nie, w wózeczku wożę :tongue:
    A ja zakładam:bigsmile:

    @Śpioch: tradsi liberalni:swingin:
  • czytałem gdzieś dla kogo zarezerwowana jest biała mycka...
  • [cite] Prayboy:[/cite]czytałem gdzieś dla kogo zarezerwowana jest biała mycka...
    Menora płonęła w Pałacu Prezydenckim
  • i jeszcze fotka dla PrayBoya:

    f816805dfe54a88a.jpg
  • tu ma czarną...:confused:
  • Bo czarna jest dla murzynów.
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Bo czarna jest dla murzynów.
    a z mlekiem?
  • Z mlekiem to TUTAJ panie Ci powiedzą.
  • [cite] Gregorius:[/cite]Proponuję arabskie burki, też nie nasze, ale "trzeba tworzyć nową tradycję". :confused:

    A niby czemu nie? Całkiem fajnie by wyglądały.:bigsmile:
  • [cite] mona:[/cite]
    Może muzułmanki? Tradycji stanie się zadość :D

    A niby - czemu nie?
    "Nasz tata chrzestny" (wyznanie - islam) chodzi z małym na Msze św., nieregularnie co prawda, tylko w wyjątkowe święta, ale jednak. Na I Komunii też będzie.:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.