Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wśród relikwii płonie korona cierniowa Chrystusa

2

Komentarz

  • edytowano kwiecień 2019
    a ja rozmyślam sobie o ludziach, którzy tę budowlę stawiali
    jaka pokora, staranie, ile wyrzeczeń...
    dzielą nas setki lat, ale cóż to....
    daj Boże żebyśmy brali z nich przykład...

    bardzo porusza mnie to, że ( z ich perspektywy) budowie nie było końca
    pokolenia przemijały, a oni dążyli do celu 
    nie widzieli zwieńczenia dzieła (większość)
    a dziś szybko chcemy mieć efekt

  • Prayboy powiedział(a):
    już są głosy o odbudowie jako centrum multikulturowe a nie kościół katolicki :-(
    budynek katedry i ziemia pod nią nie należy do KK ale do państwa :-(

     :/  Obawiam się, że tak właśnie zrobią. Idea swieckosci państwa odbiera Francuzom rozum.
  • edytowano kwiecień 2019
    Iglica która się zawaliła została dobudowana 200 lat temu - zniszczone witraże także pochodzą w większości z XIX wieku

    Oprócz konstrukcji dachu wydaje się że większość oryginalnych rzeczy ocalała, łącznie z samą kamienną istotą konstrukcji. To też jakoś symboliczne - są sprawy których się ogień piekielny nie ima.
    Podziękowali 3asiao wielorybek Joannna
  • mysikrolica powiedział(a):
    Jesli nie bylo pieniedzy na renowacje to nie wiem czy teraz bedzie na odbudowe (bez porownania wiecej pewnie).

    Straszny zal 


    François-Henri Pinault zaoferował 100 milionów € na odbudowę 
    Podziękowali 1asiao
  • Prayboy powiedział(a):
    już są głosy o odbudowie jako centrum multikulturowe a nie kościół katolicki :-(
    budynek katedry i ziemia pod nią nie należy do KK ale do państwa :-(




    :o serio?
    Podziękowali 1Prayboy
  • mader powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    mysikrolica powiedział(a):
    Jesli nie bylo pieniedzy na renowacje to nie wiem czy teraz bedzie na odbudowe (bez porownania wiecej pewnie).

    Straszny zal 


    François-Henri Pinault zaoferował 100 milionów € na odbudowę 
    Katedry czy Centrum Kultury?
    Tego nie wiem, radio zet podało tylko: 
    François-Henri Pinault, francuski miliarder i właściciel m.in. marki Gucci, zaoferował 100 milionów euro na odbudowę Katedry Notre-Dame w Paryżu. Wielką zbiórkę na odrestaurowanie symbolu francuskiej stolicy zapowiedział prezydent Emmanuel Macron. 

    Podziękowali 1Hope
  • monia3 powiedział(a):
    Prayboy powiedział(a):
    już są głosy o odbudowie jako centrum multikulturowe a nie kościół katolicki :-(
    budynek katedry i ziemia pod nią nie należy do KK ale do państwa :-(




    :o serio?
    tak mowil rano Piotr Witt z Paryża, korespondent Radia Wnet
  • To dlatego że katedra była budowana jako obraz Boga na ziemi. Takie czasy to były
    Podziękowali 1Joannna
  • "Filary ziemi" to książka i serial. Opowiada o budujących katedry i o sredniowieczu. Polecam!
  • Ja mam podobne przemyślenia ilekroć patrzę na ocalałe przedwojenne kamienice... nowoczesne budowle są dla mnie zbyt surowe i bez duszy 
  • edytowano kwiecień 2019


    Historia ta w Paryzu trwa
    XV wiek już sięga dna
    Jest miłość i namiętność tam
    I zimny mur jest Notre Dame
    A my artyści Bożych scen
    Od zwykłych słów, niezwykłych rzeźb
    Historii tej przedziwny wzór
    Kładziemy wam do stóp

    Już nadszedł czas podniebnych katedr, ale
    Choć kończy się wiek
    Człowiek znów nie sięgnie gwiazd
    Zapisze tylko swą historię, w chwale
    Tam, gdzie wznosi się świat z kamienia i ze szkła

    Tak z dnia, na dzień, za metrem, metr
    Powoli rósł na bruku cień
    Dziesiątki wież ku niebu hen
    Wprost z naszych rąk podniosło się
    A trubadurzy widząc, że
    Do nieba już tak blisko jest
    Śpiewali nam nadziei pieśń,
    Że swiat odrodzi się

    Już nadszedł czas podniebnych katedr, ale
    Choć kończy się wiek
    Człowiek znów nie sięgnie gwiazd
    Zapisze tylko swą historię, w chwale
    Tam, gdzie wznosi się świat z kamienia i ze szkła

    Wierzymy w świat podniebnych katedr, ale
    Dziś przy bramach miast
    Barbarzyńcy kłębią się
    Choć wiek XX minie w pełnej chwale
    Będą dalej stać
    By im ktoś pozwolił wejść

  • edytowano kwiecień 2019
    a mnie irytują te deklaracje o szybkiej odbudowie
    tego się nie da odbudować, odzyskać
    to wiara budowała te mury, żywa wiara
    straciliśmy, zmarnowaliśmy to co przeszłe pokolenia nam przekazały
    jesteśmy pyszni bo wydaje nam się, że dzisiejsza "technika" pozwoli nam postawić znowu, ale to będzie tylko imitacja...



  • Niekoniecznie, przecież katedry płonęły, niszczaly i potem byly odbudowywane, remontowane. Nie nazwałbym tego imitacją. Sporo z katedry ND jednak zostało. Zresztą to, co spłonęło też nie było w całości sredniowieczne, czy oryginalne. Co to właściwie znaczy oryginalne w przypadku budowli tak starej?  Gorzej, jak będą tam chcieli zrobić jakieś multikulti centrum czy inną świątynię rozumu
  • "W ubiegłym tygodniu rzeźby zdobiące dach paryskiej katedry Notre-Dame zostały zdjęte w celu przeprowadzenia pierwszej od ponad 100 lat renowacji. To pierwsza część remontu średniowiecznej świątyni. Przy pomocy żurawia, z dachu katedry Notre-Dame zdjęto miedziane posągi przedstawiające 12 apostołów. Rzeźby zostaną odrestaurowane w południowo-zachodniej Francji. Po zakończeniu prac miały wrócić na wysokość 96 metrów. Odnowienie samej iglicy miało kosztować sześć milionów euro, a według niektórych szacunków, koszt odnowienia całej katedry miał pochłonąć nawet 150 milionów euro"

    zrodlo onet



  • Wczoraj były obawy, że zniszczenia są tak duże, że może nie ocaleć nic. A jednak dalej stoi  ;)
  • Polska Misja Katolicka we Francji dla IAR: kopia Ikony Jasnogórskiej w katedrze Notre Dame nie została uszkodzona.

    Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-pozar-katedry-notre-dame-w-paryzu-na-zywo,nId,2939308#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

    Podziękowali 2Aneczka08 Joannna
  • @Rogalikowa
    chodzi mi o to, że odbudowa prawdopodobnie będzie po to, aby nie było pustki po "symbolu Francji"
    bo wiele osób "nie wyobraża" sobie Paryża bez katedry


    Podziękowali 1Rogalikowa
  • Obawiam się, że tak jest. Motywacje "dawnych", budowniczych były jednak inne. Pewnie podobne deklaracje by padaly, gdyby runęła np. Wieża Eiffla. Ale może w duszach co poniektórych Francuzów coś się ruszyło, a przynajmniej w nich mozgownicach. I może radość muzułmanów da im do myślenia.
    Podziękowali 1Isako
  • edytowano kwiecień 2019
    tak
    wzruszające są zdjęcia Paryżan 
    a politycy mają okazję do lansiku
  • edytowano kwiecień 2019




  • Znajomy dzisiaj wrzucił na FB zdjęcie z drona, starówka mojego miasta. Spokojne kamieniczki i kościoły w porannym słońcu.
    Dla mnie w tej sytuacji bardzo wymowne.
  • Bazylika Sw Denisa
    ---
    Serio? DIONIZEGO!
  • Ciekawy tweet Wojciecha Ziółka SJ po tym jak wylała się fala fejtu na Francuzów, Francję:
    "Czyż myślicie, że ci Galowie byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Europy, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie".

  • Aneczka08 powiedział(a):
    Przerazajace ile radosnych buziek wstawialy na fb osoby pochodzenia arabskiego.....
    Jakos nie wyobrazam sobie radosci w takiej chwili. Nawet gdyby plonal najwiekszy zabytek  muzułmański...
    Ty nie, ale niektórzy owszem:
    https://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-miastem-bez-islamu-pod-lupa-prokuratury,375353.html

    więc czemu mają służyć takie uogólnienia, że muzułmanie cieszą się ze spalenia katedry- przekonywaniu, że dotyczy to całej ich społeczności? 
    dla kontrastu poniższa informacja:

    https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,38008,muzulmanie-zbieraja-pieniadze-na-odbudowe-notre-dame.html

    (i nie jest to nawet info z GW)
  • PawelOdOli powiedział(a):
    Bazylika Sw Denisa
    ---
    Serio? DIONIZEGO!
    Tak serio. Wybacz, ale nie bardzo znam się na polskich odpowiednikach francuskich imion. Fakt że tutejsze matki polki mają Denisów a nie Dionizych (czy jakoś tam się pisze i mówi) 
  • edytowano kwiecień 2019
    Macron zapowiada odbudowe Notre Dame w 5 lat i ze bedzie "jeszcze piekniejsza" - po takiej wypowiedzi juz mam obawy co do upiekszen :(
  • edytowano kwiecień 2019
    Ja bardzo lubię i sledzę imama Tawhidi (ten  co Polskę niedawno odwiedzał).  Napisał:


    "I haven’t said much about #NotreDameDeParis yet. I know. I’m waiting for the facts to come out. So far, I’m not buying the “accident” story because I am taking into serious consideration the events and dates surrounding the fire. I will do the right thing and wait. Thank you.
    Jesus continues and will continue to shine."
    Podziękowali 3Isako madzikg Felicyta
  • monia3 powiedział(a):
    Macron zapowiada odbudowe Notre Dame w 5 lat i ze bedzie "jeszcze piekniejsza" - po takiej wypowiedzi juz mam obawy co do upiekszen :(
    Przecież on z Jupitera! da radę...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.