Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co to jest liberalizm?

edytowano czerwca 2011 w Czytelnia
Warto przeczytać, w kontekście różnych naszych forumowych sporów:

http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/8
«134

Komentarz

  • Ciekawy art. Pomaga usystematyzować pojęcia i ich znaczenie. Polecam.
  • Własnie, niech tradsi sobie poczytają, bo zauważyłam że to oni są szczególnymi miłośnikami liberalizmu (który jest grzechem). :tongue::tongue::tongue:

    Słuchacze RM nie mają z tym problemu, bo już od dawna są uświadamiani przez Katolicki Głos w Swoim Domu w kwestii liberalizmu.
  • "niech tradsi sobie poczytają, bo zauważyłam że to oni są szczególnymi miłośnikami liberalizmu"

    Ja też?
  • Ty to w ogóle w każdej kwestii jesteś wyjątkowy np. nietypowy psycholog:cheer:
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]Własnie, niech tradsi sobie poczytają, bo zauważyłam że to oni są szczególnymi miłośnikami liberalizmu (który jest grzechem). :tongue::tongue::tongue:
    Którzy i w którym miejscu?
  • Ale Agnieszka63 ma rację. Choćby na FK.
  • szczurzysko: wiem, ale nie wszyscy.
  • No to jestem spokojny, bo w naszym kraju nie ma liberałów.
    Są tylko farbowani.
    P.
  • [cite] Gregorius:[/cite]szczurzysko: wiem, ale nie wszyscy.
    Większość, których spotykam.:cool:
  • Ciekawy zarzut z tymi tradsami, zważywszy, że artykuł pochodzi z arcytradsowskiego źródła.
  • Zarzut jak zarzut, bo niestety dość sporo uczestników FK popiera liberalizm. Tylko trochę mnie śmieszy, że akurat Agnieszka63 z tym zarzutem wyjechała, jako, że sama popiera współczesną demokrację - córkę liberałów i masonów (to jedno i to samo w sumie)
  • Jak dobrze, że liberalizm to nie to samo co chrześcijański libertarianizm.
  • Dobra, to ja zadam sensownie pytanie do Agnieszki63: czy identyfikujesz wolny rynek z liberalizmem?
  • [cite] Gregorius:[/cite]Dobra, to ja zadam sensownie pytanie do Agnieszki63: czy identyfikujesz wolny rynek z liberalizmem?
    A co to jest wolny rynek?
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Jak dobrze, że liberalizm to nie to samo co chrześcijański libertarianizm.
    Może dokładnie nie to samo, ale liberalizm ma wiele, wiele twarzy. Chrześcijański libertarianizm jest odmiana liberalizmu, więc nie bądź taki spokojny:tooth:
  • [cite] Gregorius:[/cite]Zarzut jak zarzut, bo niestety dość sporo uczestników FK popiera liberalizm. Tylko trochę mnie śmieszy, że akurat Agnieszka63 z tym zarzutem wyjechała, jako, że sama popiera współczesną demokrację - córkę liberałów i masonów (to jedno i to samo w sumie)
    1. Gregorius Ty popierasz liberalizm, własnie Ciebie miałam na myśli wysuwając mój zarzut.
    2. Ja, Agnieszka63 nie popieram współczesnej demokracji :tongue: - nie wiem skąd Ci to przyszło do głowy, że popieram :tongue:, może wolnościowe myślenie zaszkodziło??
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]Dobra, to ja zadam sensownie pytanie do Agnieszki63: czy identyfikujesz wolny rynek z liberalizmem?
    A co to jest wolny rynek?
    To przeciwieństwo socjalizmu i kontroli państwa. Bazuje na prawie naturalnym.
  • [cite] Marcelina:[/cite]Ciekawy zarzut z tymi tradsami, zważywszy, że artykuł pochodzi z arcytradsowskiego źródła.
    Nie wszyscy tzw. tradsi są tradycjonalistami czyli wyznawcami tradycjonalizmu, skoro wyznaja liberalizm. Dlatego dobrze będzie jeżeli się dokształcą.
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    1. Gregorius Ty popierasz liberalizm
    W którym miejscu?
  • Dokształcać się trzeba! Popieram.
    Pamiętam z dawniejszych dyskusji, że Agnieszka63 miała bardzo socjalistyczne poglądy, dlatego z ciekawością przyglądam się dyskusji.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]Dobra, to ja zadam sensownie pytanie do Agnieszki63: czy identyfikujesz wolny rynek z liberalizmem?
    A co to jest wolny rynek?
    To przeciwieństwo socjalizmu i kontroli państwa. Bazuje na prawie naturalnym.
    To nie jest definicja.
    Poza tym prawo naturalne nie jest prawem przyrody, ale prawo naturalne głosi "Czyń dobro, zła unikaj". Często kontrola państwa jest dobra i konieczne dla dobra (tu oto zyjących, konkretnych) ludzi.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Agnieszka63:[/cite]
    1. Gregorius Ty popierasz liberalizm
    W którym miejscu?
    w wielu miejscach np. liberalizm gospodarczy, nieraz o to sie kłóciliśmy.
  • [cite] DamianGS:[/cite]Dokształcać się trzeba! Popieram.
    Pamiętam z dawniejszych dyskusji, że Agnieszka63 miała bardzo socjalistyczne poglądy, dlatego z ciekawością przyglądam się dyskusji.
    Tak?? Socjalistyczne? Gdzie?
  • Bogatym zabrać by biednym dać.
  • Agnieszka: mylisz ekonomię wolnego rynku z liberalizmem.

    "nie kradnij" to też prawo naturalne.

    Przypominam, iż Św. Tomasz z Akwinu twierdził, że własność prywatna przyczynia się do lepszej pracowitości człowieka, ponieważ ten z natury bardziej się troszczy o swoją własność, co w konsekwencji buduje dobro ogółu.

    Zadziwiające, jak mało się wspomina o znaczącym wpływie scholastyków na rozwój ekonomii
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    Tak?? Socjalistyczne? Gdzie?
    O ile pamiętam propagowałaś interwencjonizm państwowy. To nic innego jak socjalizm.
  • [cite] DamianGS:[/cite]Bogatym zabrać by biednym dać.
    ???
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] DamianGS:[/cite]Bogatym zabrać by biednym dać.
    ???

    Też się zdziwiłem, ale kontynuuj :)
  • [cite] Gregorius:[/cite]Agnieszka: mylisz ekonomię wolnego rynku z liberalizmem.

    "nie kradnij" to też prawo naturalne.

    Przypominam, iż Św. Tomasz z Akwinu twierdził, że własność prywatna przyczynia się do lepszej pracowitości człowieka, ponieważ ten z natury bardziej się troszczy o swoją własność, co w konsekwencji buduje dobro ogółu.

    Zadziwiające, jak mało się wspomina o znaczącym wpływie scholastyków na rozwój ekonomii
    Dalej nie wiem co to jest wolny rynek.
    Ja nie neguję własności prywatnej.
  • wolny rynek to właśnie system w którym obracamy własnością prywatną a państwo nie ingeruje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.