Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co to jest liberalizm?

13

Komentarz

  • Chrystus nie wymyślił tego, że jak ktoś coś ma to ma pełne prawo tym rozporządzać. To jest jeszcze sprzed Chrystusa. Na ten przykład Abraham miał owcę i mógł z nią zrobić co chciał :cool:
  • Agnieszka: straszne, Pan Bóg nam dał wolną wolę. Pewnie jest przebrzydłym liberałem.

    Wolny rynek opiera się przede wszystkim na Boskim przykazaniu mówiącym "nie kradnij". Interwencjonizm państwa w obracanie dobrami pomiędzy dwoma (lub więcej) osobami to nic innego jak kradzież.
  • Problemem chyba jest poziom interwencjonizmu państwowego. Obecnie jest za duży i myślę, że wszyscy się z tym zgodzą. Pomiędzy zabijaniem przedsiębiorczości a tworzeniem kapitalistycznej dżungli jest jeszcze kilka stopni pośrednich.
  • Eleonora: ale oczywiście, że na pewnym poziomie i w pewnych sprawach interwencjonizm państwa jest potrzebny. Wiec jak najbardziej jestem np za podatkiem na armię i policję. Tylko dlaczego państwo okrada ludzi handlujących między sobą? Agnieszka ciągle mi nie odpowiedziała, na jakim prawie Boskim niby się to ma opierać.
  • Eleonora: a tak prawdę, mówiąc, gdyby nie ten dziki kapitalizm w XIX wieku nie mielibyśmy tak wysokiego poziomu życia i osiągnięć dziś. Wyszło więc, żę dziki kapitalizm był dobry dla naszego ogółu.
  • Gregorius, czy Ty kiedykolwiek pracowałeś w firmie, którego szef był dzikim kapitalistą?
    Ja owszem i dziękuję bardzo.
    Ile osób zginęło przez nieludzkie warunki pracy? Dla nich też kapitalizm był dobry? A dzisiejszy materializm i konsumpcjonizm może wywodzi się z XIX-wiecznego kapitalizmu.
  • Wywodzi się z ludzkiego egoizmu, a nie z kapitalizmu.
  • Dziś też ludzie giną w pracy, nie wiem, czy liczbowo nie więcej niż wtedy. Tak pracowałem dla różnych gnojków.
  • Mnie się wydaje, że kapitalizm podkręca egoizm. Z drugiej strony biurokracja podkręca lenistwo. Potrzebny jest złoty środek.

    Pewnie mnie zakraczecie, ale Jarosław Kaczyński obniżył podatki.
  • Eleonora: Co jest złotym środkiem? Proszę o jakiś rozsądny system. Moim zdaniem to właśnie stworzenie mocnego wojska oraz minimalizm gospodarczej interwencji państwa w obrót dobrami, byłby najlepszy.
  • Tylko jak przejść z obecnego systemu do tego idealnego. Małymi kroczkami. Bez rewolucji.
  • [cite] Gregorius:[/cite]Eleonora: ale oczywiście, że na pewnym poziomie i w pewnych sprawach interwencjonizm państwa jest potrzebny. Wiec jak najbardziej jestem np za podatkiem na armię i policję. Tylko dlaczego państwo okrada ludzi handlujących między sobą? Agnieszka ciągle mi nie odpowiedziała, na jakim prawie Boskim niby się to ma opierać.
    Nie rozumiem dlaczego miałbym odpowiadac na takie pytanie?
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Chrystus nie wymyślił tego, że jak ktoś coś ma to ma pełne prawo tym rozporządzać. To jest jeszcze sprzed Chrystusa. Na ten przykład Abraham miał owcę i mógł z nią zrobić co chciał :cool:
    Nie wiem o co Ci chodzi.:shocked: gdzie ja komus zabraniam rozporzadzac swoja własnością?
  • [cite] Gregorius:[/cite]Eleonora: Co jest złotym środkiem? Proszę o jakiś rozsądny system. Moim zdaniem to właśnie stworzenie mocnego wojska oraz minimalizm gospodarczej interwencji państwa w obrót dobrami, byłby najlepszy.
    Nie ma rozsądnego gotowego systemu. Interwencjonizm państwowy czy rozporządzanie własnością prywatną przez jednostki to tylko narzędzia potrzebne do tego, aby służyły dobru konkretnych ludzi. Ludzie po to mają rozum i wolę, aby zarządzali nimi roztropnie.
  • [cite] Gregorius:[/cite]Eleonora: a tak prawdę, mówiąc, gdyby nie ten dziki kapitalizm w XIX wieku nie mielibyśmy tak wysokiego poziomu życia i osiągnięć dziś. Wyszło więc, żę dziki kapitalizm był dobry dla naszego ogółu.
    Wysoki poziom życia i osiągnięć dziś?:shocked:
    :rolling::rolling::rolling:
    a średniowicze to było dopiero zacofane :rolling:
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Paweł i Ola:[/cite]Chrystus nie wymyślił tego, że jak ktoś coś ma to ma pełne prawo tym rozporządzać. To jest jeszcze sprzed Chrystusa. Na ten przykład Abraham miał owcę i mógł z nią zrobić co chciał :cool:
    Nie wiem o co Ci chodzi.:shocked: gdzie ja komus zabraniam rozporzadzac swoja własnością?
    Tak, popierając interwencjonizm gospodarczy państwa.
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Paweł i Ola:[/cite]Chrystus nie wymyślił tego, że jak ktoś coś ma to ma pełne prawo tym rozporządzać. To jest jeszcze sprzed Chrystusa. Na ten przykład Abraham miał owcę i mógł z nią zrobić co chciał :cool:
    Nie wiem o co Ci chodzi.:shocked: gdzie ja komus zabraniam rozporzadzac swoja własnością?
    Ale ja nigdzie nie napisałem, że zabraniasz :smile:
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    Nie ma rozsądnego gotowego systemu. Interwencjonizm państwowy czy rozporządzanie własnością prywatną przez jednostki to tylko narzędzia potrzebne do tego, aby służyły dobru konkretnych ludzi. Ludzie po to mają rozum i wolę, aby zarządzali nimi roztropnie.
    No właśnie tak, tylko czemu i na jakiej podstawie państwo się włącza w te transakcje pomiędzy ludźmi i ingeruje?
  • Gregoris: Podatek z traksakcji gospodarczych idzie m.in. na wojsko.
  • Eleonora: w bardzo niskim. Większość idzie na nierobów, czyli biurokratów.
  • Pamiętam jak na studiach kłócilismy się czy ekonomia jest nauką... jak czytam ten wątek to mi się stare czasy przypomniały:wink:
  • [cite] Eleonora:[/cite]Gregoris: Podatek z traksakcji gospodarczych idzie m.in. na wojsko.
    trzeba podatek traktować jak jałmużne
  • Greg, ale król z czego miałby żyć jak nie z podatków?
    Czyli jak 'ukradzione' pieniądze idą na króla i szlachtę i ich zachcianki to jest ok, ale jak idą np. na budowę szpitala to już nie?
  • Ależ ja nie mam ni przeciwko temu, aby podatki szły na budowę szpitala. Tyle, ze obecnie tak nie jest, bo idą one na bandę darmozjadów.
  • No ale nie odpowiedziałeś- król z czego miałby niby żyć i dlaczego miałoby mu to przysługiwać.

    edit:
    Jaką rolę miałby pełnić dokładnie?
  • Ależ kol jako taki był stanu wyższego, ergo posiadał ziemię. Poz za tym jeden król a milionowa banda biurwokratów to jednak nieporównywalne pułapy wydatków.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Agnieszka63:[/cite]
    [cite] Paweł i Ola:[/cite]Chrystus nie wymyślił tego, że jak ktoś coś ma to ma pełne prawo tym rozporządzać. To jest jeszcze sprzed Chrystusa. Na ten przykład Abraham miał owcę i mógł z nią zrobić co chciał :cool:
    Nie wiem o co Ci chodzi.:shocked: gdzie ja komus zabraniam rozporzadzac swoja własnością?
    Tak, popierając interwencjonizm gospodarczy państwa.
    Gregorius, poczytaj sobie Rerum novarum Leona XIII czy Mater et Magistra Jana XXIII. To papierze go popierają, ja tu nic nie znaczę. Interwencjonizm jest tylko środkiem! często całkiem przydatnym i potrzebnym. I dodatkowo zauważę, że zbyt wąsko pojmujesz interwencjonizm.
  • Czy w "Rerum Novarum" wybitny Leon XIII popiera idee nacjonalizacji i upaństwowienia pewnych gałęzi gospodarki, tak jak Ty to na tym forum postulowałaś? Czy popiera wysokie podatki i wielokrotne opodatkowanie, tak jak jest to stanem faktycznym dziś? Czy poopiera utrzymywanie szerokiego wachlarza darmozjadów w urzędach?
  • Leon XIII dopuszcza interwencjonizm państwa jako narzędzie służące dobru konkretnych ludzi, żyjących w konkretnym czasie i konkretnym miejscu. Zarządzanie gospodarką przez ludzi jest sztuką. I myślę, że Leon XIII nie popierałby stanu faktycznego w Polsce.
  • Interwencjonizm w gospodarkę na jakim poziomie i w jaki sposób?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.