Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Cukinie - DUŻO CUKINII...

135

Komentarz

  • Nie bardzo daje rade.
    Nic poza leczo nie znalazlam jadalnego w zeszlym roku.
    Chyba bede musiala probowac od nowa, moze cos zaskoczy. Czyli co...:
    1. Zupa z cukini z pasta pomidorowa co ma udawac pomidorowke
    2. Racuszki z cukini
    3. Sos do makaronu z cukinia i ... feta i galka muszkatołowa? To w tym wypadku cukinia ma udawac szpinak?
  • ja podsmażam cukinię, czosnek, drobno pokrojoną pietruszkę, marchewkę ,cebulę, pomidora
    w miedzy czasie robię kluski lane z dodatkiem koperku i ugotowane, odcedzone rzucam do warzyw - pyszne i żałuję,że nie posadziłam cukinii
  • Ja miele cukinie z miesem i robie mielone na parze, corka niewarzywna sie zajada. Ja dodaje do miesa tylko przyprawy i wlasnie cukinie, bez jajka i bulki robie. Na parze sie nie rozpadaja, a uparowane mozna wrzucic do sosu. Pulpety tez robilam tak, podsmazalam i potem do wody, ale potrafily sie rozpasc.
  • Polecam jeszcze cukinię kiszoną, ja uwielbiam. tylko ona nie wytrzymuje tak długo jak ogórki kiszone, trzeba zjeść ją szybciej.
  • Leczo robiłam juz ze 3 razy. Kocham.
    Zróbcie sobie tartę z cukinią z dodatkiem pora. Tylko od razu kilka zróbcie bo ciezko sie oderwać...
  • Ciasto kruche
    Farsz: cukinia starta z posiekanym porem na maśle klarowanym poddusić.
    Mozna dać boczku troszkw dla wielbicieli mięsa ;)
    Potem jajko roztrzepane ze śmietaną moze być. Ale śmietana nie jest neozbedna, ja moim dzieciom robiłam tylko jajka roztrzepane bez śmietany bo na bez mlecznej jeden jest.
    Ale taka klasyczna wersja to jajka+śmietany troche+ jakieś tartego sera ciut np parmezanu.
  • Ja kocham cukinię w każdej postaci (no dobra, kiszonej nie jadłam). Leczo mogę nieustannie tygodniami jeść. Ale mam w domu dwu zadeklarowanych anty-cukiniowców. Obydwaj jednak zajadają się plastrami cukinii smażonymi na oliwie z oliwek, doprawionymi tylko solą i czosnkiem i posypanymi uprażonymi ziarnami słonecznika. Może to sentyment, bo potrawa przywieziona od kochanych gospodarzy na Litwie, ale wcinają aż się uszy trzęsą.
    O i jeszcze lazanię z farszem cukiniowym zjadają bez marudzenia, a nawet z dokładkami.
  • ja przepraszam ze tak dopytuje o przepisy ale z cukinii umiem tylko usmazyc w plasterkach
  • @Ania D. A do kiszenia dajesz coś poza solą? Cukinia w plastry, słupki, ze skórką czy bez?
  • @Tusia, kiszę tak, jak ogórki - sól, koperek, liście porzeczki, dębu, orzecha i wiśni, czosnek i chrzan, daję też gorczycę. Jedyny minus - nie jest tak trwała jak ogórki, trzeba szybciej zjeść. Ja lubię takie młodziutkie owoce, ale można dać i starsze, pokrojone w słupki. Jak ktoś chce wypróbować, to można do wody z kiszonych ogórków dać cukinię i zjeść po kilku dniach. Zasady kiszenia takie same - owoce nie mogę pływać na wierzchu.
  • a leczo to normalne z papryki?
  • i nic? pomidory, cebula?z zeszlorocznych zapraw dla mnie leczo -a zrobilam pare sloikow-to najwieksza radosc.. z jaglanka se dawkowalam. a nie przepadam normalnie za tym specjalem.. jedyne co mi przeszkadzalo to skora z papryki.. ale nie umiem pozbyc.. a cukinie sie balam dac.. leczo sie nie zepsulo.. natomiast same ponidory (cukier sol do zaprawy) juz deugi raz tak :( w duzej czesci)powystrzelalo.. w tym roku niestety pomidory odpadaja boto czas 0 dla mnie bedzie
    ale to leczo z cukinii kusi .
  • edytowano lipiec 2016
    Ja leczo robię z cebuli, cukinii, pomidorów, czosnku, papryki. Papryke zwykle kroję drobniej, żeby skóry duże nie latały. Czasem dodaję pierś z indyka, czasem nie. Jednak zjadamy na bieżąco, ewentualnie mrożę. Podobno przetwory z cebulą kiepsko się przechowują. Może tu jest problem Twoich pomidorów @MAFJa?
    Szokiem było dla mnie gdy ze dwa lata temu odkryłam, że węgierskie oryginalne leczo nie ma cukinii w składzie :-O . Ale co tam, wolę podróbkę. ;-)
  • chyba nie.leczo z cebula sie nie zepsulo. zepsuly sie pomidory. w postaci czystej.tN.bez cebuli
  • A, to zły trop. A pomidory były godnego pochodzenia? ;)
  • Od kilku lat robię leczo z cukinii i praktycznie sama je jadłam.... ale jak przechrzciłam leczo na sos do spagetti następnie blenduję w słoiku wszystko, doprawiam przyprawami do pizzy ..... furora w rodzinie- przez zimę poszło nam 15 słojów litrowych... a przepis mam z orga
  • dawaj go
  • Też poproszę
  • ja tez poprosze.
    Niby juz testowalam leczo do sloikow na zime, ale sie nie przyjelo "za kwasne" wiec balismy sie ze skwaśniałe, przepis sie przyda :P
    A jakie przyprawy do leczo dajecie?
  • Paprykę łatwo się obiera po włożeniu do piekarnika - do mocno nagrzanego wsadzam paprykę, jak się zrobi ciemna to wyciągam i przykrywam (najlepiej zakleić garnek czy miskę folią, ale przykrywka też daje radę, można też włożyć do reklamówki po prostu) i za chwilę odchodzi sama skórka :) jak się za mocno przypiecze to można zamiast obrywania skórki po prostu obrać paprykę nożem czy obieraczką, jest dużo łatwiej niż przy surowej :)
  • Leczo - przepis @Celinka
    3 kg pomidorów- sparzyć, obrać, pokroić
    1 kg cebuli- obrać i w kostkę
    4 papryki- w kostkę
    2-3 cukinię w gruba kostkę
    (Czosnek, marchewka w plastry - moje autorskie dodatki)
    Do gara włożyć: 1 szkl oleju, 3 łyżki soli, 2 łyżki cukru, liść laurowy, ziele ang pomidory i gotować aż rozpadną się -ok 30 minut, dodać marchew, paprykę i cebulę i gotować następnie cukinię, czosnek i koncentrat pomidorowy - gotowac w sumie 1 godzine i do słoików.... Celinka pisała ze nie trzeba pasteryzować.... ja pasteryzuje na zime w piekarniku żeby nie było.... czasem zamiast pomidorów dodaje koncentrat i dodaje wiecej cukinii ...... po otwarciu wyjmuje liście i ziele- wkładam blender i na patelnie na usmażone mielone i dalej przyprawy i sos do spagetii, lazani lub jak kto woli
  • W słoiki całość, a blendowanie przed odgrzaniem.
  • Dostałam parę młodych małych sztuk z ogrodu od Cioci.
    Pycha!
    Nie ma porównania ze sklepowymi...
  • @Bea w kawałkach do słoika jeszcze gorące i @Celinka pisała ze nie trzeba pasteryzować ale ja pasteryzuje na drugi dzień. Jak wyjmuje w zimie to wyjmuje ewentualne liscie laurowe i ziele ang- tyle co widzę, wkładam blender, blenduje połowę, przelewam ze słoika na patelnie( bo nie włozyłabym do dna blendera) i blenduje resztę. Jak nie widzą co jedzą to jest super.
  • @ramatha jak dodajesz olej i koncentrat pomidorowy to nie powinno skisnąć bo jest przez kwas z koncentratu konserwowane, jak zapomniałam dodać kiedyś do jednej partii lecza oleju to było w smaku i konsystencji jakieś dziwne więc wyrzuciłam i nie czekałam co by było gdybym zjadła.
  • @Sylaba dobrze wiedziec o co moglo chodzic, albo raczej co zabezpieczy :) dzieki :)
  • Jako, że zostałam przez Was "natchnięta" - zrobiłam dziś tartę z cukinią. :)
    Do jednej blachy dodałam sera pleśniowego ale to nie był strzał w dziesiątkę. Smak sera zabił wszystko.
    Więc ser lepiej na kanapkę a cukinię do tarty ;)
  • Ja nawet ostatnio nie dawałam sera, same rozbełtane jajka wymieszane z podduszoną cukinią z POREM. Co za smak!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.