Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Gdzie kupić mantylkę?

124

Komentarz

  • to jest udowodnione naukowo
  • edytowano czerwiec 2013
    tatapafcia : niewieście zamężnej jaki winien przysługiwac kolor?
    Cart&Pud : kolor zależny jest od okresu liturgicznego, nie od stanu cywilnego właścicielki...

    nawiązując do tych dwóch wypowiedzi :)

    czy ktoś mógłby dokładnie wytłumaczyć kto, kiedy i jaki kolor powinnien nosić, plisss....
    tak poważnie ;)
  • za cicho wołasz ;) 


    @Cart&;Pud image
  • Czarną noszono zazwyczaj m.in. na fiesty oraz w Wielkim Poście, białą natomiast – w Poniedziałek wielkanocny i na walki byków.
  • a w pozostałe dni?
  • Może w innych kolorach? ;)
  • edytowano czerwiec 2013
    Dobra, doczytałam u źródeł. Faktycznie, zalecane są białe dla panien a czarne dla mężatek... jeśli im pasują do stroju. Jeśli nie- to kolory można zamieniać albo dobierać do stroju. :)

    Jako ciekawostkę Wam napiszę jeszcze, że mantylki były najpierw używane przez ... chłopki, arystokratki ich nie nosiły, bo były zbyt... wulgarne. Dopiero królowa Izabela w XIX w. rozpropagowała te nakrycia głowy wśród wyższych sfer.

  • edytowano czerwiec 2013
    Czarną noszono zazwyczaj m.in. na fiesty oraz w Wielkim Poście, białą natomiast – w Poniedziałek wielkanocny i na walki byków.
    Na walki byków powiadasz?
    @Też kuro, wybierasz się na jakąś walkę byków?
  • nie, nie wybieram się na walkę byków ;)
    chociaż...?   ..... może kiedyś.....?  ;)

    a za wszelakie informacje od wszystkich - bardzo dziękuję
    ;;) :-* :\">
  • A mantylkę już masz?
  • Mantylkę zamówiłam w internecie - właśnie jest w drodze, i czekam na
    paczkę z ojczyzny z kordonkiem, chcę spróbować - z szydełkiem (dla mnie i
    mojej małej królewny) 
    :) :) :)
    :\">
  • Z twoim talentem...Nie mam wątpliwości, że się uda.
    Pozdrawiam!
  • edytowano kwiecień 2014
    Parę osób pytało się o czarne mantylki. Już są w sprzedaży:

    http://mantylki.pl/mantylki-mantylki-czarne/

    image
  • Znalazłam na fb, więc wklejam. Może ktoś skorzysta
    http://blog.mantylki.pl/nowa-dostawa-mantylek/
  • Tak się zastanawiam, czy może ktoś chodzi do Kościoła w mantylce i służy mu też do zasłaniania ust i nosa?
  • Nie zaobserwowałam
    Podziękowali 1Hope
  • a ja dziś widziałam panią w mantylce na zwykłej Mszy o godz. 20, ale twarzy nią nie zasłaniała, niemniej, zdziwiłam się 
  • to chyba jakieś babcie

  • > czy może ktoś chodzi do Kościoła w mantylce i służy mu też do zasłaniania ust i nosa?

    Mantylka nie, ale komin jak najbardziej. Mieliśmy już kilka zamówień, które dokładnie temu miały służyć.
    Podziękowali 1Hope
  • Komin to oczywiste,  nasza młodzież też często w kominach zamiast maseczek.
    Ale jaki to miałoby mieć związek z mantylkami nie mam pojęcia.
  • Na stronie z mantylkami można zakupić gustowny komin do okrycia głowy.
    Podziękowali 1Hope
  • Coralgol powiedział(a):
    to chyba jakieś babcie

    u mnie wczoraj to nie była babcia
  • Żadne babcie. Mantylki kupują młode i bardzo młode kobiety. To element ich identyfikacji z Kościołem. 
    Podziękowali 1In Spe
  • Zuzapola powiedział(a):
    Na stronie z mantylkami można zakupić gustowny komin do okrycia głowy.

    Aha, to nie wiedziałam. Ale zerknęłam i do zasłaniania ust i nosa to one chyba za szerokie jednak. Ja miałam na myśli tego typu kominy wielofunkcyjne:
    https://a.allegroimg.com/s1024/010a64/af85cf564510a96361a55ee4f8d9



  • Maciek_bs powiedział(a):
    Żadne babcie. Mantylki kupują młode i bardzo młode kobiety. To element ich identyfikacji z Kościołem. 
    Tym w Hiszpanii? 
  • Paweł, nie doceniasz nas. Sprzedaliśmy kilka tysięcy mantylek i teraz to w Polsce taka sama norma.
  • Szczerze nigdy w kosciele  nie widziałam kobiety w mantylce. Nie  licząc transmisji z audiencji Papieskich .
     
    Podziękowali 2Barbasia Kasik
  • edytowano maj 2020
    Ja też w Polsce nie przez ostatnie 30 lat co najmniej. Dawniej pamietam, że widywałam, ale tylko starsze panie na wsiach obok tych w chustkach. Więc norma to nie jest. Na trydentce może bardziej,  ale osobiście  też raczej wyjątki widziałam. 
    Aczkolwiek nie przecze, że czasem to nawet ładnie wygląda.
  • edytowano maj 2020
    Mantylka jest "bezpiecznym" nakryciem głowy. 

    Chustek to już nawet babcie nie noszą, szale - większość roku za ciepło, kapelusze - tu problem, bo trzeba dobrać do stroju, itp, nie każdy ma taki styl, zresztą żeby kapelusz pasował do kilku sukienek/spódnic to raczej nie przejdzie. Czapka - tylko w straszne mrozy, zresztą w pomieszczeniach się raczej nie nosi, bo grzeja zwykle w kosciolach. 

    A po Mszy można mantylke schować do torebki i po kłopocie. 

    Ja raczej bez nakrycia glowy, ale z tych różnych opcji wybieram mantylke, właśnie dlatego że nie grzeje, i że można ją założyć na Msze tylko, a potem schowac czego nie można powiedzieć o kapeluszu czy szalu. 
  • Niektóre są naprawdę ładne. Ale po co?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.