Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dzisiaj rocznica ...

1151618202123

Komentarz

  • Autonomia Wielkopolski współcześnie oznaczałaby przyłączenie do Niemiec. Analiza wyborów się kłania.
  • A wracając do Niewiadomskiego, 30 grudnia 1922 roku został skazany na śmierć przez rozstrzelanie.
  • Niewiadomski albo był szurnięty albo cenił sprawiedliwość ponad własne życie. Sam dla siebie zażądał takiej kary.
  • 30 XII 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

    image

    image

    image
  • @Spioch ta, tylko przez te parę miesięcy Wielkopolska była autonomią i nikt nie myślał o przyłączeniu się gdziekolwiek, tym bardziej do znienawidzonych Prus
  • @Greg ... tyle, że ja pisałem o czasach nam współczesnych ;)

    Mówienie o autonomii przypomina mi mrzonki o Kresach. Powspominać warto ale projektu politycznego na tym nie zbudujesz.
  • @Spioch nie wiem czy wiesz ale w wojnie bolszewickiej Sowieci najbardziej bali sie właśnie tzw "czerwonych diabłów" czyli jednostek wielkopolskich. Wojsko było dobre, granice byył (z rogatkami) wszystko funkcjonowało poprawnie. Teraz jest tak jak jest bo to też poniekąd wina centralnego sterowania z Wa-wy. Nawet ludzi zasiadających w radzie miejskiej przysyłają z Wa-wy. No to się wszystko sypie.
  • Pułki wielkopolskie mogły w 1926 roku zaprowadzić porządek. Potem było juz tylko gorzej: megalomania sanatorów i "Dyzma" u władzy.
  • Mogły, ale warcholstwo je powstrzymało po drodze.
  • 20 lat temu - 1 stycznia 1995 roku złotówka straciła cztery zera. Po denominacji nowy 1 złoty był równowartością 10 000 zł starych. Wróciły też zapomniane grosze. Stare pieniądze były jednak w obiegu jeszcze do 1 stycznia 1997 roku.
  • Kiedyś byłem milionerem ...
  • Każdy byl :)
  • Nie każdy ... jest tak stary :P
  • image

    Dziś mija 36-ta rocznica śmierci Bolesława Piaseckiego, człowieka o niesamowicie bogatej biografii, postaci "kontrowersyjnej" - dla jednych fascynującej, dla innych odpychającej. Piasecki był jednym z założycieli Obozu Narodowo-Radykalnego, po jego rozpadzie przywódcą Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, działaczem Obozu Wielkiej Polski (podczas studiów był kierownikiem jego Oddziału Akademickiego) i Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego. Piasecki był także prawnikiem i publicystą, oficerem Wojska Polskiego, twórcą Stowarzyszenia „Pax”, posłem na Sejm PRL IV, V, VI i VII kadencji, a w latach 1971–1979 członkiem Rady Państwa. Więzień polityczny za sanacji i w PRL, więziony również oczywiście przez gestapo. Taki "kolaborant".

    W roku 1957, stracił syna, Bohdana, który prawdopodobnie został zamordowany przez żydowskich komunistów w odwecie za przedwojenną działalność ojca.
  • @tatapafcia - zadroszczę Ci wiedzy
    i dzięki za ten wątek
    któz go założył ?
  • Wychodzi na to, że @Spioch :)

    @matka6 dziękuję bardzo, ale często tylko redaguję. Czasem nawet jeśli wiem więcej, to dla oszczędności czasu biorę jakieś kawałki gotowizny, poprawiam.
  • edytowano styczeń 2015
    Tak, podziękowania dla aktywnych "redaktorów" wątku! :P
  • @Spioch - także dziękuję
  • Nie ma za co! Mimo że z zawodu jestem nauczycielem historii to nie mam pamięci do nazwisk ani tym bardziej do dat. Jako umysł ścisły, matematyczny (maturalna i ostatnia specjalizacja) raczej koncentruje się na związkach przyczynowo-skutkowych. Pisząc w tym wątku sięgam do źródeł rozsianych tu i tam nie tylko w necie. W końcu nie każdy forumowicz jest aktywnym użytkownikiem facebooka ;)
  • 1.01.1929 Powstanie PLL Lot
    image

    2 stycznia 1938 - austriacki kapral człowiekiem roku magazynu Time
  • edytowano styczeń 2015
    A propos dzisiejszego dnia (akurat tę datę i to nazwisko znam jak "Ojcze Nasz").
    2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski, najwybitniejszy polski mąż stanu, polityk i ideolog. Postać wybitna stroniąca od kultu jednostki wbrew poglądom części jego zwolenników. Narodowiec nr 1.
  • Kto może spotykamy się przy grobie o 12:00.
  • edytowano styczeń 2015
    image
  • 2 stycznia 1492 roku, wojska chrześcijańskie zdobyły Granadę, ostatni bastion Maurów w Hiszpanii. W ten sposób zakończono, trwającą od ponad siedmiu wieków, rekonkwistę.
  • "Wychowawcą społeczeństwa polskiego, które zobaczyło niepodległą Polskę, nie była więc szkoła krakowska. Nie był nim także komendant Piłsudski. Przez cały czas istnienia niepodległej Polski Piłsudski decydował o polityce polskiej, nawet z trumny oddziaływał na wydarzenia polityczne. Dmowski społeczeństwo to wychowywał, kształtował jego poglądy. Zwycięstwo Dmowskiego nad Piłsudskim, to Ozon, ta organizacja piłsudczyków, Rydzów i Koców, która przyjęła program ideowy nie Piłsudskiego, lecz Dmowskiego"

    Cat.
  • 2 stycznia 1873 r. w Alencon urodziła się Maria-Franciszka-Teresa Martin czyli św. Teresa od Dzieciątka Jezus.


  • 70 lat temu, 3 stycznia 1945 roku zmarł w Żółwinie k. Milanówka, w wieku 68 lat, Ferdynand Antoni Ossendowski h. Lis, pisarz, dziennikarz i podróżnik; jego rodzina miała korzenie tatarskie; z wykształcenia fizyk i chemik, był krótko docentem na Uniwersytecie Technicznym w Tomsku; w 1905 roku aresztowany i skazany na karę śmierci za organizowanie w Harbinie protestów przeciwko rosyjskim represjom w Królestwie Polskim (ostatecznie, po ułaskawieniu, skazany na półtora roku twierdzy); w 1909 roku został współpracownikiem, a następnie redaktorem polskiego "Dziennika Petersburskiego"; od 1918 roku walczył z bolszewikami po stronie Białych, najpierw (w Omsku) jako doradca adm. A. Kołczaka, później (po przedostaniu się do Mongolii) – wypełniając bliżej nieznane misje na rzecz (być może współpracował też z wywiadem japońskim) dowódcy Azjatyckiej Dywizji Konnej, barona Ungerna (R.N. von Ungern-Sternberg); przekazał na Zachód tzw. dokumenty Sissona, wykazujące agenturalne powiązania Lenina i innych bolszewików z Niemcami (przez niektórych uważane za sfałszowane); popularne jest też przekonanie, że znał miejsce ukrycia wielkiego skarbu barona, mającego sfinansować kolejną wojnę z bolszewikami; do Polski powrócił w 1922 roku, z rozmachem (77 książek) kontynuując pracę literacką, głównie powieści w konwencji „romansu podróżniczego”; międzynarodową sławę przyniosła mu zwłaszcza (opublikowana najpierw w języku angielskim i w Nowym Jorku) książka "Zwierzęta, ludzie, bogowie", inspirująca również, ze względu na warstwę ezoteryczną („hiperborejski” mit Agarthy i „Króla Świata”) tzw. tradycjonalistów integralnych ze szkoły perenialistycznej (R. Guénon); był najpopularniejszym w świecie po H. Sienkiewiczu pisarzem polskim; w 1936 roku otrzymał Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury; podc zas okupacji niemieckiej wstąpił (II 1943) do konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego, konwertował również (z formalnie wyznawanego luteranizmu) na katolicyzm; niedługo przed śmiercią zniszczył skrupulatnie swoje archiwum; w kilka tygodni po jego zgonie jego szczątki zostały zbezczeszczone przez oddział NKWD, dla upewnienia się czy autor demaskatorskiej biografii Lenina jest martwy; w 1951 roku nakazano wycofanie i zniszczenie jego wszystkich dzieł z bibliotek.

    Tyle za stroną fb prof. Jacka Bartyzela. Od siebie -pamiętam z dzieciństwa (awięc z Milanówka), jak czasem w domu wspominano to nazwisko...

    Wówczas te historie wojenne wydawały mi się tak odległe, a przecież tak naprawdę właśnie wtedy były całkiem świeże.
  • Nawiązując do wspomnienia o Toma de Granada. Nieprzypadkowo ten sam rok pamiętamy jako rok odkrycia Ameryki. Królowa Izabela przypieczętowała 760 lat rekonkwisty by dosłownie od razu podjąć równie wielkie dzieło ewangelizacji nowych ziem za Zachodnim Oceanem
  • Co w Meksyku zakończyło się holokaustem 96% Indian. Myślę, że Jezus nie byłby zadowolony ze sposobu, ale jak to mówią, dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.
  • To właśnie dzięki temu w Usiech Indianie stanowią ułamek promila, a w krajach Ameryki Łacińskiej kilkadziesiąt % ludności.

    Dotychczas wydawało mi się, że Hiszpanie zakończyli holokaust Indian w wykonaniu Azteków, ale pewnie coś pomięszauem
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.