Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dzisiaj rocznica ...

11718202223

Komentarz


  • W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku NKWD rozpoczęło pierwszą z czterech wywózek ludności polskiej z wschodnich ziem Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego.

    75. rocznica pierwszej wywózki Polaków z ziem okupowanych przez ZSRR. Do bydlęcych wagonów załadowano 140 tys. ludzi. Czekała ich mordercza praca, głód i śmierć…
    Wpadli jak wilki, z naganami i sztyletami do naszego domu, zaczęli niszczyć obrazy święte, łamali meble, wyzywać od polskich burżujów. Po godzinnym zniszczeniu naszego domu kazano nam zbierać się, wolno nam było zabrać trochę odzieży i tylko 5 kilogramów mąki, choć wieziono nas pięcioro. Pod naganem wyprowadzono nas na sanie i powieziono na stację
    - wspominał młody chłopak wywieziony wówczas wraz z rodziną z powiatu dubieńskiego na Wołyniu.
    Do wagonów załadowano prawie sto czterdzieści tysięcy osób. Zesłano osadników wojskowych, służbę leśną i rodziny chłopskie nie mające nic wspólnego z osadnictwem wojskowym. Polacy stanowili 80 procent wywiezionych, reszta to Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, najczęściej pracownicy leśni.
    Na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Sowieci zajęli we wrześniu 1939 r. obszar o powierzchni 190 tysięcy kilometrów kwadratowych z trzynastoma milionami mieszkańców. Decyzje o deportacji zapadały na najwyższych szczeblach sowieckiej władzy. 10 lutego 1940 roku we wczesnych godzinach rannych do dziesiątków tysięcy domów załomotały „trójki operacyjne”. Do deportacji zakwalifikowano ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób. z tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi, jak nazywano część Polski zagarniętą przez Sowietów. To była pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków i innych obywateli RP, którzy znaleźli się na ziemiach zagarniętych przez ZSRR.
    Do północnych rejonów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tysięcy osób. Ludzi przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50, a czasem i więcej osób. Podróż na zsyłkę trwała nawet kilka tygodni. Ludzie umierali z zimna, głodu, wyczerpania. Zesłańców umieszczono w 115 osadach specjalnych w Komi, w północnych obwodach Rosji, w autonomicznych republikach Jakuckiej i Baszkirskiej, w Kraju Krasnojarskim i Ałtajskim. Czekały na nich mordercza praca, głód, nędza i choroby.
    Wkrótce przystąpiono do kolejnych wywózek. W kwietniu i czerwcu 1940 roku, ostatnią rozpoczęto tuż przed wybuchem wojny niemiecko-sowieckiej. Ogółem w czterech deportacjach zesłano około 340 – 400 tysięcy ludzi. Cel był jasny: eksterminacja i rozbicie społecznej struktury, a także pozyskanie taniej siły roboczej.
  • 95 lat temu w Pucku
    image

    6 lat później Gdynia uzyskała prawa miejskie
  • 10 lat temu w Koimbrze w wieku 98 lat zmarła Sługa Boża Łucja dos Santos, najstarsze z trojga Pastuszków Fatimskich (ur. w marcu 1907 w Aljustrel)

    image
  • 70 lat temu zakończyło się oblężenie Budapesztu. Jedna z największych bitew II wojny światowej, porównywana ze Stalingradem. Zniszczono lub uszkodzono 80% budynków.

    Po upadku miasta sowieci dostali od swoich dowódców dwa dni na niczym nieograniczony rabunek. Mordowano przypadkowych cywili, kobiety były porywane, przewożone do kwater RKKA i wielokrotnie gwałcone. Wg wiki po 13 II zabito 40 tys. osób, 50 tys. kobiet w wieku od 10 do 70 lat zostało zgwałconych.

    11 lat później Armia Czerwona ponownie "wyzwoli" Budapeszt.

    image
  • To i tak mniej niż w Powstaniu Warszawskim
    MSPANC
  • A właśnie 73 lata temu powstała Armia Krajowa

    W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia.

    Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało.

    image

  • " 70 lat temu zakończyło się oblężenie Budapesztu. Jedna z największych bitew II wojny światowej, porównywana ze Stalingradem. "

    ***

    Pozwolę sobie zauważyć, że Węgry były w koalicji z Hitlerem, więc to co ten kraj spotkało, było konsekwencją politycznego wyboru.

    *****

    " Po upadku miasta sowieci dostali od swoich dowódców dwa dni na niczym nieograniczony rabunek. Mordowano przypadkowych cywili, kobiety były porywane, przewożone do kwater RKKA i wielokrotnie gwałcone. Wg wiki po 13 II zabito 40 tys. osób, 50 tys. kobiet w wieku od 10 do 70 lat zostało zgwałconych. "

    ***

    1. Jak wyżej.

    2. Identycznie "wyzwalano" Polskę, i na naszym terenie doszło do gwałtów, rabunku i morderstw; pomimo tego, że Polacy brali czynny udział w walkach z wojskami hitlerowskimi.
    Po dzień dzisiejszy moskiewski agresor ma w Polsce składające mu hołd pomniki.

    3. Tak jak wtedy sobie poczynała moskiewska swołocz, czyni to również obecnie: Czeczenia, Gruzja. Na Ukrainie jest nieco inaczej, tam się poprzestaje "tylko" na walce militarnej, ale tylko dlatego, że jednak nie działa tam regularna rosyjska armia.


  • ja pierdziu
  • Takie rzeczy warto przypominać:

    70 rocznica przybycia pierwszych polskich kolejarzy do Olsztyna

    image
  • edytowano luty 2015
    "skazany Fieldorf na łaskę nie zasługuje"

    62 lata temu w majestacie komunistycznego 'prawa' w więzieniu na Rakowieckiej, na Mokotowie, stracono gen. Nila.

    image
  • edytowano luty 2015
    10 lat wcześniej AK-owska grupa dywersyjna Zagra-Lin dokonała zamachu na dworcu Friedrichstrasse w Berlinie.

    image

    Takich akcji odwetowych na terenie Niemiec, m.in. właśnie w Berlinie i we Wrocławiu przeprowadzono więcej, pierwsze już 15 VIII '40.
    Tym razem, 24 II '43 zginęło 36 osób.

    Charakterystyczne, że w sieci brakuje zdjęć z tego wydarzenia, nie wspomina o nim niemiecka wiki (angielska owszem). Spory kontrast z epatowaniem np. kilkunastokrotnie przesadzoną liczbą ofiar nalotu na Drezno.

    image

    Motyw zamachów odwetowych pojawił się np. w serialu "Czas Honoru".
  • Pierwsze słyszę...
  • edytowano luty 2015
    71 lat temu...

    image


    1000 lub nawet 1500 osób, w dużej części spalonych żywcem, za to, że wieś ośmieliła się mieć oddział samoobrony.

    Wiele wpływowych środowisk ukraińskich neguje fakt zbrodni (dokonanej przez UPA i ukraińskie SS) twierdząc, że to... sowiecka propaganda.

    Tego samego dnia podobnej masakry w mniejszej skali dokonano w Korościatynie (pow. buczacki)
  • mój Antoś dziś o godz 15 skończył 6 lat...

    i fajnie się złożyło bo wtedy też był to pierwszy piątek miesiąca :)
  • edytowano marzec 2015
    222 lata temu w Wandei rozpoczęło się ludowe powstanie w obronie Wiary i Królestwa przeciw rewolucji (anty)francuskiej.

    Wandejczycy zbuntowali się przeciw nacjonalizacji dóbr kościelnych (co miało tez wymiar socjalny - pozbawiało ludność dostępu do edukacji, ochrony zdrowia i ogólnie rzecz biorąc różnych form opieki), zastępowaniu księży katolickich lojalnymi wobec władz rewolucyjnych i coraz to kolejnym objawom usztywniania antykatolickiego kursu. Iskrą była ogłoszona przez władze branka.

    Walki trwały ponad 9 miesięcy (do 23 XII 1793 r.) jednak już 1 VIII wydano nakaz wymordowania wszystkich (!) mieszkańców Wandei niezależnie od płci, wieku, a nawet poglądów wobec rewolucji.

    Liczbę ofiar (rozstrzeliwanych, gilotynowanych, topionych, przed śmiercią upokarzanych) pierwszego na świecie ludobójstwa szacuje się na ok. 320 tys.

    Odtąd już zawsze ludobójstwo będzie kroczyć w ślad za "pochodnią postępu"

    image

  • 406 lat temu ruszyliśmy odzyskać prastary polski Smoleńsk.

    Tak, tak, Ziemia Smoleńska, zanim zagarnęli ją Moskowici, stanowiła część Wielkiego Księstwa Litewskiego, równoprawnej z Koroną części Polski.

    I odzyskaliśmy, wraz z Ziemią Siewierską i Czernihowską, po 9 latach.

    image

  • edytowano marzec 2015
    image

    11 lat temu w zamachach na pociągi podmiejskie w Madrycie zginęło 190 osób w tym troje Polaków

    http://elpais.com/especiales/2014/aniversario-11-m/vidas-rotas/pag_157.html

    Patrycja Rząca była najmłodszą ofiarą 11-M
    (W linku o tym, że rodzice - ojciec zginął, matka przeżyła - spłacali dom pod Warszawą z zarobku w Hiszpanii, że za kilka m-cy mieli wracać)

    Kto skorzystał? Dzięki zamachom do władzy doszli socjaliści.

    Ginące dowody rzeczowe, pociągi na żyletki... - coś to przypomina. Tak naprawdę wciąż nie wiadomo do końca, co się stało.
  • 94 lata temu...

    image
  • edytowano marzec 2015
    24 lata później zakończyły się kilkunastodniowe walki o Kołobrzeg

    image

    WP (i oczywiście RKKA) już w lutym dotarły do Odry, jednak zarówno na południu jak i na północy duże obszary wciąż pozostawały zajęte przez Niemców. M.in. z Pomorza możliwe było wyprowadzenie uderzenia na skrzydło wojsk idących na Berlin.

    Wbrew temu, co można wywnioskować z poniższej piosenki, straty polskie były kilkukrotnie niższe od niemieckich. Za to są wspomniane miejsca kilku ważniejszych starć, trzy linie obrony, brak wody.

  • 25 lat temu powstał Klub Sportowy Polonia Wilno
    image

    image
  • A, no i 419 lat temu. Przyczyna wielkiego konfliktu, obrażania, kompleksów. A to naturalne, że po Unii trzeba było przenieść stolicę bliżej nowego środka ciężkości państwa :)
  • Czego skutki odczuwamy do dziś
  • "Przyczyna (...) kompleksów"

    "Czego skutki odczuwamy do dziś"

    Hihi.
  • Hmm. Wystarczy popatrzeć gdzie Polska była, gdy stolica była tutaj, a gdzie jest, odkąd jest tam :)
  • Nu na własne życzenie.
    Pewnie się opłaciło - wątek strolowany. Nawet tylnymi drzwiami o zaślubinach z Morzem nie da się pisać.
  • to nie troluj, takie trudne?
    :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.