Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dzisiaj rocznica ...

1121315171823

Komentarz

  • Dzięki @PawelK. Rzeź Pragi. Potworna zbrodnia.

    1956:

    image

    Wznowienie sowieckiej akcji militarnej na Węgrzech - ogromne siły, bez reakcji Zachodu*, który dopiero co nawoływał Węgrów do powstania obiecując pomoc.

    Właściwie koniec powstania. Druga po Trianon tragedia narodowa w ciągu ledwie 36 lat.

    *z wyjątkiem gen. Franco, jednak nikt więcej nie kiwnął palcem, by przynajmniej Hiszpanom umożliwić działanie
  • 1 XI 1918 - początek walk o Lwów

    Mamo najdroższa! Bądź zdrowa!
    Do braci idę w bój.
    Twoje uczyły mnie słowa,
    nauczył przykład Twój.
    Pisząc to Jurek drżał cały,
    Już w mieście walczy wróg.
    Huczą armaty, grzmią strzały,
    Lecz Jurek nie znał trwóg...

    Wymknął się z domu, biegł śmiało,
    Gdzie bratni szereg stał,
    Chwycił karabin w dłoń małą,
    Wymierzył celny strzał!
    Toczy się walka zacięta,
    Obfity śmierci plon.
    Biją się polskie "Orlęta"
    Ze wszystkich Lwowa stron.

    Bije się Jurek w szeregu,
    Cmentarnych broni wzgórz.
    Krew się czerwieni na śniegu,
    Lecz cóż tam krew - ach, cóż?
    Jurek na chwilę upada,
    Lecz wnet podnosi się,
    Pędzi, gdzie wrogów gromada,
    Do swoich znów rwie się.

    Rwie się, lecz pada na nowo...
    - Ach, mamo, nie płacz, nie!...
    Niebios przeczysta Królowo!
    Ty dalej prowadź mnie...
    Żywi walczyli do rana,
    Do złotych słońca zórz -
    Ale bez Jurka Bitschana,
    Bo Jurek spoczął już...

  • 4 listopada rosyjska Cerkiew Prawosławna celebruje cudowną ikonę Matki Boskiej Kazańskiej.
    ;)

  • W rosyjskich głowach Polacy nadal siedzą na Kremlu ;)
  • edytowano listopad 2014
    Ciekawe, czy gdyby działania były bardziej umiarkowane, zmiany na Węgrzech mogłyby być zaakceptowane w Moskwie. 

    4.xi.1862 został opatentowany przez Richarda Getlinga wynalazek, który zmienił charakter bitew, swoje apogeum skuteczności osiągając w I WŚ.

    image
  • Tak umiarkowane, jak to ostatecznie stało się w PL, byłyby pewnie zaakceptowane
  • Najgorsze jest to, zę chociaż nie cierpiałem komuny i komuchów, taki Gomułka czy Gierek na tle dzisiejszych miernot, wyglądają na takich co jednak o kraj starali się walczyć (w sensie rozwoju).
  • Tusk to, wypisz wymaluj, Gierek. Modernizacja na kredyt oraz rządy bezideowych koniunkturalistów i technokratów.

  • @Spioch Gierek spowodował znacznie mniejsze zadłuzenie niż Tusk
  • Prawda z małym zastrzeżeniem: wartość dolara w stosunku do wartości pensji była diametralnie inna niż obecnie.

    Kryzys po rządach Gierka był bardzo dotkliwy.

    Co nas czeka po rządach PO tego jeszcze nie wiemy. Strach się bać!
  • Taaaa ...  a kartki na cukier i puste półki to kiedy się pojawiły? Dopiero za Jaruzela?
  • Gierek coś jednak robił, poza tym widoczne są działania w polskim kierunku, polskim interesie. Mimo dominacji Moskwy. Odwrotnie niż teraz.

    Są widoczne za Gomółki i Gierka, zwykle gdy ich pozytywnie oceniam odbierane jest to jako gloryfikacja prlu - a prl to kontekst.
  • edytowano listopad 2014
    Taaaa ...  a kartki na cukier i puste półki to kiedy się pojawiły? Dopiero za Jaruzela?
    --------------------

    cheba w 1976
    latem kartki na cukier...
  • edytowano listopad 2014
    aresztowanie profesorów UJ
  • 7 listopada urodziny Marii Skłodowskiej i jednocześnie rocznica przyznania nagrody Nobla.
  • @Spioch Curie-Skłodowska otrzymała Nobla dwukrotnie, tak gwoli uzupełnienia
  • Za drugim razem 7 listopada ;)
  • edytowano listopad 2014
    W nocy z 6 na 7 listopada (24 na 25 października) 1917 roku w Piotrogrodzie miał miejsce bolszewicki przewrót, w wyniku którego został obalony Rząd Tymczasowy. Tragicznym skutkiem było powstanie państwa sowieckiego.

    Młodzi pamiętają, choć ci najmłodsi pewnie nie: mimo, że nie było to święto państwowe w prlu, to rocznicę zawsze obchodzono.

    =========================

    19 lat później, 7 XI 36, właśnie z polecenia sowietów (rozkazy przyszły z Moskwy, od Stalina) rozpoczęło się ludobójstwo w Paracuellos de Jarama, określane nieraz za historykiem Cesarem Vidalem mianem hiszpańskiego Katynia. Bolszewicy wymordowali w ciągu kilku tygodni tysiące (nie wiadomo dokładnie ile) opozycjonistów, przedstawicieli elit itd. Wielu po rozstrzelaniu dogorywało, niejednokrotnie przebaczając swoim mordercom.
    Santiago Carillo, odpowiedzialny za zbrodnię, do śmierci był nietykalny niczym Kiszczak, był nawet, można powiedzieć, kimś w rodzaju "ludzia honoru"....

    image

    Jeden z ok. 600 krzyży znajdujących się na polach Paracuellos w 1939 r.
  • edytowano listopad 2014
    602 lata temu w Zagrzebiu Władysław Jagiełło zawarł z Zygmuntem Luksemburskim umowę o pożyczce (przez Polskę na rzecz Węgier) 37 000 kop groszy praskich /będzie może z kilkaset mln zł na dzisiejsze/ w zamian za zastaw 16 miast na Spiszu. Do Polski wracała - najpierw jako zastaw, a od 1489 r. wyrokiem sądu papieskiego we Wrocławiu już jako integralna część i na zawsze - ziemia, która już wcześniej do niej należała. Z 16 miast (Lubowla, Podoliniec, Gniazda, Matejowce, Nowa Wieś Sp., Poprad, Spiska Sobota, Podegrodzie, Włochy etc...) utworzono starostwo z siedzibą w Lubowli, jednym z pierwszych starostów został Zawisza Czarny.

    image

    Zamek w Niedzicy, w którym przekazano pożyczkę Węgrom

    Starostwo Spiskie (nie obejmujące całości Spisza, m.in. nie obejmujące Niedzicy, Łapsz, Trybsza, Kacwina) należało do Polski do rozbiorów (dokładnie do 1769 r.) Tak więc z jednej strony granica węgierska sięgała własciwie rogatek Nowego Targu, z drugiej tereny polskie ciągnęły się daleko na południe, mniej więcej do 2/3 szerokości obecnej Słowacji. W 1918 r. podobnie jak miało to miejsce w innych polskich miastach, w Lubowli zorganizował się lokalny ośrodek władzy polskiej. Wojska polskie obsadziły Spisz aż do Kieżmarku, po czym go opuściły w wyniku czeskosłowackiego oszustwa.

    Biała Spiska: dzwonnica - mniej więcej rówieśniczka Zastawu

    image

    Kolumna Niepokalanej:

    image

    I opis:

    image

    Brawa dla burmistrza za uczciwość.

    Choć nie wiem skąd mu się wzięło to "wniebowstąpienie".
  • rocznica minęła 1.11. walka o Lwów. Semper Fidelis!
  • @joanna_91 no prosz. Nazisynowie już nie obchodzą Kristallnacht

    @Kobieta dzięki. Coś tam było ;)
  • Jedno jest pewne. Fantastycznie było przeżywać 89 i patrzyć jak to wszystko się rozpada.
    Nie wiedzieliśmy wtedy, że pewne rzeczy są reżyserowane i że efekty będą gorsze niż się spodziewaliśmy.
  • edytowano listopad 2014
    Cóż, wiedziałem już wówczas, że główni rozgrywający, przynajmniej w Polce, nie działają w interesie Polaków ( Żyd i mason Michnik oraz spółka). Wrogiem nr 1 dla tzw. demokratów była prawica narodowa i kościół katolicki. Nie miałem złudzeń. Zawiodłem się za to na mechanizmach demokratycznych.
  • edytowano listopad 2014
    Tak, było sporo widać już wtedy. Ten bezkrytyczny zachwyt połączony z usilnym wyłączaniem rozsądku był i pozostaje dla mnie niezrozumiały.

    Tzn złudzenia miałem o tyle, że miałem nadzieję że jednak da się to odwrócić, mądrość narodu jednak wypłynie na wierzch (huehue). Ale ci wszyscy chcący, co to im dziś nie dzieje się krzywda, szybko mnie otrzeźwili :(
  • Niestety ja tego nie widziałem. Leming totalny. I nie była to kwestia wieku, bo oczy mi się otworzyły dopiero w 2010, kiedy domagając się wśród znajomych uczciwego śledztwa stałem się pisiorem, oszołomem, mocherem itd. Do tego doszła Michnikowszczyzna Ziemkiewicza i poczułem się jak po niebieskiej tabletce w matriksie. 

    W sumie nie dziwie się, że niektórzy chcieli wrócić do matrixa. Bo ledwie po kilku latach odczuwam już po fazie buntu zobojętnienie. Z tym społeczeństwem nie ma szans na zmiany. Współczuje Wam, bo Wy to widzicie o 20 lat dłużej. Szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej, gdy dzieci były małe. Bo by mnie już w tym kraju nie było.

    Dzisiaj się zastanawiałem co zostawiło nam poprzednie pokolenie, a co my. Fakt zostawili kryzys, ale kraj był z infrastrukturą,, z potencjałem ludzkim (przewaga młodych ludzi), energią. My po 25 latach zostawiamy autostrady, niespłacalny dług i katastrofę demograficzną.




  • "We wsi poczynał się już zwykły ruch: poranek był jasny i chłodny, a że
    zaś przymrozek orzeźwił powietrze, to i raźniej się poruszali, i
    zgiełkliwiej; wychodzili gromadnie na pola, którzy do kopania szli z
    motyczkami a koszykami na ręku, dojadając śniadań; którzy z pługiem
    ciągnęli na ścierniska; którzy na wozach brony wieźli a worki pełne
    ziarna siewnego; którzy znów zasię wykręcali ku lasom z grabiami na
    ramionach, ściółkę grabić — że ino dudniło po obu stronach stawu i krzyk
    się wzmagał, bo drogi były zatłoczone bydłem ciągnącym na paszę,
    szczekaniem psów, pokrzykami, co wybuchały raz wraz z niskiej, ciężkiej
    kurzawy, jaka się była wznosiła z orosiałych dróg."

    =============

    90 lat temu Reymont otrzymał nagrodę Nobla.
    Za "Chłopów"
  • @PawelK no więc sam widzisz.

    Tak samo sie zostawało oszołomem wcześniej :)
  • Zaś 110 lat temu piłsudczykowska bojówka PPS doprowadziła do masakry na Placu Grzybowskim :(

    Bojówkarze zaatakowali ogniem z pistoletów oddział policji, który sami zwabili rozrzucając po mieście ulotki wzywające na demonstrację robotniczą, po czym wmieszali się w wychodzący z kościoła tłum. Zginęło trzech policjantów, 11 niewinnych Polaków. Bojowcom nic się nie stało.

    Piłsudski opisywał wyczyn jako "dowcipny"
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.