Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Mam ochotę przeczytać dobrą książkę...

15681011

Komentarz

  • Jeśli ktoś lubi historię,  to gorąco polecam książki Philippy Gregory. Mam tu na myśli wszystkie powieści zctzw. Cyklu tudorowskiego, inne jej książki nie podobały mi się. Ale o Tudorach pisze najlepiej na świecie. 
    Podziękowali 1mysikrolica
  • Tez pisalam - ciezszy kaliber, ale rownie piekna jezykowo, Autorka imponujaca, bardzo sie przydaje do przewartosciowania celow i ambicji: "Wspomnienia wojenne" Karoliny Lanckoronskiej. Arystokratka, erudytka, pracownik uniwersytetu. Pol Niemka, o czym ani razu nie wspomina. Porucznik AK. Wiezniarka Ravensbruck.
    Podziękowali 4Joannna Polina Katia AgaMaria
  • @Gosia5 - ja czytałam tylko "Dziecko pokuty" i "Znamię lwa". I po nic już więcej tej autorki nie sięgnę. Nie są to złe książki, ale - no nie dla każdego. Mocno przewidywalne, rozwlekłe. 
    Ale ok, warto polecić, jak ktoś lubi taką literaturę. 

    @Marcelina - Lanckorońska jest świetna. Utkwiła mi w pamięci scena, kiedy idzie do swojego dworku, tam czeka służba, która chce po staremu służyć, ale tam brakuje już odpowiedniej zastawy, bo nawała bolszewicka przeszła, a ona to rozumie, widzi, że idą nowe czasy, że trzeba się wziąć do pracy, bo "nazwisko zobowiązuje". 
    Podziękowali 2Gosia5 AgaMaria
  • A, i jeszcze cała seria: "Dziewczyny z powstania", "Dziewczyny wyklęte" itd. Powiem, że ciężko się to czyta. Fabularyzowane historie kobiet z tamtych czasów.
    Podziękowali 3lidia2 MamaKredka AgaMaria
  • edytowano czerwca 2017
    @Coralgol , zgadzam się, że książka musi być spójna, logiczna i warto recenzować. Tylko że recenzja musi być merytoryczna, bez piętnowania potencjalnych czytelników. Nie można mówić, że fantastyka jest dla świrów, romanse dla niedojrzałych pensjonarek, a kryminały dla psychopatów.
    Zaś co do książek pani Michalak, to dobrze, że to piszesz. Ja przeczytałam jedną i mam jej wiele do zarzucenia, ale nie zauważyłam tej szkodliwości społecznej, o której wspominasz.  Tak czy siak nie miałam ochoty więcej sięgać po jej książki, ale jeśli ktoś lubi, to niech czyta.

    Nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja w związku z czytaniem pomnikowych dzieł. Szkoła. Dzieci nie czytają, bo lektury je nudzą. Mój syn, jak jeszcze chodził do szkoły musiał raz na miesiąc przeczytać książkę i ją zrecenzować przed klasą. Potem książka stała na półeczce w klasowej bibliotece i każdy mógł ją przejrzeć. W ten sposób dzieci czytały, co chciały (pani wychowawczyni trzymała jednak rękę na pulsie), a do czytania zachęcali ich koleżanki i koledzy. To świetnie działało!  ja teraz w ed nie każę dzieciom czytać lektur. To znaczy zachęcam, a jak nie wchodzi to proponuję  zapoznać się ze streszczeniem, żeby wiedzieli o co chodzi.
  • Dziękuję :) Jak byłam w Białowieży,  to widziałam u gospodarzy też jakiś album o Simonie,  autorstwa chyba jej męża,  z pięknymi zdjęciami,  ale niestety, nie spisałam tytułu... 
  • Właśnie czytam fascynującą książkę pt. "Bagdad .Miasto pokoju , miasto krwi." Wydawnictwo Czarne.
  • Mi się "Simona" podobała. Dobrze napisana , ciekawa ,dużo fotografii. Nie trzeba popierać stylu życia bohaterki , żeby czytać z zainteresowaniem.
  • Polecam "Człowiek w poszukiwaniu sensu", Viktora Frankla
    Podziękowali 2Małgorzata32 AgaMaria
  • A nasza Madika bardzo mi reklamuje autobiografie Agathy Christie, ponoc doskonala.
    Podziękowali 1Monika73
  • Adam człowiek
    Orędzia dla Polski I Polaków 
    2009-2014
    Adam człowiek
    Oto czynie wszystko nowe  orędzia Z lat 2013-2014
    oczywiscie  maja  nihil obstat ks Abp Andrzeja Dziegi
    wydane przez instytut wydawniczy Sw jakuba


  • edytowano czerwca 2017
    szczurzysko powiedział(a):
    A, i jeszcze cała seria: "Dziewczyny z powstania", "Dziewczyny wyklęte" itd. Powiem, że ciężko się to czyta. Fabularyzowane historie kobiet z tamtych czasów.
    "Dziewczyny z powstania" "zjadłam" w dwa wieczory. Ciężko się czyta, gdy się jest mamą, ale właśnie dlatego warto. Te historie przywracają właściwe spojrzenie na zwykłą szczęśliwą codzienność i otrzeźwiają z wszelkich fochów. Natomiast "Dziewczyny wyklęte" według mnie napisane zbyt topornym językiem, za bardzo sprawozdaniowym,nie wiem, jak to ująć... Takim męskim, no. Nie przebrnęłam, przejrzałam tylko na wyrywki.
  • Autobiografię Agaty Christie mogę polecić, czytałam mimo że wcześniej nie znałam żadnej jej książki.  Zdziwiła mnie jako bardzo pogodna osoba jak na autorkę kryminałów  ;)
    Podziękowali 3Marcelina Monika73 Ania D.

  • MamaKredka powiedział(a):
    szczurzysko powiedział(a):
    A, i jeszcze cała seria: "Dziewczyny z powstania", "Dziewczyny wyklęte" itd. Powiem, że ciężko się to czyta. Fabularyzowane historie kobiet z tamtych czasów.
    "Dziewczyny z powstania" "zjadłam" w dwa wieczory. Ciężko się czyta, gdy się jest mamą, ale właśnie dlatego warto. Te historie przywracają właściwe spojrzenie na zwykłą szczęśliwą codzienność i otrzeźwiają z wszelkich fochów. Natomiast "Dziewczyny wyklęte" według mnie napisane zbyt topornym językiem, za bardzo sprawozdaniowym,nie wiem, jak to ująć... Takim męskim, no. Nie przebrnęłam, przejrzałam tylko na wyrywki.
    Dziewczyny z powstania, Anny Herbich polecam. Mam. Wartosciowa lektura. Bardzo dobrze sie czyta, ze lzami w oczach  prawdziwe takie. Warto!
    Dziewczyny wojenne, Lukasza Modelskiego tez b.dobre. W moim odczuciu Dz.z powstania lepsze!

    Dziewczyny wyklete jest 1 i 2-ka, Szymona Nowaka. Mam 2- ke. Przyciezkawe pioro. Nie jestem w stanie tego czytac.
    Sa jeszcze Dziewczyny od Andersa, Agnieszki Lewandowskiej - Kąkol. Zaczelam czytac ale " nie zazarlo", jesli mozna tak powiedziec. Zaznaczam, ze b.lubie historię.
  • Właśnie skończyłem czytać taką nowelę "Pewność" Atki Brożek.
    O kobiecie z chorobą psychiczną, która zastanawia się, czy mieć dziecko.
    No i dostęp kosztuje 8,4 PLN, choć przy privie, to mogę nawet wysłać; chyba się kwalifikuje do wykorzystania przez znajomych bez dalszego rozpowszechniania. 

    http://www.ccpress.pl/produkt/Pewnosc_383

    Już po przeczytaniu wyguglowałem, że autorka pisze czerpiąc z własnych doświadczeń. Nie odniosłem wrażenia, że to jest wybitne dzieło pod względem literackim. Ale czułem, że historia nie jest zupełnie wymyślona, tylko ma mocne osadzenie w realiach życia chorych psychicznie.
  • Zycie jest cudem, Dorota Losiewicz 
    Podziękowali 1Aniuszka
  • A czytaliscie jako dorosli "Ziele na kraterze" Wankowicza? Przepiekne, rozdzierajace i krajace serce na plasterki.
  • MonikaN powiedział(a):
    Zycie jest cudem, Dorota Losiewicz 

    To jeszcze jest 

    Cuda nasze powszednie też D. Łosiewicz


    i tu nawet jeden z tych cudów znam - po kilkunastu latach małżeństwa poczęło się dziecko a zaraz po nim kolejne :)
  • Jeszcze nie czytałam, ale zareklamuję. Bo to książka autorstwa naszej @kawusiowa http://cdn.bonito.pl/zdjecie/90630033
  • Wielbiciele fantastyki - podpowiadajcie, co można dać do czytania czternastolatkowi. Nie lubię fantastyki, nie znam się. Czytał Tolkiena , Ursule Le Guin i sporo z półki młodzieżowej. Pomysły mi się kończą. 
  • Podobno dobry jest Terry Pratchett.
    Podziękowali 1Ursa
  • Ursa powiedział(a):
    Wielbiciele fantastyki - podpowiadajcie, co można dać do czytania czternastolatkowi. Nie lubię fantastyki, nie znam się. Czytał Tolkiena , Ursule Le Guin i sporo z półki młodzieżowej. Pomysły mi się kończą. 

    Gra Endera

    Orson Scott Card

    cała seria
    Podziękowali 3Lome Ursa kasha
  • edytowano czerwca 2017
    @Marcelina mamy podobny gust. Kocham Mój pamiętnik Potockiej i Lanckorońską - ciekawe są tez Notatki z podróży do Grecji. Lubie tez i polecam trylogie historyczno-sztuczno-podróżnicza Z.Herberta - Martwa natura z wedzidłem, Labirynt nad morzem i Barbarzyńca w ogrodzie. Bardzo pouczające, erudyckie, anegdotyczne, plastyczne opisy.  A z biograficznych polecam też Piękna i dobra - biografie Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej (babki Anny Potockiej od Mojego pamiętnika) i Marianne i róże - z tymże to jest  taka kompilacja a nie pamiętnik w sensie ścisłym. 
    Teraz czeka na mnie kilka książek w tym Ptasznik z Wilna o Józefie Mackiewiczu i Wspomnienia Eustachego  Sapiehy.
  • @Wanda z tego co pamiętam związki kobiet są w którejś części u Urszuli Le Guin. Dla chłopaka może seria o 
    Alvinie (Siódmy syn) Carda?
    Podziękowali 1Joannna
  • edytowano czerwca 2017
    Czy ktoś może przypomnieć mi tytuł ksiązki o rodzinie Steczkowskich napisanej przez ich córkę?
  • Rosea powiedział(a):
    Sf i fantastyka? Ktoś coś poleci ciekawego?
    ja nie toleruję, mój mąż pochłania
    Bardzo poleca:
    1. Zajdel Janusz - wszystko a szczególnie
       - Paradyzja,
       - Cała prawda o planecie Ksi,
       - Limes Inferior,
    2. Marek Oremus - cała twórczość się nadaje,
    3. Konrad T. Lewandowski
       - seria o redaktorze Tomaszewskim
    4. Wszelkie zbiory polskich opowiadań SF np Wizje alternatywne

  • ja jestem fanką podróżniczych, teraz czytam Martyny Wojciechowskiej Kobieta na krańcu świata, dobrze się czyta, wciąga, ciekawe historie
    Podziękowali 3Pompejanka Monika73 madzikg
  • Ja wlasciwie rzadko siegam po beletrystyke. Wole prawdziwe historie prawdziwych ludzi. Dlatego reportaz.

    Z dobrych polskich reporterow polecam Jacka Hugo- Badera. Czytalam 3 jego ksiazki: W rajskiej dolinie wsrod zielska, Dzienniki kolymskie i w zeszle wakacje- Dlugi film o milosci. Powrot na Broad Peak.
    Same mieso, bez kosci ;)

    Z zagranicznych polecam reportaze noblistki Swietlany Alieksijewicz.
    Czytalam: Czarnobylska modlitwa, Czasy secondhand. Koniec czerwonego
    czlowieka, Ostatni swiadkowie.Utwory solowe na glos dzieciecy.
    To nie sa lekkie ksiazki ale bardzo wartosciowe, o ludziach, zyciu i smierci,wpisane w historię, wojnę, ustrój. Ale bez przynudzania. 
    Jesli ktos lubi literature faktu- polecam.

    Wreszcie Martyna Wojciechowska. Przeczytalam wszystkie jej ksiazki, tzn. 3 czesci Kobiety na krancu swiata, Automaniaczke, Misje Everest i Zapiski podrozne.
    Jest swietna i b.dobrze sie czyta. Na wakacje polecam zwlaszcza Kobiete na krancu...Zbior historii kobiet z roznych zakatkow globu. Arcyciekawe. Dobrze sie czyta ns plazy. Sprawdzilam i polecam B)
    Podziękowali 2Joannna Coralgol
  • I Beata Pawlikowska w większości
  • Teraz czytałam książkę "Co ty k.... wiesz o Rosji?" Mateckiego o którym mówią, że pisze jak Cejrowski, podobała mi się dobrze się czyta.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.