Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kogo wybrać w I turze wśród prawicowych kandydatów na Prezydenta

1161719212225

Komentarz

  • Proszę osoby mieszkające w Szwajcarii i Niemczech o przybliżenie, jak działa system ubezpieczeń zdrowotnych w tych krajach i czy się sprawdza. Jakie są koszty?
  • @Berenika tylko logiczność poglądów nie zależy od prawicowości czy lewicowości. Jeżeli ktoś łyka poglądy bezkrytycznie nawet nie siląc się na ich zrozumienie czy zweryfikowanie, to będzie lemingiem. Lewicowym lub prawicowym. Z tym że odmianę prawicową leminga się chyba moherem często nazywa.

    Jeżeli ktoś popiera Komorowskiego, bo czerpie z tego korzyści i wie, że nie jest to korzystne dla kraju, ale interes własny najważniejszy, nie można odmówić mu logiki. Jest tylko kanalią :) Jednak jak słyszę te peony o uczciwości, patriotyzmie czy prezencji, to nóż w kieszeni na taką bezmyślność się otwiera.

    Podobnie jest też z innymi kandydatami. Wyborców którzy przeanalizowali programy, posłuchali z uwagą różnych wypowiedzi, przyjrzeli się na dotychczasową działalność pod kątem interesów naszego kraju, jest naprawdę bardzo mało.

    Bardzo to widać na przykładzie braku zrozumienia wypowiedzi JKM. Albo powtarzane są nadinterpretacje krążące w mediach, albo ktoś czepia się jakiegoś słowa nie zważając na sens całości. To pokazuje jak płytko patrzymy na polityków.
  • chciałabym tylko dodać, że w I turze niekoniecznie "opłaca się" głosować na kandydata, który nam najbardziej pasuje. Bo głosy rozłożone po tzw. antysystemowych kandydatach spowodują, że do II tury wejdą p. Duda i p. Komorowski, a nie np. p. Komorowski i p. JKM.
    Jeśli ktoś mimo wszystko woli p. JKM od p. Dudy, chociaż tak naprawdę chciałby na prezydenta p. Kowalskiego, może to rozważyć.
  • Komorowskiego niekoniecznie popierają bogaci. nie ma aż tylu bogatych i dobrze ustawionych w tym kraju.
  • Chyba jedyną uczciwą opcją jest wybór kandydata który jest nam najbliższy pod względem poglądów, wartości, wizji kraju zamiast wyrachowanych spekulacji.
  • edytowano maj 2015
    @Berenika, no właśnie to jest przykład problemu logiczności przy wyborach. Nie ważne kogo popierasz, ważne z jakich pobudek. Przy czym tłumaczenie zgodności poglądów w przypadku polityków których działalność diametralnie się różni od ich kiełbasy wyborczej, też jest przykładem braku logicznego myślenia.

    @Szalwia dlaczego Bronka, Palikota i Brauna stawiasz w równym szeregu?
  • Nie kumam, co macie do Kowalskiego, ok, moze nie wyglada na modela (a ktory wyglada reprezentatywnie? Obecny tez srednio) ale gada bardzo z sensem;) rowniez o polityce zagranicznej.
  • Nie ma Grodzkiej - nie mam na kogo głosować
  • @Ergo w Niemczech dzialaja kasy panstwowe (kiedys ze soba konkurowaly, teraz ujednolicono skladke, do chyba 6% przychodow) i kasy prywatne (placi sie stale skladki, niezalezne od przychodu). W panstwowych jest wiekszosc, w prywatnych ci, co zarabiaja chyba ponad 75 tys na rok. Od tej granicy, a nawet troche wczesniej sie oplaca przejsc do prywatnej, bo miesiecznie mniej sie placi, a jakosc uslug wyzsza. Chociaz nie powiem, ze w panstwowej jest zle, ale niektorzy, zwykle ci znani lekarze, ktorzy nie musza juz walczyc o pacjentow przyjmuja tylko prywatnie. Jak jestes ubezpieczony prywatnie czesto szybciej dostaniesz tez termin u lekarza, bo lekarz po prostu wiecej zarabia na prywaciarzach. Widze to po rachunkach, ze za zwykle badanie nalicza trzykrotna stawke, bo byly “ciezkie warunki“ (dziecko wierzgaloialo, albo ucho odstaje ;)). Prywatnym kasom jakos to i tak sie oplaca i dobrze prosperuja, jak nie pojdziesz do lekarza, to oddaja skledki itp.
    Ale sluzba zdrowia i prywatna i panstwowa jest na bardzo wysokim poziomie moim zdaniem. Gabinety sa swietnie wyposazone i nie zdazylo mi sie, zebym w ciazy, czy przy kontuzji kolana musiala gdzies indziej chodzic na dodatkowe badania, przeswietlenia, badanie krwi, ktg, rentgen, usg. Kazdy lekarz mial to zawsze u siebie w gabinecie.
  • edytowano maj 2015
    Duda moim zdaniem jest (jak ktoś pisał )może za bardzo ułożony w tej kampanii. Sądzę, że wynika to z faktu, że w poprzednich wyborach Kaczorowi zarzucano zbyt agresywną politykę. Chyba nikt nie wierzy, że od razu wszystko zmieni się na lepsze, za wiele zostało sprzedane, zniszczone w naszym kraju. Niektórzy chętnie wrzucają PiS i PO do jednego worka (podejrzewam nawet, że to po rozpropagowało ten pomysł, gdy straszenie strasznym kaczorem już przestało odnosić skutek, a trudno zwalać winę na kogoś, kto rządził 7 lat wstecz). Niemniej jednak jakiś pierwszy krok w stronę dobrego trzeba zrobić, dlatego będę głosować na Dudę, choćby dlatego, że ma poglądy prokatolickie i patriotyczne.
  • edytowano maj 2015
    @Ergo Jest kilku ubezpieczycieli na rynku. Ceny są podobne. Ubezpieczyć cię muszą bo każdy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne. Ty zdecydujesz jaki koszt ubezpieczenia płacisz mniej więcej ok 190 franków minimum dla dorosłego, wtedy kasa chorych pokrywa wydatki na zdrowie powyżej 2000 franków. Dzieci i kobiety w ciąży mają franszyze zerową to znaczy że płacisz 10% kosztów leczenia i lekarstw. Za dzieci płacisz ok 80 franków. Są to koszty miesięczne.Jeśli twoje dochody są niskie na osobę tzn nie przekraczają ok 120 tys franków rocznie w naszym przypadku, to można skorzystać z pomocy gminy i opłacają dość wysoki procent ubezpieczenia. Podobnie z dentystą dla dzieci. Jak mają kontrolę zębów w szkole to zawsze dostaję pismo że mogę wysłać gminie rachunek, liczbę osób w rodzinie i wysokość zarobków i gmina decyduje czy tego dentystę zapłaci. Nie korzystałam do tej pory z dopłat do dentysty ale też koszt dentysty dla córki wyszedł mi 300 franków więc mój budżet choć napięty wytrzyma taką kwotę raz na rok.
  • Cóż, dla mnie PiS ma twarz Hofmana, Marcinkiewicza, Macierewicza, agenta Tomka, a przede wszystkim prezesa. Nie przeczę, że w PiSie są także kompetentni ludzie, patrioci, uczciwi altruiści, tylko czemu wielki Yaro otacza się miernotą?
    ________________

    gorszy jest Lipiński
  • Ale dlaczego obowiazkowego prywatnego? To powinna byc sprawa kazdego czlowieka z osobna. Tak, jak nie ma obowiazku ubezpieczenia sie od utraty pracy. Kalkulujesz, czy cie dany problem dotyczy, czy nie. Ja akurat musze sie teraz ubezpieczyc i musze prywatnie. Iles tam set euro na miesiac, chociaz do lekarza w zasadzie nie chodze. Bardziej oplacaloby mi sie byc nieubezpieczona i zaplacic z wlasnej kieszeni ten jeden, czy dwa rachunki rocznie.
  • Nie orientuje sie zupelnie, ale jak to wyglada w usa? Chyba jakas opieke basic kazdy ma (duzo dziala tam wolontariat), a za wszystko powyzej trzeba placic. Moim udaniem uczciwe.
  • edytowano maj 2015
    Komorowskiego niekoniecznie popierają bogaci. nie ma aż tylu bogatych i dobrze ustawionych w tym kraju.
    -----------------
    Bo wyborcza i TVN tak ich ustawili, że oni uważają, że ich trudne życie jest spowodowane przez pis. Mam wrażenie, że oni myślą, że to kaczory rządzą i dlatego jest im żle i idą głosować na BK.
  • @Elf77 czy to było do mnie?
    ja podałam tylko przykład

    pytanie jest "na kogo głosować". Ja się po prostu nie zgadzam z tym, że zawsze najlepiej głosować na swój nr 1.
  • @Aniela

    Nie, nie.

    Oni wiedzą, kto rządzi i uważają, że tak jest lepiej, bo gdyby rządził PiS byłoby jeszcze gorzej.

  • Zauważ kto uważa, że gdyby rządził PiS, to byłoby gorzej - własnie ci, którzy siedzą na mainstreamie, mają podane gotowe rozwiązania. Czyli ktoś ich logikę zagospodarował. Nie myślą logicznie, ale tak jak im dyktuje mainstream
  • edytowano maj 2015
    Tu pięknie, krótko i precyzyjnie powiedział o G. Braunie Leszek Żebrowski:

    http://www.dlapolski.pl/wypowiedz-leszka-zebrowskiego-podczas-ogolnopolskiej-konwencji-wyborczej-06-05-2015r

    No i "ogłoszenie parafialne":

    http://www.pobudka.org/
  • Maciejka napisała:

    > w Niemczech dzialaja kasy panstwowe (kiedys ze soba konkurowaly, teraz ujednolicono skladke, do chyba 6% przychodow) i kasy prywatne (placi sie stale skladki, niezalezne od przychodu). <

    Wysokość składki (AOK Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz) wynosi 15,5 procent od dochodów brutto - połowę płaci pracownik, a połowę pracodawca.
    Do tego należy doliczyć jeszcze 2.05% Pflegeversicherung (nie umiem tego przetłumaczyć, dokładnie to: opieka długoterminowa) i to już w całości opłaca pracobiorca.

    Składki nie są więc stałe - zależne są od wysokości dochodu, ale jest chyba jakaś górna granica.

    Dodam jeszcze, że w/w płacą zarówno osoby pracujące, przebywające na zasiłku dla bezrobotnych, jak i renciści.

    ***

    > Jak jestes ubezpieczony prywatnie czesto szybciej dostaniesz tez termin u lekarza, bo lekarz po prostu wiecej zarabia na prywaciarzach. <

    Ubezpieczenie prywatne jest fajne, gdy się jest młodym, w miarę wieku wysokość składki rośnie; moja dobra znajoma, która była lekarzem obecnie opłaca składkę coś ok. 900 Eu/mies.

    http://www.focus.de/finanzen/versicherungen/krankenversicherung/privatekrankenversicherung/sonderfall-senioren_aid_10595.html

    Ubezpieczyciel prywatny, przede wszystkim nastawia się na duży zysk.

    ***

    Każdy pracobiorca obligatoryjnie jest ubezpieczony w kasach ogólnych, np. AOK. Prywatne ubezpieczenie można mieć tylko wtedy, gdy się jest samozatrudnionym.

    ***

    W Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, czyli nie ma możliwości, aby go nie opłacać.
    Do pewnego czasu, osoby z Polski mogły być ubezpieczone w Polsce, ale to już zostało zmienione.

    ***

    Podam teraz przykłady składek ubezpieczenia prywatnego dla osób w moim wieku* - wybrałam: bez udziału własnego, dobra opieka stomatologiczna, w szpitalu pokój dwu osobowy, bez opieki Chefarzt (chyba odpowiednik polskiego ordynatora), bez Tagesgeld (świadczenia wypłacane podczas pobytu w szpitalu):

    Najtańsza:

    http://prntscr.com/73k9qn

    Droższa:

    http://prntscr.com/73ka76


    Tam są na pewno jakieś knyfy w umowie, ale w tym się nie rozeznaję.

    *- żeby je pozyskać musiałam się zarejestrować podając swoje dokładne dane.


  • nie @malagala, nie miałam nikogo z forum na myśli...
  • @Klarcia, ale wlasnie w tym caly wic, ze jak jestes ubezpieczony prywatnie, to skladki sa stale. Placisz te iles tam set euro niezaleznie od przychodow. Po prostu wedlug taryfikatora: z takim zdrowiem, w takim wieku nalezy sie powiedzmy 400 euro, niewazne, czy zarabiasz te 75, czy 200 tys na rok. A w panstwowym placisz procentowo od zarobkow, wiec przy pewnych zarobkach staje sie juz zupelnie nieoplacalne.
    Nie jest prawda tez, ze prywatnie moga byc ubezpieczeni tylko ludzie majacy wlasna dzialalnosc. Podstawowe kryterium to wysokosc zarobkow.
  • Pod załączonym linkiem jest artykuł, że składki rosną - z tego co wiem, to wraz z wiekiem, i z pogarszającym się stanem zdrowia. Oczywiście - składka nie jest zależna od zarobku.
    Wiem też, że wszyscy pracobiorcy (chyba wyjątkiem są Beamte) muszą być ubezpieczeni w kasach ogólnych, ewentualnie można się prywatnie dobezpieczyć.

    Mój syn ubezpieczył się jednak w kasie ogólnej (AOK), bo mu się to lepiej opłaci - teraz było by lepsze ubezpieczenie prywatne, ale on patrzy przyszłościowo.
  • edytowano maj 2015
    @Klarcia ale w systemie takim gdzie obowiązują dwa rodzaje ubezpieczenia: państwowe i prywatne to nie dziwi że prywatni ubezpieczyciele kombinują jak więcej zarobić. Tu gdzie mieszkam jest tak że składki są mniej więcej takie same kwotowo. Są ubezpieczyciele którzy oferują zniżki dla rodzin albo takie co mają oferty korzystne dla singli. Kwota 200 franków na miesiąc to nie jest wiele przy szwajcarskich zarobkach a interwencjonizm państwa wymaga prawa do ubezpieczenia dla każdego.
    Co do Dudusia to dobra wiadomość. Jeszcze bardziej cieszy poparcie dla antysystemowcow. Oby z tego coś dobrego wynikło. I oby Duduś wygrał drugą turę.
    Nawet jeśli poprę Dudę w drugiej turze to nie będzie on moim prezydentem.
  • @Klarcia moj wlasny maz od zawsze jest zwyklym pracownikiem (zatrudnionym w firmie) i ma prywatne ubezpieczenie.
    https://www.pkv.de/themen/krankenversicherung/so-funktioniert-die-pkv/wer-kann-sich-privat-versichern/
  • Nawet słuchacze RM uważają Brauna za dziwaka.
    Wizja romantycznej Polski z królem i z Sercem Jezusa jest tak nierealna że aż trudno coś powiedzieć.
    Trzeba mu konsekwencji w propagowaniu tego typu poglądów, może kiedyś trafią na podatny grunt.
  • zbyszek bo słuchacze RM to koncesjonowani pseudo-katolicy. ZAuważ, że jedynie Braun jasno i dobitnie wypowiedział sie w sprawie żądań Izraela o odszkodowania.
  • Korwin slabo, obawialam sie ze dostanie wiecej. Jak widac image psychola i seksisty mu nie sluzy.

    Raczej nie rozumieją, co mówi. Jacek Wilk miał identyczny program i nie ma image'u seksisty, a dostał mniej głosów. Dla większości wyborców to zbyt skomplikowane. Wolą proste hasła, obietnice. Nadal nie wiem, jaki program ma Kukiz poza "zmianą".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.