Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego nie ma wątku o Bashaborze?

135

Komentarz

  • O. J. Bashabora Boży człowiek.
  • I Murzyn. Boży Murzyn.
  • I co z tego? :P
  • edytowano sierpień 2015
    Niedawno słyszałam na rekolekcjach (nie u Bashobory, żeby nie było), że są dwie grupy ludzi, którzy tak naprawdę powinni obawiać się gniewu Bożego:
    1.Zatwardziali grzesznicy,
    2.Zatwardziali sprawiedliwi...

    Hm...Bez komentarza.
  • edytowano sierpień 2015
    A w temacie rekolekcji charyzmatycznych...
    A ja bym chętnie wybrała się na rekolekcje zamknięte dla małżeństw sakramentalnych- prowadzone przez O. J.Manjackala, które będą w dniach 13-16.08. Tyle, że daleko, bo w Świebodzicach. Ale to nie problem. Problemem jak zwykle są dzieci. Nikt mi z czwórką na cztery dni nie zostanie.

    http://rekolekcjeswiebodzice.pl/
  • Jeżeli chodzi o tzw. profanację, to ja tego nie rozumiem. Przecież ksiądz stając na stole ofiarnym trzymał Pana Jezusa w monstrancji. Gdzie tu profanacja? Stół na którym sprawowano wczesniej Mszę św nie jest bogiem. Na filmie widzę uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
  • Ktoś tu nie ma poczócia hómoró.

    @Aniela:
    Primo: trzeba założyć, że na ołtarzu mogły pozostać partykuły Ciała Pańskiego.
    Secundo: "Ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?" Mt 23, 19

    Szachmat i dziękuję za uwagę.
  • Primo: trzeba założyć, że na ołtarzu mogły pozostać partykuły Ciała Pańskiego.
    Secundo: "Ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?" Mt 23, 19

    ---------
    Nie znam sie na nazewnictwie sprzętu liturgicznego, ale sa tam takie rózne przedmioty służące do tego, aby nie konsekrować Ciała Pańskiego bezpośrednio na stole ofiarnym i wtedy nie ma możliwości, aby na stole ofiarnym pozostały partykuły Ciała Pańskiego. Zatem bez obaw.

    Secundo, nie wiem, kto tu ślepy :)
  • @Aniela przepisy liturgiczne dość dokładnie określają co może stać na stole ołtarzowym. Na pewno nie są to nogi jakiegokolwiek celebransa.
  • @Aniela nie rozumiesz co się dzieje na stole ołtarzowym? Chodzenie po nim to jak deptanie po relikwiach. Brak czci co najmniej.
  • Przepisy liturgiczne nie przewidziały jednak sytuacji, gdy kapłan trzyma w swoich rękach Pana Jezusa w monstrancji. No nie ma tego w przepisach!!!
  • Kapłan nie chodził po ołtarzu, aby go podeptać, ani nawet, że by sobie po nim pochodzić. Popatrz na całą sytuację, a nie tylko na nogi kapłana.
  • @Aniela przewidziały. Po prostu na stole ołtarzowym lub ołtarzu może stać monstrancja bezpośrednio. Wszelkie inne sytuacje są ZAKAZANE
  • @Wanda niezupełnie. raczej symbolizuje Golgotę. Ołtarz. Stół ołtarzowy nie wiadomo co symbolizuje.
  • raczej nie

    z Nowowiejskiego:
    Ztąd święty Anzelm pięknie tłomaczy symbolizm ołtarza, który lepiej zrozumiemy, gdy części składowe ołtarza poznamy: "Co oznacza, pyta się, ołtarz w świątyni? Apostoł nam mówi: Kościołem Bożym jesteście! Jeżeli zatem jesteśmy Kościołem Bożym, mamy także ołtarz, a tym ołtarzem jest nasze serce, ten ołtarz, na którym winna się spełniać ofiara cierpienia i uwielbienia... Kamień ołtarza nie tylko symbolizuje Chrystusa, ale także i członki Chrystusowe; nie tylko On, ale przezeń i Jego towarzysze otrzymują namaszczenie oliwą wesela; ten kamień zarówno Jego, jak i członki Jego przypomina. Skoro zaś składają się relikwje w ołtarzu, i my także mamy nosić relikwje w swojem sercu".
    Ołtarz to tron Pana Jezusa (...). "Ołtarz oznacza stół Pański", pisze Amalarjusz; "oznacza krzyż", mówi święty Bernard; owszem, Zbawiciela ofiarującego się za nas jest symbolem jak uczą święty Ambroży i Rupert. "On sam (Chrystus) jest ołtarzem", uczy święty Epifanjusz, skoro święty Paweł nazywa Pana Jezusa kamieniem węgielnym; "ołtarz jest Chrystusem w figurze", powtarza święty Cyryl. "Ołtarz Synem Bożym jest", dodaje święty Grzegorz. Jaśniej jeszcze tłomaczy to pontyfikał Rzymski: "Ołtarzem świętego Kościoła jest sam Chrystus, jak świadczy to Jan w swej Apokalipsie, twierdząc, że widział ołtarz złoty stojący przed tronem, w którym i przez którego ofiary wierzących Bogu Ojcu są poświęcane.
  • edytowano sierpień 2015
    @Aniela przewidziały. Po prostu na stole ołtarzowym lub ołtarzu może stać monstrancja bezpośrednio. Wszelkie inne sytuacje są ZAKAZANE
    -------------------
    @Gregorius
    Czy jako znawca przepisów mógłbyś podać numer paragrafu, gdzie jest to ZAKAZANE? Z chęcią się zapoznam.
  • Absurd totalny, jak można sprofanowąc Pana Boga wielbiąc Go? No w mojej głowie się nie mieści.
  • @Aniela

    nie ma sensu dyskusja tutaj. Gregorius wie lepiej i cokolwiek napiszesz to go nie przekonasz.
  • No tak, ale mówienie o profanacji to lekka przesada. Na to nie ma zgody!
  • Po co ta dyskusja? Jedni i drudzy i tak sie nie dadzą przekonać. Dla mnie deptanie po ołtarzu z Monstrancją czy bez jest przesadą i mi się nie podoba, ale nie oceniam tego jako profanację.
    Nie myślę źle o ks Bashoborze, nie mnie oceniać czy jest on narzędziem Boga. Nie korzystam i nie zamierzam korzystać z jego posługi. Nie potrafię zaakceptować takich spotkań stadionowych. Dla mnie lepiej sprawdza się cichy i spokojny kościół, ale każdy ma też swoją estetykę i potrzeby duchowe. Bóg jest jeden i ten sam, dla wszystkich.
    Cuda nie są dla mnie wyznacznikiem tego że Bóg zadziałał. Zwłaszcza uzdrowienia i egzorcyzmy.
  • Ee. Jeżeli w dokumentach liturgiczny jest napisane co wolno, to znaczy że wolno to i to i nic więcej.
  • konkret proszę, gdzie i jak to jest napisane. Jak ktos się powołuje na przepis to powinien go podać.
  • Inaczej.

    Jeśli jest napisane, że jest 7 kolorów szat liturgicznych i są one wymienione to znaczy, że jest ich 7 są takie jakie są. Nie ma brązowego, tęczowego, niebieskiego i pomarańczowego, tylko dlatego, że nie napisano, że nie ma.
  • I jakby ktoś ubrał szatę pomarańczową to dokonał profanacji?
    To że mi się coś nie podoba i jest nadużyciem nie znaczy że od razu jest profanacją.
  • Tak sobie myśle czy sam Jezus zwracałby na to uwagę?
  • @Aniela zmartwię cie, oddawanie moczu lub kału na stół ołtarzowy tez nie jest explicite zakazane. Więc mozna to robic, wedle Twej logiki.
  • @Odrobinka między szatami liturgicznymi a miejscem, gdzie odbywa się Męka Chrystusa jest jednak nieco różnicy.
  • I jakby ktoś ubrał szatę pomarańczową to dokonał profanacji?
    To że mi się coś nie podoba i jest nadużyciem nie znaczy że od razu jest profanacją.

    -------------
    Właśnie, myślę, że to raczej kwestia kultury w jakiej się żyje, a nie profanacja. Dla ks. Boshobory to normalne, dla Polaków cywilizacji łacińskiej jest trochę szokujące, jednak do profanacji dalekoooo.
  • edytowano sierpień 2015
    Wszakże Sam powiedział: "Szabat został ustanowiony dla człowieka, nie człowiek dla szabatu". (por Mk 2,23-3,6)
  • No na deptanie po ołtarzu to chyba by zwrócił uwagę. Dla mnie to niestosowne. Aczkolwiek nie potępiam tych co to robili, zdecydowanie za to cieszę się że mnie tam nie było.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.