Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowe becikowe

245

Komentarz

  • Ale tam jest napisane kogo obejnie to swiadczenie + ze najnizsze macierzynskie dla kobiet, ktorym przysluguje, zostanie do tego 1000 podniesione.
  • I chyba pisza w tym art tez, ze od becikowego jest niezalezne. Wyklucza jedynie 'swiadczenia rodzinne'.
  • Już obeszłam się smakiem..
  • No właśnie - to jest dla kobiet, które nie miały nic na macierzyńskim, albo mniej niż 1000 zł - a nie dla tych, co mają normalne świadczenie na macierzyńskim, takie samo lub wyższe niż 1000.
    @wypyszka
    sorry...
  • Tutaj jest lepiej wytłumaczone - przepraszam za źródło:
    "Od 1 stycznia 2016 r. rodzice, którym do tej pory zasiłek macierzyński nie przysługiwał, przez okres 12 miesięcy od urodzenia dziecka będą dostawać 1 tys. zł netto świadczeń rodzicielskich. Pieniądze te przysługują zarówno bezrobotnym, osobom pracującym na podstawie umowy o dzieło, rolnikom, jak i studentom.

    Ważne! Nie obowiązuje próg dochodowy, który uprawnia do pobierania świadczenia, więc prawo do niego nabywają wszyscy rodzice, bez względu na status finansowy.

    Idea nowelizacji zakłada, że w każdej rodzinie zasiłek wyniesie minimum 1 tys. zł netto. Jeżeli więc komuś z tytułu wykonywanej pracy i opłacanych składek będzie przysługiwała niższa kwota, to rząd dopłaci różnicę.


    Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,97654,18622312,rewolucja-w-zasilkach-macierzynskich.html#ixzz3sXS0dooQ"
  • Nie wymieniaja doktorantow! Kurnakurnakurna.
    Jutro pisze do krajowej rady doktorantow w tej sprawie.
  • Jeżeli Ci nie przysługuje ten zasiłek macierzyński to oczywiście, że też jesteś włączona w tę grupę - ja tak to zrozumiałam. Oni chcieli wyrównać szanse wszystkim matkom.
  • Czyli jest to dla dzieci urodzonych w 2016 r.
  • "Spokojni mogą być rodzice, których dzieci urodzą się przed 1 stycznia 2016 r. Oni również otrzymają pieniądze, ale tylko za okres po wejściu nowelizacji w życie. Np. na dziecko, które przyjdzie na świat w listopadzie, świadczenia będą wypłacane od stycznia, aż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

    Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,97654,18622312,rewolucja-w-zasilkach-macierzynskich.html#ixzz3sXVNRaBY"
    Ale to chyba chodzi o 3 ostatnie m-ce roku - bo jest termin 3 miesięcy od urodzenia do zgłoszenia.
  • Czas zgłębić temat..
    urodziłam miesiąc temu, jestem na krusie czy przysługuje i mi bo już mętlik mam
  • edytowano listopad 2015
    Jak na krusie to przysługuje - pytanie, czy z terminem się zmieścisz.
    edit: no tak - w styczniu jeszcze zdążysz z podaniem, czyli się załapiesz wg tego tekstu.
  • Zgodnie ze zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 17c) wprowadzono "świadczenie rodzicielskie" w kwocie 1000 zł, na nastepujących warunkach:
    Art. 17c. 1. Świadczenie rodzicielskie przysługuje:
    1) matce albo ojcu dziecka, z uwzględnieniem ust. 2;
    2) opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;
    3) rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;
    4) osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia.
    2. Świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu dziecka w przypadku:
    1) skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
    2) śmierci matki dziecka;
    3) porzucenia dziecka przez matkę.
    3. Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:
    1) 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;
    2) 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;
    3) 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
    4) 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;
    5) 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.
    4. Świadczenie rodzicielskie przysługuje od dnia:
    1) porodu – w przypadku osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1;
    2) objęcia dziecka opieką, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – w przypadku osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3;
    3) przysposobienia dziecka, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – w przypadku osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 4.
    5. Świadczenie rodzicielskie przysługuje w wysokości 1000,00 zł miesięcznie, z uwzględnieniem ust. 6.
    6. W razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych w okresie, o którym mowa w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 i 357), lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, lub w okresie przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych na podstawie art. 73 ust. 3 tej ustawy, świadczenie rodzicielskie przysługuje jednemu z rodziców w wysokości różnicy między kwotą świadczenia rodzicielskiego a kwotą pobieranego przez kobietę zasiłku dla bezrobotnych pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    (...)
    9. Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:
    1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;
  • AtaAta
    edytowano listopad 2015
    Z ustawy na ludzki język:
    1. świadczenie przysługuje każdej matce, która urodziła i wychowuje i nie ma macierzyńskiego (powyżej 1000 zł jesli ma mniej macierzyńskiego, to wyrównają)
    2. ojcu na szczególnych warunkach

    Dodam jeszcze że KRUSowcy dostaną zasiłek macierzyński w wysokości świadczenia rodzinnego (czyli też 1000 zł)
  • @MagdaCh, ale ja nie mam prawa do macierzynskiego z racji bycia doktorantka.
    Musze poszukac caly dokument.
  • edytowano listopad 2015
    czkawka.
  • @Ata, czyli ustawa nie wymienia: studentów, bezrobotnych zarejestrowanych/nie itp?jest to tylko interpretacja dziennikarzy?
  • tak jest
  • to co wkleiłam, jest cytatem z dokumentu "USTAWA z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw"
  • więcej informacji trzeba żądać w MOPR/GOPS itp - oni będą wypłacać tym, co nie mają macierzyńskiego, itp. Wyrównania będą wypłacać instytucje wypłacające zasiłek podstawowy, czyli KRUS, ZUS
  • AtaAta
    edytowano listopad 2015
    tu jest nieźle wyjaśnione oraz link do ustawy:
    http://mops.ostroda.pl/index.php/krajowe/583-swiadczenie-rodzicielskie-od-1-stycznia-2016-r-od-6-wrzesnia-2015-r-gminy-moga-w-drodze-uchwaly-rady-wprowadzac-wlasne-swiadczenia-rodzinne-nowelizacja-ustawy-o-swiadczeniach-rodzinnych-opublikowana-w-dzienniku-ustaw

    I jeszcze jedno w kwestii osób, które urodziły w 2015 roku. Zważywszy na art. 17c ust. 9, który brzmi:
    „9. Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób, o których mowa w art. 17c ust. 1 pkt 2 i 3, od miesiąca objęcia dziecka opieką, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób, o których mowa w art. 17c ust. 1 pkt 2 i 3, od dnia objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po terminie, nie później jednak niż w okresach, o których mowa w art. 17c ust. 3, prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
    radziłabym złożyć wniosek w styczniu....
  • Dzieki za link do dokumentu. Ja nieumiejetnie szukalam;-)
  • Dzieki za link do dokumentu. Ja nieumiejetnie szukalam;-)
  • edytowano listopad 2015
    Ad. 500+ pani minister Rafalska (dopiero dziś zauważyłam , że jest ona ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, potwierdziła dziś, że:

    "500 zł od 1 kwietnia,
    – Nie ma żadnego dodatkowego kryterium oprócz tego, o którym mówiliśmy od początku. Czyli w przypadku tylko jednego dziecka próg dochodowy w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym 1200. Od drugiego i trzeciego dziecka nie ma dodatkowych kryteriów, nie będzie też obowiązku składania dodatkowych dokumentów o przychodach – zapowiedziała minister Rafalska.
    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślała, że pomysł rządu jest prosty, a ponadto „nie jest czymś nowym w Europie”.

    – Rodzina ma sama decydować, na co wyda pieniądze, które dostanie. W ten sposób państwo wspomaga rodziny w wychowywaniu dzieci – oceniła minister.
    Poinformowała także, że złożenie wniosku o wsparcie będzie możliwe drogą elektroniczną".
  • A co w sytuacji kiedy pierwsze dziecko jest juz doroske i samodzielne? Dostane 500 na drugie?
  • A jeśli się nie jest zarejestrowanym w UP, bo ubezpieczoną przez męża w pracy to sie liczy? Ktoś wie?
  • gielki, też mnie to interesuje, ale nie wiem :(
  • AtaAta
    edytowano listopad 2015
    Ale pytacie o 1000 zł świadczenia macierzyńskiego? Toż właśnie było wklejone, że :
    Świadczenie rodzicielskie przysługuje:
    1) matce albo ojcu dziecka, z uwzględnieniem ust. 2;

    i dalej:

    9. Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:
    1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie


    więcej warunków nie ma!
  • Poza tym rejestracja w UP oznacza bycie osobą poszukującą pracy (a jesli się nie pracowało i wychowuje małe dziecko, czyli nie chce się iść do pracy - to niby jak można być poszukującą pracy?) a ubezpieczenie zdrowotne jest tylko skutkiem rejestracji w UP (choć często również powodem udawania osoby poszukującej pracy!)
  • Kitek,
    Przepisów jeszcze nie ma, ale w omówieniach jest:
    " Dodatek będzie przysługiwał na każde wychowywane dziecko do 18. roku życia".
    Czyli drugie dziecko , jest pierwszym wychowywanym, więc chyba zadecyduje kryterium dochodowe.


Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.