Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Prof. Thomas Szasz ostrzega przed dzisiejszą psychiatrią

124»

Komentarz

  • @ola_g Jeśli chodzi o dziecko- tak i jestem bardzo wdzięczna Bogu i ludziom za ten lek. Dziecko zmieniło się na korzyść. Miłe, dobre i inteligentne było zawsze, ale gdy organizm dostał w leku to, czego sam wytwarzał za mało, dziecko zaczęło bardziej panować nad sobą i lepiej pracować na lekcjach. Kilkoro z nauczycieli chwaliło dziecko za dużą zmianę na lepsze. Dziękowałam i tłumaczyłam, że dziecko zawsze się starało, a teraz po prostu pomogła man medycyna. Teraz widzą, że to dobrze wychowane dziecko, które po prostu ma pewne problemy.
    @Anawim, dziękuję za post z 09.03. Czy mógłbyś trochę przybliżyć pojęcie " kontroli poznawczej"?
  • edytowano styczeń 2017
    @Malena ;

    Kontrola poznawcza na banalnym (choć nie do końca) przykładzie: ktoś Ci każe nacisnąć przycisk, kiedy na ekranie wyświetli się niebieska kropka. Następnie wyświetla Ci pod rząd 100x niebieską kropkę, a za 101st - zieloną. Im większa kontrola poznawcza, tym większa szansa, że powstrzymasz się przed automatycznym kliknięciem przy wyświetleniu tej zielonej kropki.

    Dlaczego test ten nie jest tak do końca banalny? Bo się okazuje, że wyniki w takim badaniu korelują z tym,  co potocznie nazywamy silną wolą w zupełnie innych obszarach, które wymagają odraczania gratyfikacji, w tym uczeniu się, moralności.

    A jeszcze mniej banalny się okazuje, skoro niektórzy twierdzą [wiem to tylko ze słyszenia, niestety, ale nie mam czasu się z tym zapoznać... ech] trening takich banalnych czynności wymagających kontroli poznawczej poprawia odraczanie gratyfikacji w tych złożonych obszarach typu moralność. Czyli w ramach postanowienia poprawy po spowiedzi byłoby zdaniem tych ludzi lepiej poklikać w prostą grę, niż "mocno chcieć nie grzeszyć". ;)

    Z drugiej strony jest sporo argumentów za tym, że takie "parametry" są wrodzone (w sensie ukszałtowane w początkowych latach życia) i nie ulegają istotnym zmianom. Są częścią inwentarza po prostu.

    Druga noga zagadnienia to układ nagrody...

    Lubisz angielski? Pod linkiem https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3441933/ jest metaanaliza badań dot. skuteczności metod treningu przy ADHD, częściowo też o lekach. Z 2012 roku, więc aktualnie jesteśmy 100 lat przed Murzynami pewnie. ;)
    Podziękowali 1Malena
  • @Aniela ciekawa jestem co proponujesz zamiast tej zlej psychiatrii. Edukacja klasyczna nie jest chyba lekiem na cale zlo?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.