Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co się dzieje w kurii gdanskiej?

Był Kraków teraz czas na archidiecezję gdańską.... :/

...
«13456710

Komentarz

• Ale co się dzieje? 
  • TVN nakręcił reportaż o tym, że abp Głódź jest agresywny wobec księży.
    Podziękowali 1E.milia
  • Nie zaglądałam od paru dni na portale informacyjne. Trochę się zaskoczyłam, bo spodziewałam się kolejnego pedofilskiego skandalu, a tu grupa księży oskarża Głódzia o poniżanie i wyłudzanie pieniędzy. No coz. Ten konkretny biskup chyba od dawna nie cieszył się dobra opinia nawet wśród gdańskich katolików. I po raz kolejny po latach ukrywania czyichś krzywd nagle wybija szambo, a to już naprawdę zadne zaskoczenie. 
  • Oczywiście, atak TVN na kolejnego biskupa to żadne zaskoczenie. Rzekome ofiary zachowują anonimowość, jak zawsze w takich przypadkach.
    Podziękowali 1Klarcia
  • "– Mobbing, przemoc psychiczna i wyłudzanie pieniędzy. Atmosfera lęku. Ode mnie osobiście arcybiskup próbował wyłudzić pieniądze, mówiąc:”czy księdza nie nauczono, że po uroczystości trzeba przyjechać do kurii podziękować?” Sumy nie podał. Z mojego kolegi z kolei się wyśmiewał, z jego głosu, poniżał go publicznie, krzyczał na niego, zastraszał go. Inny miał myśli samobójcze, musiał przejść psychoterapię. Innego z kolei po prostu rozpił - jest dziś alkoholikiem – relacjonuje ksiądz. I dodaje: –Czekamy na reakcję nuncjusza. Jeśli jej nie będzie, ujawnimy się. Podamy nazwiska - jesteśmy na to gotowi. Nazwiska sygnatariuszy oświadczenia wraz z ich odręcznymi podpisami zostały podane do wiadomości nuncjusza."

Zobaczymy. Mozna sie zaslaniac tvnem, ze skoro wlasnie ta stacja podjela temat, to na pewno klamia, ale taka strategia to slepa uliczka.
  • edytowano 30 październik
    Do założenia wątka zainspirowała  mnie właściwie pewna akcja rozsyłana w formie zaproszeń na fb do wzięcia udziału w manifestacji przed gdanską kuria w najbliższą niedzielę. Akcja pod hasłem: Odzyskajmy nasz Kościół.
    (nazwa dziwnie znajomo kojarzy mi się z pewnym niemieckim odpowiednikiem ;) )

Inicjatorzy akcji określają się jako wierzący i praktykujący katolicy zatroskani o Kościół i zaniepokojeni tym co ostatnio o gdańskim arcybiskupie nagłaśniają media

Podziękowali 1Klarcia
  • Nie wiem na ile te akurat oskarżenia są adekwatne do rzeczywistości, ale o tym że źle postępuje mówi się od lat. Wielu.
  • > Czekamy na reakcję nuncjusza. Jeśli jej nie będzie, ujawnimy się. 

He he :) To jak się ujawnicie, to pogadamy. Na razie mamy fakenewsa.
  • Mieszkam w Gdańsku i pan Głódź od lat nie ma  dobrej opinii; sami księża wyrażają się z dużym żalem, że on sieje takie zgorszenie i rzutuje to bardzo na postrzeganie duchownych.

Podziękowali 2Aga85 agnieszkamama
  • edytowano 30 październik
    A tutaj z fb jak "Odzyskajmy nasz Kościół" uzasadniają swoją planowaną niedzielną akcję:

"Jako wierzący i praktykujący katolicy i katoliczki, członkowie archidiecezji gdańskiej, czujemy się zaniepokojeni, zdezorientowani i rozgoryczeni sytuacją w gdańskim Kościele, a w szczególności jego milczeniem w sprawach ważnych i trudnych, bezpośrednio dotyczących Kościoła, który także my, wierni, współtworzymy.

Sytuacja, w której przedstawiciele gdańskiego kościoła dysponując konkretnymi zgłoszeniami dotyczącymi aktów pedofilii i niewłaściwych zachowań w kościele, milczą i nie podejmują czytelnych i zdecydowanych działań mających na celu wyjaśnienie sytuacji i zadośćuczynienie ofiarom w każdej możliwej formie - jest dla nas niedopuszczalna i sprzeczna z duchem chrześcijańskiej miłości i odpowiedzialności.

Reagowanie na postawione w przestrzeni publicznej jasne i konkretne zarzuty dotyczące duchownych stwierdzeniami, że z uwagi na śmierć tych osób niemożliwe jest wyjaśnienie sprawy, uważamy za próbę uchylenia się od odpowiedzialności oraz brak troski o osoby pokrzywdzone działaniami lub zaniechaniami osób duchownych.

W duchu chrześcijańskiej miłości wyrażamy solidarność z wszystkimi osobami, które stały się ofiarami kapłanów działających niezgodnie ze swoim powołaniem i wzywamy wszystkich katolików do niesienia im pomocy. Chcemy, by pociągnięto do odpowiedzialności osoby, które dopuszczają się aktów pedofilskich lub tuszują je. Sprzeciwiamy się próbom lekceważenia problemu pedofilii i przemocy seksualnej w Kościele.

Czujemy się również zażenowani sytuacjami, opisywanymi wielokrotnie w mediach, dotyczącymi stylu kierowania naszą diecezją, braku opieki arcybiskupa nad księżmi, przypadkami mobbingu, niewłaściwego stylu komunikacji, braku dialogu i stylu bycia arcybiskupa, w naszej ocenie dalekiego od ewangelicznej skromności. Wyrażamy solidarność z księżmi, którzy stali się ofiarami przemocy, wzgardy, upokarzania lub lekceważenia ze strony osób, które powinny je wspierać, pomagać im i służyć pomocą i radą w realizacji powołania i zadań.

W odniesieniu do ostatnich doniesień medialnych, nie czujemy się ofiarami systemowego ataku wymierzonego w wiernych, za to czujemy się głęboko wzburzeni faktami w nim okazanymi i niezwykle nas boli, że taki materiał musiał powstać.

Czujemy się poruszeni i zawstydzeni mnogością sytuacji, które nas i cały gdański Kościół stawiają w sytuacjach, gdy trudno jest nam pokazywać katolicyzm jako postawę godną naśladowania, a coraz częściej sprawiają, że jest postrzegany jako zakłamanie, dwulicowość i niezgodność postaw z deklaracjami. Chcemy czuć, że Kościół, który współtworzymy, w praktyce, a nie tylko w słowach realizuje postawę miłości, wrażliwości i odpowiedzialności. Z pokorą i szacunkiem chcemy przeprosić wszystkie osoby, które zostały obrażone i upokorzone słowami przedstawicieli naszego Kościoła.

Nie ma na to naszego przyzwolenia! "

• edytowano 31 październik
    Szczerze, to nie wiem za bardzo jak się do tego odnieść. Telewizji nie mam, radia prawie nie słucham a na portale informacyjne z rzadka zaglądam. Plotki o tym, że biskup "nie ma charyzmy" i ma "trudny styl " duszpasterzowania wobec podwładnych znane są od dawna. Ciekawe, że powiadomienia dostałam od różnych osób na fb co do których wydawało mi sie zawsze, że są mocno zaangażowane w życie kościelne. 
    Obawiam sie, że tutaj gdański arcybiskup moze tylko pozazdrościć takich oddolnych akcji wsparcia od świeckich typu "Murem za biskupem" jak bylo w innych przypadkach.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    > Czekamy na reakcję nuncjusza. Jeśli jej nie będzie, ujawnimy się. 

Nie. Niepodanie nazwiska do publicznej wiadomości nie oznacza jeszcze kłamstwa.
  • Paprotka powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    > Czekamy na reakcję nuncjusza. Jeśli jej nie będzie, ujawnimy się. 

Nie. Niepodanie nazwiska do publicznej wiadomości nie oznacza jeszcze kłamstwa.
    Władze kościelne te nazwiska znaja, zwykły Kowalski nie musi.
    Podziękowali 2babka4 Klarcia
  • W archidiecezji gdańskiej syf jest niemiłosierny i wiem to od byłego już dzisiaj księdza tamtej archidiecezji. Trzeba dużo modlitwy, postu i wymiany hierarchii (eufemizm).

Podziękowali 5Aga85 jukaa E.milia Monika73 Bea
    I opiniotwórcze ma być zdanie byłych (czyt. zdradzajacych) księży i grup na fb podpisujacych się jakbądź. Aha.
    I ten żenujący misz masz. To w końcu chodzi o mobbing, czy o pedofilię, czy jednak o calokształt, o ten wstrętny Kościół zaklocajacy poczucie estetyki w przestrzeni publicznej, i jego jeszcze wstrętniejszych hierarchów?
    Po prostu, syfiasta sytuacja wykorzystana. Jak by nie była syfiasta to by nie było czego wykorzystywać. 
    edit - ja to wiem akurat nie z mediów i nie od teraz
  • Oskarżający w ukryciu, oskarżony jawny, sądu nie było, wyrok już jest. Nie ma to jak Internet.
    Podziękowali 1mader
  • jukaa powiedział(a):
    Po prostu, syfiasta sytuacja wykorzystana. Jak by nie była syfiasta to by nie było czego wykorzystywać. 
    edit - ja to wiem akurat nie z mediów i nie od teraz
    Pewnie tak.
    Pytanie gdzie sa ci wszyscy walczacy o dobro ludzie kiedy ujawniane są kolejne przypadki pedofilli w szkołach (przeciez chodzi o dzieci!!!)  albo mobbingu wobec takich np nauczycieli, ktorzy wszak uczac dzieci powinni byc wolni od stresu i presji w pracy... Gdzie media? Gdzie byla grupa na fb gdy ujawniono przekrety i paskudny mobbing bylej dyrektor szkoly moich dzieci? A może... ojoj... może o zgrozo tu jednak nie chodzi o dobro, ani dzieci, ani ucisnionych księży?...
  • Brak nazwisk oznacza, że oskarżający obawiają się weryfikacji zarzutów przed sądem. 
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=iKWbHbZQdBc 
    no jemu to ja wierzę
    od 6 minuty
    moi koledzy z pracy znają bp. Głódzia od lat, przychodził do zakładu, często ostro pił wszyscy o tym wiedzą
    Podziękowali 2Polly makodorzyk
  • Nie od parady Je ma kswywę SWlawoj "Flaszka"

.
  • Wciąż nie wiem co to za tajemnicza grupa "Odzyskajmy nasz Kościół" i kto lub co za tym stoi.  Niby ma być to głos z wewnątrz, świeckich wierzących i praktykujących Gdańszczan. Cóż, jak w najbliższą niedzielę jedynie pewne stacje będą szeroko komentować jakaś akcję pod kuria biskupa na OD to może będę się domyślać....
  • Czy ja dobrze rozumiem, czy niektórzy tutaj serio bronią Głodzia?
  • Najgorsze jest to, że nawet gdyby się wszyscy zgadzali z zarzutami, to on tylko pod papieża podlega. I tak nikt nic w Polsce nie może zrobić. 
    Podziękowali 1makodorzyk
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Brak nazwisk oznacza, że oskarżający obawiają się weryfikacji zarzutów przed sądem. 
    To Twoje oskarżenie. Zapowiedzieli, ze w przypadku braku reakcji ujawnia się. Mnie nie dziwi ze osoby które występują przeciwko komus na wysokim stanowisku chcą przynajmniej na jakis czas zachowac prywatność. 
    Mną kryształowa postać nie trafiło.
    W przypadku Stryczka chyba cześć nazwisk była jawna, a tez niektórzy z góry zanegowali ich słowa.
  • Nie kupuję takich wymówek. Albo to jest prawda i są świadkowie, albo jest to kolejna kłamliwa napaść na Kościół. Nie interesują mnie informacje pozyskane z "anonimowych źródeł", które każdy może wymyślić na poczekaniu, jak słynne "listy do redakcji" Gazety Wyborczej.
  • > Wciąż nie wiem co to za tajemnicza grupa "Odzyskajmy nasz Kościół" i kto lub co za
    > tym stoi.

A ja wiem. Na przykład Jola Szymańska, znana jako Hipsterkatoliczka, która lajkuje kolejne antykatolickie wpisy w mediach społecznościowych.
    Podziękowali 1makodorzyk
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.