Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wywiad z o. Szustakiem, który wstrząsnął światem

«1345

Komentarz

  • Palma uderzyła do głowy.
  • Ja to widzę jednak w kontekście informacji o molestowaniu kobiet przez dominikańskiego duszpasterza. O. Szustak stara się kreować na osobę, która najchętniej by się wypisała z Kościoła. Wali w biskupów, bo nic to go nie kosztuje (jako zakonnik bezpośrednio im nie podlega). Pytanie, jak daleko można udawać, że się nie jest w Kościele, a jednocześnie w nim być. Kolejna wada takiej strategii, to wzmacnianie frakcji kontestujących Kościół. O. Szustak chlubi się tym, że atakują go tradycjonaliści, ale ten akurat wywiad jest w tych środowiskach oglądany z zachwytem. Z kolei ci katolicy, którzy chcą widzieć Kościół zjednoczony i lojalny wobec pasterzy, będą rozczarowani.
    Podziękowali 1Joannna

  • Mną nie wstrząsnął. Jestem zachwycona.
    Mimo, że nie jestem "katolikiem letnim", ani "katolikiem ale".
    W ogóle nie zauważyłam co tam wstrząsającego jest w tym wywiadzie ...

    Podziękowali 2Klarcia Quintana
  • Gość jest zbulwersowany tym, że główny cel przed kościołem to powrót ludzi do kościoła.

    Znam kilka rodzin, które już odzwyczaiły się chodzić. I to jest ten moment, kiedy można jeszcze o to walczyć, potem będzie za późno.

    Niestety Szostak jest idiotą, że tego nie rozumie ani następstw tegoż.

  • @PawelK , całkiem wyrwałeś wypowiedź ojca z kontekstu. Jego wypowiedź w pełnym kontekście jest bardzo sensowna. I słuszna, moim zdaniem.

  • Uzasadnij
  • edytowano maj 2021
    Opinie Szustaka
    Czyn homoseksualny jest grzechem, miłość platoniczna nie
    Nie przystępowanie do sakramentów lepsze niż TYLKO chodzenie do kościoła.
    "Niech westchnie zdechnie i no oby..."
    Komentarz: Niech zdechnie taki Kościół i postawa bylejakiego katolika z tym się zgadzam.
    Pan Bóg zresztą w tym czasie robi dokładnie to. niszczy bylejaki kościół.
    Szustakowi nie chodzi tu o odciąganie ludzi od sakramentów, nie w tym rzecz. Jak ma być bylejaki to niech lepiej wogóle nie będzie.

    Dzisiaj się czuje homo jutro nie więc nie absolutyzujmy kim się czuje dany człowiek, bo to się może zmienić.

    O Szustak to taki gaduła, poniżej pewnego poziomu nie spadnie, ale w polityce to totalny dyletant.
    Chciał głosować na Hołownie, podoba mu się papież Franciszek (inspiruje go, jest w wywiadzie), ale nie Benedykt - dla mnie to dziwne poglądy. Jest szczery, to się podoba mi też, nawet jak gada głupoty. Żeby była jasność, nie przepadam za Szustakiem za dużo psychologii i gadulstwa za mało Pana Boga, ale można go posłuchać. Nie mówię że nie, jeśli to komuś coś daje. Osobiście wolę Pelanowskiego

  • Jest tak zadufany w sobie, że uważa sie za elite,według niego tylko 10% wierzących wierzy we właściwego Boga i potrafi się modlić...
    Podziękowali 3Pioszo54 PawelK kami79
  • edytowano maj 2021
    Bo tak jest, wielu wierzy w swojego Boga.
    Poniżej popularne odpowiedzi takich osób:

    "Bóg tak Kościół Nie. "
    "Do kościoła chodzę i się rozwodzę,"
    "Sama nie popełnię aborcji, ale jestem za wolnym wyborem"
    "Wierzę, ale się nie modlę"
    "Bóg tak, ale parę groszy na czarną godzinę trzeba mieć."
    "Po co ślub przecież się kochamy"
    "Jak to nie mogę zostać chrzestnym przecież płacę."
    ''Spowiedź, nie koniecznie wystarczy powiedzieć Bogu swoje grzechy"
    "Płeć ma się w głowie, nie zależy od fizycznych uwarunkowań"
    "Środki antykoncepcyjne są OK"

    Jest jeszcze wiele innych patologii. Trudniejszych do zauważenia
    Klepanie paciorków, i bycie w tym dobry czerpanie z tego poczucia wyższości.
    Głoszenie samego siebie, swoich przemyśleń i poglądów, a nie poglądów Pana Boga.
    (tutaj można by się nad o. Szustakiem zastawiać, ale wyraźnych przesłanek nie ma, że ma z tym problem)

  • @zbyszek Nie wiem co 5 zdanie ma wspólnego z wiarą, ale nie chcę robić offtopu. 
    Generalnie chyba nie ma jakiś super autorytetów w tej kwestii jak myślę. Ja obserwuje na FB takiego jednego jezuitę i on według mnie pisze naprawdę mądre rzeczy, szanując zasady Ewangelii i jednocześnie nie fanatycznie.
  • Ale tytuł wątku  B)
    Podziękowali 2DaddyPig Berenika
  • Już w Biblii mamy 4 Ewangelie, nie dziwi więc kompletnie, że różnimy się w Kościele między sobą tym, jak widzimy Boga, relacje z Nim itd.

    Niektórzy płaczą, że strajki dewastują kościoły. Ok. Ale inni płaczą, że wielu ludziom sprzedano fałszywy, karykaturalny obraz Boga. W Kościele, przez Kościół.

    Można się czepiać pojedynczych zdań, ale może krytykować warto sens całościowy 

    Dla mnie on jest narcyzem, widać to zwłaszcza na filmach, gdzie z kimś rozmawia. Zakochany w sobie. Ale w Bogu chyba bardziej, i w sumie chyba o to chodzi. 
  • On nawet w tym wywiadzie mówi, że ma tendencje narcystyczne, ale o tym dobrze wie i nad tym pracuje.

  • Abp Gądecki zaprosił o. Adama Szustaka OP na osobiste spotkanie i rozmowę o Kościele. Poinformował o tym na Twitterze o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

     „Gdy pojawiają się wątpliwości odnośnie do roli Kościoła instytucjonalnego, warto wsłuchiwać się w różne opinie i podjąć konstruktywny dialog” – napisał o. Gęsiak.

    Przypomnijmy, że w ostatnich dniach o. Szustak udzielił ponad dwugodzinnego wywiadu na kanale „Imponderabilia” na YouTubie.

    Mówił m.in. o problemach Kościoła związanych z aferami pedofilskimi oraz o oderwaniu duszpasterzy od problemów wiernych. – Jestem zmęczony, zniechęcony, zrozpaczony tą degrengoladą, która się dzieje – stwierdził, wyrażając się również krytycznie o działaniach Episkopatu.


  • joanna_1991 powiedział(a):
    On nawet w tym wywiadzie mówi, że ma tendencje narcystyczne, ale o tym dobrze wie i nad tym pracuje.
    Haha, jak jest narcyzem, to oczywiście, że dobrze o tym wie  :D i pracuje nad tym, czyli ma pod kontrolą ;) jak mogłoby być inaczej, jest przecież wspaniały  ;)
    Podziękowali 1Zuzapola
  • Mną nie wstrząsnął,bo nie mogę gosłuchać. O. Szustaka.

    Strasznie patrzeć, jak kapłani lecą po równi pochyłej.
    Podziękowali 1KasiaGorska
  • @magala oglądałam jego filmiki i wg mnie był ok, ale w większości q&a, reszty nie

    https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/narcyzm-i-narcystyczne-zaburzenie-osobowosci-rozpoznanie-i-leczenie/
    To poważne zaburzenie, narcyzi nie akceptują siebie, nie lubią. To trzeba przepracowywać,  to nic śmiesznego.


  • Może to on przepracowuje, może nie, nie wiem. Aż tak jego twórczości nie śledzę, jednakże to nie jest nic zabawnego. Ci ludzie zakochani w sobie są na pozór. 
  • Dwie i pół godziny...

    Lubi słuchać własnego głosu.
  • O. Szustak przez większość czasu mówi bardzo dobrze. Idealnie przedstawił doktrynę katolicką na temat homoseksualizmu. Natomiast z biskupami i - uwaga - papieżami ma ewidentny problem. Ktoś mu to powinien uświadomić. Kościół jest zbudowany na Piotrze i Apostołach.
    Podziękowali 2malagala Klarcia
  • @Maciek_bs Temat homoseksualizmu jest już dotykany za często, ile można o tym słuchać. 
  • Nie mówię że przez Szustak, bo oglądałam tylko q&a i dawno, ale to nie jest temat priorytetowy.

    Co do biskupów to hmm widziałam jakiś film gdzie w temacie strajku kobiet mówił o buncie przeciw temu Kościołowi, co wtedy mnie nie dziwiło, teraz może tak. Ale ja nie jestem ekspertem więc nie wiem czy dobrze mówił czy nie.
  • Apostołem to jest tylko on i kilku nielicznych , których zauważa na podobnym poziomie....
  • Maciek_bs powiedział(a):
    O. Szustak przez większość czasu mówi bardzo dobrze. Idealnie przedstawił doktrynę katolicką na temat homoseksualizmu. Natomiast z biskupami i - uwaga - papieżami ma ewidentny problem. Ktoś mu to powinien uświadomić. Kościół jest zbudowany na Piotrze i Apostołach.

    Dlaczego o. Szustak ma problem z papieżami?
    Nie zauważyłam żadnej kontrowersyjnej wypowiedzi na temat papieży w tym wywiadzie...
    Przeoczyłam coś?

  • Zuzapola powiedział(a):
    Apostołem to jest tylko on i kilku nielicznych , których zauważa na podobnym poziomie....

    Nieprawda. Mówił nieraz , że wielu z nas , wiernych, jest apostołami. Jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
  • Berenika powiedział(a):
    Dwie i pół godziny...

    Lubi słuchać własnego głosu.


    Lubi mówić.
    To dobrze, że tak ma, bo przecież jest kaznodzieją.
    Podczas wywiadu też ewangelizował.
    To źle?

    Dlaczego sądzisz, że on lubi słuchać swego głosu?

    Podziękowali 1agnieszkamama
  • Tak oceniam to wielomówstwo.
  • Ciekawostka, że takie wywiady i wypowiedzi dziwnie zbiegają się w czasie z doniesieniami innych mediów na tematy pokrewne. Np. teraz gazety piszą, że papież wzywa biskupów na dywanik. 
  • Dosłuchałam prawie do końca. Ja go bardzo lubię. Ten narcyzm mi nie przeszkadza. No tak ma gość i musi z tym żyć. Inni też ;) ale ja mam sama ten rys i może łatwiej mi to przełknąć u innych. 

    Moim zdaniem on próbuje dotrzeć do ludzi, którym ktoś wcisnął karykaturę chrześcijaństwa. Idzie na zewnątrz. Do zagubionych owieczek. Świetnie to widać we fragmencie, gdzie mówi o czynach homo, i z czym one są wymienione na jednym oddechu przez św Pawła. Skupianie się na homo przez Kościół to karykatura (tak niestety w odbiorze publicznym jest) 

    Ja nie widzę u niego problemu z papieżem ani nic z tych rzeczy, widać nie słuchałam tych kawałków.
    Podziękowali 1Ida
  • Jesteś pewna, że księża błogosławią złodziei przed skokiem na bank?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.