Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna komunia święta to forma radykalnego sprzeciwu

1356

Komentarz

  • I jeszcze w kwestii tej wczesnej komunii. Skoro dzieci pójdą do szkoły wcześniej, to kiedy będą "normalnie" przystępować? Wiadomo coś na ten temat?
  • No to ja napiszę, że już jestem spokojniejsza. Komunia ustalona na 29 maja na 18.00. Dzięki wszystkim za modlitwę. Dzięki Bogu, że ks. prałat jest nam tak życzliwy i to właśnie z nim rozmawiamy. W tamtym roku został pominięty przez tych, którzy przygotowywali dzieci i chyba czuł się poruszony, że za jego plecami zapadły takie a nie inne decyzje.
    Ale najważniejsze, że wszystko na dobrej drodze! :smile:
  • http://www.wczesna-komunia.com.pl/

    http://www.wczesna-komunia.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=3

    Może już było, ale ... ja np. przegapiłam.
  • moja córka poszła rok wcześniej do szkoły i teraz ma przystąpić do I Komunii razem z całą klasą i swym bratem, i nikt nie zgłaszał sprzeciwów - my tym bardziej ;-) bo bardzo marzyła o wczesnej komunii
  • mona - fantastycznie!
  • Pięknie! :clap:
  • Skoro dzieci pójdą do szkoły wcześniej, to kiedy będą "normalnie" przystępować?

    Słyszałam, że w naszej szkole ma być w II kl. czyli dla 7-latków, a u kuzynek w Sterniku w III kl. czyli dla 8-latków. Chyba dużo zależy od szkoły.

    Niepełnosprawni umysłowo to inna bajka, mogą mieć lżejsze wymagania, należy się im. Nie wiem, ale jakieś mam opory, żeby odpuścić mojemu synowi, tym bardziej, że to kwestia niedługiego czasu. I na coś Święty Papież pisał o tym używaniu rozumu. Michał jest najstarszy z dzieci, i stara się równać w dół do młodszych.

    Mona, gratuluję! Cieszę się, że się udało.

    EDIT:
    w II kl. w maju czyli dla 7/8-latków, III kl. czyli 8/9 -latków, oczywiście zależnie od daty urodzenia dziecka
  • Rozmawiałam z moim Michałkiem o Komunii i powiedział mi, że on wie, że to jest Ciało Pana Jezusa i że trzeba ładnie połknąć i nigdy by nie dorzucił gumy do żucia do buzi.
  • Mona- jakie dobre wiesci!
  • Mona, super!
    I oczywiście +++
  • Dziś zapowiedzieli, że będą dwa terminy Komunii. Podobno istnieje jakaś tajemna grupa przygotowująca się bez wiedzy prałata :jumping: Oto kwintesencja tego, co było w tamtym roku. Tylko dlaczego grają niewinnymi dziećmi i ich rodzinami... Dzięki Bogu ominęliśmy spiski i poszliśmy do źródła. :whorship:
    Jeszcze raz westchnijcie proszę, żeby było to dla nas duchowe przeżycie, szczególnie dla Jasia.
  • Klasyka...



  • Edit. Przeczytałam Twoją wiadomość, która bardzo mi pomogła. Teraz myślę, co zrobić, żeby uratować duszpasterstwo, bo to może się źle skończyć nie tylko dla mojej rodziny, ale i dla innych...
  • Lepiej kontynuować na priv.
  • Kochani,
    rozmawiałam dzisiaj z moim proboszczem na temat wcześniejszego przyjęcia Komunii Świętej przez naszą najstarszą.
    Załamałam się.
    Proboszcz niby zrozumiał moje argumenty ale stwierdził, że lepiej poczekać, nie wychodzić przed szereg, bo to nie będzie dobrze widziane przez innych, że co on będzie mówił później jak inni przyjdą z taką samą prośbą itp.
    Stwierdził, że przecież może przyjmować Komunię Pragnienia i że dzieci mają mamę, która jest bardziej święta od proboszcza, więc nie ma potrzeby przyspieszać.
    Opadły mi ręce.
    Poradźcie, czy można udać się do innej parafii?
    Czy jeszcze raz porozmawiać z proboszczem?
  • Mona, jak Komunia Jasia?
  • @Aśka - ja bym szła do innej parafii, ew. do ks. Węcławskiego do Poznania.
    Już bym z proboszczem nie rozmawiała.
    I tyle.
  • Ale proboszcz musi wyrazić zgodę na I Komunię poza parafią...
  • Może wyrazi na komunię poza jego parafią. W końcu to nie jego parafianie będą oglądać "wychodzenia przed szereg".
  • A nasz proboszcz nie wyraził zgody. Czy to oznacza, ze Komunia jest nieważna?:shocked:
  • Aśka, ja bym poszła do innej parafii. Nie rozumiem tych "problemów". Normalnie o co chodzi? Przecież jest to oficjalnie dozwolone.
  • [cite] Bogna:[/cite]
    Doradzam posłać syna tak czy inaczej poza ogólnym drugoklasowym spędem, bo inaczej dopiero zobaczysz w jaki syf się wpakowałeś.
    Teraz jestem w P-niu więc pewnie się z synem do x. Marcina wybiorę. Pomimo nieodpowiednich zachowań i tekstów mego najstarszego podczas każdej Mszy Św.
  • A miało być o Wczesnej Komunii...
    Nasz Staś przystąpił do Wczesnej Komunii Świętej w Wielki Czwartek. Także właściwie do końca mieliśmy wątpliwości, "czy się nadaje". Jednak wszystkie te wątpliwości znikają, gdy widzi się radość swojego dziecka z przyjęcia Pana Jezusa. My przygotowywaliśmy się do tej uroczystości w Poznaniu, na Wildzie (wiele mądrych, dobrych słów). Dla mnie ważne również jest to, że dziecko przystępowało do Komunii wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem. Myślę, że to wspaniały sposób budowania rodziny. No i te rodzinki, które się ledwo na klęczniku mieściły (piękne...) Mamy też ogromne szczęście, bo nasz x proboszcz ucieszył się na wiadomość o Wczesnej Komunii :)
    Myślę, że nie muszę dodawać, że w czasie Mszy Świętej - cisza, skupienie, modlitwa.
    Aż się ciepło na secu robi, gdy wspominam...
  • Nasz Bartek (teraz ma 7lat ) miał mieć Komunię Św. w przyszłym roku, ale zgodnie z wytycznymi w 2014 r Komunii ma nie być, to czy jeśli będę chciała żeby poszedł jednak to to będzie jako wczesna Komunia czy nie? Bartek popłakał się jak mu powiedziałam że jeszcze musi trochę poczekać :( ?
  • zgodnie z wytycznymi w 2014 r Komunii ma nie być

    A co z siedmiolatkami, które są teraz w pierwszej klasie?
  • "Bartek popłakał się"

    Kogo to obchodzi? Ważne, żeby plany duszpasterskie się zgadzały.

    Wrrr...
  • zgodnie z wytycznymi w 2014 r Komunii ma nie być

    A co z siedmiolatkami, które są teraz w pierwszej klasie?
    No właśnie, jeśli Komunii nie będzie czy to znaczy, że "prawnie" nie będzie można 8 latkowi nawet idywidualnie zorganizować I Komunii Św. ? :-S
  • To już zależy od tego, jak bardzo "prawnie" chcecie działać.

    Wariant partyzancki to samodzielne przygotowanie dziecka z katechizmu, wyspowiadanie u znajomego księdza i wspólne pójście do Komunii św. w dowolnie wybranym terminie.
  • To już zależy od tego, jak bardzo "prawnie" chcecie działać.

    Wariant partyzancki to samodzielne przygotowanie dziecka z katechizmu, wyspowiadanie u znajomego księdza i wspólne pójście do Komunii św. w dowolnie wybranym terminie.
    a Ty byś tak zrobił?
  • Nie wiem w sumie dlaczego, tzn nie mam żadnych konkretnych argumentów, ale coś mi w tym nie pasuje...

    Kojarzy mi się z taką jedną znajomą, która najpierw wzięła ślub za granicą w jakimś kościele protestanckim - ale przysięga była podobno identyczna jak w katolickim - potem ochrzciła sama córeczkę na wszelki wypadek, nie było zagrożenia życia, potem w Kościele też ją ochrzciła po raz drugi... no i jak mi to jej szwagierka opowiadała, to ja zażartowałam, że może do I Komunii też sama z nią pójdzie, ale widzę, że aż tak mi się żart nie udał...
    :-/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.