Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna komunia święta to forma radykalnego sprzeciwu

1235

Komentarz

  • @krzysztof12:

    Nie sądzę.
    http://de.gloria.tv/?media=436431
    Leje z tej baby w komży (czy co toto ma na sobie) rozdaje te "ciacha" i pogawędki sobie jeszcze ucina z klientami :)

    Totalny cyrk.
  • są i takie
    image
  • Phi, to śmieszne skupiać się na strojach.

    image

    Na zdjęciu od lewej: o. Gustavo Gutiérrez OP, twórca "teologii wyzwolenia", oraz abp Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary
  • Dostaliśmy zielone światło by nasza U. przystąpiła za rok do Wczesnej Komunii Świętej. :-)

    Z nią będzie jeszcze dwoje/troje dzieci z naszej wspólnoty.

    No to ruszamy z formacją dodatkową, bo standartowa jest w pakiecie domowym ;)

  •  I mam mocne postanowienie, że nasza niespełna pięciolatka pójdzie za rok. Choćby w Poznaniu.


    Spokojnie, w W-wie znajdziesz. :-)
  • Jak analizuję temat od kilku lat, to dużo trudniejsze niż organizacja Wczesnej Komunii św. jest znalezienie właściwego spowiednika dla dziecka. Przez pierwsze lata to musi być ktoś wyjątkowy, by nie zraził, a jednocześnie mądrze podwyższał poprzeczkę.
  • I tak mi jeszcze się nasunęło...

    Czy Wasze dzieci przyjmowały Komunię Świetą pod dwiema postaciami? I czy byli to chłopcy czy dziewczynki?

    Pytam, bo naszych trzech synów przyjmowało pod dwiema postaciami, wciąż czasem przyjmują i jest pieknie. Córa koleżanki i córki mojej siostry miały problem gdy otrzymały Krew Chrystusa. Ostry smak powoduje u nich dyskomfort. Przypadek czy wrażliwość płci?
  • Pod dwiema, ale tylko dlatego, że takie było życzenie biskupa. W tym przypadku pod obiema postaciami Komunii św. udzielali kapłani. 
  • Ostry smak?

    Dopiero co spożywałem konsekrowane Wino u neonów i było baaaaardzo słodkie.

    PS. U tradsów Komunia tylko pod jedną Postacią.
  • Jak analizuję temat od kilku lat, to dużo trudniejsze niż organizacja Wczesnej Komunii św. jest znalezienie właściwego spowiednika dla dziecka. Przez pierwsze lata to musi być ktoś wyjątkowy, by nie zraził, a jednocześnie mądrze podwyższał poprzeczkę.
    a to nie może być ten sam spowiednik, u którego Ty się spowiadasz?
    ja bym wybrała księdza, którego znam


  • Dopiero co spożywałem konsekrowane Wino u neonów i było baaaaardzo słodkie.


    Hm. Naturalnie baaardzo słodkie wino? Bo chyba nie może mieć dodawanego cukru...
  • Jak analizuję temat od kilku lat, to dużo trudniejsze niż organizacja Wczesnej Komunii św. jest znalezienie właściwego spowiednika dla dziecka. Przez pierwsze lata to musi być ktoś wyjątkowy, by nie zraził, a jednocześnie mądrze podwyższał poprzeczkę.
    a to nie może być ten sam spowiednik, u którego Ty się spowiadasz?
    ja bym wybrała księdza, którego znam

    My mamy swojego spowiednika, kierownika duchowego, ale nie każdy ma. I dlatego zwróciłam na to uwagę.
  • Nigdy nie trafiłam na słodki smak Krwi Chrystusa.
  • edytowano maj 2013
    Nigdy nie trafiłam na słodki smak Krwi Chrystusa.
    Ja tak, w takim samym przypadku jak Maciek, czyli u braci piwnicznych z neonowym oświetleniem.


  • Dopiero co spożywałem konsekrowane Wino u neonów i było baaaaardzo słodkie.


    Hm. Naturalnie baaardzo słodkie wino? Bo chyba nie może mieć dodawanego cukru...
    Taa. I siarki też nie ma. I drożdże tylko naturalne. A za butelkę płacą min 100 zł. :)
  • Po prostu pytanie jak się to ma do przepisów czy materii sakramentu.


  • Dopiero co spożywałem konsekrowane Wino u neonów i było baaaaardzo słodkie.

    @Maciek, może Pan Bóg chciał Ci coś przez to powiedzieć?
    ;) ;) ;)
  • edytowano maj 2013
    @tatapafcia: Może niech się tym zajmują celebransi :) To ich sumienie czy dołożyli wszelkich starań.

    Na pewno wiem, że jakość neonowych win jest często znacznie wyższa niż tych używanych w parafiach.
  • Ja o materii sakramentu, nie o sumieniu.


    Na pewno wiem, że jakość neonowych win jest często znacznie wyższa niż tych używanych w parafiach.
    Fsęsie zgodności z przepisami/wymaganiami? Coraz ciekawiej1.
  • Wino może być półsłodkie, byle było gronowe, naturalne, bez dodatków, nie skwaśniałe itd. Odsyłam do bp. Nowowiejskiego. Zwykle w parafiach używa się win wytrawnych, przede wszystkim dlatego, że są mniej podatne na fałszowanie cukrem. Do win całkowicie słodkich praktycznie zawsze dodawany jest cukier, co powoduje, że są materią co najmniej ciężko grzeszną, jeśli nie nieważną.
  • Zgodność z przepisami zależy od tego jak twardo zinterpretujesz fakt "czystości" wina.
    Czy dodatek alkoholu lub cukru (i jakiego) w czasie fermentacji jest dopuszczalny?
    Czy dodatek siarczanów jest dopuszczalny? Itd.
    Z tego co wiem, są jakieś interpretacje w tym temacie, ale nie widziałem ich na oczy.

    Całkowicie słodkie mogą też być zatrzymywane dodatkiem alkoholu gronowego, a nawet być słodkie z założenia np Eiswein - tylko że cena jest raczej niełatwa do przebrnięcia.
  • Dopuszczalny jest dodatek alkoholu (spirytusu winnego, czyli winiaku), co do cukru, to jeszcze sprawdzę. Na etapie fermentacji chyba jest OK, nie wolno natomiast słodzić syropami, co jest w przypadku fabrycznych win słodkich regułą.

    Odsyłam do dzieła bp. Nowowiejskiego Msza święta.
  • @WdRW - bardzo dzięki, bo o to mi chodziło.

    Natomiast faktycznie teraz nie wiem co sądzić o powszechnej siarce.
  • wikipedia mówi o jakiejś nieoficjalnej notce o siarczanach:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sacramental_wine
  • Siarczany są nieuniknione. O ile się orientuję, w sensownych gatunkach nie przekraczają przyjętych norm.
  • Są wina bez siarczanów, tylko ich cena uwzględnia ilość trunku, który się zepsuł.
  • Dzisiaj zaczeliśmy przygotowywać nasze dzieci do wczesnej komunii.M-7, Z-5, W-3 lata.Chcemy by nasze dzieci przystąpiły do Stołu Pańskiego za dwa lata Trochę się podłamałam , bo niestey ksiądz niechętnie się zgodził.. w sumie z M. nie będzie problemu , bo to jest jej normalny tok, Z. bedzie miała 7 lat I też pewnie opanuje. Martwie się tylko W. w czasie komunii będzie miała 5 lat I zastanawiam się , co ja właściwie moge zrobić , jak ją zacząć przygotowywać. |Ona jeszcze jest troche mała, ale gdy widzę moją Z. która jest praktycznie gotowa to mam nadzieję ,że W. też będzie gotowa za dwa lata. Jak rozmawiać z księdzem? Może faktycznie dać sobie spokój z przygotowywaniem W. I zacząć w przyszłym roku..( tylko ,że ksiądz powiedzial mi,że w przyszłym roku to on nie wie czy będzie miał czas..)
  • no my chcielismy Fa (5 w tej chwili) na czerwiec przyszly, ale troche skrzydla nam opadly chyba.... w jedynej parafii gdzie bywalo w tym roku nie ma a u nas nie wiem czy sie dogadamy... nie wiem czy dalibysmy rade sami przygotowac..
  • O mamo....
    serio są wśród Was osoby które uważają że posłodzone wino sprawia że komunia jest nieważna?
    Kiedyś w chlebku ktoś znalazł włosa. Obrzydliwe toto ale nikt nie robił arefy czy teraz święcić jeszcze raz.
    Co do wina: wiadomo że pryta się nie nadaje i trzeba godnie, normalne, dobre wino.
    A co jak utopi się muszka? A co jak kapnie na sweter? A co jak okruch zostanie w aparacie?

    Ogólnie uważam że o ile trzeba zachować szacunek, o tyle też dystans.
    Inaczej to się zabawne robi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.