Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Intronizacja Pisma Świętego

135

Komentarz

  • Czyli również uważasz, że dwa akty stworzenia człowieka są faktami historycznymi i że bydło które całe zdechło, później zdechło jeszcze raz?
  • Wierzę, że nie może być sprzeczności w Piśmie Świętym i że Kościół prowadzi mnie nieomylną drogą. Czy naprawdę uważasz, że przez 1900 lat nikt nie zauważył tego, co Ty widzisz, przy tak starannej lekturze i egzegezie. Z pewnością można to wyjaśnić, nie podważając równocześnie wiarygodności Bożego Słowa. Trzeba po prostu uwierzyć, że Bóg czyni cuda i zatrzymanie słońca czy stworzenie świata w sześć dni nie jest dla Boga niczym niezwykłym. Jeżeli ktoś w to nie wierzy, to jak może wierzyć w zmartwychwstanie, chodzenie po wodzie, cudowne rozmnożenie chleba - powtarzam: niektórzy w tym też zaczynają dopatrywać się przenośni, bo to przecież... niezgodne z prawami natury. Fakt, tylko że na tym właśnie polega cud. Czy naprawdę ktoś uważa, że kiedyś ludzie byli głupsi, że nie wiedzieli, że po ludzku, bez Boga zatrzymanie słońca albo narodzenie z Dziewicy nie są możliwe. Wiedzieli o tym, ale wierzyli w Boże działanie w historii. Dzisiaj ma je zastąpić takie dostosowanie prawd wiary i Biblii, żeby było to strawne nawet dla ateusza.
  • Nie. Kiedyś ludzie też po prostu wiedzieli, że autorzy natchnieni pod natchnieniem Ducha Świętego zbierali ustnie przekazywane Objawienie, przekazywane przez różne żydowskie tradycje, i spisali je w jednej księdze. Duch Święty przez autora natchnionego przekazuje nam sprawy ważne dla zbawienia, a to co historyczne jest wtórne.
  • Z katechizmu:

    22. Co to jest Pismo święte?

    Pismo święte są to księgi Starego i Nowego Testamentu, które napisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za autora i jako takie zostały powierzone Kościołowi od samego Boga.

    23. Na czym polega to natchnienie Ducha Świętego?

    To natchnienie Ducha Świętego polega na tym, że Duch Święty pisarzów tak do pisania pobudził i nakłonił, tak im przy pisaniu pomagał, że wszystko to, i tylko to, co sam napisać kazał, należycie umysłem pojęli i wiernie spisać chcieli i odpowiednio wyrazili z nieomylną prawdą.
  • To niczemu nie przeczy.
  • "wszystko to, i tylko to"

    Czyli nie ma podziału na treść ważniejszą i mniej ważną.
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Duch Święty przez autora natchnionego przekazuje nam sprawy ważne dla zbawienia, a to co historyczne jest wtórne.
    Dziwię się, że mieszkając w Polsce tak bardzo ufacie historii, aby podważać to co jest w Biblii. Przecież nawet historia naszego kraju była i jest ciągle modyfikowana.
  • Dziwię się, że mieszkając w Polsce tak bardzo ufacie historii
    ---
    A skąd wiesz, że ufam historii?
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]
    A skąd wiesz, że ufam historii?
    Z cytatu:"Duch Święty przez autora natchnionego przekazuje nam sprawy ważne dla zbawienia, a to co historyczne jest wtórne"

    Czym innym można podważyć przekaz Ducha Świętego?
  • Cieszę się, że masz gadane, ale nie wmówisz mi czegoś czego nie wyraziłem. Z NLP pod inny adres.
  • Temat wraca co trzy lata.

    Dekret Papieskiej Komisji Biblijnej

    Wydany w formie sprawiającej, że należy do Magisterium zwyczajnego.
  • Dekret z 1909 roku. Czyli rycie pod Pismem Świętym
    trwa już 100 lat.
  • [cite] Maciek:[/cite]"nauka Kk pozostając niezmienną, jednak się modyfikuje"

    Klarciu, przecież to bzdura. Albo coś jest niezmienne, albo się modyfikuje. To tak, jakbyś napisała, że mąż pozostając wiernym swojej żonie jednak sypia z innymi kobietami.

    To chyba naturalne, że dojrzewamy w poznawaniu - podobnie dojrzewa Kościół kierowany światłem Ducha Swiętego.
    W opracowaniu, które Ci podałam, masz to całkiem przystępnie wyjaśnione.
  • [cite] Biznes Info:[/cite]
    Bóg w swoim Miłosierdziu dał Swoje Słowo - obiektywną prawdę - jako broń. I umysł (logiczne myślenie) oraz serce (uczucia), aby dobrze posługiwać się tą bronią.

    Interpretacja typowo racjonalna może sprowadzić na manowce.
    Interpretacja tzw "otwartym umysłem" polega na ufnej kontemplacji Słowa Bożego.
    Na zadaniu sobie pytania: Co Wszechwiedzący i niewiarygodnie Miłosierny Bóg chciał przekazać Mi swojemu ukochanemu stworzeniu w tym właśnie fragmencie? Bóg przemawia także w sercu, dlatego On Sam pozwoli również znaleźć właściwą odpowiedź.

    Dokładnie tak.
    Poza tym - w interpretacji tekstów biblijnych należy kierować się nauczaniem Kościoła, przekazywanym nam w czasach, w jakich żyjemy.
  • Ale Kościół dlatego czegoś naucza, że to już poznał. Twoje podejście sugeruje, że prawdy wiary podlegają nieustannemu odkrywaniu i wciąż nie wiadomo, jaka będzie ich ostateczna wersja. Jeżeli by tak było, to nie warto sobie zawracać nimi głowy, bo nie ma gwarancji, czy to prawda czy nie.
  • [cite] Maciek:[/cite]Ale Kościół dlatego czegoś naucza, że to już poznał. Twoje podejście sugeruje, że prawdy wiary podlegają nieustannemu odkrywaniu i wciąż nie wiadomo, jaka będzie ich ostateczna wersja. Jeżeli by tak było, to nie warto sobie zawracać nimi głowy, bo nie ma gwarancji, czy to prawda czy nie.

    Przeczytałeś, co Ci poleciłam?

    Prawdy wiary pozostają niezmienne, ale są z upływem czasu pogłębiane.
    Fajnie byśmy wyglądali, gdyby Kościół w POZNAWANIU Bożego Objawienia zatrzymał się w miejscu.
  • Elementarz czytającego Pismo Święte

    http://adonai.pl/czytania/?id=82

    ***

    JAK CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE?

    http://www.biblia.poznan.pl/SB/Czyt/JakCzyt.htm

    Spotkać Boga

    to znaczy poznać i przeżyć Boga na tyle, na ile pozwala nam poznać się w Posłaniu do nas skierowanym. Nie ma nawet jednego zdania w Piśmie świętym, które by nie było skierowane na główny cel tego tekstu: odsłonięcie prawdy o Bogu. Jawi się On w najrozmaitszych sytuacjach: jako gość przed namiotem Abrahama, jako krzak gorejący Mojżesza, słup ognia i obłok wędrujący z Ludem przez pustynię, głos z góry Synaj, z góry Tabor, z rozmowy Pawłowej pod Damaszkiem. Tyle rozmaitych znaków i zdarzeń, tyle tekstów pisanych w formie przypowieści, pouczeń, wizji prorockich. Każdy z tych testów czytamy, każdy przeżywamy w nastawieniu na główny cel: spotkać Boga. Cel ten staje się również pierwszą i główną zasadą objaśnienia tekstu natchnionego - jeżeli zdanie jakieś nie mówi mi nic o Bogu, to znaczy, że nie zrozumiałem tego zdania.


    ***

    Najwyższy czas odkurzyć Biblię

    http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/odkurzyc_biblie.html

    W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: "Pismo święte jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie" (KKK, 81).

    Poprawna interpretacja Pisma św.

    Aby poprawnie interpretować Pismo św. trzeba:

    *

    Światła Chrystusa, który jest wiecznym słowem Boga żywego,
    *

    Pamiętać, że najlepszym interpretatorem jest Duch Święty, więc powinniśmy mu pozwolić się powadzić.
    *

    Starać się zrozumieć intencje autorów świętych, okoliczności czasu i kultury, "rodzaje literackie", sposoby myślenia, mówienia i opowiadania.
    *

    Zwracać uwagę na treść i jedność całego Pisma Świętego.
    *

    Czytać Pismo św. w oparciu o żywą Tradycję całego Kościoła.
    *

    Uwzględnić analogię wiary czyli spójność prawd wiary między sobą i w całości planu Objawienia.
    *

    Pamiętać o różnych sensach występujących w poszczególnych wypowiedziach Pisma św.: dosłownym, duchowym, alegorycznym, moralnym, analogicznym itp.
  • Albo coś jest niezmienne, albo pogłębiane, czyli ZMIENIANE. To po pierwsze.

    Po drugie, najwięcej świętych i męczenników przyniosły pierwsze wieki chrześcijaństwa. Wynika z tego, że poznanie Objawienia na tym poziomie jest zupełnie wystarczające do zbawienia.
  • A miłość bliźniego obowiązuje w wersji ewangelicznej czy może być modyfikowana autorytetem @Wanna?
  • Wciąż nikt nie odpowiedział mi na banalne pytanie czy człowiek był stworzony 2 razy i jak było z tym egipskim bydłem. Biblii w domu ni ma?
  • Bóg stworzył dwoje pierwszych ludzi - Adama i Ewę. Adama utworzył z mułu ziemi, zaś Ewę z Adamowego żebra. Dla każdej z tych osób stworzył z nicości nieśmiertelną duszę.
  • Nie mówię o płciach. Mówię o tym, że najpierw Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo w Rdz 1, 27nn, a potem drugi raz stworzył go, już nie na swój obraz, w Rdz 1, 7nn.

    A co do plag:

    - Wj 7,11-22 - cała woda Egiptu została zamieniona w krew. Po chwili jednak egipscy magowie zrobili to samo. Skąd wzięli wodę, by ją zamienić w krew, skoro cała woda Egiptu już była krwią?

    - Wj 9,1-7 - padło całe bydło Egipcjan. Po czym w Wj 9,8-12 to samo bydło dostało wrzodów, a w Wj 9,19-21 to samo bydło pasło się na polach Egiptu. Na koniec zginęło pierworodne z bydła (Wj 12, 29). Nie zapominajmy, że cały czas jest to to samo bydło, które już dawno padło w wersetach 1-7.
  • Ale na czym polega problem z Księgą Rodzaju? Masz dwa razy zrelacjonowane to samo, przy czym różne kwestie są wyeksponowane. Dokładnie to samo, co się dzieje w Ewangeliach.
  • Ale to jest jedna księga. Tam nie jest napisane: zaprawdę dwa razy opowiem jak Bóg stworzył człowieka. Tam jest opisane jak stwarza, a potem jak już jest stworzony znów opisuje jak stwarza. Nie jest też napisane, że to dwa opisy tego samego.

    Skoro czytamy Biblię dosłownie to dosłownie.
  • W kwestii bydła z Księgi Wyjścia. Przyjąłeś założenie, że to jest to samo bydło i ta sama krew. Ale to wcale nie jest przesądzone. Narracja może "spłaszczać" chronologię, przez co wydaje się, że kolejne zdarzenia następują bezpośrednio po sobie.

    Wychodzę z założenia, że skoro jest napisane, to musi być prawda. A jeżeli czegoś nie rozumiem, to muszę znaleźć wyjaśnienie, które nie narusza tej zasady. Co mi przyjdzie z tego, że znajdę tysiąc nielogiczności w Biblii? Ateiści już od dawna je kolekcjonują. Po co się do nich upodabniać?
  • "Nie jest też napisane, że to dwa opisy tego samego."

    Jak nie, jak tak?

    Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, 5 nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię 6 i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - 7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

    Czyli w rozdziale drugim wyraźnie jest zaznaczone, że wracamy do historii opowiedzianej w rozdziale 1. Pojawiają się jednak szczegóły dotyczące powstania człowieka.
  • Narracja może "spłaszczać" chronologię, przez co wydaje się, że kolejne zdarzenia następują bezpośrednio po sobie.
    ---
    Czyli jednak współczesna egzegeza katolicka nie jest Ci obca :wink:
  • [cite] Maciek:[/cite]najwięcej świętych i męczenników przyniosły pierwsze wieki chrześcijaństwa. Wynika z tego, że poznanie Objawienia na tym poziomie jest zupełnie wystarczające do zbawienia.

    Dokładnie tak - to jest niezbędne minimum, a zarazem baza.
    Zbawienie osiągamy dzięki zawierzeniu się Bogu i wypełnianiu Jego woli, a nie dysputom teologicznym, w rodzaju - ile diabłów mieści się na czubku szpilki.
  • [cite] EwaGramp:[/cite]
    [cite] Maciek:[/cite]http://orgeu.cal.pl/wordpress/wp-content/uploads/2010/08/0017-img1748.jpg

    Czy ktoś może mi wyjaśnić, o co chodzi w tej uroczystości? Przecież obiektywnie Pismo Święte jest książką, wydrukowaną w drukarni na papierze. Czy należy oddawać jej kult?

    Biblię trzeba CZYTAĆ, a nie intronizować.
    Normalnie zgadzam się z Ewą :shocked:
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Cieszę się, że masz gadane, ale nie wmówisz mi czegoś czego nie wyraziłem. Z NLP pod inny adres.

    Skąd Ci się wzięło twierdzenie: to co historyczne jest wtórne (w Biblii)?
    Przecież musisz mieć jakieś podstawy, by tak twierdzić.

    W/g mnie podważasz fakty historyczne w Biblii nie mając podstaw.

    W jednym z objawień NMP powiedziała, że wie o sporach wśród chrześcijan dotyczących daty jej urodzin, ale to nie jest istotne. Nie określiła dokładnej daty, chociaż mogła. Twoje dylematy odnośnie interpretacji Biblii wydają się być też mało istotne. Szkoda tylko, że przy okazji podważasz historyczny przekaz Biblii.

    W takich przypadkach ciekawość warto zastąpić ufnością.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.