Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Intronizacja Pisma Świętego

124

Komentarz

  • że przy okazji podważasz historyczny przekaz Biblii.
    ---
    Nie podważam. Napisałem, że Biblia nosi w sobie przekaz historyczny, ale jest drugi w kolejności. Pierwszym jest ukazanie drogi do zbawienia.
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]
    Nie podważam.
    Wybacz

    Wyraz "wtórne" zrozumiałem jakby ci, którzy słuchając Boga i pisząc Jego Słowo pomylili się tak jak w zabawie w głuchy telefon.
  • Rozumiem, ze wg Maćka upadek człowieka zaczął się od zerwania jabłka (tudzież innego owocu z drzewa) a nie od popełnienia grzechu?
  • Zaskakujące pytanie.
  • Czytałam taką książkę "Naukowe podstawy Pisma św." (cytuję z pamięci), w której pewnien naukowiec udowadnia, że jest fizycznie mozliwy pobyt Jonasza w brzuchu ryby przez 3 dni (był taki przypadek współcześnie), że obliczenia astronomiczne potwierdzają brak jednego dnia - czyli zatrzymanie słońca itd.
    Była to jednak publikacja Zielonoświątkowców i dosłowne rozumienie Biblii jest raczej ich domeną.
  • Upadek zaczął się od zerwania owocu z drzewa. Był to grzech nieposłuszeństwa i pychy i właśnie w ten sposób grzech ten się objawił. Mógł się objawić inaczej, ale objawił się w ten sposób.
  • To jak jeszcze byś napisał gdzie rosną drzewa poznania wiedzy to chętnie bym je obejrzał.
  • W Biblii jest napisane o ogrodzie Eden, nie ma mowy o żadnym "raju". :tongue:
  • Macku polecam bys poszedl na wyklady Ze Starego Testamentu I egzegezy biblijnej na teologie katolicka,tam na pewno o wiele wiecej sie dowiesz I poleca Ci b dobre lektury:-)Naprawde latwo samemu
    Mozna popasc w niezla schize,sa niesamowici egzegeci katliccy,ktorzy wiele Ci wyjasnia
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]W Biblii jest napisane o ogrodzie Eden, nie ma mowy o żadnym "raju". :tongue:

    Skoro wiesz, to po co pytasz.
  • Myślałem, ze w księdze rodzaju jest mowa o stworzeniu i zasiedleniu ziemi, a nie "raju".
  • [cite] Joanna i Bronisław:[/cite]
    [cite] Paweł i Ola:[/cite]W Biblii jest napisane o ogrodzie Eden, nie ma mowy o żadnym "raju". :tongue:

    Skoro wiesz, to po co pytasz.
    Ja nie pytałem. Pytał Mateusz.
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]
    [cite] Joanna i Bronisław:[/cite]
    [cite] Paweł i Ola:[/cite]W Biblii jest napisane o ogrodzie Eden, nie ma mowy o żadnym "raju". :tongue:

    Skoro wiesz, to po co pytasz.
    Ja nie pytałem. Pytał Mateusz.

    Przepraszam.
  • Na początku Księgi Rodzaju jest mowa o zasiedleniu ziemi i życiu człowieka przed grzechem pierworodnym.

    Zaiste, mądre było postępowanie Kościoła w dawnych wiekach, kiedy nam, prostaczkom, podawał wodę ze źródła w złotym kubku, żeby nikt nie mącił zdroju. Teraz co drugi to uczony w Piśmie.
  • @Pax: To się trochę mija z celem. Nie zamierzam zostać teologiem, wystarczy mi spojrzenie na Biblię z pozycji zwykłego chrześcijanina.
  • Ale tam dostaniesz odpowiedzi na swoje pytania:-)ja dostalam:smile:
  • Może Maciek czeka na osobiste prywatne objawienie?
    Skoro nie próbuje i nie chce się dokształcać ...
  • Nie potrzebuję objawienia ani studiów. Wystarczy mi Pismo Święte i katechizm.
  • @Maciek: Jeśli wystarczy ci Pismo Święte i katechizm, to po co duszpasterze?
  • A po co policjanci?
  • hmm. Ciekawe porównanie. Ale chyba nietrafne. Człowiek praworządny może przez całe swoje życie nie mieć żadnej potrzeby kontaktu z policjantami, bo ci są stróżami prawa, czyli pilnują granicy poza którą człowiek praworządny nie wychodzi i tak.
    Duszpasterz - jak sama nazwa wskazuje - powinien być stale obecny w życiu pasanych dusz niezależnie czy żyjesz zgodnie czy tez niezgodnie z Pismem Świętym i KKK.
  • [cite] Maciek:[/cite]Nie potrzebuję objawienia ani studiów. Wystarczy mi Pismo Święte i katechizm.

    Jakoś tego nie widać - gdyby Ci wystarczało, nie prowadził byś mądrych inaczej dywagacji.
  • Dziękuję, takimi komentarzami umacniasz mnie w przekonaniu, że postępuję słusznie. :)
  • [cite] Maciek:[/cite]Dziękuję, takimi komentarzami umacniasz mnie w przekonaniu, że postępuję słusznie. :)

    Niby w czym postępujesz słusznie - w tym, że usiłujesz wyważać otwarte już drzwi?
  • Przeciwnie, niczego nie wyważam i nie kombinuję. Przyjmuję w pokorze to, co zostało mi dane. A cwaniaczków, którym się wydaje, że są mądrzejsi od Ducha św. omijam szerokim łukiem.
  • wcale mnie nie dziwi, że tego nie rozumiesz Klarciu

    jak sama twierdzisz, że babeczki takie jak Ty nie pojmują poważniejszych spraw
  • [cite] Marsjanka:[/cite]
    jak sama twierdzisz, że babeczki takie jak Ty nie pojmują poważniejszych spraw

    Wcale nie twierdzę, iż babeczki takie jak ja nie pojmują poważniejszych spraw - wręcz przeciwnie.
    Uważam jedynie, iż filozofia nie jest domeną stuprocentowych niewiast. Do tego są raczej predysponowane męskie umysły.
  • @Paweł, Gregorius i inni.

    Zanim zaczniecie wyzywać Klarcię od heretyczek - zapoznajcie się z nauczaniem Kk.
    Właśnie trafiłam na tekst, który potwierdza to, co pisałam o obecności Boga w Piśmie Swiętym - jest to omówienie adhortacji papieskiej: "Verbum Domini".

    Kilka cytatów:

    Papież potrafi jednym zdaniem trafić w sedno. "Realistą jest ten, kto w słowie Bożym rozpoznaje fundament wszystkiego".

    (...) Pojęcie "słowa Bożego" jest czymś bardziej podstawowym niż Biblia (Pismo św.). Ta różnica wybrzmiewa w tytule jednego z akapitów: "Spotkać słowo Boże w Piśmie Świętym". To bardzo charakterystyczne. Biblia (Pismo św.) prowadzi do głębokiego spotkania z Bogiem. Bogiem, który do nas mówi, odpowiada na nasze pytania, przekazuje prawdę o zbawieniu, daje nam siebie, bo sam jest obecny w Słowie. Chrześcijaństwo nie jest religią Księgi (jak to się nieraz powtarza), lecz religią żywego Słowa â?? "Słowa, które od początku było u Boga, stało się ciałem i zamieszkało pośród nas".

    Benedykt XVI mocno akcentuje, że Biblia nie jest słowem z przeszłości, ale słowem żywym i aktualnym. Bóg mówi do człowieka tu i teraz. Co więcej, Jego słowo "odpowiada na pragnienie obecne w sercu każdego człowieka".

    (...) Adhortacja jest bezcennym podręcznikiem dla współczesnego Kościoła i poszczególnych wiernych, jak żyć na co dzień słowem Boga. Dokument składa się z trzech części. Pierwsza ("Verbum Dei") poświęcona jest odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest słowo Boże. Druga część ("Verbum in Ecclesia") dotyczy miejsca, jakie słowo Boże zajmuje lub powinno zajmować we "wnętrzu" Kościoła (liturgia, duszpasterstwo, duchowość). W ostatniej części ("Verbum mundo") Papież pisze o misji głoszenia Słowa światu.
    Aby odkryć Biblię jako żywe słowo Boga, konieczna jest osobista wiara oraz wiara Kościoła. Papież przypomina, że "właściwym miejscem interpretacji Biblii jest życie Kościoła". Nie jest to zasada narzucona z zewnątrz, ale wynika ona z samego Pisma Świętego. Benedykt XVI: "To właśnie wiara Kościoła uznaje Biblię za słowo Boże". Dlatego im bardziej ktoś jest zakorzeniony w Kościele, tym głębiej rozumie Biblię. I odwrotnie, kto czyta Biblię, ten wchodzi pełniej w komunię kościelną. W tym kontekście papież powtarza słowa św. Grzegorza Wielkiego: "Słowa Boże wzrastają z tym, kto je czyta". Co oznacza, że Pismo Święte można zrozumieć wtedy, kiedy się nim żyje.

    (...) Druga część zwraca uwagę na miejsce słowa Bożego we wspólnocie wiary, czyli w Kościele. Benedykt XVI przywołuje słowa św. Augustyna: "stałeś się przez Słowo, ale jest konieczne, abyś przez Słowo stał się na nowo". Ten proces otwierania się na Boga przychodzącego w swoim Słowie nie ma końca. Dokonuje się on przede wszystkim w liturgii. Papież poświęcił tej sprawie 30 stron. W liturgii słowo Boże powinno być "celebrowane jako aktualne i żywe", tak aby wierni "potrafili rozsmakowywać się w jego głębokim sensie". "Chrystus, rzeczywiście obecny pod postaciami chleba i wina, w analogiczny sposób jest obecny w Słowie głoszonym w liturgii".

    (...) Dokument zawiera szereg praktycznych wskazań dotyczących m.in. solidnego przygotowania lektorów, większej odpowiedzialności za homilie (postulat podręcznika dla kaznodziejów), upowszechnienia nabożeństw słowa Bożego, a nawet specjalnego miejsca w świątyni na Pismo Święte. Benedykt XVI zaleca, aby całe duszpasterstwo było bardziej biblijne.

    http://papiez.wiara.pl/doc/677148.Oto-slowo-Boze
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.