Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jak oszczędzać?

13

Komentarz

  • Mysmy podpisali umowe na te kolektory, kwota ktora my bedziemy placic to ma byc 25 % ich wartosci, ale nie wiecej niz 4 tys. Biorac pod uwage, ile w sezonie letnim zuzywamy pradu na grzanie wody, moze sie to juz zwrócic po dwóch, trzech latach. Jak juz dojdzie co do czego to napisze, jak wszystko wyglada w praktyce.

    Pozdrawiam - Ula
  • [cite] Jadwiga:[/cite]
    [cite] juka:[/cite]w naszym powiecie sporo osób otrzymało dotacje unijne na baterie słoneczne - podobno całe lato można tym ogrzewać wodę.
    Podobno dają 50 % kosztów. U nas zdałoby to egzamin, dach duży, od strony południowej, domy i drzewa nie zasłaniają. Tylko skąd wziąć te drugie
    50% ?
    No , dokładnie.
  • Poza wszystkim, jako nieco katastrofisci chcemy zainwestowac w jakies alternatywne zrodla energii, a nei tylko wszystko na prad i prad. Pompke do wody to nawet ewentualnie syn na rowerze zasili ;)
  • VAT do 25%, likwidacja ulg prorodzinnej i internetowej


    To jedne z głównych założeń programu sanacyjnego, jakie znalazły się w opublikowanym w poniedziałek projekcie zmian ustawy o finansach publicznych i innych ustaw. Czarny scenariusz dla każdej polskiej rodziny ziści się, jeżeli relacja kwoty państwowego długu publicznego do PKB przekroczy 55%.

    Słusznymi okazały się analizy przedstawione już przez Bankier.pl krytykujące jednopunktowe wyłącznie podwyżki podatku VAT. Gdyby zmiany zostały wprowadzone wcześniej â?? możliwe, że udałoby się uniknąć tak drastycznych posunięć ratujących budżet państwa. Relacja długu publicznego do PKB zbliża się do punktu ostrzegawczego â?? 55% i po jego przekroczeniu rząd musi podjąć działania uzdrawiające relację tych kwot.

    Stawki VAT plus do 25%

    Projekt zmian przewiduje fakultatywną zmianę stawek podatku VAT w okresie 4-5 letnim. Warunkowość rozwiązań (tylko w przypadku przekroczenia wskazanej kwoty) wcale nie cieszy. Ryzyko jest na tyle istotne, że podatnicy mogą spodziewać się działań sanacyjnych.

    Do zaproponowanego rozwiązania polegającego na podniesieniu stawek VAT w projekcie przewiduje się również dostosowanie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych i urealnienie stawki ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu.

    Jak wskazuje uzasadnienie projektu: "jeśli relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczy 55 % w 2011 r. nastąpią następujące podwyżki stawek VAT w kolejnych okresach:

    1) od dnia 1 lipca 2012 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.:
    podwyższenie stawki VAT podstawowej do 24 %,
    podwyższenie stawki VAT obniżonej do 9 %,
    podwyższenie stawki VAT super obniżonej do 6 %,
    dostosowanie stawki ryczałtu dla taksówkarzy 5 %,
    dostosowanie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników 7,5 %;
    2) od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. ww. stawki wzrosną i będą wynosić odpowiednio 25 %, 10 %, 7 %, 6 % i 8 %;

    3) od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. nastąpi powrót do stawek, o których mowa w pkt 1, tj. odpowiednio 24 %, 9 %, 6 %, 5 % i 7,5%;

    4) od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. stawki zostaną obniżone i będą wynosić odpowiednio 23 %, 8 %, 5%, 4 % i 7 % - przy czym z racji tego, że najniższa stawka przewidziana w ustawie o VAT wynosi 5 % w projekcie pominięto zmianę w tym zakresie.

    W przypadku gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB w 2011 r. nie przekroczy 55 % lecz przekroczy ten poziom w 2012 r. albo dopiero w 2013 r., wtedy analogiczne podwyżki (prowadzące do osiągnięcia maksymalnego pułapu stawek w wysokości 25 % - stawka podstawowa, 10 % - stawka obniżona i 7 % - stawka super obniżona) nastąpią odpowiednio od 1 lipca 2013 r. albo od 1 lipca 2014 r. i każdorazowo przewidziano dla nich 4,5 â?? letni horyzont czasowy".

    Ulga prorodzinna, internetowa, koszty podwyższone

    "W ustawie o PIT proponuje się dodanie art. 52f, który w ust. 1 przewiduje, iż w takim przypadku, począwszy od roku podatkowego następującego po roku, w którym taka relacja została ogłoszona przez Ministra Finansów, przez trzy kolejne lata podatnicy nie będą mogli korzystać z:

    50% i 20% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-4 lub kosztów faktycznie poniesionych, o których mowa w art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
    tzw. ulgi internetowej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6a ww. ustawy,
    tzw. ulgi prorodzinnej określonej w art. 27f ww. ustawy."
    Podatnikom korzystającym dotychczas z 50% i 20% kosztów uzyskania przychodu proponuje się przyznanie prawa do stosowania miesięcznych kosztów uzyskania przychodu w wysokości określonej dla przychodów ze stosunku pracy (art. 52f ust. 2).

    Ponadto podatnicy uzyskujący tego samego rodzaju przychody z kilku tytułów będą mieli prawo do zastosowania w rocznym zeznaniu podatkowym podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, określonych w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Inne zmiany

    Inne zmiany dotyczyć mają ustawy o ZUS, o emeryturach i rentach z FUS, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wszystkie mają za cel ratowanie budżetu â?? zaznaczmy jeszcze raz â?? w przypadku, gdy okazałoby się, że limity graniczne zostaną przekroczone.

    Pełny projekt zmian, jak również jego uzasadnienie dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).

    Piotr Szulczewski
    Analityk Bankier.pl/ Firma i Podatki
  • gdybyście myśleli że jest już drogo - będzie drożej

    W najbliższym czasie ceny pieczywa i innych produktów zbożowych będą rosły w ślad za rosnącymi cenami zbóż konsumpcyjnych - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
    Warunki pogodowe w Polsce i Europie w 2010 r. spowodowały większe niż dotychczas szacowano zmniejszenie zbiorów. W wyniku tego zwiększyły się ceny zbóż i mąki do poziomu najwyższego od ponad dwóch lat - napisali w raporcie eksperci IERiGŻ.

    Według szacunku zbiorów opublikowanego przez GUS pod koniec września, tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniono na 25,5 mln ton, tj. o 8,9 proc. mniej rok do roku.

    Wzrost cen zbóż wpłynął na bardzo szybkie podwyżki cen mąk piekarniczych oraz pieczywa na poziomie zbytu. Spowoduje to w najbliższym czasie wzrost cen detalicznych pieczywa oraz innych produktów zbożowych. Wyższy będzie również udział ceny zboża w cenie pieczywa - oceniają eksperci.

    Z raportu Instytutu wynika, że sytuacja na światowym rynku zbóż sprzyja podwyżkom cen.

    Przyczyniły się do tego niskie zbiory w krajach WNP i wstrzymanie przez Rosję eksportu ziarna. Ceny zbóż na świecie przełożyły się na ceny zbóż w Polsce. Pod koniec września były one o mniej więcej jedną trzecią wyższe niż w czerwcu. Ceny zbóż do końca sezonu utrzymywać się będą na wysokim poziomie, nie będzie więc zainteresowania interwencyjnym skupem zbóż - napisano.

    Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach od 27 września do 3 października 2010 r. za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio 753 zł/t, tj. o 6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 58 proc. więcej niż przed rokiem.

    Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 637 zł/t, tj. o 11 proc. wyższym niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku żyto było 2,5-razy droższe.
  • na pocieszenie - popatrzcie na lilie polne i ptaki... ważniejsi jesteście niź wiele wróbli itd
    przeźyjemy
  • Nic to opłat dla posiadaczy samochodów nie poleciały w górę możecie się cieszyć :-(
  • Fajnie się zapowiada... :confused::confused::confused:
  • Jestem przerażona:cry:
  • jeśli te podwyżki zmiotą ekipę PO to chwała Panu, gorzej jeśli na scenę wkroczy nowa lewica. Wtedy będzie i biednie i strasznie.
  • Czy ktoś z Was ma taką sytuacje, że opłaceniu rachunków, kredytu itp ma 25 pln na tak zwane życie na dzień ?
  • czasami i mniej :-)
  • Mnie to przerasta. Za dużo gęb :cool: do wyżywienia za te pieniądze.
    A tu jeszcze planowana likwidacja ulgi rodzinnej w roku 2012.
  • [cite] poncki:[/cite]Czy ktoś z Was ma taką sytuacje, że opłaceniu rachunków, kredytu itp ma 25 pln na tak zwane życie na dzień ?
    Gdybym miał takie podejście to bym nigdy nie zdecydował się na piątkę dzieci. Właściwie to się nawet nie decydowałem ale mam...
  • Ja nie wiem, ile mam na dzień, bo nie mam regularnych dochodów...:confused:
    Czasami nie wiem, czy będzie jakieś "jutro"... :neutral:
  • kochany gdybyś miał do wyboru dzieci głodne lub dziecko najedzone to jak cię znam wybrałbyś głód więc wiesz .Ja tam na głodne dzieci się nie piszę.
  • Podejście mam dobre. Dzieci to błogosławieństwo. A co do trudności to naszło mnie na po marudzenie i martwienie się.
  • Z głodu trzeba wyrosnąc.
  • Z głodu to się umiera
  • Ja nie umarłem.
  • Ja nie liczę ile mam na dzień tylko na miesiąc i czasem bywało tak ze po zrobieniu opłat nie było na przeżycie miesiąca(po ludzku myśląc),ale Pan Bóg nigdy nas bez chleba nie zostawił a dobrych ludzi na drodze postawił!
  • Knut Hamsun â??Głód"
    polecam
  • Przepraszam chłopaki ale nie piszcie o głodzie w sytuacji gdy wszyscy mamy komputery- więc stać nas na internet. Głód to jest w 3 świecie, my możemy mieć co najwyżej niedostatek. Faktem jest niesprawiedliwość i bogacenie się niektórych oraz ubożenie wielodzietnych ( zwłaszcza przy tak chorej polityce rządu), ale naprawdę Bogu dzięki, nie wiemy co to jest śmierć z głodu.
  • ja nawet nie wiem co to jest płacenie rachunków...
  • [cite] Prayboy:[/cite]Knut Hamsun â??Głód"
    polecam
    A wiesz, że on z naziolami poszedł?
  • Kiedy w moim otoczeniu ktoś mocno narzeka, jak to teraz źle się żyje, jaka to bieda, itp...zadaję tylko jedno pytanie:
    -A znasz kogoś, kto umarł z głodu?
    - No nie...
    - To co możesz wiedzieć na temat biedy!
    To jedno pytanie zwykle wystarcza, aby takiemu malkontentowi zamknąć usta...

    Z doświadczenia wiem, że Ci, co naprawdę cierpią biedę raczej się nie skarżą...
  • Wstawic "lub"?
  • Jak benzyna z 4,60 zacznie kosztowac 1,50 to nawet potanieje.
  • [cite] Taw:[/cite]Z głodu trzeba wyrosnąc.



    Taw :)czytałeś GRINGO WŚR??D DZIKICH PLEMNION?????
  • A tam Słowacy maja Euro od dość dawna i żyją lepiej niż Polacy. Nie euro jest istotą sprawy tylko źle prowadzona gospodarka.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.