Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Katolicki "must have"

edytowano marzec 2015 w Ogólna
W tym roku nasz najstarszy syn przystępuje do Pierwszej Komunii Sw. i zastanawiając się nad prezentami pomyslałam, ze poproszę gości o podarowanie mu książek z takiej listy "must have" katolickich pozycji. Chodzi mi raczej o coś na kształt "O naśladowaniu Chrystusa" niż o dzieła Akiniaty w oryginale :). Czy moglibyście polecić jakie książki powinny się znaleźć na takiej liście?
«1

Komentarz

  • Katechizm. Biblia to pewnie już jest:-)
  • Tak, Pismo Św. Każde z naszych dzieci dostało od chrzestnych w dniu Chrztu Św.
  • Może apoftegmaty Ojców Pustyni;)
  • My kupiliśmy synowi "Duch liturgii" wydanie albumowe.
  • Podpinam się pod pytanie :-)
    Znając podejście mojej rodzinki M. dostanie jakąś Biblię w obrazkach, albo coś w ten deseń :-(
  • Kupiłam kiedyś na straganie "święci na każdy dzień" - wydaje mi się dość ciekawe, a są chyba jeszcze Franciszkańscy św. na każdy dzień.
  • Jest jeszcze ładnie wydany katechizm w obrazkach.
    Nie mogę wstawiać z jakiś powodów linków, ale wystarczy wyguglać Catechism in pictures. Takie dużego formatu, niebieski.
  • "O naśladowaniu Chrystusa" nie jest zbyt na wyrost? Chociaż w sumie......
  • Może jakieś powieści typu Szata, Wielki rybak, Ben Hur [właśnie sobie zdałem sprawę, że Ben Hura nie czytałem :) ]?

    Z cięższych książek, bardziej na przyszłość, to jakieś pozycje rozwijające teologię w oparciu o aktualny obraz świata. Np. coś takiego:
    image

    Ta książka to jest też dobra dla rodziców, by potrafili odpowiadać dzieciom na skomplikowane pytania o wielkie wybuchy, ewolucję itp.
  • edytowano marzec 2015
    Właśnie nie wiem, czy mam powyższą książkę. Ale chyba leży u dziadków :)
    Opis jest bardzo zachęcajacy:

    Jak pogodzić wiarę w stworzenie świata przez Boga z wiedzą naukową?
    Jak się ma biblijny opis stworzenia do około czternastu miliardów lat historii wszechświata i ewolucyjnego pochodzenia ciała i umysłu człowieka?
    Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon?


    To pytania, jakie przed sobą muszą postawić nie tylko naukowcy, filozofowie i teologowie. Stawia je każdy, kto racjonalnie podchodzi do swojej wiary, czyli prawdę o Bogu i świecie próbuje odczytać zarówno w Księdze Pisma Świętego, jak i Księdze Przyrody.
    Książka ta jest praktycznym, podstawowym kursem z teologii stworzenia, filozofii nauki, kosmologii i teorii ewolucji. Polecamy ją wszystkim osobom religijnym, borykającym się z problemami z pogodzeniem swojej wiary z naukowym obrazem świata, a także tym, którzy są przekonani, że w XXI wieku religia jest wyłącznie zabobonem. Być może argumentacja zawarta w tej książce przekona ich, że nie ma zasadniczej sprzeczności pomiędzy prawdami teologii, a prawdami nauk przyrodniczych.
    Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia – Filozofia – Kosmologia została napisana między innymi z myślą o katechetach, jako pomoc dydaktyczna w nauczaniu przez nich religii uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjów i pogimnazjalnych.

    Z oczywistych powodów możliwość konfrontowania prawdy o stworzeniu świata przez Boga z aktualnym obrazem świata nie jest zarezerwowane jedynie dla „zawodowych” teologów. W rzeczywistości konfrontację taką powinien przeprowadzać na swój własny użytek każdy człowiek wierzący w Boga i poszukujący odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens swojego istnienia i zarazem istnienia świata, w którym przyszło mu żyć. Fenomen wiary nie rozgrywa się przecież na kartach traktatów teologicznych; jego „naturalnym środowiskiem” jest przestrzeń relacji pomiędzy Bogiem i konkretnym, żyjącym w danym czasie i środowisku człowiekiem. I to właśnie dlatego konkretny człowiek – a nie tylko „zawodowy” teolog – musi poszukiwać odpowiedzi na pytania, które dotyczą jego samego i które dla niego samego są ważne.(…)

    Oddajemy do rąk Czytelników książkę pomyślaną jako w miarę zwięzły przewodnik po problematyce stworzenia, który może okazać się pomocny w ich osobistych poszukiwaniach. Nie jest to ani kompletne, ani wyczerpujące opracowanie, wydaje się jednak, że uwzględnia ono, i przynajmniej krótko naświetla, te aspekty zagadnienia, które na obecnym etapie rozwoju teologicznej refleksji nad kwestią stworzenia z pewnych względów wydają się najbardziej istotne.


    Michał Heller i Tadeusz Pabjan
    http://www.ccpress.pl/produkt/Stworzenie_i_poczatek_Wszechswiata_(oprawa_twarda)_64
  • Zależy mi na książkach, które będą mu towarzyszyć całe życie więc jak najbardziej mogą być na wyrost. @mader a co z św. Jana od Krzyża?
  • Super wątek. O niektórych książkach w ogóle nie wiedziałam.


    Ja mogę polecić bardzo "Biblię dla dzieci", wydawnictwo Jedność, napisana przez Murray Wats.

    Naprawdę ładnie napisana, nie infantylnie ale przystępnie i zrozumiale dla dzieci.
    Ilustracje bardzo ładne, nie są tandetne.
    Tutaj link:

    http://jednosc.com.pl/product_info.php?cPath=20&products_id=1259



    Druga pozycja to "Święte dzieci" , autorka Sabina Bober. Bardzo piękne historie, inspirujące dla dziecka w wieku komunijnym. Każda historia ma podsumowanie na temat tego, czego dany święty może nas nauczyć, takie wyjaśnienie na czym ta jego świętość polega.


    Trzecia propozycja - "Dziecięcym piórem" ks. Jana Twardowskiego. Ma ponad 500 stron. Bardzo fajne opowiastki, napisane z humorem, dobre jako wstęp do rozmowy rodzica z dzieckiem o wierze.

  • W Janie od Krzyża podobno lepiej zacząć od Pieśni duchowej, bo pokazuje całościowy obraz drogi św. Jana.
    Sam na 18 czy 20 urodziny dostałem wszystkie dzieła w takim ładnym, 2-tomowym wydaniu.

    Jeśli ktoś zaczyna od Drogi na Górę Karmel, to podobno łatwiej o zrozumienie tej duchowości jako świadomego, czynnego ogołocenia. A sednem jest tam raczej działanie Boga, które niekiedy wręcz dokonuje się w sposób nieświadomy. Własne działanie jest tam pokazane jako przygotowanie; ale jest to przygotowanie, które absolutnie nie powoduje, że zacznie działać Bóg.

    Kiedyś czytałem taką książkę psychiatry amerykańskiego, który zajmował się alkoholizmem. Właśnie wynosił pod niebiosa myśl św. Jana. Sugerował też, że to oczyszczenie bierne może nie być koniecznie związane z cierpieniem.
  • Dobra; wątki o książkach nie są dla mnie.
  • Moje dzieci lubią "Oczami Jezusa".
  • edytowano marzec 2015
    bardzo ładne i MEGA ciekawe są książki z tej serii:
    image
    image

    pięknie ilustrowane albumy
    świetnie napisane, nie można się oderwać
  • "Droga Bruzda Kuźnia" św. Josemaria Escriva
    to jest mój MUST HAVE
  • 352x500
    Najpierw czytają rodzice, a najpóźniej przed bierzmowaniem - obdarowany. :)
  • I jeszcze ten modlitewnik: "Przewodnik modlitwy"
    http://www.tolle.pl/pozycja/przewodnik-modlitwy

    Ale poprosiłabym, żeby zanieśli do introligatora i nadali mu sztywną okładkę.
    Przy codziennym korzystaniu szybko się zużywa.
  • "Rozmowy z Bogiem. Rozważania na każdy dzień." F.Carvajal
  • O tak, ten modlitewnik jest świetny! Tu w środku:http://www.tolle.pl/zajrzyj-do-ksiazki/1961
  • I trochę nie na temat, ale widziałam na żywo i jest naprawdę bardzo ładna:
    http://www.sklepkolonialny.com/pl/p/Ikona-IK-28-Turkusowa/218#content
  • U nas dzieci na I Komunię dostają modlitewnik Te Deum z imienną wklejką:

    http://www.tedeum.pl/tytul/19,Te-Deum-laudamus

    Nazywam go "szwajcarskim scyzorykiem", bo jest bardzo bogaty w treść. I ma sztywną okładkę :)

    Co do pozostałych prezentów, to zostawiamy Gościom pełną swobodę wyboru, prosząc oczywiście o to, aby prezenty miały charakter religijny. Muszę powiedzieć, że zawsze jesteśmy zadowoleni z efektów tego rozwiązania.

    Z kolei na bierzmowanie kupujemy Mszał rzymski:

    http://www.tedeum.pl/tytul/781,Mszal-rzymski-(mszalik-codzienny)

    Wkrótce kolejny taki zakup, bo nasz F przyjmie ten Sakrament 19 kwietnia.

  • @Maciek- a podasz przyklady co dzieci dostawaly. Musze kupic cos mojej chrzesnicy i juz od jakiegos czasu dumam, bo koniecznie chce cos religijnego mimo, ze dziecko chce klocki lego....
  • @Maciek - nie w temacie, ale czy masz, Ty lub ktoś inny, katechezy dla dzieci przed I Komunią? Takie przygotowujące. Ja mam gdzieś te pokomunijne, ale tych wcześniejszych chyba nie.
  • Oooo @uJa z podziekowaniem :*
  • edytowano marzec 2015
    @Anulcia: Kup biblię warszawsko-praską z ilustracjami Gustawa Dore. Naprawdę przepiękna, a i tłumaczenie chwalone - http://www.bibliam.pl/

    @szczurzysko: Napisz na adres katechizacja@piusx.org.pl
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.