Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Komunia FAQ

145791012

Komentarz

  • Ale po co podanie? Kuria musi się zgodzić? U nas proboszcz powiedział, źe nie ma problemu, źe się zgadza i juź. Nic nie musieliśmy pisać.
  • bo u nas w parafii nie ma takiej praktyki (w3 sensie ogólnej zgody na wczesną komunię) on jest proboszczem u nas od 2 miesięcy i pewnie tak woli. NIe wiem, nie dyskutowałam bo wynikało, że to formalnośc
  • edytowano styczeń 2016
    Tak z ciekawości pytałam tylko.
    To owocnych przygotowań życzę :)
  • My się cały czas zastanawiamy. Nasza córka nie jest jakaś super pobożna czy zainteresowana, ale dobrze by było, gdyby Łaska działała wcześniej. Ja ją przygotuje, tylko nie wiem, czy pytać księdza teraz czy za pół roku, jak będzie gotowa. no i nie wiem, czy zrobić to kameralnie, czy całą rodzinę znowu spraszać. Szczerze mówiąc ta rodzinna impreza na 30 i czasem więcej osób, z czego niektórzy nocują, mnie przeraża i chciałabym tak po cichu w Boże Ciało, ale boję się, że się obrażą :(
  • edytowano listopad 2015
    Z tym
  • edytowano styczeń 2016
    No ale w Misji was nie pytali o zgodę? Bo może nie trzeba?
  • edytowano listopad 2015
    .
  • No i fajnie. Zamiast latać za kwitkami, możecie się skupić na tym co trzeba :)
    A jak Mackowi podobają się te spotkania w Misji?
  • w przyszłym roku nasz najstarszy pójdzie do wczesnej Komunii i prawdę mówiąc dopiero z tego wątku dowiaduję się, że wczesna Komunia to jest jakiś problem :) Zawsze mi się wydawało, że to sprawa jakby oczywista. U nas W kościołach pod koniec wakacji głoszą o katechezach dla dzieci wczesnokomunijnych, jest to jeden z tematów rodzinnych "do wczesnej czy normalnie" jeśli ma się dzieci w stosownym wieku. Nigdy się nie spotkałam z jakimś zdziwieniem czy dezaprobatą. Bardzo często się zdarza, że młodsze rodzeństwo idzie ze starszymi.

    Młody chodzi na katechezy do innej parafii (bo akurat godzina nam odpowiada), jeśli sie zdecydujemy, żeby tam też przystąpił do Komunii, to donosimy karteczkę od naszego proboszcza i tyle.

    Ale zeby nie było mi tak różowo, to zamierzam sobie narobić kłopotu prosząc proboszcza o indywidualną rodzinną Komunię w wybranym terminie (tego chyba u nas jeszcze nie grali), celem uniknięcia rymowanej szopki, jakiś układów tanecznych zamiast normalnego podchodzenia do balasek no i Komunii na stojąco.

    Znając naszego proboszcza spodziewam się odmowy...

    W zanadrzu mamy jeszcze trydentkę w sąsiednim mieście ale nie wiem czy rodzina przeżyje taki szok kulturowy... ;) U nas Komunia to wielki zjazd rodzinny, a tylko my jesteśmy te oszołomy co postępu w Kosciele nie rozumieją.
  • edytowano listopad 2015
    @;) ).
  • @Rogalikowa bo wczesna Komunia jest czymś norm normalnym na Śląsku. Nasz najstarszy tez za rok idzie. Dopisalam do listy i tyle. A tak BTW to Ty nie będziesz rodzić w okolicach Komunii syna ;)?
  • Nasze siedmiolatki właśnie tydzień temu przystąpiły do wcześniejszej Komunii. Przygotowaliśmy sami, a Komunia odbyła się u znajomych mnichów :). Wszystko się udało. Z Polski dotarło 3 na 4 chrzestnych i babcia.
  • @palusia rodzić zamierzam później ;) (początek czerwca)
  • edytowano październik 2015
    Właśnie wróciliśmy z różańca dla dzieci. Dzieci nie umieją się modlić, ale do I Komunii są przyjmowane. Nasz proboszcz nawet nie starał się aby z nimi odmówić. Omijał dzieci, które nie potrafiły. Dziewczynka sobie machała różańcem przed ołtarzem też nie zareagował. Katechetki, mama nic. Ale najlepsze pod kościołem mama chichot, że jej córka macha różańcem a on nie reaguje. Tak sobie na nią popatrzyłam i zgłupiałam. Byłam w takim szoku. Ręce mi opadły. Ja nawet nie wiedziałam jak z nią rozmawiać jak tak chichotała. Przyszły moje maluch a ta w tym czasie poszła, więc nie miałam okazji, ale mam taką ochotę jej nagadać.

    Ten sam proboszcz odmówił nam przyjęcia bliźniaków w tamtym roku. Nie wiem co zrobię jeszcze. Moje dzieci w szoku. A syn ministrant skwitował mamo chciałem do niej podejść, ale jestem dzieckiem a ksiądz proboszcz nie reagował. Proboszcza też miałam ochotę nie powiem co. Co tu się dzieje.

    No nie będzie to spokojne przygotowanie.
  • No ale syna ministranta pogratulować :)
  • Młody z siostrą przygotowują się z tymi dziećmi do I Komunii. Ale jest dzielny to prawda. Siada w komży i jest tak dumny, że szok. Jest grupa dzieci, z którymi spotykamy się już któryś rok na różańcach, po prostu w Kościele. One patrzą na zachowania takie. Mają wsparcie w nas rodzicach. No po prostu nie wiem czemu proboszcz nie reaguje. Nawet syn mówi, że proboszcza nosiło, ale się nie odezwał. On nie potrafi, nie ma łatwości. Chłopakom szybciej zwróci uwagę. Jest tak spięty w kontaktach z ludźmi, że szok.
    Burza mózgów w domu. Oddalałam tą myśl, że będzie tak. Na razie czeka mnie rozmowa z moim księdzem. Nie będzie tak łatwo.
    Ja to raczej powiercę dziurę mojemu. Pytałam go czy coś stworzy dla rodzin. Powiedział, że nie, ale stworzył grupę Ojca PIO. Grupa DK też powstała. Nie ma, że boli. Póki tu jesteśmy to działamy. My szokujemy samą obecnością z tą naszą gromadką.

  • jesli probiszcz nasz da zgode Fa bedzie sie przygotowywac i bedzie przyjeta w milosierdziu
  • Przepraszam, ale nie mam czasu czytać znowu całego wątku. Pisałam tu jesienią, ale zdecydowaliśmy ostatecznie, że naszą 6,5-latkę spróbujemy posłać w przyszłym roku. Tym czasem dowiedziałam się, że koleżanka chce posłać do Komunii 8-letnią córkę. Rozmawiała już z księdzem i niestety opór jest. Czy gdyby próbował posłać w innej parafii to konieczna jest zgoda proboszcza? I co jest w ogóle konieczne? Bo do Chrztu i Małżeństwa to wiadomo. A jak jest z Komunią? Czy my, rodzice mamy jakieś prawa czy wola księdza jest ostateczna?
    A tak na marginesie, to czy biskupi po zmianie reformy oświaty wrócą do Komunii w drugiej klasie? No bo w trzeciej będą 10-latki...
  • Konieczna jest zgoda proboszcza.

    Zdecydowanie łatwiej ją uzyskać tradycjonalistom, bo o nich wiadomo, że robią kłopoty.
  • Jaka diecezja?
  • Znaczy Wasza:) po drugiej stronie Wisly proboszcz bo namyśle sie zgodził ale ponieważ jest nowu to pisalusmy do kurii do wydz duszp dzieci i młodzieży. Żadnych problemow.
  • Czyli, jak proboszcz się nie zgadza, to do kurii pisać? Ja z tej samej diecezji, co @tylkoMaciek
  • no nie wiem jak bym pogadała jednak z proboszczem, nasz też na początku był na nie, powiedzieliśmy, że w innych parafiach są i to od 5 roku życia nawet, że sami dzieci przygotowujemy, ze znamy wiele takich rodzin itp.


    A proboszcz konkretnie mówi, że nie dlaczego?
    zawsze można anonimowo do wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży zadzwonić i psytać czemu w jednejparafii się zgadzają (nie podawać w jakiej ) a w innej nie.


    @Agnieszka82 też robi wcześniejszą w Waszej diecezji i proboszcz innej niż ich parafii się zgodził. Może z nią zagadaj może byście do nich dołączyli?
  • Ja chcę w przyszłym roku, więc wolę, żeby koleżanka urobiła proboszcza teraz :) Moja starsza córka szła wcześniej, ale z synem, więc w kupie, czego chcę już unikać. koleżanka też tak nie chce. Proboszcz wysłał ją do wikarego, a wikary jej powiedział, że dobrze, ale jak się zbierze grupa :( ona myślała, że my będziemy iść w tym roku, ale A jeszcze mała i nie wyraża jakoś pragnienia, także jej nawet nie przygotowywaliśmy. Pójdzie za rok. Koleżanka została więc sama :( Myśli jeszcze, żeby we wspólnocie swojej pójść. Oni są w neo, ale gdzieś w W-wie po drugiej stronie Wisły. No ale jak się proboszcz tu nie zgodzi, to czy da zaświadczenia gdzieś indziej?
  • @Gosia5 my jestesmy w identycznej sytuacji co Twoja koleżanka. Nasz Proboszcz zgodę dal na Komunie poza parafia. Teraz mamy Komunie w sąsiedniej parafii.
  • powinien dać zresztą nie wiem czy będą wymagali tego zaświadczenia, nasz na początku jak się nie zgodził , to powiedział, że papier nam da jaki będziemy chcieli
  • Proboszcz ma sie zgodzic na komunie poza parafią.
  • A jak znaleźć parafię, w której proboszcz się zgodzi na indywidualną wczesną Komunię?
  • W Jozefowie ks. Tomasz nie robi problemu. Ba...namawia nawet. Nasza J. przystepowala sama- we wrzesniu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.