Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Komunia FAQ

168101112

Komentarz

  • Spytaj @Agnieszka82 po drugiej stronie co roku jest u sw Zygmunta na Bielanach ale proboszcz specyficzny i trzebaby pogadac osobiscie najpóźniej we wrzesniu
  • Bielany za daleko. Już prędzej Józefów. Ja pod Sulejówkiem mieszkam.
    @Malgorzata32, a skoro we wrześniu, to jak z Białym Tygodniem?
  • Gosia5 - dołącz się do tradsów :)

    W maju będą wczesne I Komunie św. w Józefowie i w Wołominie.
  • Cóż...chodzilismy sobie codziennie na Mszę sw w stroju komunijnym. Indywidualnie. Nikogo to nie dziwiło.
  • też polecam ks. Tomasza z Józefowa :)
  • @tylkoMaciek, Ja jestem posoborowym tradsem :)

    @Małgorzata, a w jakim wieku była Twoja córka?
  • Niespelna 7 lat miala.
  • Szkoda mocno że się nie godzą w parafii. U nas Sanktuarium dzieci związane mocno z lokalnym kultem. Na tę chwilę nie wyobrażam sobie gdzieś jeździć. Rozdzwiek to jakiś. Trudna decyzja.
  • Właściwie, to proboszcz się nie wypowiedział, tylko wysłał do wikarego, a ten się nie zgodził. Myślę, że gdyby tak z nim dłużej pogadać i podesłać odpowiednią lekturę, to by zmiękł. No ale ja na razie swojej córki nie posyłam, więc nie będę się mocować, zwłaszcza ze to ostatni rok tego księdza w parafii.
  • zdecydowanie gadać z proboszczem, jak to wikary się nie zgodził, wikary nie jest tu decyzyjny
  • I powoływać się na św. Jana Pawła II :)
  • Po Świętach pójdę z koleżanką do proboszcza. Dam znać, jak nam poszło :)
    A tak na wszelki wypadek, to w Józefowie jest jeden kościół? A tam ksiądz Tomasz czy coś się zmieniło? Z kim tam rozmawiać, jak w naszej parafii nie wyjdzie?
  • @Gosia5 jak mieszkasz pod Sulejówkiem to Wolomin polecam bardzo :-)
  • 4 czerwca Komunia naszych dzieci. Zaczynam się denerwować.
    Formułę spowiedzi znają (choć nie wiem czy nie zapomną w trakcie...) Potrzebą teorię też znają odpowiednio do wieku.
    Teraz chyba pora na rachunek sumienia. Codziennie wieczorem staramy się przepraszać za wydarzenia z dnia ale napiszcie mi jak przygotowaliście dzieci do spowiedzi.
    Spowiedź pewnie w pierwszy piątek to już chyba powinnam ten rachunek z nimi robić, mam nadzieję, że to nie za późno, wołałam, w miarę na świeżo to robić.... Osiwieję do tej komunii

    Córka ma niecałe 6, najstarszy syn niecałe 8, średni pomiędzy.

    Spowiadać będzie znajomy ksiądz z dobrym podejściem, w sob mamy spotkanie z siostrą (generalne bardzo dobrze nastawiona, czuje wczesną Komunię, powiedziała, że mamy się sami przygotowywać na zasadzie pobożnego życia i praktyk, powiedziała co dzieci musza wiedzieć (grzech, sumienie, odróżniać chleb od Najświętszego sakramentu)

    Wspomóżcie bo jak zaczynam o tym bardziej myśleć to zaczynam być przerażona.

  • Aniu spokojnie :) cieszyć się trzeba, nie przerażać.
    U nas córka robiła rachunek sumienia ze mną, tak chciała ( wg książeczki, czasem pomogłam w sformułowaniu).Spisała sobie na karteczce, powtórzyła i juź. Potem juź robiła sama przy kolejnych spowiedziach.
  • z pisaniem ciężko zwłaszcza u młodszej dwójki więc raczej pamięciowo musimy podejść do tematu.
  • Ty spisz, żebyś grzechów dzieciom nie pomieszała :D
    Fakt, młoda wcześnie zaczęła pisać i czytać i zapomniałam że to może być problem.

    Super, że tak grupowo idą!
  • uu nas temat spowiedzi (tez nieskonczone 6) spedzal sen z powiek i stawial pod znakiem zapytania cale przedsiewziecie do konca w zasadzie.. ona sie bardzo wstydzila pewnych grzechow i te dobrze znala i opowiadala o nich i ze sie wstydzi wszystkim ale ksiedzu to sie wstydzi.. natomiast przekonana byla ze poza tymi 3 wiecej nie ma co wyszlo pare dni przed spowiedzia.. wiec zajrzalam z nia do tego rachunku sumienia ale wybieralam rzeczy sensowne konkretne i jej formuowalam a ona tylko odpowiadala sobie " no czasami tak".znajomy ksiadz przyjechal do domu tak jak chciala, wczesniej chciala zrobic probe ze mna ale z rykiem robila strasznym i wogole fochem wiec pelna najgorszych przeczuc bylam.. jak przyjechal ksiadz wziela go za reke poszla do pokoju z usmiechem i po 10 minutach wyszla zadowolona a ksiadz pod wrazeniem ze taka przygotowana..:) Modlila sie o odwage do spowiedzi od miesiaca ;)
  • W najbliższą niedzielę dwie nasze skautki idą do wczesnej I Komunii św. Przeżywamy razem z rodzicami :)
  • dziś chyba zrobię z nimi ten rachunek sumienia, mam jeden dla dzieci pierwszokomunijnych ale jakby ktoś coś miał sensownego to poproszę.

  • zrobiłam z dójka rachunek sumienia. Jestem zbudowana. Tylko nie wiem jak oni po kilkanaście punktów zapamiętają...
  • no u nas ta druga czesc pare razy powtarzalam z Fa bo tez zapominala..
  • @Aneczka08 spokojnie, wszystko co bylo do zrobienia po ludzku juz zrobiliście teraz Duch Święty będzie działał :-)
    Dzieci sobie dadza rade na pewno dobrze :-) a jak ksiądz jest nastawiony do dzieci pozytywnie to w ogóle bomba :-)
  • A co do punktów - no nie zapamietaja tak wszystkiego od razu, ale nie ma stresu, najważniejszy jest żal za grzechy i skrucha.
  • @Aneczka08, nasz Wojtek prawie rok od pierwszej spowiedzi wcale nie wczesnej miewa problemy z rachunkiem sumienia i z dotarciem do konfesjonału, ostatnio aż ksiądz wstał, wyszedł zapytał go o imię, potem mu powiedział, że bardzo się cieszy, bo on też Wojtek i jakos poszło! ;)
    Za to po spowiedzi niemalże się unosi centymetry nad ziemią.
  • Za to ja zagryzam zęby ze zdenerwowania, juz w najbliższą niedziele mamy Komunię - a potem impreza na ponad 30 osób :-SS
  • jak Was czytam to mi trochę lepiej:-)
  • spowiedz to chyba na stojąco będzie bo jak uklękną zwłaszcza mlodsi to do kratki nie dosięgną:-)
  • Ech, to byla jedna z najsliczniejszych scen, jakie widzialam w zyciu - wracajaca od konfesjonalu mala, biala, rozesmiana Lucja (spowiedz byla tuz przed Msza komunijna) i pare krokow za nia wielki, czarny i rozesmiany ksiadz Lukasz. Umial znalezc sposob i na nia, i na Franeczka, bo do spowiedzi leca oboje bez przypominania. Najbardziej oczywiscie lubia do swojeg ksiedza, ale na wyjazdach itp tez nie ma zadnego problemu.
  • u nas byl konfesjinal z lozka pietrowego i poduszka jako klecznik bo fa tez przezywala ze nie siegnie..ale teraz druga chce w kosciele juz.. tylko ona taka zdecydowana inaczej jest wiec zobaczymy..
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.