Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Prymas Peru zakazał udzielania Komunii św. na rękę

1246

Komentarz

  • Macku,ja znam tabuny mlodziezy,gdzie uczylam w PL i oni tez nie wierza w Jezusa i chodza do komunii i nie na reke ale do ust.To nie jest argument.Trzeba ewangelizacji,naprawde zachecam do napisania do naszego biskupa.A ja w wielu miejscach w PL przyjmowalam Jezusa na reke i nie widze w tym nic zlego naprawde.Tutaj zauwazylam,ze z wiekszym skupieniem i namaszczeniem ludzie podchodza do komunii sw.Bedac jednak na polskiej mszy sw.dla dzieci,gdzie jest kameralnie staram sie przyjmowac Jezusa do ust by sie nie wyrozniac.Ze wzgledu na szacunek do innych Polakow(bo taka jest w PL tradycja).Troche podrozowalam i wiele widzialam w czasie liturgii- zachecam do obserwacji ale staram sie zobaczyc bogactwo i wiare tych ludzi a nie wszystkich wg moich standartow.Przeciez oni maja swoich biskupow i kaplanow i niech oni biora za to odpowiedzialnosc.Widzieliscie,ze JPII staral sie wejsc w zwyczaje i kulture ludzi?Nie dziwil sie tancami,instrumentami itd.Powtarzam raz jeszcze- mozna przyjmowac Cialo Panskie na reke- zgloscie do biskupow protest i tyle.Nie macie odwagi?Tylko na forum macie argumenty?Ja bym napisala gdyby to tak mnie bolalo.
  • Kasiu, Komunia na rękę nie jest jakimś tradycyjnym zwyczajem innych narodów, który należy uszanować. Jest owocem buntu przeciwko Stolicy Apostolskiej sprzed czterdziestu lat. Wyrosła z nieposłuszeństwa świeckich i my świeccy powinniśmy doprowadzić do jej zaniku. Wystarczy samemu przyjmować Komunię do ust.
  • No nie!To napiszcie o tym do biskupow bo tylko na klawiaturze komputera jestescie tacy madrzy!Tak!Odwazy sie ktos?I przesle odpowiedz tutaj na forum?Znam wiele bogobojnych ludzi w Irlandii co przez wiele wiele lat przyjmuja Jezusa na reke i nie jakos nedzy duchowej nie widze.No i jak?Napisze ktos?Skoro to az tak wazne,to czmu tego nie zrobicie?I jesli ta taradycja wyrosla z nieposluszenstwa to czemu biskupi pozwalaja i sami tak udzielaja komunii sw?TY;le teraz sie mowi o antykoncepcji-tez biskupi pozwola?Myslicie ,ze to tak dziala?Jak cos wynika z tradycji jakiejs tam u swieckich to biskupi pozwalaja dla swietego spokoju?To z antykoncepcja tez takk bedzie?Moze ze zwiazkami homoseksualnymi tez?Co Wy chcecie udowodnic?Ze jestescie madrzejsci od biskupow?Jak chcecie oddolnie cos usmiercic to bierzcie sie do roboty a nie tylko piszcie na forum,kazdy to potrafi.Idzcie na teologie,zrobcie doktorat z liturgiki i zgloscie sie do Watykanu,bo takie macie zapedy.Pokazcie mi jakies wiarygodne badania na temat tego czy Polacy wierza w 100% w obecnosc Jezusa w czasie komunii sw,ale na porzadnej grupie badanych,a tu w Irlandii,ze nie wierza przyjmujac na reke.
    Naprawde polecam zajac sie ewangelizacja.
  • A w moim przypadku ideologii nie ma,wole tutaj przyjmowac Cialo Panskie do reki i od razu wkladam do ust bo mam z reguly pomalowane usta-czysto higiecznie.Nie dopisuje niczego wiecej,skoro moge wybrac forme i kazda jest dopuszczalna to wybieram.
  • Obserwuję Waszę spory i dopiszę swoje 5 groszy. Brawo dla Kasi za odwage, argumenty i otwartość. Niestety zaniepokojony jestem aktywną grupą hermetycznie patrzących tradycjonalistów, którzy uważają zmiany w KK po soborze Watykańskim II za prawie same zło i o tym daliście wyraz już wiele razy. Jesteście w tym miejscu niestety "na bakier" z oficjalnym nauczaniem KK. Dotyczy to również przyjętej formy przyjmowania komunii św. na rękę. Trochę się zastanówcie jakie poglądy głosicie i jak się to ma do oficjalnego stanowiska Kościoła. Nie uważajcie się za wyrocznie i mądrzejszych od Stolicy Apostolskiech. Jest to grzech egoizmu, braku pokory i miłości bliźniego. :wink.
  • Tomaszu, Bogdan przecież nie pisze do nas. "Niestety zaniepokojony jestem aktywną grupą hermetycznie patrzących tradycjonalistów, którzy uważają zmiany w KK po soborze Watykańskim II za prawie same zło." Ja osobiście nie utożsamiam się z tą definicją, pewnie Ty także nie. Bogdan kieruje swoje słowa do jakichś innych ludzi. Może do forumowiczów z loży siódmego wtajemniczenia? :cool:
  • Tomku,nie pienie sie,raczej ostatnio spokojna jestem,cwicze sie w tej cnocie,tylko uzywam znakow zapytania czy wykrzyknikow by tekt byl wyrazisty.I Tomku staram sie byc kobieta zadbana,wiec tym bardziej idac na msze sw.staram sie nie isc w poszarpanych dzinsach,tylko wkladam ladne ubranie,maluje sie bo to najwazniejsze spotkania w moim zyciu.Jesli nie lubisz szminek czy blyszczykow-nie musisz,moj maz lubi i ja tez.
    Tak odwaracajac temat,ktory juz krazy i zaczyna byc nudny bo wiekszosc byla juz napisana(teraz naprawde prosze byscie sie wzieli za pisanie do biskupow:smile:) to lubie te dziwne dyskusje tutaj.Troche mi przypominaja czasy na teologii i chyba tego mi brakuje:tooth:wiec moze zaczniemy cos nowego?Ja Was i tak darze sympatia,to,ze mamy inne poglady to powinno nas ubogacac i lubie wymiane zdan,mam nadzieje,ze Wy kochani tez.Jakos tak pokojowo musialam napisac bo mam to w sercu.
  • [cite] Tomasz i Ewa:[/cite]Też się nie specjalnie poczuwam. Może chodzi o klub jakiegoś "pod forum"? Ale tutaj takowego nie ma. Bogdan trafił pod zły adres, i woła sam na puszczy, tylko nie do końca wiadomo, do kogo.

    T:bigsmile:
    Ty to zlosliwiec jestes,ciekawe czy w zyciu realnym tez.
  • :jumping:
  • Chciałem jeszcze zaapelować, aby w tej sprawie nie wycierać sobie buzi Soborem Watykańskim II, który z Komunią na rękę nie ma absolutnie nic wspólnego. Sobór nauczał o czci, którą należy otaczać Przenajświętszy Sakrament, a nie o tym, aby dawać Ciało Pańskie do ręki każdemu, kto się nawinie, czy to satanista, czy polityk popierający aborcję (jak pan Kerry, którego zdjęcie wkleiłem na poprzedniej stronie). W dokumentach soborowych nie ma choćby najmniejszej wzmianki o tym, że taka praktyka jest warta upowszechnienia. Co więcej, Ojcowie Soborowi, których papież Paweł VI pytał się później o zdanie w tej sprawie w przeważającej części byli przeciwko Komunii na rękę.
  • To moj biskup grzeszy pozwalajac?Napisz Macku do Niego,nie mozesz tak tego zostawic przeciez.
  • Z tym politykiem popierającym aborcję to dla mnie argument nietrafiony w tej sprawie. Gdyby przyjmował do ust, byłoby lepiej?
  • [cite] Tomasz i Ewa:[/cite]Maciek, podziękowałem tobie za wpis, żebyś czasem nie pomyślał, że nie masz wiernych kibiców.

    T:bigsmile:
    LIZUS:shades:
  • Magdo, pan Kerry sam wyłączył się poza społeczność Kościoła i w ogóle nie powinien być dopuszczony do Komunii. Skoro tak znana postać otrzymuje Komunię na rękę, to znaczy, że nie istnieją żadne mechanizmy, które by kontrolowały w czyje ręce trafia Ciało Pańskie. Niedawno była głośna sprawa, kiedy Hostia została wystawiona na aukcji internetowej.

    Kasiu, nie będę pisał źle o biskupach, to wiesz. Kiedy słyszę, że biskup Wiednia zezwolił na umieszczenie w katedrze wystawy obrazów, na których Ostatnia Wieczerza jest przedstawiona jako zebranie w klubie gejów, a Pan Jezus ma wyeksponowane genitalia, to nie będę pisał do biskupa listów, ale będę się za niego modlił. Pamiętacie, jak Jan Paweł II powiedział na Westerplatte do młodzieży: wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali? Takie mamy czasy, że musimy tak właśnie robić.
  • No ale przecież Pan K. mógł być nieznany temu księdzu który udzielał Komunii Świętej...

    A jak by wziął do ust to co???
    To nie ma znaczenia jak wziął...ważne jest to że On nie czuł się winny i uważał że może przystąpić do stołu Pana...
  • Macku,to pisz do tych biskupow lub do samego papieza,ja grzechu w tym nie widze,ze biskupi pozwalaja na przyjmowanie Ciala Panskiego na reke,Ty widzisz grzech?Wedlug mnie dokladnie wiesz jaka bys dostal odpowiedz,tak jak my wszyscy wiemy.Jak widze naduzycia to nie zostawiam tego,kiedys mi to bylo obojetne,teraz nie.Sam Benedykt XVII by Ci tak odpowiedzial,wiec skonczmy te dyskusje,czekam na nowa lub sama cos sprowokuje jak ugotuje obiad:bigsmile:
  • Kerry to nie jest jakiś tam prowincjonalny polityk, ale człowiek, który rywalizował z Bushem o prezydenturę. Oczywiście, że może być w Polsce ksiądz, który nie wie, kim jest Donald Tusk i nie potrafi go rozpoznać. Ale jeżeli ktoś taki jest delegowany do rozdawania Komunii obok loży dla VIP-ów, to znaczy, że jest jeszcze gorzej.
  • Dla ostudzenia emocji wielką pomocą może być piękna katecheza św. Cyryla Jerozolimskiego (IV w.) o Eucharystii. Oto jej fragment o ogromnym szacunku dla Komunii św. przyjmowanej na rękę:

    "Przystępując do ołtarza nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz "Amen". Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków. Bo czy nie niósłbyś złotych ziarenek z największą uwagą, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni. A kiedy już spożyłeś Ciało Chrystusa przystąp do kielicha Krwi. Nie wyciągaj tu rąk, lecz skłoń się ze czcią mówiąc w hołdzie "Amen". Uświęć się przez to przyjęcie Krwi Chrystusowej. Kiedy twe wargi są jeszcze wilgotne, dotknij ich rękami i uświęć nimi oczy, czoło i inne zmysły. Następnie zatrzymaj się na modlitwie, dziękując Bogu za to, że tak wielkimi zaszczycił cię tajemnicami" (tł. W. Kania).

    :hugging:
  • [cite] kasiapiw:[/cite]Macku,to pisz do tych biskupow lub do samego papieza,ja grzechu w tym nie widze
    W tym, że Kerry dostał Komunię? Pewnie, kogo by to obchodziło. Jakie to w ogóle ma znaczenie, kto dostaje Komunię. Czy się stoi, czy się leży Hostia w łapę się należy. Ale oczywiście Pan Jezus jest naszym wielkim przyjacielem i bardzo Go kochamy, tak tak.
  • [cite] Bogdan:[/cite]Dla ostudzenia emocji wielką pomocą może być piękna katecheza św. Cyryla Jerozolimskiego (IV w.) o Eucharystii. Oto jej fragment o ogromnym szacunku dla Komunii św. przyjmowanej na rękę:
    To nie jest fragment o szacunku dla Komunii św. przyjmowanej na rękę, ale o szacunku dla Chrystusa eucharystycznego. I właśnie w imię tego szacunku Kościół zakazał Komunii na rękę na półtora tysiąca lat.
  • [cite] Maciek:[/cite]
    [cite] kasiapiw:[/cite]Macku,to pisz do tych biskupow lub do samego papieza,ja grzechu w tym nie widze
    W tym, że Kerry dostał Komunię? Pewnie, kogo by to obchodziło. Jakie to w ogóle ma znaczenie, kto dostaje Komunię. Czy się stoi, czy się leży Hostia w łapę się należy. Ale oczywiście Pan Jezus jest naszym wielkim przyjacielem i bardzo Go kochamy, tak tak.

    a Kasia napisała:
    ja grzechu w tym nie widze,ze biskupi pozwalaja na przyjmowanie Ciala Panskiego na reke,Ty widzisz grzech?
  • Fajna "dyskusja":shocked:
  • Macie kłopoty z czytania ze zrozumieniem (patrz. Cyryl Jerozolimski). Nie przekonam Was. Torguemada jest dla mnie czołowym przedstawicielem tradycjonalistów. Maciek i Tomek podążają tuż za nim. Kocham KK za to, że jest wiecznie młody i żywy i tak niech zostanie. Z Waszym tokiem myślenia trudno mi się pogodzić. :confused:
  • Strzelasz focha? :boogie:

    Wiesz doskonale Magdo, że chrześcijaństwo od zawsze było pewnego rodzaju wtajemniczeniem. Począwszy od pierwszych chrześcijan, którzy tworzyli zamknięte wspólnoty (hermetyczne, jakby to napisał Bogdan), po te stulecia, kiedy Msza św. dzieliła się na Mszę Katechumentów (czyli po współczesnemu Liturgię Słowa) i Mszę Wiernych (Liturgię Eucharystyczną). Osoby nieochrzczone nie miały prawa nawet patrzeć w kościele na Konsekrację i rozdawanie Komunii, musiały wtedy wyjść z na zewnątrz. Współcześnie, Ciało Pańskie jest dostępne dla każdego, na miejscu lub na wynos. Zniesiono wszelkie mechanizmy ochronne. Można być nieochrzczonym, można być w grzechu ciężkim, można być wyznawcą innej religii. Ja tego nie potrafię zrozumieć. Czy Chrystus już tak mało znaczy?
  • [cite] Bogdan:[/cite]Torguemada jest dla mnie czołowym przedstawicielem tradycjonalistów.
    Wow! Niektórzy chyba będą zazdrośni... :cool:
  • mogę strzelić, jeśli trzeba:wink:
  • Św. Cyryl Jerozolimski, IV wiek: Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków.

    Kardynał Thorne, XXI wiek: Znajdowaliśmy na posadzkach kościołów wiele konsekrowanych Hostii lub ich fragmentów.

    Chyba św. Cyryla mało kto współcześnie słucha... :confused:
  • Macku,nie chodzilo mi o tego amerykanskiego polityka tylko o przyjmowanie komunii sw.na reke- bys zaczal pisac do biskupow,ze Ci sie to nie podoba.Ja nie wypowiadalam sie o tym polityku ani razu,nie znam go,nie interesuje sie polityka w USA.Prosze o czytanie ze zrozumieniem.
  • Przejdzcie sie wszyscy na spacer,podobno piekna pogoda w RP:boogie:I zjedzcie cos pozywnego-polecam mieso mielone z soczewica i pomidorami i salatka swieza.
  • Pogoda średnia, ale pomysł dobry. Pozdrowienia dla Kasi na obczyźnie.:swingin:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.