Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

poradnik oszczędzania

1235

Komentarz

  • Warto wiedzieć, zwłaszcza kanałowe bywa koszmarnie drogie.
  • Oj tak, kanałowe koszmarnie drogie!
    Całość 800 zł 
    ~X(
  • Oj tak, kanałowe koszmarnie drogie!
    Całość 800 zł 
    ~X(
    ja właśnie jestem w trakcie leczenia dwóch zębów kanałowo
    :((
    do tej pory zapłaciłam 400 zł za otwarcie i wyczyszczenie kanałów, 60 za dwa zdjęcia rtg i 100 za wymianę lekarstwa.
    Jutro rano idę znów i okaże się czy będzie znów wymiana leków czy juz zamknięcie - na zamykanie pójdzie kolejne 400
    :(|)
    w międzyczasie musiałam wyrwać jeszcze jedne ząb (150 zł + 30 za zdjęcie rtg), a w kolejce czeka jeszcze jeden do wymiany plomby i borowania.

    I żeby nie było ze ja tak te zęby zaniedbuję - ja mam je po prostu okropnie słabe. Na kontrole chodzę co kilka miesięcy i zwykle wszystko jest ok., ale jak już zacznie się coś dziać to odrazu w kilku zębach na raz :(
  • Patrz, Kitek a ja za rtg płaciłam 15 zł, Ty dwa razy drożej!
  • Spoko, ząb wyleczony, wystarczyło 40/39 /dni.
    A że zgodnie z przepisami wystarczy zgłoszenie do zdrowotnego...to pięknie....brzmi, rzeczywistość znamy
    Patrząc ile zabierają na składki/ nikt mnie nie pyta o zdanie/ łaski k... nie robią.
    :-w
  • "Lepiej wydać na rzeźnika i piekarza
    niż na aptekę i lekarza"

    przysłowia mądrością narodu
  • U nas w tym miesiącu bardzo ograniczone finanse na jedzenie, wyszło mi z obliczeń, że mamy 14 zł na naszą szóstkę na dzień  ;) Ależ ja mam od wczoraj kreatywne pomysły przy układaniu jadłospisu i na wykorzystanie zapasów spiżarni i zamrażarki  :D I jeszcze zdrowe w przeważającej większości  :)
  • Ależ ja mam od wczoraj kreatywne pomysły przy układaniu jadłospisu i na wykorzystanie zapasów spiżarni i zamrażarki  :D I jeszcze zdrowe w przeważającej większości  :)
    no to podziel się tymi pomysłami z nami :) proszę [-O<
  • ja kostki też łamię na pół :)
    My do zmywarki kupujemy proszek Robot - rewelacyjny, niedrogi ale ostatnio trudno go dostac.
    Pieknie domywa, nie trzeba nablyszczacza a program 30 min wystarczy, wiec prad sie oszczedza i czas i wode.
  • Pierogi z:
    - farszem ruskim
    - słodką kapustą,
    -kiszoną kapustą,
    - kaszą gryczaną i serem, 
    - ryżem brązowym,
    - kapustą kiszoną,
    - szpinakiem,
    -soczewicą,
    ...
    Naleśniki z:
    - domowym dżemem,
    -serem,
    - szpinakiem,
    - kapustą,
    - farszem ruskim,
    ...
    -ziemniaki, kefir, jajko
    - drożdżowe pierogi gryczane
    - kluski na parze z musem owocowym
    -ryż z jabłkami
    - gołąbki  ziemniaczane
    - gołąbki ryżowo-gryczano-jaglane
    - zapiekanka makaronowo-warzywna
    -zapiekanka ziemniaczana
    - placki ziemniaczane
    - gorfy z dżemem 
    - leczo ze słoika
    - kopytka z sosem serowym
    - racuchy z jabłkami
    -knedle ze śliwkami/truskawkami
    - kotlety z ryżu,
    -kotlety z kaszy gryczanej
    ...
    Sałatki z domowym majonezem jaglanym z:
    - buraków  czerwonych
    -jarzynowa tradycyjna,
    - tuńczykowa,
    - makaronowa z dodatkami z zamrażarki :)
    -sałatka żydowska
    ...
    -drożdżowe naleśniki z budyniem
    - kluski śląskie

    śniadania:
    - budyń jaglany z owocami z zamrażarki
    - owsianka
    - placuszki jaglane z dżemem
    - pasty Ani D.:)
    - wegański smalec z fasoli jaś
    - pasta z zielonego groszku
    ... 
    no i większość zup i kremów.

    Jak dla mnie to wystarczy kawa i owsianka :D 

    Do picia tylko domowe soki plus woda i sama woda. 

    To tak na szybko ;)
  • Kostki do zmywarki za waszym przykładem już z miesiąc też łamiemy - różnicy nie widać, kostki W5  z lidla i program 30 min. No i to poczucie, że chemii mniej  :)
  • @AnkaAso lista imponująca:) już sobie ją zapisuję i wykorzystam w tym miesiącu:)

    ja tabletek nie łamię bo mi wtedy zmywarka kiepsko domywa, ale ja generalnie mam bardzo prostą zmywarkę (było nas stać tylko na najprostszą ale i tak kocham ją niesamowicie:) )
  • Drożdżowe naleśniki, polecam, bo są super, lekkie, delikatne  =P~
  • Chicałbym mieć gaz. niestety wszytko u mnie jest na prąd i gazu nie da sie założyć bo brak komina
  • A przepis na majonez jaglany moge?
  • Majonez jaglany robię stąd

    http://smakoterapia.blogspot.com/2013/06/weganski-majonez-majonez-z-kaszy.html

    Po kilku eksperymentach doszłam do wniosku, że tylko wtedy majonez wyjdzie gładki, gdy dam do malaksera wrzącą kaszę, lekko rozgotowaną i samą miksuję nożem z malaksera. W młynku do kawy trzeba zemleć  słonecznik i gorczycę i dodać do kaszy, sok z cytryny, sól, wodę i olej. Fajna sprawa, bo  można przemycić zdrowe rzeczy i jesz bez wyrzutów :)

     

    Świetne są też placuszki jaglane z blogu smakoterapii. Ugotowaną jaglankę miksuję z jajkiem, kurkumą, łyżką oleju, wodą i mąką do konsystencji śmietany. Smażę bez tłuszczu jak wielkości placków ziemniaczanych, smaruję cieniutko dżemem i dzieci nie mogą się najeść.

  • Chicałbym mieć gaz. niestety wszytko u mnie jest na prąd i gazu nie da sie założyć bo brak komina
    @Gregorius, a jaką masz kuchenkę? Zwykłą płytę grzewczą czy indukcję? My po przeprowadzce też gazu nie mamy ale płytę indukcyjną (+ zmywarkę) i specjalnie różnicy w rachunkach nie widzimy.
  • Pralka to agd, jak kuchenka, właśnie pomyślałam, że sobie kupię w prezencie. Teraz proszę o podpowiedzi, wiem na pewno, że gaz u góry, a piekarnik na prąd.
  • Wpisałam w złym wątku, miało być w pralkowym.
  • @AnkaAso jak robisz sos serowy do kopytek? :)
  • edytowano grudzień 2013
    Sos serowy robię na bazie beszamelu, dokładnych proporcji nie podam.
    Łyżkę masła roztapiam na patelni,wsypuję łyżkę mąki, mieszam chwilkę, zalewam szklanką lub troszkę więcej mleka, mieszam, żeby nie było grudek, chwilę gotuję na małym ogniu, aż trochę zgęstnieje, wsypuję starty na tarce ser żółty (można dodać 2 serki topione zamiast sera startego), podgrzewam, aż ser się rozpuści. Doprawiam solą, pieprzem, papryką słodką i koperkiem suszonym. Sos robi się gęsty, jak chilę postoi. Przy podrzewaniu warto dolać niewielką ilość mleka.
  • szukam nowych oszczędności to podbijam wątek:)
  • Limitowanie czasu na orgu ;))
  • i znów muszę ciąć wydatki,choć już nie mam z czego. 
  • kitek powiedział(a):
    i znów muszę ciąć wydatki,choć już nie mam z czego. 
    Trzeba pomyśleć nad zwiększeniem dochodów, bo z pustego w próżne się nie przeleje.
    Podziękowali 1madzikg
  • @beatak ja to wiem, ale dopóki nie znajde pracy to muszę jakos przetrwać.
  • Współczuję. Nie wiem, czy znasz blog Michała Szafrańskiego ,,Jak oszczędzać pieniądze''. Zawiera dużo przydatnych informacji, wręcz jest to kopalnia wiedzy.

    Podziękowali 3NC500 zapominajka Engi
  • edytowano luty 2017
    Kupiłem żarówki Osram LED retrofit A++. Są tak ładne, że można sobie darować klosz, zresztą szkoda je zasłaniać. Dają b. silne, rozproszone światło, 8W - praktycznie oślepia. Piszą, że 8W=75W - nieprawda, jest o wiele jaśniej, mam kilka 12W (A+) - są tak jasne, że nie wyrabiam.
    Radzę pozbyć się rtęciówek (tzw. żarówek energooszczędnych). Uszkadzają wzrok. Cejrowski tłumaczył, że nie są oszczędne, a jak się stłucze, to zatrucie rtęcią murowane (neurotoksyna), trzeba je oddawać do utylizacji, nie lubią, gdy je gasić. Zużytą LED wyrzucamy do kosza, zresztą dobre LED-y działają wieki, można zapalać i gasić do woli. 

    OSRAM 4052899961692 Clear Warm Bulb Shape Retro Design LED Retrofit Classic A Lamp, Glass/Plastic, White, E27, 8 W, 2700 k [Energy Class A++]

    Nie ma róży bez kolców - jeśli spojrzymy bezpośrednio na żarówkę -  oślepia. Są też podejrzenia, że LED-y mogą zaburzać rytm snu i czuwania, ważne, żeby kupować "ciepłe" - 2700 Kelwinów, inaczej światło będzie ohydne. Omijałbym te, które wolno przyciemniać, po co przepłacać, wystarczy mniejsza moc.
    Uwaga, koniecznie A++!
    Pozdrawiam,  
    @kitek .
  • edytowano luty 2017
    @kitek ;
    A++ koniecznie, nie A+
    Poza tym marka ładnie się nazywa.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.