Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Klękać im się zachciało

edytowano czerwiec 2013 w Arkan Noego
image

W dniu 14 czerwca br. (piątek) na Mszy Świętej w parafii Marii Magdaleny w diecezji warszawsko-praskiej o godz. 18.00 ks. Wojciech Kraiński podszedł do trzech osób klęczących, by przyjąć Komunię Świętą. Była to ośmioletnia dziewczynka, jej matka i jej babcia. Ksiądz nakazał powstanie. Dziewczynka powiedziała, że klęczy przed Chrystusem i nie wstanie. Ksiądz odszedł od nich nie udzielając tym trzem osobom Komunii Świętej. Dziewczynka zaczęła płakać. Zaczęła płakać jej matka i babcia. Zaczęły też płakać inne kobiety przystępujące w tym czasie do Komunii Świętej.

Bezpośrednio po tym wydarzeniu zaczęły się rozmowy niektórych parafian z proboszczem. Jeden z parafian powiadomił tez o tym wydarzeniu kurie biskupia.

Źródło
«1345

Komentarz

  • Skandal! Mam nadzieję że biskup odpowiednio zareaguje!
    Cieszę się że parafianie zareagowali.
  • Szkoda tylko że pozostali parafianie nie zaczęli klękać!
  • Plakac to i mi sie chce, wystarczy przeczytac.

    A ksiedzu proponuje udanie sie na misje do mojej parafii. Bedzie czul sie jak ryba w wodzie. Nikt nie bedzie mu klekal, porozdaje te chipsy narecznie, a jak mu sie nie bedzie chcialo, to przyjda panie w wieku 50+ i zrobia to za niego. Mszy nie bedzie musial codziennie odprawiac. Zadne gorliwe w wierze dziecko mu przeszkadzac nie bedzie, osmiolatki tu raczej do kosciola nie chodza. No, przyjdzie z 10-15 dziesieciolatkow do Pierwszej Komunii, ale tez luzik, nawet ich spowiadac nie trzeba... W parafii od soboru nie bylo powolan, to moze proboszcz ksiadza Krainskiego przygarnie...
  • edytowano czerwiec 2013
    Co za ******

    Co można z tym zrobić, żeby miało sens? Pisać do kurii z pytaniem, czy już jest suspendowany i dlaczego jeszcze nie?

    Superniania w sutannie
  • Dobrze by było z nim porozmawiać. Może nikt mu nigdy nie powiedział, że przed Chrystusem się klęka.
  • Ta. Gościowi po seminarium i egzaminie proboszczowskim.

    I że się nie gorszy dzieci odnosząc do nich chamsko - człowiekowi, który prowadzi rekolekcje dla dzieci.

    Ani w ogóle wiernych.

    Już o najważniejszym (kapłan-Eucharystia) nie wspominając.

    No nie miał mu kto powiedzieć

    Biedaczek.

  • edytowano czerwiec 2013
    Problem polega na tym, że na terenie diecezji warszawsko-praskiej poprzedni biskup (Sławoj Leszek Głódź) wydał zarządzenie, że na terenie diecezji Komunia Święta ma być udzielana procesyjnie i na stojąco. O ile mi wiadomo nikt tego nie cofnął (nie znam się na prawie kanonicznym i nie wiem jaki status mają zarządzenia poprzedniego biskupa). Zatem mogło tak być, że kapłan po prostu chciał się zastosować do tego zarządzenia.
    Oczywiście nie uważam, żeby właściwa była odmowa udzielenia Komunii.
  • Problem polega na tym, że na terenie diecezji warszawsko-praskiej poprzedni biskup (Sławoj Leszek Głódź) wydał zarządzenie, że na terenie diecezji Komunia Święta ma być udzielana procesyjnie i na stojąco. O ile mi wiadomo nikt tego nie cofnął .
    Si me sbaglio, me corrigerete, ale wydawa mi się, że takie zarządzenie i bez odwoływania nie może mieć mocy.
  • Na jakiej podstawie tak uważasz?
  • @Emilia: nie znam się, ale intuicyjnie: kodeks prawa kanonicznego określa, kiedy można odmówić Komunii Świętej. Pytanie, czy biskup może w wiążący sposób dodać kolejne warunki, które nie wynikają wprost z CIC? Wydaje mi się, że nie.
  • Na takiej, że wierny ma zawsze prawo przyjąć Pana Jezusa na kolanach, i biskup mu tego nie może zabronić.
  • Biskup może wydawać zarządzenia obowiązujące na terenie własnej diecezji. Szczególnie o charakterze porządkowym. Sposób przyjmowania Komunii Świętej, to jest zarządzenie porządkowe. Wydaje mi się, że OWMR (albo wskazania EP, poszukam jeszcze) daje takie prawo.

    Pigwa w zarządzeniu nie było mowy, o tym, że jeśli ktoś chce przyjmować Komunię w postawie klęczącej, to należy mu jej odmówić, także to nie jest ten przypadek, o którym piszesz.
  • edytowano czerwiec 2013
    Biskup może wydawać zarządzenia obowiązujące na terenie własnej diecezji.
    Określone.
    Sposób przyjmowania Komunii Świętej, to jest zarządzenie porządkowe.
    Zakaz przyjmowania Komunii Świętej i nakaz chamskiego potraktowania dziecka wprost za to, że jest pobożne, to nie jest zarządzenie porządkowe, do którego ma prawo biskup.

    Jeżeli wierni mają prawo przyjmować Komunię Świętą na klęcząco, to biskup nie może im tego zakazać. Pod pozorem/unikiem zarządzenia porządkowego, czy jakiegokolwiek innego.
  • Zakaz przyjmowania Komunii Świętej i nakaz chamskiego potraktowania dziecka wprost za to, że jest pobożne, to nie jest zarządzenie porządkowe, do którego ma prawo biskup.
    Nie napisałam, że coś takiego zostało napisane w zarządzeniu. Dokonujesz nadinterpretacji. Przeczytaj uważnie moją wypowiedź.
  • Zakaz przyjmowania Komunii Świętej i nakaz chamskiego potraktowania dziecka wprost za to, że jest pobożne, to nie jest zarządzenie porządkowe, do którego ma prawo biskup.
    Nie napisałam, że coś takiego zostało napisane w zarządzeniu.
    Nie napisałem, że napisałaś, że coś takiego zostało napisane w zarządzeniu. Przeczytaj uważnie moją wypowiedź :)
  • Jasne. co za różnica on ukradł, czy jemu ukradli.
  • [PARAFIA

    ŚW. MARII MAGDALENY

    03-240 WARSZAWA, UL. ECHA LEŚNE 2

    TEL. (022) 811 44 84 ]

    [Umieszczam, bo ksiądz z kancelarii tej parafii, od razu wrogo nastawiony do pytania, praktycznie to potwierdził (21 czerwca). Proszę dzwonić do Proboszcza,

     oraz do Kurii: Biskup Diecezjalny
    Abp Henryk HOSER SAC
    ul. Sierakowskiego 10, 03-707 Warszawa
    Tel.: 22/ 518 15 06, 518 15 56 (dom) Fax: 22/ 619 26 78

    Ks. Kanclerz Kurii jest powiadomiony, ale jest po stronie ks. WK. MD]


  • edytowano czerwiec 2013
    91. Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać, że „święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania”177. Stąd każdy ochrzczony katolik, któremu prawo tego nie zabrania, powinien być dopuszczony do Komunii świętej. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco.

    Instrukcja Redemptionis Sacramentum
  • edytowano czerwiec 2013
    . wspólne myśli z Maćkiem
  • "dlaczego nam tak trudno posluchac biskupa proboszcza ksiedza? bo wiemy lepiej? bo jestesmy lepszymi katolikami? bo co?"

    A ja bym zapytał: czy jeżeli ktoś kierowany pobożnością eucharystyczną chce wyrazić miłość do Chrystusa padając przed Nim na kolana, to jakim prawem biskup, proboszcz, czy ksiądz mu tego zabraniają? Nie zależy im na tym?
  • A mnie tylko dziwi trudnosc w podporzadkowaniu sie... skad sie to bierze?Brak pokory? w nas 0?w ksiezach? 

    Bo serce mi na to nie pozwala? Bo czuję właśnie taką potrzebę, żeby paść na kolana i tak dziękować za łaskę Komunii Św.? Może za tydzień wystarczy mi stojąca postawa, ale dziś chcę paść. Chciałabym, żeby Ksiądz mnie w tym momencie zrozumiał. Rozumiem posłuszeństwo, choroby kręgosłupa, gdy schylić się nie można, dekrety, zarządzenia, ale one są dla ludzi, a nie odwrotnie.

  • edytowano czerwiec 2013
    a może tu nie chodzi o podporządkowanie

    Znak pokoju też przekazujemy w różny sposób, w czasie "Ojcze nasz" też czynimy różne gesty. Czy w takiej sytuacji może kogoś boleć, gdy ktoś chce oddać najwyższą cześć przyjmując Komunię.

    Pamiętam codzienne Eucharystie w czasie rekolekcji DK, ludzie z całej Polski, każdy inne zwyczaje miał, inaczej przeżywał bliskość z Jezusem, zachowanie kilkudziesięciorga dzieci można sobie wyobrazić . W takiej sytuacji nikt chyba Komunii by nie dostał, a owoce były "nieziemskie"
  • image

    W dniu 14 czerwca br. (piątek) na Mszy Świętej w parafii Marii Magdaleny w diecezji warszawsko-praskiej o godz. 18.00 ks. Wojciech Kraiński podszedł do trzech osób klęczących, by przyjąć Komunię Świętą. Była to ośmioletnia dziewczynka, jej matka i jej babcia. Ksiądz nakazał powstanie. Dziewczynka powiedziała, że klęczy przed Chrystusem i nie wstanie. Ksiądz odszedł od nich nie udzielając tym trzem osobom Komunii Świętej. Dziewczynka zaczęła płakać. Zaczęła płakać jej matka i babcia. Zaczęły też płakać inne kobiety przystępujące w tym czasie do Komunii Świętej.

    Bezpośrednio po tym wydarzeniu zaczęły się rozmowy niektórych parafian z proboszczem. Jeden z parafian powiadomił tez o tym wydarzeniu kurie biskupia.

    Źródło
    Skandal - zagotowałam się. Dobrze, że tam Klarci nie było, bo jak by nie patrzeć, to awantury nie są jednak czymś pozytywnym zarówno w Kościele, jak i na innej niwie.
    Nasz Pan chyba nie bez powodu trzyma Karcię z daleka od Polski.

    Jestem Bogu wdzięczna, że tutaj nie mamy tego rodzaju problemów.
    Komunię każdy może przyjmować w dowolnej postawie, byle by tylko godnej.
    Dla osób, które chcą klękać w wielu świątyniach jest postawiony klęcznik.
    W carlsberskiej kaplicy nie możemy tego mebla postawić, bo jest tam za mało miejsca, ale gdyby ktoś zechciał przyjąć Ciało Pańskie leżąc krzyżem, to kapłan by mu Hostię podał, trudniej było by, gdyby Komunia była pod dwiema Postaciami, "przez zanurzenie".

  • W carlsberskiej kaplicy nie możemy tego mebla postawić, bo jest tam za mało miejsca, ale gdyby ktoś zechciał przyjąć Ciało Pańskie leżąc krzyżem, to kapłan by mu Hostię podał, trudniej było by, gdyby Komunia była pod dwiema Postaciami, "przez zanurzenie".
    To akurat byłoby całkowicie niezgodne z OWMR. Chyba, że Episkopat niemiecki dopuścił taką postawę podczas Komunii. Episkopat Polski nakazał przyjmowanie Ciała Pańskiego w postawie stojącej lub klęczącej. A jeżeli Komunia jest udzielana pod dwiema postaciami, to tylko w postawie stojącej.
  • Naprawdę stawiacie znak równości między pobożnością i czcią dla Sanctissimum, od której odstąpić non possumus z chamstwem i zgorszeniem???
  • edytowano czerwiec 2013
    Znak pokoju też przekazujemy w różny sposób, w czasie "Ojcze nasz" też czynimy różne gesty. Czy w takiej sytuacji może kogoś boleć, gdy ktoś chce oddać najwyższą cześć przyjmując Komunię.

    Pamiętam codzienne Eucharystie w czasie rekolekcji DK, ludzie z całej Polski, każdy inne zwyczaje miał, inaczej przeżywał bliskość z Jezusem, zachowanie kilkudziesięciorga dzieci można sobie wyobrazić . W takiej sytuacji nikt chyba Komunii by nie dostał, a owoce były "nieziemskie"
    W czasie "Ojcze nasz" różne gesty? Niby na jakiej podstawie.

    Punkt 32 Wskazań EP:
    "32. Modlitwę Ojcze nasz z rękami rozłożonymi odmawiają tylko kapłani celebrujący i koncelebrujący."

    Znak pokoju też jest określone w jaki sposób ma być przekazywany.

    Punkt 33 tychże: "33. Znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej
    stojących uczestników Mszy świętej lub podanie im ręki. Ten gest
    wykonuje się w milczeniu lub wypowiada słowa: Pokój Pański niech zawsze
    będzie z tobą albo: Pokój z tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen.
    Należy jednak zachować jednolitość znaku w danym zgromadzeniu (zob. OWMR
    42). Nie wolno używać formuły: Pokój nam wszystkim. Kapłan może
    przekazać znak pokoju usługującym, zawsze jednak pozostaje w
    prezbiterium, aby nie zakłócać celebracji. Niech uczyni podobnie, to
    znaczy pozostanie w prezbiterium, jeśli dla słusznej przyczyny pragnie
    przekazać znak pokoju niektórym wiernym. Wypada, aby każdy z umiarem
    przekazywał znak pokoju osobom najbliżej stojącym (zob. OWMR 82 i 154)."

    Natomiast OWMR w pkt 42 głosi: "Zachowywanie przez wszystkich uczestników jednolitych postaw ciała jest
    znakiem jedności członków chrześcijańskiej wspólnoty zgromadzonych na
    sprawowanie świętej liturgii: wyrażają one bowiem i kształtują duchowe
    przeżycia uczestniczących."

    Żeby było jasne - nie jestem za odmawianiem ludziom prawa do postawy klęczącej podczas przyjmowania Komunii Świętej, skoro odpowiednie przepisy na to zezwalają. Ale wolna amerykanka podczas Mszy Świętej we wszystkich gestach i postawach to zaprzeczenie jedności Ludu Bożego i nieposłuszeństwo przepisom Kościoła.

  • Tatapafcia ale kto stawia ten znak równości?
  • edytowano czerwiec 2013
    Macku - ja sie zgadzam ze ksiadz durnowato postapil odmawiajac chamsko Komuni, ale tez pytam sie czemu nam trudno sie podporzadkowac...
    Ponieważ ksiądz demonstruje hipokryzję. Najpierw mówi, że to nie jest zwykły opłatek, tylko prawdziwy Chrystus, a potem nie pozwala zachować się tak, jak ktoś by chciał postąpić wobec Chrystusa.
  • edytowano czerwiec 2013
    Ale czy moje "ja" jest ważniejsze od tego co mówią do nas biskup i kapłan? Czy to co ja chce (niezależnie od intencji) ma być dopuszczane gdy to jest sprzeczne z nakazami lokalnego Kościoła? Czy można uwielbić Chrystusa jednocześnie olewając biskupa i kapłana? Sam Chrystus ich powołał i postawił "ponad" nami.

    E: sens ostatniego zdania
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.