Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

.

1356713

Komentarz

  • edytowano sierpień 2013
    @Odrobinka - dziękuję.

    Edit: Oczywiście, że nie czytałam całej serii HP. Wystarczył mi pierwszy tom: łatwy, lekki i przyjemny. Za łatwy i za byle jaki.
    Resztę dopowiedziały mi dobre opracowania. :)

    Odrobinka wyżej doskonale wyjaśniła, co chciałam powiedzieć.
  • edytowano sierpień 2013
    to się jeszcze pomądrzę, skoro mi tak dziękujecie ;)
    No ja nie myślę że ten literacki okultyzm na mnie jakoś działa. Ale w HP on jest ukazany jako coś normalnego, działającego w świecie w taki sam sposób jak prawa fizyki. Po prostu tylko mugole nie pojmują że można czytać aury np. A że to czytanie aur w świecie występuje to pisać nie muszę że to reklama okultyzmu.
    Ja po prostu nie chcę żeby ośmio-dziesieciotlatek pytał się mnie pod wpływem książki czy filmu co to jest, jak już akurat w tym się babram, aura albo chiromancja. Uważam że są ważniejsze rzeczy w życiu do wytłumaczenia na tym etapie rozwoju niż sprawy dotyczące okultyzmu. I czym innym powinno się moje dziecko interesować niż tego typu bzdurami, w których działanie nota bene nie wierzę.
    A normalnemu dziesieciolatkowi nie przyjdzie do głowy pytać o to z innego powodu niż pod wpływem lektury czy filmu.
  • Dziekujemy bo się mądrzysz @Odrobinka dokładnie tak, jak ja myślę że mądrość w tej sprawie wyglądać powinna, dziecko mam chronić a nie poddawać niekontrolowanym bodźcom by liczyć że ono samo z siebie będzie miało tą dojrzałość, której czesto i dorosłym brakuje
  • Różnica pomiędzy HP a innymi bajkami w których występuje magia, jest następująca. Harry Potter inicjuje dziecko w świecie magii, zaprasza do świata magii, ukazuje sposób na życie, magię jako sposób radzenia sobie ze złem. 
    Natomiast nikt nie zainteresuje się okultyzmem po oglądnięciu kopciuszka czy zaczarowanego ołówka.
    A poza tym w całej literaturze baśniowej nigdy nie czarowali ludzie, zawsze to były jakieś baśniowe istoty, co też zmniejszało ryzyko pomylenia rzeczywistość i magii przez małe dziecko.

    Posłuchajcie kilku konferencji Małgorzaty Nawrockiej, wszystko wyjaśni...
  • edytowano sierpień 2013
     @maliwiju - dopowiem: w HP magia jest centrum, jest niejako głównym bohaterem.
  • Przede wszystkim może to być inicjacja. Po co?
    Nie można wszystkiego upraszczać i ironizować, i zaprzeczać istnieniu realnie świata wrogiego człowiekowi, choć niewidzialnego.
  • Świat HP wcale nie jest alternatywny. Magia działająca w szkole czarodziejów działa tak samo we współczesnym świecie. Mało tego to są istniejące praktyki magiczne okultystyczne, nie tylko basniowe czary mary. I póki dziecko jest w okreslonym wieku wolę je przed pewnymi sprawami nie zaciekawiać. Człowiek niewierzący nie traktuje okultyzmu jako zagrożenia, raczej jako głupoty po co więc tak dokładny instruktaż glupot w HP? Co to wnosi do fabuły?

  • tzn uwazasz ze po odlozeniu ksiazki dziecko stwierdzi "hmm mam problemy a w HP ze zlem radza sobie za pomoca magii, ide sobie powrozyc z kart?" jak w praktyce bedzie wygladalo to zainteresowanie okultyzmem po przeczytaniu HP?
    Nie wiem jak dalej może wyglądać, zainteresowanie okultyzmem, wiem że ta książka oswaja z magią , może pójdzie do wróżki, może sięgnie po następną lekturę, może będzie nosił amulet....

    Tu proszę co Katechizm pisze na ten temat:

      "2116. Należy odrzucić wszelkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu.

         2117. Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do uzyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągnąć nadnaturalną władzę nad bliźnimi - nawet w celu zapewnienia im zdrowia - są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów. Jest również naganne noszenie amuletów. Spirytyzm często pociąga za sobą praktyki wróżbiarskie lub magiczne. Dlatego Kościół upomina wiernych, by wystrzegali się ich. Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka.

         2115. Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie. Nieprzewidywanie może jednak stanowić brak odpowiedzialności". 


    a tu Biblia

    Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój" Pwt 18,9-14

  • Możesz posłuchać Nawrockiej a potem będziemy dalej rozmawiać?
    Jeśli dla ciebie elementy czarnej mszy są światem fikcyjnym to chyba masz problem.
    Podobno największym osięgnięciem szatana w XX w jest to że ludzie przestali w niego wierzyć.
  • Ja nie latam. Ale ja zwykły mugol jestem. Tak się zastanawiam czy masz problem ze zrozumieniem. Nie mam nic do latania na miotle w HP ale już mam do wróżbiarstwa, wywoływania duchów, i takich form magii które we współczesnym świecie występują. W tym zakresie świat HP nie jest alternatywny wobec znanego nam świata. Po co mam zaznajamiac dziecko z takimi głupstwami?
    Instruktażowa jest np scena z wywolywaniem na cmentarzu duchów rodziców Harrego. Zresztą dawno to czytałam i więcej nie pomnę.
    O aurach pisalam nie w oparciu HP a serial Winx po zapytaniu mnie o aury przez moją trzynastoletnią córkę. Wtedy wyjasilam pojęcie aury i zakazalam oglądania takich bajek. Zwłaszcza że ogląda je z mlodszym
  • tak zgadza się z wróżbiarstwem ale to tylko Hermiona miała takie podejście do przedmiotu a poza tym pani od wróżbiarstwa miała też przebłyski prawdziwej prekognicji.

  • tak zgadza się z wróżbiarstwem ale to tylko Hermiona miała takie podejście do przedmiotu a poza tym pani od wróżbiarstwa miała też przebłyski prawdziwej prekognicji.
    Sprostuję: wszyscy wyśmiewali się po cichu z tych lekcji, tylko Hermiona głośno powiedziała co jej leżało na sercu. I nie przebłyski, tylko jeden przebłysk- w dodatku bez użycia kuli, kryształów- proroctwo.
  • Już był kiedyś wątek o HP; na pewno to nie jest książka dla dzieci. Jak czytałam opis, gdzie Voldemort odradza się dzięki dodaniu do magicznego "roztworu" odciętej ręki, to aż mnie zmroziło. Jest tam wiele takich scen. Tortury i inne makabryczne. Na pewno nie dla dzieci. Niebezpieczne jest też to, że czytelnik (nastoletni) może odnaleźć się w którejś z postaci, bo jest tam wiele analogii do sytuacji zdarzających się wśród młodzieży i przez to identyfikować się z bohaterami.
  • Ergo, ale ta scena pojawia się w czwartym tomie, zdecydowanie nie dla dzieci.
    Jakie niesie zagrożenie utożsamienie się z Harrym Potterem czy jego przyjaciółmi? Nie znam nikogo, kto chciałby utożsamiać się z negatywnymi postaciami...
  • Pytasz jak dziecko po przeczyaniu HP ma wejsc w swiat magii , wystarczy że amulet zacznie nosic. Ta książka zaburza świat wartosci to co tam jest pokazane jako walka dobra ze złem jest samym złem. zrozum że szatan działa podstepnie, najpierw zmiekcza, mąci niby delikatnie ale wszystko jest przeciw nam. czrwone kokardki przy wózkach dzieciecych też są niewinne no nie? Czesto w podobnych dyskusjach słysze argument że to tylko fajna rozrywka, analogicznie można stwierdzic że palenie trawki to też fajna rozrywaka no nie?
  • Ja rozumiem że nasze argumenty cię nie przekonują, ale uważasz że egzorcyści też nie wiedzą co mówią.
    proszę

    a tu masz wspomnianą Nawrocką, ja sama czytałam i oglądałam HP , nie wszystko, w swojej naiwności też myślałam że to dobra książka i o co to halo, ale zmieniłam radykalnie zdanie po posłuchaniu kilku konferencji.

  • Dodam że dobrzy bohaterowie używają magii , wiec jacy oni dobrzy, w świetle naszej wiary. Co daje dziecku przeczytanie tej książki, czego się z niej uczy???
  • A mnie interesuje co jest takiego w dalszych tomach, ze nie nadaje sie dla dzieci? Ktos wspomnial czarne msze, wywolywanie duchow? Tzn od kakiego wieku polecacie?
  • z dystansem podchodze do tego co mowia egzorcysci, zwlaszcza jak czytam takie strony jak zagrozeniaduchowe.pl i widze w czym potrafia doszukiwac sie zla.
    jak znajde czas to obejrze.
    pisalam ja i Fabulosita co dziecko moze wyciagnac dobrego z HP. tpo przede wszystkim opowiesc o przyjazni.
    Masz racje że podchodzisz z dystansem, w sumie to chyba wypadałoby olać, egzorcystów, bo co oni wiedzą o zagrożeniach duchowych, tylko się wymądrzają i zatruwają normalnym ludziom życie, Ty sama wiesz najlepiej co jest dobre a co złe. A szatan jest daleko i kusi  małe dzieci żeby pokazały język, jak babcia prosi żeby powiedzały sąsiadce dzień dobry.
  • edytowano sierpień 2013
    @maliwiju - właśnie to ciśnie mi się na klawiaturę, gdy czytam Wasz dialog.
    Rozmawiamy z osobami niewierzącymi, to jasne.
    Dla wierzących to oczywistość - HP to nie lektura. Dla nikogo. I tyle.

    Ile jest tej przyjaźni, ile jest tego dobra, a ile opisywanego zła? Ile scen mrocznych, zabójczych, trujących (że tak opisowo się wyrażę...)? 
    Cóż ten główny bohater wspaniałego, czy heroicznego robi, za co warto go naśladować?
    Na czym warto się wzorować?
    Aaaa... Nie, to tylko lektura rozrywkowa, na wakacje, taki odmóżdżacz...??? 
    Jest mnóstwo lepszych i nie niebezpiecznych odmóżdżaczy!!!

    Ktoś może zrobił takie statystyki, szczególnie te osoby, które czytały całą serię...?
    Bo przecież trzeba posmakować, żeby wyrobić sobie właściwą opinię, no nie...? 

    Jak omawiać taką lekturę na lekcjach? Znam panie, które się tego podejmowały...!
    Naprawdę nie ma bardziej wartościowego pisarstwa???

    Jest takie mądre polskie przysłowie, ale go tutaj nie przytoczę na podsumowanie tej dyskusji, coby się niektórzy "światli" nie poobrażali...
  • A mnie interesuje co jest takiego w dalszych tomach, ze nie nadaje sie dla dzieci? Ktos wspomnial czarne msze, wywolywanie duchow? Tzn od kakiego wieku polecacie?
    Dla mnie niebezpieczne jest też to , że książki są pisane dla coraz starszych dzieci tak jak dorastali czytelnicy HP, a teraz małe dziecko wciągnie się pierwszą częścią i czyta całość, co zdecydowanie nie jest dla jego wieku nawet według autorki. I nigdy nie widziałam tyle czarujących dzieci nawet w przedszkolu co po maniii na HP, ta zaraza się rozłazi nawet na tych co nie czytali i nawet na inne książki dla dzieci, co to za książka bez magii? Teraz autorzy dla dzieci się prześcigają aby odnieść podobny sukces, albo się ciągną na fali HP i podobnych do niego jest już pełno książek.
  • Zuzapola ma rację, poza tym z każdym kolejnym tomem coraz więcej zabijania, są bardziej brutalne. Sukces tej serii to przede wszystkim świetny marketing plus to, że została napisana "pod" film, wiele dynamicznych scen, myślę, że nie było żadnego problemu z przeniesieniem ich na ekran.

    Myślę, że dla autorki wątku jest już jasne, że dla dziesięciolatka to mało wartościowa lektura, no a na pewno bez komentarza rodziców. Inną kwestią jest to, że jak się będzie surowo zakazywać czy straszyć, a dzieciak widzi, że koledzy czytają i im się podoba, to będzie ciekawy dlaczego. I tu jest dobra okazja, żeby powiedzieć, że nie wszystko, co inni mają czy robią, rodzice pochwalają.
  • edytowano sierpień 2013



  • Ergo, i nie wszystko co inni robią jest DOBRE i podoba się Bogu. Nasi chłopcy odrzucają wszystko co magiczne i jest związane z diabłem. I nie ma tu znaczenia magiczne otoczenie. Wręcz za swoja misje apostolska biorą uświadamianie kolegów. Kilkakrotnie odnieśli juz sukces - dziecko nacisnelo na rodziców by pozbyć się pewnych zabawek.

    Jak widać,  HP nie musi być owocem zakazanym. Może być, w oczach dzieci, zgniłym jajem.

  • I tu powtórzę sie raz jeszcze- czy coś będzie atrakcyjne i pociągające dla dzieci gdy zaczną dokonywać sami wyborów w głownej mierze zależy od tego, w jakim stopniu my rodzice tym się fascynowaliśmy, czy rozróżnienie dobra od zła bylo wyraźnie zaznaczone w życiu, czy też wiele spraw traktowanych było z przymrużeniem oka, z tzw. przyzwoleniem ponoszenia konsekwencji własnych wyborów
  • Jeśli coś nie jest zgodne z moim chrześcijańskim sumieniem, to dlaczego to sumienie mam testować na własnym dziecku- póki mam na to wpływ kształtuje w nim jednoznaczną postawę, bo życie da mnóstwo podstępnych sposobów, jak zatrzeć granicę miedzy tym co dobre, a tym, co dorze wygląda.
  • Ponowie pytanie to do @JoannaKrk i @Fabulosita.
    A mnie interesuje co jest takiego w dalszych tomach, ze nie nadaje sie dla dzieci? Ktos wspomnial czarne msze, wywolywanie duchow? Tzn od kakiego wieku polecacie?

  • Zmasowany atak, jak widzę :) Relax, to w końcu weekend.

    @Agga Czarnych mszy nie widziałam, jedyna rzecz, która może podpadać pod to, to rytuał przywrócenia głównemu złemu (ale takiemu maksymalnemu złemu- od początku jest postacią negatywną i każdy z jakim takim rozumem to widzi) ciała. Rzecz dzieje się na cmentarzu i pewno to jest przyczyną porównania do czarnej mszy. Nie ma żadnej instrukcji, inkantacji, jedyne, co jest podane to opis mikstury.  Wywoływanie duchów- hmm, duchy są obecne w książce i szkole cały czas, nie wiem co macie na myśli? W ostatniej części wspomniane są insygnia śmierci- w tym kamień, który zwraca nam zmarłych. I jest wyraźnie wskazane, że do niczego to nie prowadzi, bohater odrzuca tę możliwość. Pierwsze trzy tomy sa sympatyczne i lekkie, promują głównie przyjaźń, pracę zespołową i takie sprawy. Pewno dałabym dzieciom w wieku 9-12 lat, niech sobie powoli (albo i nie powoli) czytają. To tyle.

    @wypyszka toteż radzę Elizie, żeby najpierw sprawdziła jaka to książka. Jeżeli będzie w niezgodzie z jej sumieniem, jeżeli bardziej sensowne wydadzą jej się linkowane opracowania- droga wolna, podsunie dziecku coś innego.

    @Olesia Rozmawiasz z osobami niewierzącymi, to jasne. Chyba że nie.
     Były badania nad HP, jak chyba nad każdą popularną serią. O jakie statystyki się pytasz?


  • Zmasowany atak, jak widzę :) Relax, to w końcu weekend.




    No właśnie. Odrzucmy wiarę na weekend! Wszak wolne mamy!

    Relax kochani i róbta co chceta!  :P

  • Zmasowany atak, jak widzę :) Relax, to w końcu weekend.

    @Agga Czarnych mszy nie widziałam, jedyna rzecz, która może podpadać pod to, to rytuał przywrócenia głównemu złemu (ale takiemu maksymalnemu złemu- od początku jest postacią negatywną i każdy z jakim takim rozumem to widzi) ciała. Rzecz dzieje się na cmentarzu i pewno to jest przyczyną porównania do czarnej mszy. Nie ma żadnej instrukcji, inkantacji, jedyne, co jest podane to opis mikstury.  Wywoływanie duchów- hmm, duchy są obecne w książce i szkole cały czas, nie wiem co macie na myśli? W ostatniej części wspomniane są insygnia śmierci- w tym kamień, który zwraca nam zmarłych. I jest wyraźnie wskazane, że do niczego to nie prowadzi, bohater odrzuca tę możliwość. Pierwsze trzy tomy sa sympatyczne i lekkie, promują głównie przyjaźń, pracę zespołową i takie sprawy. Pewno dałabym dzieciom w wieku 9-12 lat, niech sobie powoli (albo i nie powoli) czytają. To tyle.

    @wypyszka toteż radzę Elizie, żeby najpierw sprawdziła jaka to książka. Jeżeli będzie w niezgodzie z jej sumieniem, jeżeli bardziej sensowne wydadzą jej się linkowane opracowania- droga wolna, podsunie dziecku coś innego.

    @Olesia Rozmawiasz z osobami niewierzącymi, to jasne. Chyba że nie.
     Były badania nad HP, jak chyba nad każdą popularną serią. O jakie statystyki się pytasz?


    a od czwartego ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.