Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dzisiaj rocznica ...

1111214161723

Komentarz

  • >Myślę że Vichy a Ribbentrop-Beck to mieszanie systemów walutowych.

    Chodziło mi o to, że chyba jak tu ktoś kiedyś pisał, Francja straciła honor. No i co? Nic.
  • co prawda dzisiaj nie jest rocznica , ale warto na stałe zapamietac razem z nazwiskami morderców
    http://historia.wp.pl/s,1,wid,16957985,martykul.html
  • Jedno z nazwisk szczególnie ciekawe...
  • edytowano październik 2014
    image

    image

    "„Ja
    były kapelan wojsk legionowych Piłsudskiego, oświadczam wobec Boga,
    trumien pomordowanych mych braci i wszystkich obecnych, co następuje:


    Zgrzeszyłem ciężko, gdyż niemal bałwochwalczo czciłem i wierzyłem w
    prawość i uczciwość żołnierską Piłsudskiego, lecz Pan Bóg sprawiedliwy
    mnie za to ukarał, gdyż dzisiaj muszę patrzeć na największą ze zbrodni w
    świecie, którą popełnił Piłsudski. —
    Ordery te, które dotąd zdobiły mi piersi, mianowicie: Krzyż Virtuti
    Militari V kl., otrzymany za obronę Przemyśla, Oficerski Krzyż Polonia
    Restituta, otrzymany za zorganizowanie rewolucji II. Brygady przeciw
    Austrii, bitwy pod Rarańczą i obronę honoru żołnierza polskiego w
    procesie w Marmarosz-Sziget; czterokrotny Krzyż Walecznych za zasługi w
    Legionach Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej — otrzymane z rąk
    Piłsudskiego, nosiłem z dumą i chlubą. Dziś po tej zbrodni, którą on
    popełnił, palą mi piersi, zrywam je, gdyż te same ordery znajdują się na
    piersiach gen. Dreszera, zwycięzcy w bratobójczej walce, rzucam mu pod
    nogi, ponieważ zostały zhańbione”.

    - piłsudczyzna, jak CzeKa, nie odpuściła...


    image

    Antokolskie kazamaty, w których Generał przez rok był więziony, byc może stopniowo podtruwany przez pomajowych uzurpatorów.

    image

    image


  • edytowano październik 2014
    30 lat temu zginął za wiarę, prawdę i wolność ks. Jerzy Popiełuszko,
    kapelan stołecznej Solidarności.

    image

    "„Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się męstwem!” – wołał ksiądz Jerzy w homilii wygłoszonej 8 października 1984 r. w kościele OO. Kapucynów w Bytomiu i cytując dalej słowa prymasa Wyszyńskiego, przestrzegał:  „Przestają być wtedy obywatelami, stają się zwykłymi niewolnikami. Jeżeli obywatel rezygnuje z cnoty męstwa, staje się niewolnikiem i wyrządza największą krzywdę sobie, swej ludzkiej osobowości, rodzinie, grupie zawodowej, narodowi, państwu, Kościołowi; chociaż byłby łatwo pozyskany dla lęku i bojaźni, dla chleba i względów ubocznych…”.

    We Włocławku podczas uroczystej  mszy świętej homilię wygłosił bp. Józef Zawitkowski..
    Tutaj homilia bp Zawitkowskiego:



  • Mord założycielski III RP
  • edytowano październik 2014
    Śmierć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, nie jest  wg mnie żadnym początkiem III RP.
    Żeby był czegoś początek, to musi być też koniec. Ja tu żadnego końca nie widzę. Widzę raczej mutację zbrodniczego reżimu, który trwa i ma się raczej dobrze.
    Oni dalej dokonują zbrodni. 
  • edytowano październik 2014
    Też.

    Tutaj o nieco późniejszej operacji. W kontekście dzisiejszej rocznicy

    http://www.fronda.pl/a/wojciecjh-sumlinski-lobotomia-30-30-lat-holocaustu-prawdy-o-jego-smierci,42176.html

    Jak również o tym dlaczego mord ten można uznać za "założycielski"
  • Nie wiem na ile Wasze oskarżenia dotyczące agenturalności Piłsudskiego są prawdziwe.

    Ale to co czytam o Rozwadowskim, o Korfantym.. pokazują mi, że był to człowiek mały.

     

  • >Jak również o tym dlaczego mord ten można uznać za "założycielski"

    Nie rozumiem wywodu. A przede wszystkim powodu, dla którego śmierć księdza byłaby potrzebna, by się dogadać z łże opozycją.

  • @PawelK a nie pamiętasz jaka atmosfera panowała wsród ogółu gdy wyszło na jaw, iz bł x. Alfons Popiełuszko został zamordowany?
  • 75 lat temu ukazała się encyklika "Summi pontificatus" Piusa XII. A ponieważ papiez ten nic nie zniszczył ani nie zepsuł to nie zostanie błogosławionym.
  • > a nie pamiętasz jaka atmosfera panowała

    Tak sobie, miałem 10 lat. Pamiętam tylko, że rodzice oglądali rozprawę w tv - była transmitowana?

  • edytowano październik 2014
    Tomasz i Ewa, ...System będzie trwał ponieważ zbyt wielu Polaków dało się przerobić tow. Gierkowi na homo sovieticus...
    System będzie trwał, bo społeczeństwo stało się bezbronne, pozbawione wiedzy i świadomości, zepchnięte do poziomu prostych, ekonomicznych dążeń. 
    To czego nie był w stanie uczynić komunizm, udało się dokonać twórcom III RP. Przez szerzenie kłamstwa w aureoli cnoty, stawianie miernot na piedestał i wygrywanie jednych Polaków, przeciwko drugim. 
    Świadomie doprowadzono do zerwania więzi międzyludzkich by nigdy już nie dopuścić do aktów społecznej solidarności, by uczynić nas słabym, podzielonym narodem.
    Tu przykład,  z ostatniego tragicznego wydarzenia w Katowicach:
     "....W radio usłyszałam o ofiarach i o ocalałych umieszczonych w Kościele Dominikanów. Wiem że tam jest ciepło a ojcowie na pewno zajmą się troskliwie poszkodowanymi.
    No ale wyobraźnia zaczęła pracować - ludzie w szoku, wyrzuceni z łóżek, nad ranem w wstającym  dżdżystym dniu.Zimno im będzie. Człowiek ucieka z miejsca zagrożenia, ratując życie a nie dobytek.Wrzucam na siebie co mam pod ręką, zabieram koc i jakieś swetry.Pewnie już tam mnóstwo ludzi przyszło z pomocą. Dołożę się do tego skromnie. Wita mnie radośnie proboszcz. Proszę iść do nich. Potrzebują wsparcia. 
    Jeszcze nie wiem że jestem sama....".

  • Dziś pokrótce

    99 lat temu urodził się Józef Kuraś - mjr Ogień



    9 lat temu na prezydenta Rzeczypospolitej wybrano Lecha Kaczyńskiego

    Poprzednie dni:

    21 X 1963 zginął ostatni partyzant II RP - Lalek

    20 X 1918 Rada Miejska Lwowa uchwaliła, że miasto nalezy do Polski
  • Na tę okazję idealne jest właśnie hiszpańskie

    ¡Presente!
  • edytowano październik 2014
    A dziś jeszcze jedna ważna rocznica

    image


    i

    image

    Tak. To Budapeszt. Tak, 1956.

    Igen. Ez a lengyel zászló. Tak, to polska flaga

    Tak. Wszystko się zgadza.

    image

    Jak to było?

    Nóż w plecy?
  • Powstanie Węgrów
    przeciwko komunizmowi i sowieckiej dominacji trwało 17 dni. Poległo 5 500 Węgrów, było też 13 000 rannych.
  • Trochę spóźniona:

    17.10.1655 – Potop szwedzki: wojska szwedzkie zdobyły Kraków. 

    Czarniecki starał się grać na zwłokę jednak zdając sobie sprawę ze słabych nastrojów wśród wojska i mieszkańców świadomych braku szans na odsiecz, podjął 12 października rozmowy kapitulacyjne. Ciekawostką jest fakt, że najbardziej przeciwni kapitulacji byli profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego. Czarniecki jednak zdawał sobie sprawę, że w danej sytuacji dalszy opór może doprowadzić do zniszczenia i wygłodzenia miasta – postanowił więc oszczędzić i miasto, i te oddziały wojsk regularnych, które miał ze sobą. Z tego powodu zdecydował się 13 października na poddanie miasta. 17 października podpisano ze Szwedami umowę złożoną z 11 punktów gwarantującą wolność religii katolickiej, bezpieczeństwo osobiste i majątkowe dla Kościoła, urzędników, szlachty i mieszczan, zachowanie dotychczasowych przywilejów miasta i Akademii Krakowskiej, wzajemną wymianę jeńców. 

    Jak pisze Jasienica: 
    Całkiem niezależnie od tego natychmiast obłożono miasto i jego kościoły ogromną kontrybucją. W katedrze nie ruszono ornatów, zabrano za to wszystkie naczynia liturgiczne aż do monstrancji włącznie. Doraźnie zdarty z Krakowa lup wart był podobno więcej niż pięć milionów złotych. 

    Kraków i tak mial szczeście bo ocalał. Podczas potopu zniszczono całkowicie: 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców. 

    5 mln ówczesnych złotych to mniej więcej 3 tony złota (dukat to 6 ówczesnych złotych, a 1 dukat, to 3,43 g zlota)

    Devis podsumowując ekonomiczne skutki Potopu stwierdził, że poprzez analogię do II WŚ -aby oddać skalę zniszczeń to należałoby w gruzach oprócz Warszawy położyć jeszcze Kraków, Poznań, Kielce, Lublin i pół Śląska. Studiując dzieje wielu polskich miast, widać jak raptownie podupadły w połowie XVII wieku by już nigdy się z tego upadku nie podnieść. 
  • edytowano październik 2014
    29 X 1611

    Hołd Ruski

    image

    (hołd cara Wasyla Szujskiego i jego braci przed Zygmuntem III Wazą na Zamku Królewskim w Warszawie)
  • edytowano październik 2014
    Z wczoraj:

    1939 - aresztowanie prezydenta Starzyńskiego (zamordowany ok. 22 XII 39)

    "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości."

    image

    (na zdj. wystawa Warszawa Przyszłości, 1936 r.)
  • Skąd oni już wiedzieli, że będzie pałac stalina (drugi stół)? ;)
  • Chomiczówkę też zaplanowali - na pierwszym ;)
  • edytowano październik 2014
    497 lat temu pewien mnich przybił do pewnych drzwi pewne tezy.

    Z okazji Święta Dyni i Braci Odłączonych:

    image
  • edytowano październik 2014
    Co to Chomiczówka?

    31.X.1985 zjechał z taśmy ostatni wyprodukowany w Polsce motocykl - WSK. Na wuesce robiłem prawo jazdy kat. A

    image

    31.X.1793 - rewolucja francuska zaczyna połykać swoje dzieci - na gilotynie ginie 22 żyrondystów.

    1941 - zakończono wykuwanie po 14 latach prezydentów na Mount Rushmore. Kiedyś oglądałem program, co by się stało gdyby nagle zniknęła ludzkość. Ze względu na klimat i brak erozji te głowy i piramidy byłyby po kilkudziesięciu tys. lat jedynym śladem po ludzkości.

    image

  • Co to Chomiczówka?

    - osiedle mieszkaniowe z wysokimi blokami
  • 4 listopada 1794 roku oddziały dowodzone przez generała Aleksandra Suworowa, rozbijając resztki polskiej armii, zdobyły prawobrzeżną Warszawę i wymordowały kilkanaście tysięcy osób.
  • Zagadka: Gdzie znajduje się poniższy pamiątkowy krzyż?

    image
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.