Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dzisiaj rocznica ...

18911131423

Komentarz

  • edytowano wrzesień 2014
    3 września władze Francji i Wielkiej Brytanii wystosowały do Niemiec ultimatum w sprawie natychmiastowego wycofania wojsk z Polski. Po upływie ultimatum oba kraje wypowiedziały Niemcom wojnę. Konflikt z dwustronnego stawał się ogólnoeuropejskim, a ze względu na zasięg Imperium Brytyjskiego - światowym.

    To jedno z kilku wydarzeń jesieni 1939, które przypomina kwestię tzw. "zdrady" Aliantów. Piszę "tzw." ponieważ co do faktycznej oceny są kontrowersje. Choć niestety wiele przemawia na jej rzecz...

    Relacje radiowe:

    informacja o ultimatum:


    demonstracja w Warszawie po wypowiedzeniu wojny:


    przemówienie Becka:


    Mówi się, że Wietnam to taka pierwsza wojna medialna. chyba nie...
  • Pytanie czy dzisiaj moglibyśmy chociaż liczyć na tyle.

  • edytowano wrzesień 2014
    Tamta sytuacja miała swoją specyfikę. Analogii ostatnio się niesamowicie namnożyło. Nie wiem czy uprawnionych i w ogóle potrzebnych ;)
  • 5.09 rozpoczęcie represji wobec Polaków w rewanżu za tzw. krwawą niedzielę. W ciągu pierwszych 4 miesięcy Niemcy zamordowali ok. 5000 osób.

    100 lat temu po raz pierwszy w historii torpeda wystrzelona z okrętu podwodnego zatopiła inny okręt (brytyjski krążownik HMS Pathfinder).

  • No tak. Nie dodałem ze chodzi o Bydgoszcz
  • edytowano wrzesień 2014
    8 września. Nad Narwią trwa obrona Wizny.



    W Warszawie:



    Ja jestem zła ulica! Nie przystępuj do mnie

    Najeźdźco, który niesiesz śmierć samolotową

    Swojego bronię miasta twardo i niezłomnie

    Do walki jestem zawsze skorą i gotową.



    Ja jestem zła ulica, stawiam barykady

    I pluję armatami, karabinem walę

    Nie przerażą mnie twoich bomb tonowych grady

    I czołgi twe jaszczurze chwytam wciąż zuchwale.



    Ja jestem zła ulica, lecz kocham swe dzieci,

    Których mi co dzień więcej na łonie umiera

    Gdy kamienic gromnica przy tym jasno świeci.



    Ja jestem zła ulica, lecz choć bój doskwiera

    Nie wpuszczę cię do miasta, gwałcicielu krwawy...

    Ja - pani Opaczewska - bronię dziś Warszawy.

    image

    image
  • edytowano wrzesień 2014
    Jaki był cel obrony Warszawy?
    Zamiana miasta liczącego ponad milion mieszkańców w twierdzę w wieku XX to z militarnego punktu widzenia jakaś totalna pomyłka.
    Warszawa w 1939 roku poniosła b. poważne straty (ponad 10% zabudowy) oraz ponad 10 tys. zabitych mieszkańców.
    Liczyliśmy na sojuszników i się przeliczyliśmy. Po 17 września kiedy sowieci wbili nam nóż w plecy trzeba było kapitulować a nie narażać mieszkańców na bezsensowne straty.
    Silni, zwarci i gotowi ...  Oj zbyt wysokie mniemanie o sobie  mieliśmy po 1920 roku. Romantyczne dziedzictwo zamiast chłodnej, strategicznej kalkulacji.
    A można było inaczej (Hel, Modlin).
  • edytowano wrzesień 2014
    9 września 1939 roku -  75 rocznica zbrodni w Ciepielowie czyli opowieść o rycerzach z Wehrmachtu.

    Zbrodnia w Ciepielowie to zbrodnia wojenna dokonana przez Wehrmacht na
    300 polskich jeńcach wojennych, podczas kampanii wrześniowej w 1939.
    Zbrodnia w Ciepielowie w dniu 9 września 1939 była jedną z największych
    udokumentowanych egzekucji podczas agresji Niemiec na Polskę we wrześniu
    1939.

    źródło: http://niezlomni.com/?p=19613

  • 13 lat temu podobno przez 2 samoloty zawaliły się wieże WTC w NYC, a samolot który miał trafić w Pentagon zaginął bez śladu.
    Największy przekręt XXI wieku.
  • edytowano wrzesień 2014
    @Spioch mówisz o 8 IX? Trudno sobie coś innego wyobrazić. To nie było oblężenie tylko próba szturmu z jednego kierunku. Wtedy jeszcze nie weszli nawet do Poznania. Co innego okrążenie i okres po ucieczce rządu za granicę. Po sowieckim, jak piszesz, nożu w plecy

    11 września - walki nad Bzurą, Polacy odbijają Łowicz i Mszczonów.

    Rząd ewakuuje się z Brześcia do Włodzimierza Wołyńskiego

    Wystąpienie prez. Starzyńskiego w radiu:


  • edytowano wrzesień 2014
    Z innych wydarzeń: 11 IX 1565 r. po trwającym ponad 3 miesiące oblężeniu obrońcom wspartym posiłkami hiszpańskimi udało się zmusic Turków do odstąpienia od Malty. Drugi (pierwszy chronologicznie) obok Lepanto objaw załamania osmańskiego impetu.

    11 IX 1714 w ramach wojny sukcesyjnej wojska hiszpańskie zajmują Barcelonę. Dziś dorabia się z tego wydarzenia legendę niepodległościową, choć kataloński separatyzm to śpiewka ostatnich dziesięcioleci.

    W 1932 r. w Cierlicku na Śląsku (wówczas pod panowaniem czechosłowackim, obecnie czeskim) zginęli Żwirko i Wigura

    W 1938 r. w Nowogródku otwarte zostało Muzeum Adama Mickiewicza

    Poza tym, jak to najlepiej ujął ktoś swym statutem na FB "11 września 1973 roku generał Augusto Pinochet zakończył działalność lewackiego skłotu na terenie pałacu prezydenckiego w Santiago de Chile."
  • No i przegapiliśmy okrągłą, 500-ną rocznicę bitwy pod Orszą


  • dziś król Jan byłby ekskomunikowany albo co najmniej papież Franciszek by mu powiedział, że nie ma w nim miłości. Bo trza dialogować. Po cholerę Sobieski chrześcijaństwo bronił, przecież wedle Franciszka  muzułmanie wyznają tego samego Boga i w ogóle najlepiej konwertować na islam.
  • @LacertaVirdis polecam z uwagą przeczytać ostatnia encyklikę Franciszka. Tam są same takie kwiatki. No prawie, jest też kilka na prawdę wartościowych rzeczy. No ale to jak z tym filmem o Maryi. Zachęcający, a jednak wkłada fałsz miedzy prawdę.
  • Nawołań do konwersji oczywiście nie było, zgoda (to była moja osobista złośliwość). Ale nie pamiętam aby podczas już licznych spotkań z wyznawcami Islamu papież powiedział choć jedno słówko w obronie dogmatu o Trójcy Świętej. Za to pozwolił im odprawiać swe bezeceństwa na terenie Watykanu. Jak oni to interpretują wie cały islamski świat, ty, ja i paru innych. a Co z resztą?
  • @LacertaVirdis po kiego? dla lepszego samopoczucia, taki egoista jestem.
  • Co ty, różaniec to objaw wstrętnego pelagianizmu. Wedle Franciszka.
  • edytowano wrzesień 2014
    Wracając do tematu wiktorii wiedeńskiej, oto ornat uszyty ze zdobytych namiotów tureckich:
    image
  • >mój pierworodny te same spiskowe teorie dziejów mi ostatnio sprzedawał

    Historia uczy, że spisek jest siłą napędową historii. Niepotrzebnie ma więc pejoratywny wydźwięk.

    Oglądałem film 'spiskowy' na temat wtc, do mnie najbardziej przemawia wtc-5. Olbrzymi biurowiec (na szerokość, znacznie niższy od wież wtc), kładzie się jak domino na skutek pożaru.

    No i ta pomyłka  wkomunikacji, kiedy prezenterka mówi, że runął wtc-5, a widać w tle jak stoi (jest na youtube). Synchronizacja nastąpiła pół godzin później :)

     

     

  • edytowano wrzesień 2014
    Sprawa z WTC 5 jest najciekawsza - nic go nie tknęło a runął jak dwie pierwsze
    A ci co zadawali trudne pytania jakoś szybko poumierali.... choć cieszyli się dobrym zdrowiem
  • Nie musieli umierać. W momencie kiedy ma się media, nie muszą. Tak jak u nas w związku ze Smoleńskiem. Psy szczekają, karawana jedzie dalej.
  • edytowano wrzesień 2014
    O, niejednego u nas usamobójstwowano.

    =========

    DWŚ - cd

    12 IX 1939 miała miejsce konferencja w Abbeville, podczas której podjęto decyzję o niepodejmowaniu generalnej ofensywy na zachodzie - a przynajmniej tak się ogólnie uważa. W pewnym sensie symbol zdrady aliantów. Czy słusznie?
    Podobno sam Gamelin liczył jeszcze, że Polacy się zaczynają ogarniać, utrzymają jakiś front i będzie możliwe prowadzenie wojny przez dłuższy czas futrując nas przez Rumunię.

    W kraju: Niemcy podeszli pod Lwów próbując wziąć miasto szturmem. Po ciężkich walkach atak odparto.

    Inni żołnierze rycerskiego Wehrmachtu wymordowali jeńców trzymanych w szkole w Szczucinie.

    Audycje radiowe:





    prasa:

    image

    i zdjęcie Juliena Bryana z "wczoraj", wrak strąconego Heinkla na Dynasach:

    image




  • >Podobno sam Gamelin liczył jeszcze, że Polacy się zaczynają ogarniać, utrzymają jakiś front i będzie możliwe prowadzenie wojny przez dłuższy czas futrując nas przez Rumunię. 

    Podobno sojusznicy wiedzieli o pracy wykonanej przy tyczeniu nowej granicy przez geodetów Hitlera i Stalina, więc albo Gemelin nie wiedział, albo kłamał. 

    Zaskoczył mnie ten cytat z kurjera, że z jednej strony 12.09 Niemcy byli już pod Lwowem, a z drugiej jeszcze Gdynia się broniła.

  • edytowano wrzesień 2014
    Co do Gdyni i Lwowa - jedno drugiemu nie przeczy. Hel się bronił do 2 X. Poza tym do Lwowa mieli bliżej niż do Warszawy.

    Edit - byłem pewien tylko Kępy Oksywskiej, 19 IX. Ale tez do samej Gdyni Niemcy weszli 14-go.

    Z tym, co Gamelin wiedział, to nie jest takie proste. O pakcie wiedzieli wszyscy i ciężko się było nie domyślić drugiego dna. U nas też ci, co powinni, wiedzieli o przygotowaniach do ataku ze wschodu. Z drugiej strony nie ma pewności, że nie mieli prawa (tam w Paryżu) wątpić póki nie nastąpił 17 IX.

    Optymizm Gamelina dziwi z innego powodu. 12 IX było w zasadzie po zawodach na samym froncie polsko-niemieckim.

    No, można sobie wyobrazić sytuację, w której nasi umacniają się na Dniestrze. Sowieci idą lewym brzegiem, trudno. Ale kawałek Polski na obszarze ok. woj. Stanisławowskiego zostaje.
  • „Jeszcze Polska nie zginęła,
    Wiwat Plemię Lasze!
    Słuszna sprawa górę wzięła,
    Morskie Oko nasze!”

    13 IX 1902 sąd arbitrażowy w Galicji przyznał Polsce (Galicji) całość Morskiego Oka.

    image

    Granica polsko-węgierska co jakiś czas doznawała pewnych przesunięć, taką okazją były rozbiory. Do tego czasu granica przebiegała główną granią Tatr (stąd Polski Grzebień), dlatego najwyższym polskim szczytem jest Lodowy lub Zadni Gerlach. Uważa się że Zastaw Spiski z 1412 r. to jedynie forma odzyskania terenów utraconych ledwie kilkadziesiąt lat wcześniej.
    Po rozbiorach niektóre okolice, m.in. Jaworzynę Spiską, zamiast do Galicji przyłączono do Węgier. Od ok 1890 r. Węgrzy chcieli przesunąć granicę na Rybi Potok, dzieląc nią Rybi Staw (Morskie Oko) i Czarny Staw pod Rysami. Sąd w Grazu ustalił przebieg granicy identyczny z dzisiejszym.

    Nb w 1918/19 r. analogicznie do Śląska Cieszyńskiego również na Spiszu Czechosłowacja z początku uzgodniła z Polską przebieg granicy według stosunków etnicznych i militarnych, po czym podstępnie dokonała zaboru terenów od Kieżmarku aż po Łysą Polanę.


    "Wszystkie Tatry nasze są -
    Hawrań, Jatki, Sławkowski Nos..."


  • 7 rocznica wejścia w życie Wiadomego Motu Proprio :)


  • edytowano wrzesień 2014
    Zaś 14 IX 1944

    RKKA z I Armią Wojska Polskiego zajęły Pragę.






    "Да, побывала Польша в самом пекле, -
    Сказал старик - и лошадей распряг...-
    Красавицы-полячки не поблекли -
    А сгинули в немецких лагерях..."

        Лемеха въедаются
        В землю, как каблук,
        Пеплы попадаются
        До сих пор под плуг.
        Память вдруг разрытая -
        Неживой укор :
        Жизни недожитые -
        Для колосьев корм.

    В мозгу моём, который вдруг сдавило
    Как обручем, - но так его, дави! -
    Варшавское восстание кровило,
    Захлебываясь в собственной крови...

        Дрались - худо-бедно ли,
        А наши корпуса -
        В пригороде медлили
        Целых два часа.
        В марш-бросок, в атаку ли -
        Рвались, как один, -
        И танкисты плакали
        На броню машин...

    Военный эпизод - давно преданье,
    В историю ушел, порос быльем, -
    Но не забыто это опозданье,
    Коль скоро мы заспорили о нем.

        Почему же медлили
        Наши корпуса?
        Почему обедали
        Эти два часа?
        Потому что танками,
        Мокрыми от слез,
        Англичанам с янками
        Мы утерли нос!

    А может быть, разведка оплошала -
    Не доложила?.. Что теперь гадать!
    Но вот сейчас читаю я :"Варшава" -
    И еду, и хочу не опоздать!


    Oczywiście nie można zapomnieć, że Polacy z armii Berlinga chcieli iść z odsieczą Powstaniu - i poszli, już nadchodzącej nocy, zdobywając Przyczółek Czerniakowski i dochodząc do tego miejsca:

    image


    =======================


    Tego samego dnia I DP gen. Maczka zdobyła Gandawę

    image



  • edytowano wrzesień 2014
    14 IX 39

    Niemcy wkraczają do Gdyni. Kępa Oksywska będzie się jeszcze broniła

    Guderian podchodzi pod Brześć

    Złoto Banku Polskiego dociera do Konstancy, świetny film na ten temat wyreżyserował znakomity Bohdan Poręba:



    Niemcy uzyskują zapewnienie Mołotowa, że Sowieci uderzą na dniach. W tym czasie o takiej ewentualności pisze już popularna prasa w Polsce.

    Rząd już na Pokuciu.
  • Poza tragiczną rocznicą o której wszyscy pamiętamy, dziś, jak wspominałem przy okazji rocznicy sowieckiej napaści na Stołpce, przypada 90. rocznica powołania Korpusu Ochrony Pogranicza

    image
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.