Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dzisiaj rocznica ...

1101113151623

Komentarz

  • Oprócz rocznicy Lepanto Polska ma dziś też ważną rocznicę. bowiem 96 lat temu Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Królestwa Polskiego


  • edytowano październik 2014
    tfu, puppets

    Z ważnych to może

    image
  • edytowano październik 2014
    Zaś 70 lat temu czyli 7 X '44 powołano do życia...

    image

    ...Milicję Obywatelską

    Na zdjęciu patrol w miejscu, które sądząc po drogowskazie wydaje mi się dzisiejszym skrzyżowaniem Połczyńskiej i Powstańców Śląskich (1948 r.)

    Choć może... gdzieś około Odolan?

    Pamiętam, jak nagle, chyba to był maj 1990, zmieniono nazwę na "policję"
  • @Gregorius
    Święto niepodległości powinno być przeniesione na 7.X !!!
    image






  • 9 października 1610 roku wojska polskie wkroczyły na Kreml.

  • Uzupełnienie do wczorajszej rocznicy śmierci Piusa XII


  • edytowano październik 2014
    71 lat temu



    Bitwa pod Lenino. "Najbardziej zmitologizowana, najmniej znana". Tysiące tych, którzy z nieludzkiej ziemi nie wyszli z Andersem. A jednak - ruszyli do Polski z bronią w ręku. "Wczoraj łach - mundur dziś". Daleka aluzja do zakazanej prawdy pobrzmiewała później na wszelkich wojskowych uroczystościach PRLu. Wyżej linkowany film ("Do krwi ostatniej") może się wydawać sztampową propagandą, a jednak na tle epoki te aluzje są zaskakująco otwarte.

    Sama bitwa - szereg błędów (błędów? No może, Sowieci chyba niedoszacowali niemieckiego potencjału w tym miejscu), które spowodowały olbrzymią ilość ofiar. Czy mogło być gorzej? Podobno Sowieci mieli zamiar wykorzystać Polaków do walki o Smoleńsk - dużo trudniejszej. Berling miał wówczas powiedzieć, że "historia płata nam figla, tyle razy braliśmy Smoleńsk od zachodu, nie zaszkodzi raz od wschodu", co sprowokowało Sowietów do zmiany decyzji.
  • edytowano październik 2014
    Z wczoraj:


    11 X 1938 prez. Mościcki wydał dekret o połączeniu Zaolzia z Polską.

    image

    (porządki na dworcu PKP Cieszyn Zachodni)


    Kawałek oderwanej Ojczyzny, "co nam obca przemoc wzięła", powrócił do macierzy. Na jakże krótko...

    image

    ...rana zadana "bratnim" nożem w plecy krwawi dotąd.


    ========================

    Rok później tego samego dnia Sowieci przekazali Litwie Wilno i okolice (tu jest jeszcze gorzej, za takie tabliczki idzie się pod sąd...), pod warunkiem pozostawienia na tym terenie pięciu baz RKKA.

    "Vilnius musu..."




















    ...Kaunas Rusu! :P
  • edytowano październik 2014
    13 października

    2552 lata temu król Persów Cyrus II zdobył Babilon

    image

    (podobnie jak w przypadku Powstań Warszawskiego i w Getcie, fotografia może nie być dokładnie z tego samego roku ;) )
  • Zastanawiam się skąd znamy dokładną datę ...
  • 75 lat temu 13 października 1939 r. w Warszawie powstała Narodowa
    Organizacja Wojskowa , NOW - konspiracyjna formacja Stronnictwa
    Narodowego.
  • Dzięki @Spioch, własnie mi się wydawało że coś dziś pominąłem
  • >2552 lata temu król Persów

    No nie wiem, podobno kilka lat zgubliśmy w średniowieczu

     

  • Przy okazji dni 5.10-14.10.1582 w Polsce nie było. Po 4.10 nastąpił 15.10

    W 64 r nastąpił przewrót pałacowy i szefem sowietów został geodeta.

     

  • "Przy okazji dni 5.10-14.10.1582 w Polsce nie było"

    To tylko wyrównanie. Nie było ich za dni typu 29 II 1300, które były, a niepotrzebnie


    "No nie wiem, podobno kilka lat zgubliśmy w średniowieczu"

    A o tym nie słyszałem. Czyli teraz mamy ca. 2005-2010?
  • @tatapafcia: przejście z kalendarza juliańskiego na gregoriański może nie kosztowało nas lata, ale dni na pewno.
  • A to dlaczego? Usunięto 10 dni, które nastukały niepotrzebne przestępne w latach '00 niepodzielnych przez 400.
  • Dawno temu w jakimś radio słyszałem, że w okolicach VI/VII w prawdopodobnie kilka lat uciekł. Ale trzeba by zweryfikować.

    >A o tym nie słyszałem. Czyli teraz mamy ca. 2005-2010?

    raczej w drugą stronę - 2018-2020

  • Zastanawiam się w jakim sensie uciekło. Przecież nie sposób nie zauważyc roku.

    Chyba, że chodzi o datowanie Bożego Narodzenia, ale to nie zmienia ilości lat między dowolnym starożytnym wydarzeniem a nami.
  • Znalazłem:

    Era, w której żyjemy, liczona jest od daty narodzin Jezusa Chrystusa czyli od dnia 1 stycznia I roku. Datę tę, jak przyjęto, po raz pierwszy obliczył i wprowadził rzymski mnich pochodzący ze Scytii – Dionizjusz Mały. Dionizjusz żył w VI wieku n.e. i był jednym z wielkich uczonych swoich czasów. Posiadał bogatą wiedzę teologiczną i astronomiczną, znał biegle język grecki i łaciński. W napisanym w roku 525 swym wielkim dziele pt.: „O Święcie Wielkanocy” ustalił, że Jezus narodził się 25 grudnia I roku przed Chr. (tj. p.n.e.), dokładnie w 753 roku od założenia Rzymu.

    Dziś powszechnie wiadomo, że Dionizjusz popełnił błąd w swych obliczeniach ustalając początek naszej ery na rok 753 od założenia Rzymu. W rzeczywistości należało przyjąć datę o kilka lat wcześniejszą. Również w początkowych latach naszej ery, bo jeszcze w III wieku, a wiec co najmniej trzy stulecia przed Dionizjuszem Mniejszym, wcześniej wspomniani autorzy wczesnego chrześcijaństwa, wielcy Ojcowie Kościoła podejmowali niejednokrotnie próby obliczenia czasu narodzin Jezusa. Możemy to dostrzec w napisanych przez nich dziełach. Skupieni oni byli jednakże głównie na nauce i działalności Chrystusa, natomiast mniej interesowali się chronologią Jego życia.

    >Chyba, że chodzi o datowanie Bożego Narodzenia, ale to nie zmienia ilości lat między dowolnym starożytnym wydarzeniem a nami.


    Masz rację, wiedziałem, że dzwoni, ale nie wiedziałem w którym kosciele. Z drugiej strony czy jest to przy datach starozytnych brane pod uwagę? Jeżeli ktoś umarł w 14r n.e. to czy umarł 2000 czy ok.2004 lata temu?

    http://mateusz.pl/pow/020525.htm

     

     

  • Przesuwając punkt zero nie robisz nic z samym czasem. Jeśli używamy skali, w której mamy 2014 r., to wydarzenie z AD 14 miało miejsce 2000 lat temu. Jeśli przesuniesz tę skalę np. o 6 lat, to nadal masz 2020-2000=20.

    Mamy tylko kwestię datowania konkretnego wydarzenia w stosunku do przyjętej skali. Na inne to nie wpływa.

    To co trzeba pamiętać, to że w roku M wydarzenie z roku -n miało miejsce M+n-1 lat temu a nie M+n. Dlatego 539 rok p.n.e. to 2552 lata temu. Lub 533 wg tej "nowej" skali.

    A to, czy Dionizy Mały się pomylił, to ... skąd możemy wiedzieć ;)
  • @joanna_91, mnie wystarczy zmiana czasu o godzinę dwa razy w roku i juz zagubiona jestem! 
  • edytowano październik 2014
    W połowie października 1942 na Polesiu rozpoczęło się formowanie pierwszych oddziałów UPA. 14 października to oficjalnie uznana data powstania tej zbrodniczej organizacji. Historia i... aktualność:

    "W celu uhonorowania męstwa i heroizmu obrońców niepodległości i
    integralności Ukrainy, wojskowych tradycji i zwycięstw ukraińskiego
    narodu, a także dalszej budowy mocnego patriotycznego ducha w
    społeczeństwie, postanawiam ustanowić na Ukrainie święto – Dzień Obrońcy
    Ojczyzny, który obchodzony będzie corocznie 14 października."

    Tak. Dziś. Dziś ten dekret. Sława Majdanu.
  • No tak, jeżeli we wszystkich obliczeniach i datach trzymamy się tego ustalonego zera, to faktycznie nie ma znaczenia. 

    Co do czasu za 2 tyg znienawidzone przeze mnie przesunięcie czasu :( Znów noc będzie się robić w środku dnia.

    Z dzisiejszych rocznic 15.10.1945 roztrzelano premiera rządu Vichy (Pierre Laval). To tak w kontekście ostatnich dyskusji co trzeba było zrobić w 39

    Kiedyś JKM napisał, z czym się zgadzam, że nie honorujemy ludzi, którzy wykazali się rozumem. W Krakowie pomnik powinien mieć ten (nawet nie znam nazwiska), który nie wydał rozkazu o powstaniu w 44 w Krakowie.
  • Myślę że Vichy a Ribbentrop-Beck to mieszanie systemów walutowych. Zaś kwestia, co robić w 1939 jest niejako wtórna.

    Też jestem za GMT+2 przez cały rok
  • UTC i sprawa z przesunięciem czasu załatwiona

    @PawełK i @tatpafcia jesli przyjmujemy już rok zerowy, to Chrystus sie w nim urodził, rok zerowy = rok pierwszy.
  • Co jest załatwione z UTC?

    Roku zerowego oimw nie ma. Po 31 XII -1 następuje 1 I 1. Dlatego przy dodawaniu odjąłem tę jednostkę. Wskazanie roku jako pierwszego nie musi koniecznie oznaczać, że wtedy narodził się Chrystus Pan (i pytanie czy 25 XII 1 czy 25 XII -1)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.