Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

co u Was się je w Święta :) ?

2456

Komentarz

  • edytowano grudzień 2013

    @szczurzysko U nas z brytyjskich to procz indyka tylko ten nieszczesny pudding - ale chyba dla samej tradycji podpalenia drania:) Natomiast jedzenie angielskie - coz, zalezy - co jak co - niektore da sie smacznie zrobic, ale to, co serwuja jako gotowe dania w supermarketach to jakas groza...

    Ale haggis uwielbiam, i juz :D

  • @Katarzyna albo @Ab a jak robicie kutię? czy robicie taką bezglutenową czy glutenową?
  • Nie robi się obiadów
    i je się dużo, dużo ciasta :)
  • u nas: barszcz grzybowy z uszkami, zawsze za mało :-) 
    pierogi z kapustą i grzybami
    śledź pod pierzynką z jabłek i cebuli i śmietany oraz bez niej
    roladki z łososia ponoć mają być, takie ze szpinakiem i chyba serkiem
    łosoś wędzony
    karpia jak na lekarstwo, bo tylko najtwardsi lubią
    kapusta z grzybami
    kapusta z fasolą
    kapusta z grochem pewnie też
    sałatka jarzynowa
    na słodko:
    orzechowiec zwany gdzieniegdzie miodownikiem
    makowiec
    sernik tradycyjny i nietradycyjny (na czekoladowym spodzie z lukrem pomarańczowym)
    tzw. niemowlak (ciasto, prawdziwego w tym roku brak :-))
    ciasteczka cynamonowe, bo pierników nie lubimy :-) 
    Iiiii nie wiem czy coś jeszcze, ogólnie w tym roku tłumy na Wigilii i każdy coś przyniesie
    W pierwszy dzień świąt domowy pasztet od mojej mamy i jej siostry, z obowiązkiem porównywania który lepszy
    jakieś mięsiwa pieczone 
    ĆWIIIIIKŁA
    bigos może
    A na obiad curry z kurczaka z dyni i ryżem, żeby odpocząć od świątecznych wyżerek :)
  • I my z dwóch różnych regionów...

    U mnie:

    zupa grzybowa zabielana z domowym makaronem
    karp smażony
    karp w galarecie na słodko (z rodzynkami)
    kilka rodzajów śledzi ( zwykłe z cebulką, jakieś korzenne, w śmietanie i czasem coś tam nowego wypatrzymy)
    kapusta z grzybami
    kapusta z grochem  ( u dziadków ze strony mamy jest sam groch)
    pierogi z kapustą i grzybami
    ćwikła
    chrzan
    ze śmietaną
    kompot z suszu
    cytrusy

    Na Święta dodatkowo - czerwony barszcz z pasztecikami
                                           pasztet
                                           pieczone mięsa


    Na słodko:
    makowiec,
    sernik
    pierniczki
    jakieś inne ciasteczka
    piernik
    na same Święta - jakiś tort makowy i babeczki kruche z kremem

    U Męża (świętokrzyskie)
    ze specyficznych rzeczy:

    - ta dziwna zupa (wywar z grzybów, kapusty surowej i kaszy gryczanej)
    - maleńkie uszka z farszem z kapusty z grzybami smażone w głębokim tłuszczu
    - miodownik
  • I my z dwóch różnych regionów...

    U mnie:

    zupa grzybowa zabielana z domowym makaronem
    karp smażony
    karp w galarecie na słodko (z rodzynkami)
    kilka rodzajów śledzi ( zwykłe z cebulką, jakieś korzenne, w śmietanie i czasem coś tam nowego wypatrzymy)
    kapusta z grzybami
    kapusta z grochem  ( u dziadków ze strony mamy jest sam groch)
    pierogi z kapustą i grzybami
    ćwikła
    chrzan
    ze śmietaną
    kompot z suszu
    cytrusy

    Na Święta dodatkowo - czerwony barszcz z pasztecikami
                                           pasztet
                                           pieczone mięsa


    Na słodko:
    makowiec,
    sernik
    pierniczki
    jakieś inne ciasteczka
    piernik
    na same Święta - jakiś tort makow
  • Wieczerza Wigilijna:
    I danie : barszcz czysty + paszteciki z pieczarkowo - cebulowym nadzieniem
    przystawka makiełki ( makaron z makiem i bakaliami)
    danie główne: pieczone ziemniaki+sos czosnkowy+masło
                            kapusta z grzybami
                            pierogi z pieczarkami i kapustą
                            chleb + ryba ( u nas obowiazkowo pieczony karp i łosoś z piekarnika)
    deser : kompot z suszonych owoców + sernik i piernik


    w Pierwsze Święto obowiązkowo tort makowy z kremem waniliowym i konfiturą z pomarańczy ( na Urodziny Pana Jezusa - taki zwyczaj od trzech lat...teraz czwarty raz! - bardzo się nam spodobał, dzieci kiedyś spytały, dlaczego na ich urodziny jest tort a dla Jezusa nie ma...no i powstał nasz nowy zwyczaj)
  • Z wigilijnych potraw to tak:
    - karp smażony - u śp. babci był, jedna z nielicznych ryb, które lubię, wręcz uwielbiam
    - karp w galarecie
    - pierogi z kapustą i z grzybami (obowiązkowo domowe, jak nie ulepione przed domowników, do otrzymane w prezencie)
    - śledz (najczęściej mama sama filety czyści, śledź na półmisku z cebulką i oliwą, wersja ogólnowojskowa z cytryną oraz oddzielna dla taty bez, ja ostatnio robię też śledzia z rodzynkami i curry w sosie śmietanowym)
    - z zup to barsz z uszkami i zupa grzybowa z łazankami
    - kompot z suszonych owoców
    - keks z duuuużą ilością bakaii
    - kutia ( u dziadków zawsze była, teraz ja przejęłam obowiązek szykowania tego dania)
    - makowiec (kupny, niestety)
    - ciasto "wiewiórka" (z jabłkami i bakaliami, polane czekoladą)
    - w tym roku jeszcze wyjątkowo (bo po raz pierwszy robiłam) pierniczki - o ile zdołają dotrwać

    To chyba tyle, ogólnie tyle tego jedzenia zawsze, że pułk wojska można by wyżywić. Na pierwsy i drugi dzień świąt nie mamy jakichś kulinarnych tradycji, w tym roku gęś będzie na przykład. 

  • w Pierwsze Święto obowiązkowo tort makowy z kremem waniliowym i konfiturą z pomarańczy ( na Urodziny Pana Jezusa - taki zwyczaj od trzech lat...teraz czwarty raz! - bardzo się nam spodobał, dzieci kiedyś spytały, dlaczego na ich urodziny jest tort a dla Jezusa nie ma...no i powstał nasz nowy zwyczaj)
    Sylwia, masz gdzieś może przepis na ten tort zapisany? Bo aż mi ślinka pociekła na samą myśl... Swoją drogą - bardzo fajny pomysł - trort urodzinowy dla Pana Jezusa. 
  • U nas... pierwsza "nasza" Wigilia będzie... Mój Mąż zażyczył sobie krotieciki z kapustą i grzybami do barszczu, Z. zażyczyła sobie "lubkę, taką smazioną", a ja koniecznie muszę mieć śledzie...
    Oprócz tego sałatka warzywna. I starczy:P
    A na I i II dzień świat dodatkowo może sałatkę z gyrosem zrobię i 3rodzaje domowych wędlin - boczek pieczony nacierany majerankiem (smak świat u @Olesia!), kawałeczek schabu ze śliwką i kawałeczek piersi z indyka panierowanej w papryce.

    I kusi mnie kompot z suszu, ale boję się, że mi nie wyjdzie... jakie owoce wrzucacie? (ja wiem, napiszecie - wszystkie?:D)
  • @Katarzyna albo @Ab a jak robicie kutię? czy robicie taką bezglutenową czy glutenową?
    Z ryżem brązowym robię.
  • U mnie skromne święta. Na Wigilię zrobię barszcz grzybowy z uszkami (już ulepione czekają w zamrażarce), do tego jakaś ryba w panierce (jeszcze się zastanawiam jaką kupić) z chałką, krokiety (panowie prosili) i kompot z suszek, do tego makowiec i jeszcze jakieś ciasto. To samo jemy przez parę dni. Dodatkowo na BN robię nieśmiertelną sałatkę jarzynową (dla męża bo ja nie lubię), do tego wędlina. Miałam robić święta 3 x bez ale mnie to przerosło. Robiłam próbny zakwas ryżowy i ciasto na uszka i klapa na całym froncie. A bez tego nie wyobrażam sobie Wigilii...
  • @Dorotak mój kompot z suszek to:
    jabłka, suszone figi, do tego pare plastrów pomarańczy, goździki, cynamon i miód.To jest mój własny twór i bliżej mu smakiem do grzańca. A z domu pamiętam, że dawało się takie specjalnie suszone gruszki.
  • U nas Wigilia zawsze rodzinnie - chyba tylko ze dwa razy przez te wszystkie lata byliśmy sami w domu .
    Raz u jednych, raz u drugich, raz u nas.
    W tym roku miało być u nas, ale ze wzg. na pracujące osoby w Wigilię będziemy iść do teściowej.
    Zazwyczaj każdy coś przygotowuje, co najlepiej mu wychodzi i co najbardziej lubi.

    Tak więc zawsze jest karp - to dla nas ;) smażony, ale są też halibuty, łososie, sola i inne w zależności kto co wymyśli czy na co ma ochotę
    Śledziki w śmietanie z chrzanem, śledziki  w oliwie.
    Zupa grzybowa z pierożkami z nadzieniem z suszonych grzybów
    Barszcz czerwony z uszkami z nadzieniem grzybowym
    Pierogi ruskie, z kapustą i grzybami.
    Kapusta z grochem - teściowa robi ją specjalnie dla mnie :D
    Sałatka ziemniaczana :D nie wyobrażam sobie bez niej świąt i imprez ( jakichkolwiek ), no choć trochę ale musi być!
    Makowiec
    Torcik z owocami
    MOCZKA 

    Moi rodzice obowiązkowo zupa z suszu owocowego z makaronem

    W pierwszy dzień Świąt siostrzenica obchodzi swoje urodziny ( ur. w Wigilię ) więc jemy smakołyki u siostry
    Drugi dzień Świąt - moje urodziny, więc wszyscy zjadamy nasze smakołyki.
    W tym roku urodzin nie robię :D więc każdy sobie swoje podojada ;)

    Szyneczki, schabiki, kiełbaski będziemy wędzić w piątek lub w sobotę
    Karpia wciąż szukamy odpowiedniego, bo cięzko dostać takiego jakiego chcemy ;)
    Buraki się kiszą
    Śniegu nie ma 

  • W moim domu Wigilia była jedynym dniem, gdy wszyscy coś pichcili. Ojciec postny bigos, znaczy się kapustę z grzybami, Mama smażyła karpie (ogony, ach ogony! =P~ ), gotowała kompot z suszu, podgrzewała barszczyk... z kartonika ;) i zajmowała się przystawkami (śledzie, fuj!). Ja lepiłam uszka i produkowałam wypieki.
    W pierwsze Święto szło się (i nadal się chodzi) do rodziny na barszcz z uszkami, pieczone mięsiwo (często indyka) i sernik. W drugie - dojadanie różnych dobrych rzeczy po powrocie z cmentarza.
  • A u nas kolędowania nigdy nie było. Raz śp. babcia podjęła próbę, ale każdy półgębkiem śpiewał i jakoś pomysł upadł. A ja na kolędy jako dziecko czekałam nie mniej, niż na prezenty. Miałam swoją ukochaną kasetę zespołu z kościoła św. Anny w Warszawie - po dziś dzień jest to moje najukochańsze wykonanie. W tym roku zamierzam zmobilizować rodzinę do śpiewania. Zawsze tak marzyłam o wspólnym kolędowaniu, zazdroszczę Wam... :)
  • w Pierwsze Święto obowiązkowo tort makowy z kremem waniliowym i konfiturą z pomarańczy ( na Urodziny Pana Jezusa - taki zwyczaj od trzech lat...teraz czwarty raz! - bardzo się nam spodobał, dzieci kiedyś spytały, dlaczego na ich urodziny jest tort a dla Jezusa nie ma...no i powstał nasz nowy zwyczaj)
    Sylwia, masz gdzieś może przepis na ten tort zapisany? Bo aż mi ślinka pociekła na samą myśl... Swoją drogą - bardzo fajny pomysł - trort urodzinowy dla Pana Jezusa. 
    jak zobaczysz foto....to się nie oprzesz ;)

  • A u nas kolędowania nigdy nie było. Raz śp. babcia podjęła próbę, ale każdy półgębkiem śpiewał i jakoś pomysł upadł. A ja na kolędy jako dziecko czekałam nie mniej, niż na prezenty. Miałam swoją ukochaną kasetę zespołu z kościoła św. Anny w Warszawie - po dziś dzień jest to moje najukochańsze wykonanie. W tym roku zamierzam zmobilizować rodzinę do śpiewania. Zawsze tak marzyłam o wspólnym kolędowaniu, zazdroszczę Wam... :)
    zapraszam :)
    u nas cała orkiestra :)
    a do Święta Trzech Króli co najmniej trzy wielkie kolędowania
  • A propos Trzech Króli - tort 3K ktoś piecze?
  • Boleslaw moze byc calkiem smaczny:) Ja zawsze mam dwa szczury, papuge, psa i kota w odwodzie :DDD

     

    A syn koledowal wczoraj rano o szostej - byla jakas piesn o malym Jezusie , co sie bawil klockami. Nie udalo mi sie zanotowac tresci tego dziela, bo sie dziecko zawstydzilo...

  • Ale różnorodność w potrawach, jestem pod wrażeniem.
    U nas na pierwszy rzut idą "ryby"
    - śledź w occie
    - śledź pod pierzynką śmietanowo-jabłkowo-cebulową
    - śledź w sałatce ( co roku innej)
    - ryba po grecku
    - ryba smażona z kapustą kiszoną i żurawiną
    - ryba faszerowana (kupna)

    Potem chwila przerwy i dalej :)
    - barszcz czerwony nie wiem z czym w tym roku (uszka lub paszteciki)
    - pierogi z kapustą i grzybami
    - kluski z makiem
    - zupa z suszu, bądź jak ktoś nie chce to do wypicia tylko.
    - kiedyś była jeszcze zupa grzybowa, ale teraz jej już nie ma.

    Ocielić się można :) Ale mama nauczona, że niby ma być 12 potraw. 
    Do tego jeszcze ciasta: sernik, piernik, makowiec.

  • U nas tez kompromisowa wieczerza dla ludzi z roznych regionow. Barszcz - duzo i zupa z karpich lbow w ilosci symbolicznej. Uszka, pierogi z kapusta i grzybami. ziemniaczki. Karp z piekarnika z nadzieniem pieczarkowym - bardzo, bardzo dobry. Kwestia moze pochodzenia, bo kupujemy karpie z bardzo czystego lokalnego stawu, nie ma tego mulistego posmaku.
    Babcia robi salatke jarzynowa i zrobi ja zapewne takze na lozu smierci.
    Smazone pieczarki do tego karpia i ziemniaczkow, i jakis jeszcze dodatek, ale to roznie.
    Na deser moczka i makowki, piernik, pierniczki i rozne ciasteczka.

    Moge zrobic cos jeszcze, ale mi podpowiedzcie: co jest wyjatkowo pyszne, niekoniecznie tradycyjne, ale pasujace do klimatu?
  • Co to jest "moczka"?
  • @Marcelina ja robie sernik cynamonowy i salatke sledziowa z koprem wloskim. To sa sprawdzone przepisy. Dodatkowo sprobuje tortu makowo-kawowego. Poledwiczka w ciescie francuskim tez sie do mnie usmiecha, ale chyba bylo by to juz za duzo. Wszystkie inspiracje stad:
    http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/wigilia/przepisy.html
  • Moczka to rozgotowany piernik! Z dodatkiem bakalii, kompotow owocowych, czasem z dodatkiem wina
    Niektórzy zagęszczaja toto zasmażką :D
    Mnie chciałabym sie narazić smakoszom moczki, ale osobiście uważam, ze to potrawa, która swym wyglądem psuje estetykę świątecznego stołu :D
  • Marcelina, jeżeli będziecie w Święta jechać na północ, to przywieź mi trochę tej nieestetycznej moczki :)
  • Przywioze. Nie wyglada estetycznie, no bo jak moze wygladac rozgotowany piernik. ale jest zdecydowanie ciekawe w smaku.
    Aczkolwiek M., skosztowawszy, odmowil. Zjada za to straszne ilosci makowek (bulka lub chalka w plasterkach, przekladana w misce mielonym makiem z bakaliami i cukrem, zalewana goracym mlekiem i chlodzona).
  • to, co aktualnie u jednej albo drugiej mamy, albowiem obie uważają skrycie żem dwie lewe ręce do gotowania i na święta nie robię nic; a nawet jak próbuję, to i tak zostajemy zasypani maminym jedzeniem, zamrażarkę mamy małą, a to mi jeszcze zapał odbiera to po co?

    w tym roku popełniłam swoj życiowy rekord i nawet pierniczków nie robimy, zbędny wysiłek

    czy karmiąca może jesć coś z makiem (z nadzieją że Wrzaskun się uspokoi choć trochę ;) ), czy lepiej nie?
  • Ja bym się makiem nie przejmowała w diecie karmiącej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.