Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Szwajcarski thriller

123578

Komentarz

  • Ceteris paribus jest większym ryzykiem. Ale biorąc pod uwagę to, ze ludzie nie dyskontują tego ryzyka od momentu brania kredytu (czyt. nie odkładają tego, co zarobili na niższym oprocentowaniu), wystawiają się na zdecydowanie wyższe ryzyko.

    Kojarzycie, co to był rok szabatowy?
  • edytowano styczeń 2015
    Minister finansów o przewalutowaniu kredytów - Rząd wspiera wszystkie programy restrukturyzacji zadłużenia, które prowadzą banki. Warto pamiętać, że to w interesie banków leży restrukturyzacja, która jest korzystna dla klienta - minister finansów Mateusz Szczurek skomentował pomysł przewodniczącego KNF, który zaproponował możliwość przewalutowania kredytów we frankach nawet po kursie z dnia podpisania umowy pod warunkiem pokrycia różnicy między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy

    http://biznes.onet.pl/waluty/analizy/piec-pytan-do-bankow-ktore-udzielaly-tzw-kredytow-frankowych/z6rrk

    (...) Skąd ten postulat KNF, który – tak na marginesie – głoszę od pięciu lat? Bo to lepsze dla banków niż trwanie w uporze, że wszystko było tu w porządku, gdyż jest to droga do ich katastrofy. Dlaczego? Bo ktoś sprawdzi, czy tu były jakieś franki czy inne waluty obce, a z tego co wiemy, to ani banki nie pożyczały tych walut kredytobiorcy oraz same też ich nie pożyczały jako źródło finansowania udzielanych nam kredytów (...)
  • Jeżeli to prawda co pisze Modzelewski to niezły przekręt nam zgotowali banksterzy.
  • To jest to o czym pisałem wcześniej. Ale łatwiej powtarzać hasełka.
  • Ciekawi mnie dalszy rozwój wypadków. Możliwości jest kilka:
    1. "Polacy nic się nie stało" czyli głupiś to płacz i płać !!!
    2. Kompromis nr 1: Rząd dopłaci frankowiczom, w końcu to głównie wyborcy PO ( o ile to uogólnienie jest prawdziwe). Jak? Cóż, demokratyczne państwo zabierze jednym da drugim. Jednym słowem za niefrasobliwość kredytobiorców lub jak kto woli pazerność banków zapłaci społeczeństwo.
    3. Kompromis nr 2: (patrz propozycja KNF) Banki pod naciskiem opinii, a de facto aby móć dalej doić klientów zrezygnują z części zysków, czytaj rozłożą je w czasie. Przypuszczam, że odbiją sobie wzrostem stóp procentowych.

    Inne propozycje?
  • Założenie 2 jest fałszywe, chfy brali wszyscy.

    A odpowiedź już była dzisiaj.
    Banki łaskawie zgodzą się na uwzględnienie ujemnej stawki na chf, ewentualnie zgodzą się na wydłużenie czasu spłaty. Jeszcze pojawiła się jedna opcja, zmiana na pln z uwzględnieniem różnicy do zapłaty względem kredytu w pln. To byłaby dość dobra opcja, która zamknęła by też buzie tym, co rozpaczają, że muszą się dokłądać na franciszkanów.
  • To o czym piszesz to propozycja KNF, o której wspomniałem 3 posty wyżej:
    możliwość przewalutowania kredytów we frankach nawet po kursie z dnia podpisania umowy pod warunkiem pokrycia różnicy między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy

    moim zdaniem to się nie uda ... ale ja to pesymista w tych sprawach jestem :(
  • Różnie może być. Niektóe banki boli robienie rezerw pod kredyty w chf. Ostatecznie będzie to decyzja biznesowa.
  • edytowano luty 2015
    http://wpolityce.pl/polityka/235000-czy-w-aferze-frankowej-przyszedl-czas-na-zastraszanie-i-grozby-to-klimaty-sycylijskie

    Jakby ktoś nie widział :
    OGÓLNOPOLSKA MANIFESTACJA KREDYTOBIORCÓW

    PAŁAC PREZYDENCKI

    28 luty 2015 r , godz 14

  • http://www.tvp.info/19063026/zlodzieje-oburzeni-frankowicze-przeciw-bankom-kilka-tysiecy-na-protescie-w-stolicy

    Wszystkie czołowe media przemilczały kilkutysieczny ogólnopolski protest w stolicy. Na tvp 1 tylko jakies 2 sekundy i tylko w kontekscie kampanii wyborczej "pani Anny Grodzkiej", która wsparła protest frankowiczów...No cóż wzmożona akcja reklam banków w tv robi swoje.
  • edytowano marzec 2015
    "możliwość przewalutowania kredytów we frankach nawet po kursie z dnia podpisania umowy pod warunkiem pokrycia różnicy między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy"

    W tym jest jakiś element sensu. co nie zmienia faktu, że podstawowa amoralność pozostaje.

    ======

    Obwinianie banków tutaj ma coś z obwiniania Niemców o Katyń. Upominanie się o prawdę można było wtedy przedstawiać jako wybielanie zbrodniarzy.

    Ciekawe, że ludzie nie protestują tak przeciw faktycznemu cwaniactwu: np. wśród budowlańców czy mechaników samochodowych. Tak, gdzie ofiara rzeczywiście nią jest...
  • @tatapafcia

    Policz proszę:
    * bank pożycza z rynku pieniądz na WIBOR 4.5%
    * następnie bank pożycza te pianiądze klientom na 3.5%

    gdzie jest haczyk?

  • @tatapafcia ... kwestia skali ... protesty przeciwko developerom ogłaszającym upadłość w przeszłości się zdarzały (sporo ludzi spłaca kredyty za niewybudowane mieszkania)
  • Państwo powinno chronić interesy obu stron umowy. Nie tylko banków ale i obywateli. Niestety z tym bywa rożnie.
  • @Piotoru jakaś marża ujemna, wyjaśnisz? Teoria?

    @Spioch kwestia skali ale odwrotnie. Cwaniactwo jest powszechne. Wszyscy ci fahofcy. Tutaj tego nie ma szukają winnego własnych wyborów, znajdują kogoś, kto ma swoje za uszami, ale akurat nie to.

    Próba cofnięcia czasu, nawet za cenę rezygnacji z korzyści (to jest ok, ale to listek figowy) wywala w powietrze wszelkie zasady uczciwości. Naprawdę tego nie widzicie?
  • Widzę. Oczywiście prawo nie powinno działać wstecz.
    O ile działania wcześniejsze były zgodne z prawem. Jeśli nie były to trzeba przywrócić elementarną sprawiedliwość. Tylko tyle i aż tyle.
  • Przecież istotą jest działanie wstecz i wymuszanie anulowania przeszłej transakcji, której przedmiotem jest ryzyko, gdy to się realizuje.
  • edytowano marzec 2015
    Wytłumaczcie mi co tu było niezgodne z prawem. Braliśmy kredyt, w złotówkach, choć kusiły mnie franki. Maż był przeciwny. I w sumie miał rację. Przecież nikt nikomu kto brał kredyt we frankach nie obiecywał ze kurs się nie zmieni. .
  • ratunku..........

    apiać cała kołomyja od nowa. Nie mam siły. Trudno, jak ktoś się uprze, że koło ma być kwadratowe, to nie przetłumaczysz :(
  • Ja to się zastanawiam czy kredyt w złotówkach oparty o WIBOR też nie jest niezłym przekrętem banksterów, którzy tenże WIBOR ustalają ?
  • @tatapafcia ... czym się różni kredyt od gry w ruletkę?
  • Takie polisolokaty początkowo nawet przynosiły jakiś zysk co zwiększało ich popularność. Miałem nieprzyjemność załapać się na jeden taki produkt, na szczęście po 5 latach można było przejść na tryb bezskładkowy z czego natychmiast skorzystałem. Obecnie czekam aż zakończy się przewidziany okres i będzie można wypłacić resztki jakie zostały.

    Prawdziwą kradzieżą, było jednak naganianie na wykup jednostek uczestnictwa w funduszach które właśnie zaczynały spadać z kursem. Kolega stracił tak ponad 40% oszczędności chociaż dość szybko zlikwidował ten interes. Docelowo spadło o około 90%.
  • edytowano marzec 2015
    Ech ta zawiść, brzydka cecha narodowa. Jak niektórych boli to że inni unikną bankrutctwa, samobójstwa i nie skończą pod mostem. Chrześcijańskie bardzo...
    Najlepszy komentarz i najkrótszy jaki czytałam o kredycie we frankach to"Trzeba było być osłem zeby ten kredyt wziąć i sukinsynem żeby go dać"
    To była naiwność ludzi i brak edukacji finansowej, ale banki jako profesjonalista działajacy pod nadzorem państwa i na jego zlecenie. taka wiedzę miały. Przerobiły takie scenariusze w Australii, Włoszech, Islandii etc i przyszły kosić kraje demobilu. Celowo działąly w złej wierze, prawdopodobnie spekulujac tez wiborem i kursem walut zeby jak najwiecej ludzi wybieralo te tańsze kredyty frankowe. Dwa lata temu kilka najwiekszych banków w Europie i Usa Citigroup, Deutsche Bank , Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays i Societe Generale.)manipulowało Liborem za co Komisja Europejska ukarała je kara półtora miliarda euro. Bardzo prawdopodobne jest że u nas równie dochodziło i dochodzi do spekulacji wiborem i kursem walut. Również zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego w przypadku kredytów w Chf banki miały liczyć wahania kursu walut +/- 20% a nie 120 % jak obecnie. KNF powołany min do edukacji i informacjo na temat dzialania rynku finasowego ostrzegl w 2006 roku, ale ...banki przed tymi kredytami. Dopiero bodajze od 3 lat nie mozna zaciagac u nas kredytu w walucie innej niż osiaga się dochody.
    Istotą kredytu jest pożyczona suma pieniedzy powiekszona o marże i odsetki. W wypadku frankowiczów większosc z nich po 10 latach uczciwego spłacania ma wartość długu dwukrotnie wyższą niż w momencie zaciagania kredytu. Nie jest to więc kredyt ale produkt pochodny o charakterze dłużnym, wysoko spekulacyjny, toksyczny, przypominajacy opcje walutowe, Nie powienien w ogóle być oferowany klientom indywidualnym i w przypadku kredytów hipotecznych. W większosci krajów takie "kredyty" są prawnie zakazane, a banki które je stosowały wczesniej poniosły kary za ich wprowadzenie na rynek. Orzecznictwo sądowe w kraju i za granicą również jest jednomyślne i unieważnia takie umowy. Ponad to w wielu umowach są tzw klauzule abuzywne(niedozwolone) , banki okradały klientow na spredach, nie zmieniały oprocentowania w wypadku zmniejszenia Liboru - w drugą stronę owszem chętnie to robiły) itp...No ale zazdrosny Polak złotówkowicz wie lepiej i dupsko mu żal ściska że frankowicz będzie miógl wyjśc z tej pułapki niespłacalnego kredytu, zgotowanej przez banksterów i nieudolne instytucję je nadzorujące(KNF). Nie obawiaj się tatopafcia zapłacą te osły frankowicze wiecej od ciebie. Możesz spać spokojnie!
  • edytowano marzec 2015
    I jeszcze jedno. Za wadliwy produkt odpowiada producent!. Jak kupicie buty za głupie 70 które się rozkleją po załozeniu to producent ma wymienic towar na dobry lub oddać kasę. Dłaczego w przypadku wadliwych kredytówna 30 lat udzielanych przez tzw instytucje zaufania publicznego miałoby być inaczej?
  • No i jak tu się nie dziwić, że naród handlowy nie jest lubiany na całym świecie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.