Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tylko nie mów nikomu

145791038

Komentarz

  • edytowano maj 2019
    Tylko że Kościół jako instytucja ma bardzo ostre i jasne zasady dotyczące postępowania w razie pojawienia się przypadków nadużycia seksualnego wśród duchownych, i dotyczą one zarówno postępowania wewnętrznego, jak i równolegle zgłaszania takich incydentów organom ścigania. 
  • przypomnijcie sobie Ditroux, to była pedofilia zalegalizowana i chroniona przez państwo, pamiętam transparenty na wiaduktach jak jechałem przez Belgię w 1995 roku
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • Wiesz @Aniela ja w swoim zyciu nie spotkałam mordercy, samuraja... o. Pigmeja też nie, a takze rdzennego aborygena. Nie znam tez zadnego snajpera, bojownika isis ani płatnego zabójcy, agenta wywiadu...
  • edytowano maj 2019
    @Aszna ;Raczej bym powiedział, że teraz się cywilizuje. Do 2017 roku nie było prawnego obowiązku zgłaszania organom ścigania takich przypadków, więc Kościół również nie miał takiego obowiązku; mógł się kierować "dobrem ofiar". Z drugiej strony wtedy na siebie przenosił ciężar uzasadnienia dla podejmowania decyzji w danej sytuacji. Jeśli nie dawał wiary zeznaniom i np. przenosił księdza do innej parafii, gdzie sytuacja znowu się powtarzała, no można podnosić, że nie dopełnił staranności.

    Teraz widać zdecydowanie większy nacisk na prewencję, przede wszystkim na etapie przyjmowania do seminariów. Standardem jest bliska współpraca z psychologami, robienie wszechstronnych badań w celu wykrycia przypadków patologicznych.

    Natomiast nawet w tym filmie widać, że chodzi o przypadki sprzed lat, gdzie sporo hierarchii uznawała, że lepiej takie kwestie przemilczeć i próbować jakoś załatwić na własnym podwórku, by uniknąć zgorszenia. 
    Podziękowali 3E.milia Ida Nika76
  • @Anawim, doskonale wiesz, że jurysdykcja kościelna nie dubluje świeckiej, lecz jedynie stwierdza przestrzeganie norm prawa kanonicznego. To nie czasy Świętej Inkwizycji, kiedy stwierdzenie herezji skutkowało tym, że władze świeckie paliły delikwenta na stosie. Obecnie kolejność jest odwrotna - jeżeli sąd świecki wyśle księdza do kryminału, to władze kościelne mogą mogą dodatkowo obłożyć go karami z KPK, na przykład suspendować, albo wydalić ze stanu kapłańskiego. Skoro chcemy stawiać zarzuty biskupom, to sprawdźmy, czy tych 27 księży siedzących za pedofilię zostało w ten sposób ukaranych, czy nie.
  • "gdzie sytuacja znowu się powtarzała"

    O tym, czy się powtarzała, powinna zadecydować prokuratura. Jeżeli nikt nie zgłosił jej możliwości popełnienia przestępstwa, to jesteśmy na poziomie plotek.
    Podziękowali 1Nika76
  • http://dziennikarze.archwwa.pl/aktualnosci/pilne-oswiadczenie-ws-ks-dariusza-olejniczaka/

    Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył wczoraj na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Prośbę umotywował złamaniem zakaz sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem.

    Ksiądz Dariusz Olejniczak, po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza, opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie.

    Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi
  • edytowano maj 2019
    @Maciek_bs ;
    Jasne, że nie ma narzędzi przymusu bezpośredniego. Ale ma inne narzędzia i z ich stosowania może być i powinna być rozliczona. Jeśli ze względu na dobro ofiary kuria zdecydowała ,że nie będzie informować prokuratury a księdza decyduje się przenieść do innej parafii bez żadnych ograniczeń co do pracy z dziećmi i tam znowu dojdzie do czynu pedofilskiego, to oczywiste jest, że przesłanki do podjęcia takiej decyzji mogą być przedmiotem dogłębnej analizy. 

    Kościół już trochę zmądrzał w tej sprawie pewnie, więc wewnętrzne postępowania prowadzi w taki sposób, by zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy, że dopełnili staranności + zgłasza przypadki do prokuratury. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ja jednak nie rozumiem jednego. Jeśli , jak wielu twierdzi , w latach 50-70 do stanu kapłańskiego przeniknęli współpracownicy SB , to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób ?
    Podziękowali 4kociara asiao Ida Daga
  • Właśnie czytam , że po emisji filmu , ksiądz Olejniczak złożył rezygnację z kapłaństwa .
  • Bo pewnie trochę z nich jest teraz na eksponowanych, decyzyjnych stanowiskach. ;)
    Podziękowali 3E.milia Ida Rogalikowa
  • Monika73 powiedział(a):
    Ja jednak nie rozumiem jednego. Jeśli , jak wielu twierdzi , w latach 50-70 do stanu kapłańskiego przeniknęli współpracownicy SB , to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób ?
    dlatego że na niektórych biskupów nadal są teczki.

    Podziękowali 2Monika73 Rogalikowa
  • Prayboy powiedział(a):
    Monika73 powiedział(a):
    Ja jednak nie rozumiem jednego. Jeśli , jak wielu twierdzi , w latach 50-70 do stanu kapłańskiego przeniknęli współpracownicy SB , to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób ?
    dlatego że na niektórych biskupów nadal są teczki.

    To tym bardziej. Czy mam rozumieć, że biskupi mają na sumieniu jeszcze coś gorszego, skoro w obawie przed ujawnianiem tych tajemnic kryją pedofilię???

    Ten dokument Sekielskich ma ogromną wartosc-chyba po raz pierwszy ktoś doprowadził od konfrontacji ofiara-sprawca, do tej pory to były historie opowiedziane dwoma głosami-ofiary i sprawcy, monologi.
    Tu pojawił się dialog i dlatego to tak bardzo porusza. Najbardziej to, ze sprawcy nadal nie wyrażają pełnej skruchy, nadal deprecjonują ofiarę i przerzucają winę na nie
    "Byłeś taki męski, dałem ci trochę czułosci", "wytrysku nie było-nie było molestowania", " czemu nie przyszłaś do mnie, jak jeszcze byłem czynnym księdzem, wówczas bym ci to jakoś zrekompensował..."
    Podziękowali 4Ida Monika73 Coralgol Daga
  • Wierzycie w to oświadczenie Olejniczaka? Tak dzień po filmie zmienił zdanie? I jeszcze przyznał się, że ukrywał to przed kuratorem?

  • Ten dokument Sekielskich ma ogromną wartosc-chyba po raz pierwszy ktoś doprowadził od konfrontacji ofiara-sprawca, do tej pory to były historie opowiedziane dwoma głosami-ofiary i sprawcy, monologi.
    Tu pojawił się dialog i dlatego to tak bardzo porusza. Najbardziej to, ze sprawcy nadal nie wyrażają pełnej skruchy, nadal deprecjonują ofiarę i przerzucają winę na nie
    "Byłeś taki męski, dałem ci trochę czułosci", "wytrysku nie było-nie było molestowania", " czemu nie przyszłaś do mnie, jak jeszcze byłem czynnym księdzem, wówczas bym ci to jakoś zrekompensował..."

    No właśnie.

    @Aniela , w filmie są sceny, podczas których księża-sprawcy w rozmowach z ofiarami przyznają się do winy. Spotkania nagrywane są ukrytą kamerą, jak sądzę.
    Bardzo szkoda, że nie chcesz obejrzeć filmu, bo, nie gniewaj się, ale w tym przypadku to trochę rozmowa jak ze ślepym o kolorach. Ja bym nie podchodziła tak niechętnie do faktu, że ten film powstał... biskupi za niego dziękują, być może, że i papież jak go obejrzy, to podziękuje, tak jak to zrobił w przypadku książki pana Daniela Pittet
    "Ojcze, przebaczam ci".
  • kociara powiedział(a):
    Prayboy powiedział(a):
    Monika73 powiedział(a):
    Ja jednak nie rozumiem jednego. Jeśli , jak wielu twierdzi , w latach 50-70 do stanu kapłańskiego przeniknęli współpracownicy SB , to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób ?
    dlatego że na niektórych biskupów nadal są teczki.

    To tym bardziej. Czy mam rozumieć, że biskupi mają na sumieniu jeszcze coś gorszego, skoro w obawie przed ujawnianiem tych tajemnic kryją pedofilię???

    Ten dokument Sekielskich ma ogromną wartosc-chyba po raz pierwszy ktoś doprowadził od konfrontacji ofiara-sprawca, do tej pory to były historie opowiedziane dwoma głosami-ofiary i sprawcy, monologi.
    Tu pojawił się dialog i dlatego to tak bardzo porusza. Najbardziej to, ze sprawcy nadal nie wyrażają pełnej skruchy, nadal deprecjonują ofiarę i przerzucają winę na nie
    "Byłeś taki męski, dałem ci trochę czułosci", "wytrysku nie było-nie było molestowania", " czemu nie przyszłaś do mnie, jak jeszcze byłem czynnym księdzem, wówczas bym ci to jakoś zrekompensował..."
    No ale co w tym jest dziwnego i zaskakującego? Większość tzw. pedofilów pedofilami nie jest (w sensie nie ma zaburzenia preferencji) tylko traktuje dzieci czy nastolatków jako zastępczy obiekt seksualny. To są jednostki zaburzone w innych obszarach, niedojrzałe emocjonalnie. Jeśli poszli do kogoś, kto nigdy nie rozpoczął terapii, to trudno by nagle spotkali dojrzałego człowieka, świadomego krzywdy, którą wyrządził. 
    Podziękowali 4asiao Milagro madzikg Nika76
  • Dla mnie właśnie najbardziej poruszające są te przyznania się do winy ... Nawet te takie niby bagatelizujące te zdarzenia , są w istocie przyznaniem się , co do zasady .
  • edytowano maj 2019
    "to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób"

    A dlaczego nie oczyściło się środowisko sędziowskie? Uwierzył widać w możliwość przemiany tych ludzi, tak jak wówczas uważał prof. Adam Strzembosz.
    Podziękowali 3Aneczka08 Rogalikowa Aniela

  • Mnie w tym filmie przeraziło kilka rzeczy, ale chyba najbardziej mnie uderzył fakt, że skrzywdzonym dzieciom nie wierzyli ich rodzice... No jak można.
    Bałwochwalcze wpatrzenie w osobę księdza przeważyło nad miłością do własnego dziecka i nad zdrowym rozsądkiem.
    W podobnej sytuacji znalazł się Daniela Pittet, dobrze, że choć papież Franciszek go nie odtrącił po latach.


  • edytowano maj 2019

    Nie słyszałam o tym ,żeby środowisko sędziowskie chroniło sędziów pedofilów .

    Podziękowali 1Coralgol
  • Prayboy powiedział(a):
    Paprotka powiedział(a):
    Film powstał ze zbiórek.
    zbiórki to są u harcerzy


    Pieniądze na realizację filmu zebrano przez Patronite - taki system zbierania funduszy przez znanych jutuberów od internautów, którzy chcą oglądać ich filmy.
    W ten sam sposób, poprzez Patronite właśnie ojciec Szustak zebrał ogromne pieniądze na finansowanie kanału "Langusta na palmie". I nawet jest on jutuberem, który zebrał najwięcej kasy ze wszystkich jutuberów w Polsce poprzez ten Patronite.

  • Bo chyba ci kapłani - współpracownicy służb , jakoś się odznaczali w środowisku kapłanów. Nie wierzę , że można latami tak dobrze udawać .
  • edytowano maj 2019
    Hope powiedział(a):
    Wierzycie w to oświadczenie Olejniczaka? Tak dzień po filmie zmienił zdanie? I jeszcze przyznał się, że ukrywał to przed kuratorem?
    W oświadczenie wierzę, natomiast w czyste intencje-już nie bardzo.
    Mam takie poczucie, że będzie kozłem ofiarnym, koledzy mu zginąć nie dadzą, ale usuną z pola widzenia, zeby choć na pewien czas mieć poczucie dobrego czynu-zniknął, tematu jakby nie ma

    edit: ks Paweł Kania też już nie jest księdzem
  • Aniela powiedział(a):

    Mnie tutaj bardzo namawiają do obejrzenia, więc oglądalność ma się zwiększać i zwiększać.

    Ciekawi mnie, jak nakręcano te dokumentalne sceny w czasie molestowania. Kręcący zdjęcia wszystko wiedział i nic?
    Ty tak serio?

    Skoro tak bardzo upierasz się przy tym, ze filmu oglądać nie będziesz, to Twoje pytania są co najmniej dziwne
    W tym filmie nie ma scen molestowania, tylko rozmowy z ofiarami oraz rozmowy ofiar z oprawcami, w czasie których oprawcy przyznają się do winy, sceny dokumentujące to, ze księża nic sobie z zakazów nie robili, rozmowy z księżmi, którzy co prawda wiedzieli, że ich kolega ma wyroki ale nadal zapraszali go do sprawowania mszy, fragmenty uroczystosci, w czasie których skazani i wydaleni ze stanu kapłańskiego ubierają szaty kapłańskie i są celebransami.
    No, dużo tego


  • A tak Wałęsa, Janda i Holland łapali pedofilów dwa lata temu. Za rękę, aby pocałować.
    Podziękowali 2Aneczka08 Rogalikowa
  • edytowano maj 2019
    Po prostu pokazuję zakłamanie środowiska, które najbardziej się wyrywa, aby zwalczać pedofilię w Kościele. Wiem, że były próby, aby w środowisku celebrytów nakręcić podobny film, jak zrobił Sekielski, ale wszyscy się bali.

    Zresztą nawet historia Pauliny Młynarskiej, którą jako nastolatkę naszpikowano narkotykami, żeby się rozebrała przed kamerą, pokazuje jak to działa.
    Podziękowali 3Aszna Rogalikowa Aniela
  • Maciek_bs powiedział(a):


    A tak Wałęsa, Janda i Holland łapali pedofilów dwa lata temu. Za rękę, aby pocałować.


    Boże! A jakie to ma znaczenie?!
    Mamy problem w Kościele, nie rozmywaj tematu.
    Ja bym dziecka do środowiska aktorów nie posłała, bo wiem , że tam jest syf. Ale już na religię czy na rekolekcje tak.

    Oczekuję od naszych biskupów, że będą pazurami bronili najmłodszych! Ze wszystkich sił!

  • Monika73 powiedział(a):
    Ja jednak nie rozumiem jednego. Jeśli , jak wielu twierdzi , w latach 50-70 do stanu kapłańskiego przeniknęli współpracownicy SB , to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób ?
    Jeśli stanie się jawne, że TW, SB-kami, bez powołania, niewierzącymi, są biskupi to ich święcenia są nieważne, sakramenty przez nich sprawowane są nieważnie, a księża, których wyświęcili nie mają święceń więc nie sprawują ważnych sakramentów. Mało?

    A ja jestem zdania, że:

    1) domniemanie niewinności powinno być zawsze, skoro mamy takie prawo
    2) przypadek zgłoszenia do kurii winien być z marszu omawiany wraz z policją
    3) każde udowodnienie winy -> więzienie bez zwolnienia i usunięcie do stanu świeckiego czy nawet ekskomunika


  • Elunia powiedział(a):
    Obejrzałam, jestem wstrząśnięta.
    Jestem w szoku, że rodzice nic nie zrobili.
    Ja byłabym bliska mordu, mój M. i znajomi ojcowie byliby trudni do powstrzymania. A łomot pedofil dostałby na pewno.
    Nie rozumiem tych rodziców, to gorsze od dzisiejszej obojętności i zapracowania.

    Zgadzam się w 100  procentach.
    I taka powinna być postawa rodziców, o jakiej pisze @Elunia .
    Tak powinni bronić dzieci ich rodzice, ale nie tylko oni - my wszyscy też, nawet jeśli to nie nasze dzieci zostały skrzywdzone. I biskupi, i papież powinni zrobić WSZYSTKO, żeby do podobnych przypadków nie dopuścić, żeby pedofil nie miał więcej okazji do krzywdzenia.

    Ja na miejscu tych rodziców pojechałabym do papieża i wykrzyczałabym mu co się stało (znam biegle włoski). Weszłabym na zbiorową audiencję pielgrzymów  z Polski i darłabym się na cały Watykan, żeby papież dowiedział się o takich nadużyciach i zareagował.

  • Anka powiedział(a):
    @Maciek_bs ;

    zupelnie niezłośliwe, proszę podaj linki do źródeł pokazujące, ze JP2 zmierzył się z problemem pedofilii, ze za jego czasów nie zamiatano pod dywan, nie chroniono sprawcow, ze były przestrzegane procedury... wychowałam się w kulcie JP2 (jak pewnie większość z nas) i naprawdę, poza wszystkim innym, z twgo powodu tez pęka mi serce... chciałabym umieć Go bronić, a przede wszystkim chciałabym żeby nie ponosił winy. 

    @Odrobinka, ludzie grzeszą wszędzie, ale nie chodzi o to, chodzi o to, ze Kościół pomimo tych grzeszników ma być święty, ma wypleniac  zło, jego hierarchowie maja stać na straży tej świętości, a nie przyczyniać się do jego upadku.
    Jak w takiej sytuacji wierzyć w działanie Ducha Świetego. 


    Jak można przy takiej okazji - pisać o tym ze PO coś tam??? Straszne. 

    Co do moich doświadczeń, to żyje w świecie, gdzie w czasie wielkiego czwartku ksiądz pada i przeprasza za grzechy wobec dzieci, za wszelkie nadużycia, gdzie wchodząc do „szkoły” moich młodszych wisi plakat dotyczący pomocy prawnej i duchowej dla ofiar pedofilii w kościele... ale czy to ma tłumaczyć, ze mam się odciąć od tego co złe, przestać być odpowiedzialna za Kościół??? Schować głowę w piasek i cieszyć się, ze u nas tak pięknie, duchowo i intelektualnie???
    Gdzie ja napisałam o PO? Zgadzam się że pedfilia w Kosciele była kryta. Podalam tylko inne środowiska gdzie też występuje pedofilia. I też byla chroniona. W tym przypadku który znam była chroniona w szkole. I nie będę tego zgłaszać wyprzedzając pytanie. Bo nie mam ochoty bawić się w sądy i sprawy o pedofilie. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.