Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tylko nie mów nikomu

1568101136

Komentarz

  • Maciek_bs powiedział(a):
    "to dlaczego do tej pory Kościół się nie oczyścił z tych osób"

    A dlaczego nie oczyściło się wśrodowisko sędziowskie? Uwierzył widać w możliwość przemiany tych ludzi, tak jak wówczas uważał prof. Adam Strzembosz.
    Tak.cudowne ozdrowienie z dnia na dzień.
  • Wanda powiedział(a):
    Myślę, że ten film ma szansę zrobić dużo dobrego dla polskiego Kościoła.  Bo staczamy się po równi pochyłej, a tymczasem bal jak na Titanicu. 

    Tak, to prawda. Nawet już to widać - Olejniczak, Kania. W końcu dzieje się tak jak powinno. Jednak nie do końca umiem się z tego cieszyć, smuci mnie, że dopiero akcja środowiska Tvn jest w stanie wpłynąć na nawrócenie Kościoła. Choć, jak sądzę, dobro Kościoła niekoniecznie było intencją nakręcenia dokumentu. Zastanawiam się wręcz jaki jest średni iloraz inteligencji w episkopacie... Bo na razie to tańczą dokładnie tak jak im  Sekielski zagrał. I dobrze, lepiej późno niż wcale. Tylko że dla przeciętnego widza i być może dla części średnio zaangażowanych katolików, wniosek może być taki: trzeba na nich napluć i zeszmacić, bo dopiero wtedy stęchlizna się rusza.

    Tak samo było ze sprawą byłego już biskupa Kalety. Przez lata zwierzchnicy wiedzieli o romansie i zamrożonych zarodkach z in vitro, ale dopiero jak się zrobił szum medialny, to facet wyleciał. No nie uczą się na błędach.
    Podziękowali 2Monika73 Aga85

  • 'Ks. Eugeniusz Makulski, jeden z „bohaterów” filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, został odsunięty od działalności duszpasterskiej. Jego sprawa została zaś przekazana Stolicy Apostolskiej.

    Zgromadzenie Księży Marianów po opublikowaniu filmu Tomasza Sekielskiego opublikowało na swojej stronie internetowej oświadczenie. Poniżej publikujemy je w całości:


    Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza Makulskiego MIC – zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej

    dam/marianie.pl"





    Podziękowali 1Monika73
  • edytowano maj 2019
    Faktycznie, Polański największy pedofil wszechczasów. I zupełnie bez znaczenia jest to, ze 13latkę, doswiadczoną seksualnie przyprowadziła jej matka, że aktor miał prawo czy mógł przypuszczać, ze jest pełnoletnia.
    Tak, to dokładnie to samo, co przedstawiono w dokumencie Sekielskiego.
    Ofiara Polańskiego to wypisz wymaluj taka sama ofiara, jak te 8latki molestowane przez swojego duszpasterza, to dokładnie to samo, co młody chłopiec, nad którym ojcowską opiekę sprawował ksiądz-jego oprawca, chłopiec z głęboko wierzącej rodziny, w której dzieci wychowawywano w pełnym szacunku do księzy i uznawano ich niemal świętosć. 
    Tak, to dokładnie to samo, bo ofiara Polańskiego trafiła na imprezę z zamiarem imprezowania i uprawiania seksu z gwiazdą przy pełnej aprobacie jej matki-a zmolestowane i wykorzystane przez księdza dzieci przychodziły do niego zapewne w tym samym celu, co ofiara Polańskiego. Na imprezkę na plebani

    Obrzydliwa manipulacja
    Podziękowali 1Milagro
  • Ale co ma Polański do tego? 
    Obejrzałam kawałek i chyba nie dam rady dalej, to jest straszne i obrzydliwe. I szkoda naprawdę, że dopiero Sekiekscy musieli ruszyć sprawę, żeby ktoś się tym zajął poważnie. Żeby rozliczyć zboczenców, bo księżmi raczej trudno ich nazwac.
    Podziękowali 3beatak Ida Monika73
  • Nie łudźcie się, że cokolwiek sie zmieni cały epidiaskop to albo TW albo lawendowi, inaczej czystkę zrobili by już dawno. od 1989 mieli więcej czasu niż jedno pokolenie. 
  • kociara powiedział(a):
    Wiesz @Aniela ja w swoim zyciu nie spotkałam mordercy, samuraja... o. Pigmeja też nie, a takze rdzennego aborygena. Nie znam tez zadnego snajpera, bojownika isis ani płatnego zabójcy, agenta wywiadu...
    Ale za to osobiście spotykasz księży pedofilów. Ty to masz pecha!
  • kociara powiedział(a):
    Faktycznie, Polański największy pedofil wszechczasów. I zupełnie bez znaczenia jest to, ze 13latkę, doswiadczoną seksualnie przyprowadziła jej matka, że aktor miał prawo czy mógł przypuszczać, ze jest pełnoletnia.
    Tak, to dokładnie to samo, co przedstawiono w dokumencie Sekielskiego.
    Ofiara Polańskiego to wypisz wymaluj taka sama ofiara, jak te 8latki molestowane przez swojego duszpasterza, to dokładnie to samo, co młody chłopiec, nad którym ojcowską opiekę sprawował ksiądz-jego oprawca, chłopiec z głęboko wierzącej rodziny, w której dzieci wychowawywano w pełnym szacunku do księzy i uznawano ich niemal świętosć. 
    Tak, to dokładnie to samo, bo ofiara Polańskiego trafiła na imprezę z zamiarem imprezowania i uprawiania seksu z gwiazdą przy pełnej aprobacie jej matki-a zmolestowane i wykorzystane przez księdza dzieci przychodziły do niego zapewne w tym samym celu, co ofiara Polańskiego. Na imprezkę na plebani

    Obrzydliwa manipulacja
    Wiesz, Kociara, akt Polańskiego jest dokładnie tak samo obrzydliwy i nie ma co usprawiedliwiać.  Tej 13-latki jest mi żal podwójnie - zgwałcił ją dorosły facet, a wszystko ,,dzięki'' mamusi, która, zamiast chronić dziecko, raiła swoją córkę w ramach jakichś tam korzyści. I tak, dla mnie ta dziewczynka też jest ofiara; taką samą, jak te 8-latki gwałcone i molestowane przez księży.

    Inna sprawa, że wywlekanie tego w wątku, który jest konkretnie o konkretnym filmie i o konkretnych pedofilach to relatywizowanie problemu i usprawiedliwianie tych księży na zasadzie ,,Inni robią to samo''. 
    Ci inni (w tym Polański) nie wykonują zawodu zaufania publicznego i związanego z odpuszczaniem grzechów.
  • Aniela powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Wiesz @Aniela ja w swoim zyciu nie spotkałam mordercy, samuraja... o. Pigmeja też nie, a takze rdzennego aborygena. Nie znam tez zadnego snajpera, bojownika isis ani płatnego zabójcy, agenta wywiadu...
    Ale za to osobiście spotykasz księży pedofilów. Ty to masz pecha!
    Nie spotyka, przecież oni nie istnieją, nie?
    Podziękowali 3beatak kociara joanna_1991
  • Co by nie mówić, film dokonał czegoś, co wydawało się mało prawdopodobne. Z dnia na dzień następuje oczyszczenie Kościoła z tych ludzi, bohaterów filmu. Oczywiście nie mam na myśli śmierci ks Cybuli. 
  • edytowano maj 2019
    Tak, w moim wpisie zabrakło tego, ze czyn Polańskiego był odrażajacy i powinien ponieść za niego karę. 
    Morderstwo to morderstwo-skutkiem jest pozbawienie kogoś życia i cierpienie bliskich ofiary.
    Dostrzegamy jednak różnicę pomiędzy zabójstwem w afekcie, w obronie własnej a mordem dokonanym z zimną krwią czy zaplanowaną zbrodnią.

    Polański co prawda nigdy nie poniósł za to kary w sensie prawnym, ale też nigdy potem nie zrobił nic podobnego. To jednak jest pewna róznica, wspomniani ksieża pozostają w recydywie

    tak @Aniela - masz rację. 
    boszzzzz
    Podziękowali 1Milagro
  • edytowano maj 2019
    Paprotka powiedział(a):
    Aniela powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Wiesz @Aniela ja w swoim zyciu nie spotkałam mordercy, samuraja... o. Pigmeja też nie, a takze rdzennego aborygena. Nie znam tez zadnego snajpera, bojownika isis ani płatnego zabójcy, agenta wywiadu...
    Ale za to osobiście spotykasz księży pedofilów. Ty to masz pecha!
    Nie spotyka, przecież oni nie istnieją, nie?
    No jak nie spotyka?? Stale o nich pisze, za każdym rogiem widzi. A teraz, że nie spotyka?? Zdecyduj się @kociara.
  • Aniela powiedział(a):
    Paprotka powiedział(a):
    Aniela powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Wiesz @Aniela ja w swoim zyciu nie spotkałam mordercy, samuraja... o. Pigmeja też nie, a takze rdzennego aborygena. Nie znam tez zadnego snajpera, bojownika isis ani płatnego zabójcy, agenta wywiadu...
    Ale za to osobiście spotykasz księży pedofilów. Ty to masz pecha!
    Nie spotyka, przecież oni nie istnieją, nie?
    No jak nie spotyka?? Stale o nich pisze, za każdym rogiem widzi. A teraz, że nie spotyka?? Zdecyduj się @kociara.
    Poproszę o cytaty ze mnie na poparcie Twoich słow
  • @kociara, wszystkie Twoje wpisy, dają do zrozumienia, że Kościół to wylęgarnia obłudników i pedofilów, działających z premedytacją.
  • edytowano maj 2019
    "Aniela, skąd wiesz że nie spotkałaś. Ja też myślałam że mam wyjątkowe szczęście do księży, trafiam na samych wspaniałych, z powołaniem, i kilku przeciętnych ... Ale większość naprawdę dobrych, z powołania.
    Też nie wierzylam."
    -----------
    No teraz, po tej dyskusji, to będę na każdego księdza patrzeć jak na potencjalnego pedofila. Cieszysz się?
  • Elunia powiedział(a):
    @Aniela zrobiła gdyby Twój ministrant opowiadał o molestowaniu przez księdza, przyjaciela rodziny?
    Poszłabym na rozmowę z tym księdzem, proboszczem, biskupem. Nie czekałabym z założonymi rękami.

    Tylko widzisz, to się nigdy nie zdarzyło, ani mnie, ani moim znajomym, bliskim itp.
  • Aniela powiedział(a):
    @kociara, wszystkie Twoje wpisy, dają do zrozumienia, że Kościół to wylęgarnia obłudników i pedofilów, działających z premedytacją.
    To jak to jest w końcu.  Wszystkie moje wpisy DAJĄ DO ZROZUMIENIA czy ja stale o nich piszę?tych pedofilach
    Oj Aniela...
  • edytowano maj 2019
    myślę @Aniela, że byłoby dobrze, żebyś zobaczyła ten film (skoro aż tak angażujesz się w dyskusję)

    film nie jest obrzydliwy (w sensie scen), jeśli tego się obawiasz, obrzydliwe jest to, o czym opowiada
    ale nie ma drastycznych scen - tylko gadający ludzie

    dla mnie bolesny, ale uważam, że dobrze, że obejrzałam (jeszcze nie umiem napisać dlaczego dobrze, ale czuję w sercu pokój i większą potrzebę modlitwy za Kościół oraz wynagradzania za grzechy, więc to chyba dobrze)

    PS. "Kleru" nie widziałam i nie mam zamiaru, było dla mnie jasne, że nie należy nabijać oglądalności takim produkcjom, ale to zupełnie co innego
  • Aniela powiedział(a):
    Elunia powiedział(a):
    @Aniela zrobiła gdyby Twój ministrant opowiadał o molestowaniu przez księdza, przyjaciela rodziny?
    Poszłabym na rozmowę z tym księdzem, proboszczem, biskupem. Nie czekałabym z założonymi rękami.

    Tylko widzisz, to się nigdy nie zdarzyło, ani mnie, ani moim znajomym, bliskim itp.

    Mnie też się nie zdarzyło. Spotkałam w życiu dwóch facetów, którzy przeżyli takie molestowanie. Nie wiem na ile poważne to było, ale wiem, że było.
    Jeden z nich teraz walczy z Kościołem i chodzi na czarne marsze (a był wierzący), a drugi nie walczy, ale do kościoła raczej nie zagląda.
    Wierzę ofiarom. Nie wierzyć im - to dodatkowa krzywda dla nich.

    @Aniela , obejrzyj film, zobaczysz jak bardzo ci ludzie są autentyczni, jak przeżywają, trzęsie im się głos, płaczą. Zresztą księża przyznają się do winy. Co tu podważać?


  • Moim zdaniem oczyszczanie się kościoła w Polsce nie może odbyć się po cichu. Nie wiem co was dziwi. Tak było  i jest. Pisał o tym choćby ks.Oko ktorego co poniektórzy uważają za niekompetentnego. 
    Kościół się musi oczyścić. 
    Akcja hiacynt miala miejsce. Wprowadzanie elementu do kościoła nie skończyło się na akcji hiacynt bo dupochron jest potrzebny, a najlatwiej rzadzi się  tymi na których ma się mocnego haka. 
    Byly różne przepowiednie o niszczeniu Kościoła od środka. Mojej wiary w Boga i jego Kościół to nie zaburza. 
  • edytowano maj 2019
    Małgorzata, i co z tego, że to byli agenci SB? Tym gorzej. Molestowania zdarzają się "wszędzie". Biskupi mieli okazję pozbyć się elementu i wzbudzić zaufanie swoimi zdecydowanym działaniami przeciwko pedofilom.
    Ze jacys źli ludzie robili złe rzeczy to jedno. Ze dostojnicy Kościoła ich bronili, to drugie. To drugie mnie wk.. a.
  • edytowano maj 2019
    @Malgorzata ; tam jest 2 ( slownie dwóch) TW.
    Inni molestatorzy nie. Wiec zarzuty o zatajanie jakiejs megaafery niesluszne
    Edit: ale obejrzę jeszcze moze  bo mozliwe,ze mi coś umknęło 
    Podziękowali 1Ida
  • Też mnie to nurtuje.... 
    Podziękowali 4Ida Rogalikowa annabe Felicyta
  • Mi najbardziej żal tych rzesz uczciwych księży, którzy teraz zbierają ciegi. Za tę mało perspektywuczna politykę zamiatania problemów pod dywan. Mój proboszcz np ciągle przeprasza za grzechy Kościoła a mam wrażenie, że akurat nie on powinien. 
  • edytowano maj 2019
    Myślicie, że probosz przeswietla kandydata na katechete do szkoly? Dyrektor w przypadku zatrudnienia nowego nauczyciela musi odebrac od niego świadectwo niekaralności. 
    Katechetow to nie dotyczy,bo dostają misję bez udziału szkoły 

    Ciekawe,czy za kilka dni min Brudzinski oglosi sukces w sprawach przedstawionych na filmie a policjanci wpadną do miejsc ,gdzie skrywani są pedofile. No juz nie musi byc 6 rano
  • Elunia powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Myślicie, że probosz przeswietla kandydata na katechete do szkoly? Dyrektor w przypadku zatrudnienia nowego nauczyciela musi odebrac od niego świadectwo niekaralności. 
    Katechetow to nie dotyczy,bo dostają misję bez udziału szkoły 
    Przecież to jest stosunkowo małe i hermetyczne środowisko i każdy o każdym wszystko wie. Proboszczowie dobrze wiedzieli o przeszłości księży.
    Ale dyrektor szkoly,nauczyciele i rodzice juz niekoniecznie 
  • "tam jest 2 ( slownie dwóch) TW."

    Trzech. Ten od dziewczynki, Cebula i ten od Lichenia.
    Podziękowali 2kociara Aneczka08
  • Malgorzata powiedział(a):
    @Monika73 też mi najbardziej żal tych dobrych kapłanów , bardzo.
    Rykoszet wali w nich najbardziej, i to jest przejmujące i krzywdzące według mnie, a tych jest jednak więcej .
    i to jest smutne, bo paradoksalnie wina tego zjawiska, moim zdaniem leży też po stronie tych ukrywających / przenoszących sprawców.
    smutne to wszystko :(

    Ale chyba tak jest zawsze. Cwaniak się obroni, uczciwy człowiek dostaje baty.

  • "Ks. Isakowicz-Zaleski o pedofilii: To grzech zaniechania. A praprzyczyna leży gdzie indziej

    „Tak w sprawie lustracji, jak i w obecnej sytuacji, władze kościelne wciąż dokonują grzechu zaniechania” – pisze w portalu rmf24 ks. Isakowicz-Zaleski. Zaznacza, że dochodzi do tego wniosku po emisji filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. Zdaniem kapłana praprzyczyną wielu pęknięć w Kościele jest działalność tzw. homo-lobby, w tym molestowanie kleryków i młodych księży przez swych przełożonych.

    Ksiądz Isakowicz-Zaleski powołując się na rozmowę z niewymienionym z nazwiska, nieżyjącym już arcybiskupem twierdzi, że „sprawa (...) duchownych współpracujących z komunistyczną bezpieką, została zaniedbana przez księży biskupów na początku lat 90. Wtedy bowiem polski episkopat, gdyby chciał, mógł dostać wszystkie akta do wglądu. Ale nie chciał”.

    Kapłan uważa, że „brak reakcji w sprawie lustracji, nazywany często »grzechem zaniechania«, żywcem przypomina brak interwencji w sprawie pedofilii niektórych duchownych”.

    Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego polscy biskupi już pod koniec XX w., gdy skandal pedofilski wybuchł w USA, mogli wydalić pedofilów ze stanu kapłańskiego zapobiegając kolejnym tragediom. 

    W swoim artykule duszpasterz zwraca także uwagę na postać kapelana prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszka Cybuli, w którego przypadku, jak pisze, chodzi zarówno o stosunki homoseksualne z dzieckiem, jak i o kolaborację z SB.

    „Kto jak kto, ale osoba mająca dostęp do głowy państwa polskiego powinna być prześwietlona »na dziesiąta stronę«, tak przez władze kościelne, jak i państwowe. Co zrobił więc Urząd Ochrony Państwa? Czy pan prezydent zdawał sobie w ogóle sprawę z tego, kim jest jego zaufany współpracownik? Dla dobra państwa polskiego te pytania nie powinny pozostać bez odpowiedzi” - uważa ks. Isakowicz-Zalewski.

    Kapłan podkreśla, że „bardzo ważnym problemem, wciąż zatajanym (i niepokazanym ani w tym filmie, ani w filmie »Kler«), jest działalność tzw. homo-lobby”. Według autora opinii to jest praprzyczyna wielu pęknięć w Kościele. "



  • Malgorzata powiedział(a):
    trzeba dać wsparcie tym dobrym księżom, trudny czas dla nich .
    A może w końcu dać wsparcie ofiarom? One znowu są pomijane.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.