Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Bon turystyczny - ktoś już się przymierzał...?

123468

Komentarz

  • Bambidu powiedział(a):
    @Izka, tylko skąd przekonanie,  że gdyby nie bon to tamta sprawa zostałaby sprawnie zalatwiona? Podejrzewam, że to jednak inna komórka.  No i podejrzewam też,  że prężność działania ZUSu w dużym zależy od konkretnych urzędników. A tu jak wiadomo czesto jest słaaaabo. :(
    Krytyka łatwo przychodzi, tylko czy zawsze trafia w punkt?
    Jest więcej głosów że są opóźnienia w realizacji podstawowych zadań zus.
    Ludzie mają określony przerób, jak dołożono im obowiązków to skierowali pracowników do tych obowiązków a mniej medialne obowiązki się opóźnia.
    Nie podejrzewam konkretnych urzędników bo jakoś dawali radę i nie było masowych głosów że ludzie czekają miesiącami na swoje świadczenia. 
    Łatwo się chwalić jak to się pięknie pracuje na rzecz ludzi, a potem się okazuje że kosztem podstawowych zadań czy środków zabranych z jednej kupki i przełożonych na drugą pod zmienioną nazwą. 
    No ale wiadomo że zwykły przeciętny wyborca widzi bon lub kasę do ręki a nie widzi że ktoś czeka miesiące na świadczenie rehabilitacyjne i rośnie dług państwa bo kasa jest z kredytu. 

  • Było i jest parę cennych i sprawnie zrealizowanych inicjatyw, tylko mnie mierzi przypisywanie sobie 100% sukcesu jakby nie było dotąd doskonałej koniunktury i gadanie że jak coś źle idzie to wina Tuska który przestał rządzić pięć lat temu. Mistrzowie PR. 
  • Berenika powiedział(a):
    Zastanawiam się, może ktoś wie. Bon przysługuje dzieciom, które dostają pięćsetkę. Dziecko kończy 18 lat w grudniu. Bon należy aktywować teraz, jak długo będzie działał? Do końca działania programu czy do 18stki?
    Też mnie to zastanawia. Ale bon aktywowany ma długą ważność, a kwota jest sumą należną wszystkim dzieciom. Więc chyba aktywowany nie będzie się zmniejszał w przypadku 18. urodzin? Zwłaszcza, że można wydać jego część wcześniej...
    Podziękowali 1Lorelei
  • Też się nad tym zastanawiałam, skąd będą wiedzieli na kogo wydałam ta część bonu..
  • Władza wszystko o nas wie i będzie wiedzieć.
    Podziękowali 1Berenika
  • Mnie interesuje prawny aspekt wydania bonu na roczne dziecko. W 99%miejsc dzieci do 2 lat nie płacą, ani za nocleg, ani za wyżywienie. Bon jest więc albo niewydawalny,  albo żeby go rozliczyć zgodnie z intencją ustawodawcy będzie trzeba podnieść ceny lub co najmniej "zamienić" płatności- dziecko płaci 100%, a rodzic nic. 
  • @E.milla dlatego jest bon na takie maluchy,bo wiadomo,że samo nie pojedzie. Podobnie na dziecko niepełnosprawne są dodatkowe pieniądze,bo też potrzebuje opiekuna. Starsze dzieci można same wysłać na obóz itp.
    Gdzieś czytałam właśnie,że dziecko być musi w obiekcie z rodzicem,to na pewno,nie może być bon na dziecko i rodzic sam. W drugą stronę nikt się nie będzie czepiał jeśli cała rezerwacja,z rodzicem włącznie,jest opłacona bonem byleby było tam dziecko,na które bon przysługuje. Tak to tłumaczyli.
  • Nie no @E.milia, chyba nadmiernie się zagłębiasz. Wiadomo, że tak małe dziecko samo nigdzie nie pojedzie,  a nie płacisz za nie tylko przy opłacie osoby dorosłej.  Gdyby miało jakimś cudem jechać samo to nie byłoby za darmo, prawda? Logika podpowiada, że niemowlak/małe dziecko wymaga opieki, więc bon opłaca opiekę w postaci noclegu/wyżywienia rodzica.
    Zresztą czy w ogóle jest sprawdzane w jakikolwiek sposób,  że odpowiednią kwotę wydajesz na każde dziecko, czy raczej masz sumaryczną kwotę do wydania wedle uznania na pobyt dzieci/z dziećmi czy inne usługi turystyczne w placówkach z listy?
  • Bambidu powiedział(a):

    Zresztą czy w ogóle jest sprawdzane w jakikolwiek sposób,  że odpowiednią kwotę wydajesz na każde dziecko, czy raczej masz sumaryczną kwotę do wydania wedle uznania na pobyt dzieci/z dziećmi czy inne usługi turystyczne w placówkach z listy?
    Właśnie to jest istotne, mam nadzieję, że masz rację @Bambidu.
    Podziękowali 3E.milia mamaw Odrobinka
  • A, nie ma że "wiadomo" i "logiczne jest". Mnie interesuje wyłącznie aspekt prawny, i jak to wygląda  w sytuacji kontroli? Bon zamierzamy wydać natychmiast jak tylko będzie to możliwe (za niecałe 2 tygodnie), bo kto wie co miłościwie nam rozdajacym wpadnie do głowy za miesiąc. Albo jaki poziom kontroli wdrożą, żeby choć część tej kasy została w budżecie. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Co to znaczy @Bea? Czy usługodawca nie dostaje kasy za usługę do ręki?

  • Ale jeżeli to jest impreza turystyczna i organizator musi z wpłat uczestników opłacić różne należności, np. za transport, sprzęt, noclegi,  bilety wstępu,  wyżywienie itp., część z góry,  część gotówką na miejscu, to jak to sie odbywa?
  • Organizator non-profit.
  • Gdybym była usługodawca w branży turystycznej to w życiu na bon bym się nie zgodziła 
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • edytowano sierpień 2020
    Bea powiedział(a):
    Mam wykładnię ów bon rozliczyć w należnej składce lub podatku. Ie wiem jak to zadziała ale zakładam ewentualnie przypis do konta VAT. Żadnej gotówki.

    Ale jak kto dostanie to wołaj bo chcę wiedzieć jak je uzyskał  ;) 

    Plan doskonały. Żadnej gotówki. Ludzie mimo Rodo sami wszystkie dane podadzą. Także te, o których rząd dotychczas nie wiedział lub nie wiązał. Egzekucja potencjalna zmaleje bo podatek może okazać się opłacony owym bonem. A braki z tego podatku wszyscy zapłacą B)

    Nic z tego nie rozumiem... możesz prościej?
    Bo nie wiem czy to faktycznie jakiś konkret czy tylko zawile napisana kolejna teoria spiskowa...

    Dla mnie to:
    "W jaki sposób podmiot realizujący bon będzie go rozliczał?
    Przedsiębiorca turystyczny, przyjmując płatność za usługę w formie bonu turystycznego, będzie musiał wejść na swoje konto w PUE ZUS i wpisać podany przez klienta kod. W ciągu 14 dni pieniądze przysługujące w formie bonu turystycznego zostaną przelane na wskazane przy rejestracji przez firmę konto"
    brzmi jak przelew kasy na konto podmiotu.
    Ale ja laik jestem...

  • Bea powiedział(a):
    Konto tak. Konto VAT  :D
    Fajnie,że ci poprawiłam humor :)
    A ja serio pytałam,bo się na tym nie znam.
  • Bea powiedział(a):
    To jak ze zwrotem innych należności od państwa. Niby są ale ich  nie ma.
    Żadna teoria. DG rozumieją
    Dla mnie to realna kasa,której kiedyś nie miałam a teraz mam. W różnych formach odbieram podatek,który mi ściągają co miesiąc z pensji.
    Kiedyś tylko ściągali,nie wracało nic...
    Podziękowali 3MAFJa Klarcia PafcioPjay
  • Bea powiedział(a):
    To jak ze zwrotem innych należności od państwa. Niby są ale ich  nie ma.
    Żadna teoria.
    Należność od Państwa np. w postaci nadpłaconego podatku dostajesz na konto i normalnie są to pieniadze do użytku.
    Też nie rozumiem tego co napisałaś. 
  • edytowano sierpień 2020
    Podmiot musi być platnikiem VAT, żeby przyjmować płatność bonem?
  • Jeszcze co do dzieci mających 18 lat. Wyczytałam, że dostaną te, które są przed 18 w chwili wejścia ustawy w życie. Nieważne kiedy bon wykorzystasz. 
    Podziękowali 1Inka
  • Że są  czynnosci sprawdzające to chyba nic złego a wrecz b. dobrze, wziąwszy pod uwagę  różne przekręty.  Z terminami, jeśli tak jest, to brzmi gorzej.
  • @Bea rolnicy też mogą,  a oni chyba rachunku VAT nie mają? Czy inni nieVATowi?
  • Rolnicy mogą przyjmować bony w gospodarstwach agroturystycznych. My przyjmujemy. konto w Zusie musiałam założyć ale Vatu dalej nie płacę.
  • @Bea nie masz racji, bo Zus będzie przekazywał za bony pieniądze firmom turystycznym na konto.
    wiem to od żródła.
    Podziękowali 1Bambidu
  • Bea powiedział(a):
    Konto tak. Konto VAT  :D

  • http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/422_u.htm
    Tu np wygląda że jest ostateczny tekst, wyczytałam że rachunek przyporządkowany do działalności ale się nie znam na tych niuansach prawnych i sprawozdawczości w działalności gospodarczej. 
  • My chcemy bardzo na przyszłoroczne morze... A Pani nie odpisuje hak na złość..  
  • Dorotak powiedział(a):
    Szukalam noclegow w okolicach Zakopanego, w Ojcowie, w Krakowie, w Częstochowie. Wszędzie mniej więcej od początku lipca mają full i zero miejsc. Chyba że hotele 4*^ Znajoma,.która ma domki niedaleko Krynicy Morskiej mówi, że ruch jest i tak, a wejście w program to proszenie się o dodatkowe kontrole i klopoty.


    My w tym roku bez bonu i jak patrzę na zakres to szczerze wątpię, żebyśmy chcieli go wykorzystać.

    Jeżeli tak, to znaczy, że przesadzają z tym, iż grozi im plajta, więc tym bardziej słusznym było wprowadzenie tych bonów. One mają wspomagać branżę i rodziny, a nie przynosić ekstra dochody.
  • Bea powiedział(a):
    Ale płacisz ZUS lub KRUS
    Mojego klienta gospodarswo nie widzi sensu, bo nie płaci podatków
    Płacę Krus. Za bony dostaję przelew

    Podziękowali 2Bambidu Berenika
  • @mamasara i jak pisałam na FB, nasze bony zostawimy u Was :D w przyszłym roku jednak, jak minie ten szał ;) tak widzę większy sens w tym. 
    Podziękowali 1mamasara
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.