Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Terlikowski odchodzi z Salonu24 po tym, jak obrażono jego żonę

135

Komentarz

  • @Gregorius
    Polecam Ci jednak kwartalnik Cywilizacja i inne opracowania Instytutu Edukacji Narodowej:bigsmile:
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]@Gregorius
    Polecam Ci jednak kwartalnik Cywilizacja i inne opracowania Instytutu Edukacji Narodowej:bigsmile:
    Jak już pisałem: za granicą o takie periodyki ciężko. Zacytuj fragment, bo nie wiem do czego pijesz.
  • [cite] Malgorzata:[/cite]nie lubię jak ktoś posługuje się słowem naród:devil::devil:
    nic z tego nie wynika

    Małgorzato, to właśnie zatruty owoc socjalizmu!!!!:devil:
    O to chodziło i chodzi socjalistom: abyśmy myśleli, że ze słowa naród nic nie wynika!
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]
    Partia konserwatywno-liberalna - liberalna gospodarka (kapitalizm) i konserwatywna moralność (np. katolicka).

    Nic dodać nic ująć.
    @Małgorzata63 - albo nie rozumiesz pojęć albo nie chcesz zrozumieć.
    Liberalizm w klasycznym (a nie w spaczonym w XX w) ujęciu głosi wolność człowieka w pełnym powiązaniu z odpowiedzialnością za swoje czyny.
    Nie wiem czy pamiętasz, ale to Nasz Stwórca obdarzył nas wolną wolą - każdego z nas z osobna.
    Masz coś przeciwko temu ?
  • Adalbercie, to Agnieszka63 jest, poza tym - zgoda.
  • naród - jeżeli przy okazji dla narodu dobra (przez kogo zdefiniowanego ?) podepczemy wolność np. Agnieszka63 to z czym mamy do czynienia ?
  • dzięki - jestem w biegu aby zdążyć z jednym dzieckiem i nie zapomnieć o drugim :wink:
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]Liberalizm z konserwatyzmem nie da się w rzeczywistości pogodzić - dlatego UPR głosi utopię

    Pojęcie liberalizmu zostało zawłaszczone (ukradzione).
    Jego rdzeń (liberum) odwołuje się do naturalnego prawa utrzymywania się z pracy własnych rąk wykonywanej w tej dziedzinie, jaką człowiek uzna za najopłacalniejszą. Obecnie pojęcie liberalizm przesunięte zostało na sferę obyczajową i rozumiane jest jako libertynizm, "róbta co chceta", ale jak powiedziałem jest to pojęcie skradzione.
    Gospodarka "liberalna" w wykonaniu współczesnych elyt POwskich (w stanach to tzw. Neo-konie, głównie Żydzi nawróceni z marksizmu, coś jak nasz Geremek lub Kuroń), to śmiech na sali a nie wolność zarabiania.
    UPR nie zaakceptował tej kradzieży semantycznej, stąd w nazwie wolność (gospodarcza) i konserwatyzm (obyczajowo-kulturowy).
  • O, tutaj liberalizm współczesny (PeOwski) w czystej postaci:

    Rząd Donalda Tuska chce wprowadzić dodatkową składkę, z której finansowana byłaby pomoc dla osób wymagających stałej opieki. Miałaby wynosić nawet 1,5 procent dochodu(...)

    http://wielodzietni.org/comments.php?DiscussionID=3835&page=1#Item_0

    ...czyli zabierzmy w imię szczytnych celów (jak zwykle) pieniądze pod przymusem, i dajmy je łaskawie swojemu elektoratowi.
  • [cite] Adalbert:[/cite]
    @Małgorzata63 - albo nie rozumiesz pojęć albo nie chcesz zrozumieć.
    Liberalizm w klasycznym (a nie w spaczonym w XX w) ujęciu głosi wolność człowieka w pełnym powiązaniu z odpowiedzialnością za swoje czyny.
    Nie wiem czy pamiętasz, ale to Nasz Stwórca obdarzył nas wolną wolą - każdego z nas z osobna.
    Masz coś przeciwko temu ?
    Zatrzymaj się, Adalbercie ! Spokojnie.
    Pojęcia przede wszystkim trzeba znać (jesli się nimi operuje), a później je rozumieć.

    Mylisz Adalbercie wolność z fałszywą doktryną wolności (liberalizmem)

    Odsyłam Cię zatem Adalbercie do Powszechnej Encyklopedii Filozofii, hasło: liberalizm (Jacek Bartyzel). Polecam również prace mistrzów lubelskiej szkoły filozoficznej popularyzowane przez Instytut Edukacji Narodowej:smile:

    Pan Bóg obdarzył nas również rozumem.:smile:
  • [cite] Adalbert:[/cite]naród - jeżeli przy okazji dla narodu dobra (przez kogo zdefiniowanego ?) podepczemy wolność np. Agnieszka63 to z czym mamy do czynienia ?
    Oh, noł.
    Zerknij na hasło: naród w Powszechnej Encyklopedii Filozofii (o.Krąpiec).

    We właściwym pojmowaniu człowieka (zgodnym z naturą człowieka)i narodu, naród nigdy nie przeciwstawia się człowiekowi, jest wręcz odwrotnie. Człowiek sam z siebie nie może zaistnieć, nie możne się rozwijać.
  • zanim będziemy kontynuować ten wątek (lub inne) miałbym uwagę metodologiczną.
    Dyskusja byłaby bardziej merytoryczna - moim zdaniem - gdybyśmy podawali argumenty jako takie a nie licytowali się źródłami i obszernymi opracowaniami.
  • Liberalizm gospodarczy da się wprowadzić. A konserwatywna moralność nie pozwoli mu przekształcić się w anarchizm. Ot choćby można wprowadzić minarchizm.
  • Czy zabezpieczamy interes narodu depcząc wolność jednostek ?
    W historii mamy przykłady (wiele obecnie "wolnych" narodów w Afryce) gdy naród był pozbawiony np. własnego państwa a wolność jednostek była większa.
  • [cite] Adalbert:[/cite]zanim będziemy kontynuować ten wątek (lub inne) miałbym uwagę metodologiczną.
    Dyskusja byłaby bardziej merytoryczna - moim zdaniem - gdybyśmy podawali argumenty jako takie a nie licytowali się źródłami i obszernymi opracowaniami.
    Zgadzam się.
    Przepraszam, ale mnie wtedy też czas gonił. Teraz też nie mam czasu, pomagam dzieciom w nauce.
    Ale niedługo się odezwę:smile:
  • Teraz znów dzieci chore:sad:
    Powoli postaram się odpowiadać.
  • @Gregorius
    A UPR to partia liberalna, liberalizm zaś to najstarszy spośród socjalizmów:bigsmile::bigsmile:
    Proszę o rozwinięcie.[/quote]

    Może to trochę wyjaśni:
    liberalizm a komunizm
  • zanim będziemy kontynuować ten wątek (lub inne) miałbym uwagę metodologiczną.
    Dyskusja byłaby bardziej merytoryczna - moim zdaniem - gdybyśmy podawali argumenty jako takie a nie licytowali się źródłami i obszernymi opracowaniami.


    Agnieszka bardzo dobrze zaczęła dyskusję. Od zdefiniowania pojęć. Jeśli każdy z dyskutantów inaczej definiuje przedmiot sporu, to dyskusja staje się jałowa, a nie merytoryczna. To tak gwoli ścisłości.
    Agnieszko, zdrowia dla bliźniaczek.
  • @Gregorius

    Przykro mi bardzo, ale w gospodarce "dobro człowieka" mi się jednoznacznie kojarzy z socjalizmem.
    Prawdziwe dobro czlowieka to jeden z podstawowych terminów klasycznych, zawłaszczonych przez socjalizm. Prawdziwe dobro czlowieka ma być celem.
    Gospodarka ma pomóc, aby konkretny człowiek i jego rodzina mogła godnie przeżyć,
    aby mogli życie przekazywać
    i rozwijać się osobowo w czterech dziedzinach kultury: poznawaniu prawdy, realizacji dobra, wytwórczości i religii.
    Są takie działy gospodarki np. rolnictwo, które przynoszą mały zysk (lub w ogóle nie przynoszą zysku), ale są niezbędne dla życia ludzi. Przecież takie działy gospodarki nie są w stanie wypracować takich zysków jak przemysł np. precyzyjny. Tu potrzebny jest mądry interwencjonizm państwa, a nie liberalizm.
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Liberalizm gospodarczy da się wprowadzić. A konserwatywna moralność nie pozwoli mu przekształcić się w anarchizm. Ot choćby można wprowadzić minarchizm.
    @ Paweł i Ola
    Wprowadzono liberalizm klasyczny podczas rewolucji przemysłowej (XVIIIw). Europa wtedy była bardziej chrześcijańska niż dzisiaj, a jednak:
    - rosły szerokie obszary biedy (proletariat,)
    - zaczął panować kult pieniądza, bo musi być zysk, bo trzeba zaspokajac potrzeby, które okazują sie nie mieć końca itd.
    W końcu zwyrodnienia klasycznego liberalizmu doprowadziły do powstania komunizmu, faszyzmu i nazizmu:sad:
  • [cite] Agnieszka63:W końcu zwyrodnienia klasycznego liberalizmu doprowadziły do powstania komunizmu, faszyzmu i nazizmu:sad:

    Nie wolno tak argumentować! W ten sposób wszystko można upodlić.
    W końcu zwyrodnienia instynktu rozrodczego doprowadziły do sodomii.
    W końcu zwyrodnienia dzieła Stwórcy doprowadziły do potopu, holokaustu i rządów Baracka Obamy.
    Wiem, że to jest reductio ad absurdum, ale to uprawniona metoda. Przepraszam, ale posługujesz się stereotypami, których obalenie wymaga wykładu, a i to ma wątpliwą skuteczność.
    Mówisz, że "podczas rewolucji przemysłowej (XVIIIw) rosły szerokie obszary biedy". Zdanie to ma mniej więcej taką wartość poznawczą jak zdanie o okrucieństwach Świętej Inkwizycji.
    Najgorsze, że wiem iż Cię nie przekonam, tak jak nie przekonam człowieka, który uczył się historii średniowiecza czytając Imię Róży czy Kod Leona o fałszywości sloganów o mrokach średniowiecza....
  • Agnieszka63: Są takie działy gospodarki np. rolnictwo, które przynoszą mały zysk (lub w ogóle nie przynoszą zysku), ale są niezbędne dla życia ludzi. Przecież takie działy gospodarki nie są w stanie wypracować takich zysków jak przemysł np. precyzyjny. Tu potrzebny jest mądry interwencjonizm państwa, a nie liberalizm.[/quote]

    Skąd ten dogmat ?

    Skoro np. marchewkę można z zyskiem uprawiać za np. 5 zł/kg, a Ty w sklepie dzięki interwencji płacisz 2,5 zł/kg a w podatkach min. 2,5 zł/kg. I tak płacisz te 5 zł, tylko min. 50 % przez drogiego, bo złodziejskiego pośrednika.
    Spór biegnie po linii - czy w ogóle go potrzebujemy.
    Moim zdaniem, NIE !
  • @Agnieszka63.

    I jeszcze jeden istotny - może najważniejszy - aspekt interwencjonizmu:

    zmienia radykalnie mentalność owych upośledzonych wg. Ciebie rolników, pewnie stoczniowców i górników, itd., którzy przestają troszczyć o swój produkt, o jego racjonalną produkcję i w końcu o samego klienta, który za to wszystko płaci.

    Cała energia i wysiłki ukierunkowane zostają na URZĘDNIKA, bo teraz ON - mały prawie bóg dzieli, jednych czyni zamożnymi a innych doprowadza do upadku.

    I stąd mamy całą zarazę, która dławi ludzką energię i rozszerza biedę.

    Takie są konsekwencje Twoich dobrych intencji ....
  • [cite] Mrówkojad:[/cite]
    [cite] Agnieszka63:W końcu zwyrodnienia klasycznego liberalizmu doprowadziły do powstania komunizmu, faszyzmu i nazizmu:sad:

    Nie wolno tak argumentować! W ten sposób wszystko można upodlić.
    .

    Korzystałam z pracy naukowej profesora KUL - Henryka Kieresia, który wiekszość swojego zycia naukowego poswięcił tym zagadnieniom.
    To jest po prostu fakt, że zwyrodnienia liberalizmu dały pole do popisu takim utopiom jak komunizm, nazizm i faszyzm.
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]@Gregorius
    ...Tu potrzebny jest mądry interwencjonizm państwa, a nie liberalizm.
    Interwencjonizm państwa to socjalizm. Ogranicza naturalne wolności. Proponuję lekturę przypowieści o robotnikach w winnicy, o talentach, itp...
  • [cite] Adalbert:[/cite]Agnieszka63: Są takie działy gospodarki np. rolnictwo, które przynoszą mały zysk (lub w ogóle nie przynoszą zysku), ale są niezbędne dla życia ludzi. Przecież takie działy gospodarki nie są w stanie wypracować takich zysków jak przemysł np. precyzyjny. Tu potrzebny jest mądry interwencjonizm państwa, a nie liberalizm.

    Skąd ten dogmat ?


    [/quote]

    Z autopsji.
    Po studiach w Warszawie wyprowadziliśmy się na wieś, aby tutaj uprawiać ziemię. Zrezygnowaliśmy, bo większe dochody dawała nam inna działalność.
    Cała wieś zaczęła odchodzić od rolnictwa. Ludzie zajmowali sie rzemiosłem, jeździli kawał drogi do pracy do miasta. teraz masowo wyjeżdżają za granicę
    We wsi liczącej 1500 (liczba ludności się zmniejsza) zostało kilka krów!!!!!! Mleka tam nie kupisz!!!!!!!!
    Przecież mamy liberalizm:devil:
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    Z autopsji.
    Po studiach w Warszawie wyprowadziliśmy się na wieś, aby tutaj uprawiać ziemię. Zrezygnowaliśmy, bo większe dochody dawała nam inna działalność.
    Cała wieś zaczęła odchodzić od rolnictwa. Ludzie zajmowali sie rzemiosłem, jeździli kawał drogi do pracy do miasta. teraz masowo wyjeżdżają za granicę
    We wsi liczącej 1500 (liczba ludności się zmniejsza) zostało kilka krów!!!!!! Mleka tam nie kupisz!!!!!!!!
    Przecież mamy liberalizm:devil:
    To nie jest efekt liberalizmu, bo w europie go nie ma (to jest właśnie efekt interwencji państw europejskich w postaci dofinansowywania ichniej gospodarki rolnej).
  • Gregoriusie, Ty znowu z tym socjalizmem, a ja chciałam pisać o Narodzie, który Ci się nie podoba.

    Popatrz:
    socjalizm to utopia, ktora jest wizją doskonałego społeczeństwa, państwa. Zakłada on prymat społeczeństwa na konkretnym człowiekiem. Taki jest tez liberalizm, który tworzy nowa społeczność producentów i konsumentów. Liczy sie tylko produkcja i konsumpcja. Jedni maja bardzo dużo a inni nic nie mają.
    Mądry interwencjonizm państwa to mie socjalizm, ale rozumne działanie, które ma umożliwić normalne życie wszystkim.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.