Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jaki majonez?

135

Komentarz

• Ja nie jem, chyba, że w sałatce jarzynowej. Za to mąż do wszystkiego daje (dosłownie: kanapek zamiast masła, ziemniaków, ryżu, mięsa...) najbardziej smakuje mu wyrób Lidlowski. Podejrzewam, że nawet jakbym mu zrobiła domowy to by nie chciał :neutral:
  • u nas króluje przede wszystkim kielecki albo domy (ale to już rzadziej z lenistwa) :smile:
  • Jechalam kilka lat na tym Koronnym z Biedronki, ale w tym roku na wielkanoc kupiłam Dekoracyjny Winiary.....
    Jej, jaka róznica :shocked:
  • Ja też robię majonez sama no i ostatnio mam pewną zagwostkę.
    Do tej pory robiłam z oleju słonecznikowego: zawsze się udawał i miał kremową konsystencję, nie trza go było rozrzedzać.
    Ale ostatnio słyszę ciągle nagonkę na słonecznikowy: że ma kwasy omega 6 zamiast omega 3, no a poza tym, wszędzie jest rafinowany.

No i zaczęłam eksperymenty z innymi olejami. No i jest tak:
    1. To że oliwa z oliwek słabo się emulguje to wiedziałam...
    2. Ale że prawie wszystkie inne oleje również... to dla mnie nowość.
    Rzepakowy (rafinowany) minus
    Budwigowy lniany - pół wieczoru chyba spędziłam żeby w końcu go rozkręcić, bo się ciągle warzył

Mam jeszcse do wypróbowania rzepakowy zimnotłoczony (z lidla) oraz sezamowy, ale on chyba na majonez się nie nadaje.
    Jeżeli macie jakieś propozycje zdrowych olejów, które dobrze emulgują w majonezie, to proszę napiszcie. Może być nawet jakiś egzotyczny, typu z pestek dyni itp. Chętnie kupię, tylko że one drogie są, więc tak w ciemno nie chcę kupować.

Z góry dziękuję!
  • Podbijam, bo nie wierzę, że nikt mi nie pomoże w moim jakże ważnym problemie z majonezem. Pewnie przoczyliście wątek :)
  • Ja robię z rzepakowego (ordynarnego, rafinowanego) i problemów nie ma.
  • Eee, to ja chyba się nie znam na robieniu, bo wychodzi mi ostatnio tylko ze słonecznikowego.
    Dzięki Katarzyna!
    A jakby ktoś kiedyś poeksperymentował z jakimś zdrowym olejem, to niech napisze w tym wątku jaki wynik.
    A póki co ja wypróbuję może w końcu ten rzepakowy zimnotłoczony i zdam relację.
  • A masz wszsytkie produkty w temp. pokojowej? Może mi się udaje, bo ja z przepiórczych jajek robię?
  • a powinny być w pokojowej? bo różnie to bywa. Słonecznikowy w pokojowej, ale budwigowy to tylko z lodówki.
    Kurcze, wpół do dziesiątej, ale co tam, idę wypróbować ten rzepakowy zimnotłoczony w temp pokojowej. Dziś w tesco kupiłam jajka organic w cenie zwykłych (termin się kończył) więc tym bardziej trza je zużyć.
  • Eeee, jaja do majonezu to najlepsze świeże a nie takie, co im się termin kończy... I jaja też w pokojowej powinny być. I najpierw jaja roztrzepać z solą a potem olej po kropelce. No, nie może się nie udać :bigsmile:
  • Wyszedł. Ale rzeczywiście cięzej się robi niż z rafinowanym. Fajnie smakuje z tym olejem. Zjem sama z tymi starymi jajami, dziecku nie dam :)
    Tak, roztrzepuję z solą na początku.
  • Ja robię majonez z oliwą z oliwek tak od czasu do czasu i wychodzi
  • U nas dokładnie tak, jak u Ciebie, Maćku. Najbardziej nam smakuje Majonez Babuni. Ostatnio dałam się namówić na Kielecki. Jak dla mnie, zbyt octowy.
  • A masz wszsytkie produkty w temp. pokojowej? Może mi się udaje, bo ja z przepiórczych jajek robię?
    a jak robisz z przepiórczych...
    nigdy w życiu domowego majonezu nie robiłam, ale może się pokuszę, nie wydaje się to trudne, tylko trochę się boję tych surowych jajek.... ale może niesłusznie?
  • Napoleoński np firmy Motyl. 
  • @Aneczka08 -  tak szczerze, to zazwyczaj mówię pierworodnemu: "Majonez się kończy!" i on już wie, co dalej ;-)  Ostatnio robiłam sama, bo obiecałam koleżance na wynos, a syn jakoś się nie kwapił, więc sobie przypomniałam procedurę ;-)
    1. Wyjmuję z lodówki platon przepiórczych jajek i zostawiam razem z olejem na wierzchu na jakąś godzinę.
    2. Wbijam jajka do miski miksera, dosypuję trochę soli i ubijam.
    3. Gdy nabiorą jednolitej konsystencji zaczynam dodawać olej po kropli ciągle ubijając.
    4. Jak już wygląda bardziej majonezowo (kolor), to zaczynam lać olej cienką strużką.
    5. Po ok. 1 l oleju robi się na tyle gęste, że grozi zważeniem, dodaję wtedy 2-3 łyżki zimnej wody i dalej leję olej, aż będzie tego majonezu odpowiednio dużo.
    6. Dodaję do smaku: musztardę, sól, pieprz, miód i daję rodzinie spróbować, gdy orzekną, że OK, to kończę robotę.
  • dzięĸi, to jakas zawrotna ilość tego majonezu.... może na początek zrobię z połowy porcji
  • No dobra, mam trochę kurzych jajek w zapasie... jak z tym majonezem, żeby mi taki max. litrowy słoik wyszedł to ile czego potrzebuję? Jajka całe? (ja łopatologicznie poproszę...)
    I ten olej to jaki może być?
    I ile taki majonez może poleżeć?
  • czyli 0,5 litra z 1 jajka... ile to mnie więcej się miksuje, bo ja mam tylko ręczny mikser więc będe musiała nad tym stać
  • Na dwa jajka to ile oleju mniej więcej powinno wejść?

No normalnie chyba się skuszę i zrobię:D
  • uJauJa
    edytowano styczeń 2014
    .
  • Ja lubię najbardziej Winiary. Moja ulubiona kanapka to bułka kajzerka (albo inne białe pieczywo, domowy chleb jest dla mnie tak wyrazisty w smaku, że żadnych dodatków poza masłem do niego nie uznaję) + szczypiorek albo łagodna cebula+ szynka. Pycha! Albo pasta do chleba z jajek na twardo, majonezu i suszonych pomidorów. 

Jak ktoś się boi surowych jajek (ja np. panicznie), to można domowy majonez zrobić z żółtka jajka gotowanego na miękko. Moja babcia robiła nawet z żółtka jaja na twardo. U mnie w domu dodawało się tylko musztardę, sól i olej. I ucierało mikserem, jedną końcówką z taką specjalną okrągłą nakładką, Olej na początku trzeba wlewać bardzo oszczędnie, uważać, żeby się wszystko nie zważyło. Potem można więcej wlewać na raz. 
  • A ja zrobiłam dziś majonez z jaglanki
    połowę porcji co by nie było żal wyrzucić :P

no i pychota! Do sałatki dałam - wszyscy happy :D
  • nie chwal się ino przepis dawaj

• Składniki:

do pojemnika z nożem miksującym dałam:
    słonecznik (2 duże łyżki zmielonego na sucho w młynku)
    woda (1/2 szklanki)
    ksylitol (1 łyżka)
    cytryna (2 łyżki)
    gorczyca (1 łyżeczka zmielona ze słonecznikiem) - następnym razem dam łyżeczkę musztardy
    sól (kilka szczypt)

To wszystko zmiksowałam i dodałam gorącą, ugotowaną kaszę jaglaną (1/2 szklanki).

Gdy było gładkie dodawałam po trochu (przerywając miksowanie) olej słonecznikowy (3/4 szklanki)

• ja bym tego nie nazwała majonezem
    :-?
  • edytowano styczeń 2014

ja bym tego nie nazwała majonezem
    :-?
    Konsystencję ma identyczną :-)
    a smak znakomity

tyle, że mi nie zależy by był z jajek (szczególnie, że nie ufam sparzaniu) . Ważne by był smaczny i pasował do sałatki. :-)
  • krem do mojego tiramisu też ma identyczną konsystencję, ale gdybym nazwała go majonezem przy dzieciach...
    ;))
  • edytowano styczeń 2014
    krem do mojego tiramisu też ma identyczną konsystencję, ale gdybym nazwała go majonezem przy dzieciach...
    ;))
    Taki glutowaty krem robisz? >:P

;)

Ten z jaglanki naprawdę pyszny i jak majonez, w smaku również

choć....

kto wie jak smakuje najprawdziwszy majonez skoro każdy jest inny? nawet te domowej roboty? ;)
  • nie widziałam nigdy gluta z majonezu
    @-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.