Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież - tradsom

edytowano maj 2011 w Arkan Noego
Dziś Watykan opublikuje instrukcję dotyczącą sprawowania obrzędów w rycie klasycznym. Bardzo jestem ciekaw, co Benedykt przyszykował tradycjonalistom 2 tygodnie po beatyfikacji JP2, czy słodkiego lizaka na pocieszenie, czy gorzką pigułkę.
«13456717

Komentarz

  • Typuję na drugie.
  • A ja to pierwsze. Ten dokument ma być reakcją na schizmatyckie reakcje różnych Episkopatów (w tym polskiego), które wewnętrznymi instrukcjami de facto zablokowały decyzje przedstawione w Summorum Pontificum.

    Przy okazji jedna ciekawostka. Czy wiesz, ile jest we Francji szkół dla dziewcząt prowadzonych przez lefewrystów? Osiemdziesiąt sześć. Zaskakujące, prawda?
  • Macku, dlaczego zaskakujace? To duzo czy malo? Przepraszam za infantylne pytania, jestem laikiem w temacie.
  • Dla mnie zaskakująco dużo. W ogóle struktury Bractwa we Francji budzą podziw z punktu widzenia zahukanego polskiego tradycjonalisty. Proporcję można oddać zestawiając mikroskopijny kościółek św. Benona w Warszawie i paryski Saint-Nicolas-du-Chardonnet, mieszczący pewnie i tysiąc wiernych.
  • Jest już znana okładka dzisiejszego dokumentu :)

    http://i54.tinypic.com/vdfm0n.png
  • Wychodzi na to, że prześmiewcza okładka była trafniejsza, niż przypuszczałem. Dokument DRUKOWANYMI LITERAMI powtarza treść SP, wyjaśniając wszystko jeszcze raz.

    Więcej:
    http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5770.msg123303.html#msg123303

    Ciekawe, co teraz poczną Konferencje Episkopatów, których własne instrukcje się sprzeczne z jeszcze raz powtórzoną wolą Papieża. Wszak punkt 13 głosi:

    Diocesan Bishops, according to Canon Law, are to monitor liturgical matters in order to guarantee the common good and to ensure that everything is proceeding in peace and serenity in their Dioceses, always in agreement with the mens of the Holy Father clearly expressed by the Motu Proprio Summorum Pontificum.
  • Okładka i tekst na niej - bomba:iw:
  • o, dzieki za info. przyda nam sie ta publikacja do rozmawiania z niektorymi ksiezmi ktorzy nie widza nic zlego w odprawianiu mszy BEZ krzyza na oltarzu, nie widza nic zlego w dzieciach wlazacych za oltarz na modlitwe Ojcze Nasz, pod koniec ktorej skacza sobie radosnie itd.:confused:
  • Z tym, że ten dokument dotyczy specyficznie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, a nie Mszy Pawła VI. Bardzo ciekawy jest zapis o prymacie zasad liturgicznych z 1962 roku nad późniejszymi. W ten sposób Benedykt zabezpiecza nas przed (o ile komuś by to przyszło do głowy w takiej celebracji) Komunią na stojąco czy na rękę, ministrantkami, świeckimi szafarzami Komunii św. itd. Czytałem już komentarze, że można w tym zawrzeć także normy stroju liturgicznego, a także stroju wiernych. Na przykład w kwestii nakryć/odkryć głowy :)
  • O, a ja we wtorek idę rozmawiać z tutejszym wikarym o możliwości ochrzczenia Jędrka w starym rycie. Że on nie będzie miał nic przeciw, to prawie pewne, ale będziemy mieć argument w rozmowie z proboszczem.
  • dzieki za wyjasnienie Maciek, jakos nie doczytalam:shamed:
  • Tak w ogóle to tutaj we Włoszech w mojej parafii jest świecka szafarka Komunii Św.
    Starsza pani, bardzo skromnie ubrana, raczej nikomu nie przeszkadza :wink:
  • @Pustynny W.

    Skoro jest pretekst, może wybierzcie się na Tridentinę? Brak dzieci na ołtarzu gwarantowany :)

    http://honneurs.free.fr/Wikini/wakka.php?wiki=EspagnE
  • [cite] Milagro:[/cite]Tak w ogóle to tutaj we Włoszech w mojej parafii jest świecka szafarka Komunii Św.
    Starsza pani, bardzo skromnie ubrana, raczej nikomu nie przeszkadza :wink:
    Pisałem w innym wątku o szafarkach-zakonnicach w Paryżu. Też nic do nich nie mam, pięknie śpiewały podczas liturgii. A jednak to ksiądz ma namaszczone dłonie, a nie ktoś inny.
  • Marcelinko, rok temu chrzciliśmy Jakuba w parafii w starym rycie i udało się namówić proboszcza. Mieliśmy wyznaczoną dodatkową Mszę w sobotę po południu (żeby kościelnemu było wygodnie), ale musieliśmy ściągnąć do parafii księdza, który zna stary ryt. Okazało się też, że brak jest oleju katechumenów, który nie był w 2010 wyświęcony w diecezji i "ściągany" był z Płocka.
  • Aj Macku, my z checia bysmy sie na Tridentine wybrali, zwlaszcze ze jeszcze nigdy na zadnej nie bylismy, ale nie ma u nas takiej, ehem, "oferty"!

    Wiem ze w jednym kalsztorze mlodsi mnisi maja taki projekt, ale starszy przeor ich blokuje. Moga poprosic biskupa o przydzielenie im innego miejsca do sprawowania takiej liturgii, ale ponoc biskup cos nawala z odpowiadaniem na listy i prosby o audiencje :confused:

    Na razie sprawa stoi w miejscu w kazdym razie :sad:
  • poczytalem, ale za cienki bolek jestem, ilość skrótów mnie pokonała... buuu
  • Przecież podałem link do strony, gdzie jest pełna oferta :)
  • Bardzo jasno stwierdzono, że wierni proszący o sprawowanie liturgii w formie nadzwyczajnej nie mogą popierać czy należeć do grup przeciwnych ważności czy legalności formy zwyczajnej (â?žposoborowejâ?) czy też władzy papieża jako Najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego. Było by to w jawnej sprzeczności z dążeniem do pojednania w Kościele, któremu pragnie służyć Motu proprio Benedykta XVI.

    Stwierdzono, że kapłan, który może celebrować Mszę św. w rycie nadzwyczajnym oprócz tego, że musi być wolny od przeszkód kanonicznych, musi też dostatecznie dobrze znać łacinę i obrządek, aby rozumieć co wypowiada i czyni. Zachęca się biskupów do zapewnienia odpowiedniego przygotowania alumnom seminariów duchownych, a gdyby brakowało odpowiednich kapłanów zwrócenie się do księży należących do instytutów utworzonych przez Papieską Komisję â?žEcclesia Deiâ?, którzy na co dzień korzystają z formy nadzwyczajnej.


    Czyli:
    - jasno podkreślone, iż zwolennicy Bractwa Piusa X, nie mają się co wybierać z prośbą o celebrację Mszy wg starego rytu,
    - księża Bractwa nie mogą celebrować Mszy w ramach jedności z Kk.
  • A po co zwolennicy FSSPX by mieli się wybierać z prośbą o Mszę, skoro już Ją mają? ;)
  • [cite] Maciek:[/cite]A po co zwolennicy FSSPX by mieli się wybierać z prośbą o Mszę, skoro już Ją mają? ;)

    Jeżeli są katolikami, nie wolno im w takowej uczestniczyć, na ten temat również jest bardzo jasna wypowiedź Benedykta XVI. Do tej pory od powyższego były pewne wyjątki, ale z chwilą ogłoszenia obecnego dokumentu, już się skończą.
  • Wręcz przeciwnie - każdemu wolno uczestniczyć we Mszach sprawowanych w kaplicach Bractwa, jeżeli kieruje się pragnieniem korzystania ze skarbu dawnych form liturgicznych i nie chce wyrażać chęci do schizmy. Zostało to potwierdzone przez kard. Ratzingera, kiedy był jeszcze szefem Kongregacji Doktryny Wiary i zniósł ekskomuniki nałożone przez lokalnego biskupa na grupę Amerykanów, którzy chodzili na Msze do kaplic Bractwa.

    Oczywiście faktem jest nieposłuszeństwo duchownych z FSSPX i nałożone na nich kary dyscyplinarne, ale nie widzę różnicy między nimi, a np. biskupami, którzy od czterech lat sabotują zasady podane w "Summorum Pontificum". Np. kard. Nycz niedawno odrzucił prośbę wiernych o starą Mszę w Wilanowie, choć wedle Ojca Świętego nie ma prawa tego zabraniać.
  • nie widzę różnicy
    ---
    A Ojciec Święty lub jego kongregacja widzi?
  • [cite] Maciek:[/cite]Przecież podałem link do strony, gdzie jest pełna oferta :)

    ano podales, nie wiem czemu go w ogole nie zauwazylam.

    jedno pytanie, czy te msze nie sa wlasnie przez Bractwo organizowane?
  • OK juz wiem ze Bractwo.

    no to niestety chyba nie pojdziemy...
  • Bo z tego co ja wiem Macku, to na msze do Bractwa mozna pojsc, ale tylko wtedy, gdy nie ma sie mozliwosci pojscia na zadna inna.
  • Papieska Komisja Ecclesia Dei jest odmiennego zdania.

    A jeśli masz wątpliwości, sama napisz do Rzymu, można wysłać faks:

    Papieska Komisja "Ecclesia Dei" - Pontificia Commissio Ecclesia Dei
    Palazzo della Congregazione per la Dottrina della Fede
    Piazza del S. Uffizio, 11
    00193 Roma
    fax (0-6) 69-88-34-12
  • Jeżeli nie ma innej Mszy w starym rycie w odpowiednim miejscu i czasie.
  • [cite] Maciek:[/cite]Wręcz przeciwnie - każdemu wolno uczestniczyć we Mszach sprawowanych w kaplicach Bractwa, jeżeli kieruje się pragnieniem korzystania ze skarbu dawnych form liturgicznych i nie chce wyrażać chęci do schizmy. Zostało to potwierdzone przez kard. Ratzingera, kiedy był jeszcze szefem Kongregacji Doktryny Wiary i zniósł ekskomuniki nałożone przez lokalnego biskupa na grupę Amerykanów, którzy chodzili na Msze do kaplic Bractwa.

    Odwołujesz się do tekstu kard. Ratzingera, i do tego w nietrozumiałym ogółowi języku.
    Ja mam wypowiedź papieża Benedykta XVI (List do biskupów, opublikowany po zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów Bractwa - " zniesienie ekskomuniki, czyli ciężkiej kary dyscyplinarnej, nie oznacza bynajmniej automatycznego kanonicznego uznania FSSPX i prawowitego piastowania przez nich urzędu. W myśl listu, katolicy winni unikać uczestnictwa w Mszach św. sprawowanych przez kapłanów FSSPX i przyjmowania sakramentów z uwagi na ich nieuregulowany status kanoniczny. Ta sama zasada ma zastosowanie do każdego innego kapłana, który znajduje się w nieuregulowanej sytuacji kanonicznej "


    Oczywiście faktem jest nieposłuszeństwo duchownych z FSSPX i nałożone na nich kary dyscyplinarne, ale nie widzę różnicy między nimi, a np. biskupami, którzy od czterech lat sabotują zasady podane w "Summorum Pontificum". Np. kard. Nycz niedawno odrzucił prośbę wiernych o starą Mszę w Wilanowie, choć wedle Ojca Świętego nie ma prawa tego zabraniać.

    1. Było to przed ogłoszeniem obecnej Instrukcji.
    2. Nie wiemy, jakie motywacje kierowały kardynałem, kiedy odrzucał prośbę.
    Nie możemy wykluczyć, iż wierni zabiegający o celebrację tridentiny nie popierali lub też nie należeli do grup przeciwnych ważności czy legalności formy zwyczajnej (â?žposoborowejâ?) .
    Wzorcem kogoś takiego może być nasz forumowy Gregorius.
    Jeżeli grupa osób deklaruje podobne mu poglądy, zarówno proboszcz, jak i biskup, ma pełne prawo ich prośbie odmówić.
    Czyli - jeżeli wierni zabiegający o celebrację tridentiny, podeprą się twierdzeniem, że tzw. NOM im nie odpowiada, bo ich zdaniem jest sprzeczny z katolickim nauczaniem, a "II SV był tylko duszpasterski, a nie dogmatyczny i zabrakło na nim inspiracji Ducha Swiętego", niech się nie dziwią, że i po ogłoszeniu aktualnej Instrukcji spotkają się z odmową.

    Przy tym - Instrukcja nie nakazuje, a jedynie zachęca do nauki kleryków rytu KRR, podobnie jak "korzystania z pomocy Instytutów ED.
    Czyli - jeśli biskup nie dysponuje odpowiednim kapłanem, to powinien postarać się takowego pozyskać, ale ten "ktoś" nie może stać w opozycji do II SV.
    Instrukcja podkreśla też kompetencję biskupów diecezjalnych w zakresie realizacji Motu proprio, przypominając że w przypadku kontrowersji sprawę osądzi Komisja â?žEcclesia Deiâ?.
  • [cite] Maciek:[/cite]Jeżeli nie ma innej Mszy w starym rycie w odpowiednim miejscu i czasie.

    Fałsz.
    Jeżeli nie ma, to należy być w zgodzie z nauczaniem Kościoła i grzecznie uczestniczyć w NOM.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.