Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

.

edytowano lipiec 2016 w Ogólna
Jako że znów w telewizji emitowany jest Harry Potter,w moim ogrodzie odbyła się bardzo ciekawa dyskusja cioci z moim dziesięciolatkiem.Otóż ciocia,osoba głęboko wierząca wytłumaczyła dziecku że nie należy oglądać ww.filmu ponieważ bohater jest diabłem a reszta towarzystwa to jego orszak.Na efekty nie trzeba było długo czekać,słowa cioci wstrząsnęły synem do głębi bo koledzy w szkole mówili że to taki fajny film,w domu nie oglądaliśmy H.Pottera i syn się jakoś specjaalnie nie prosił,dwa razy mu wytłumaczyłam że nie jest to film dla dzieci w jego wieku i zrozumiał,teraz pyta-to skoro ciocia mówi że film jest zły to dlaczego innym się podoba? Wesoło nie jest...Czy ktoś z Was miał podobny dylemat?
«13456713

Komentarz

  • edytowano sierpień 2013
    @elizarybka Polecam wykład Małgorzaty Nawrockiej na ten temat. Możliwe, że dziesięciolatek mógłby obejrzeć po aprobacie rodziców.
     

  • Moim zdaniem Harry to nie żaden diabeł ot postać fikcyjna ..... jak wiele innych.
  • Elizarybka, a moze wyrob sobie swoje zdanie na temat Hp i po klopocie. Przeciez nie musi byc zgodne ani z ciociq ani z kolegami :)
  • Ja swoje zdanie mam,chodziło mi o to że dziecko jest bardzo przejęte tą sytuacją i trudno mi jest mu wytłumaczyć dlaczego ciocia tak powiedziała.To nie tylko chodzi o to czy ja sie z nią zgadzam czy nie ale o sam fakt-dlaczego porównała go do diabła.
  • To zapytaj ciocię. 
    Może prosty mechanizm? - usłyszała, że H.P to zło, zło = diabeł. 
  • Podjęliśmy w domu decyzję że na początek syn przeczyta pierwszą część książki,co do filmu jest od lat 12-sprawdziłam,jeśli po przeczytaniu książki syn będzie chciał go zobaczyć to mu pozwolimy-też 1 część.Powiedzieliśmy też że H.Potter jest wymyślony przez autora,nie istnieje-w przeciwieństwie do diabła który kusi na złą drogę.Zrozumiał i powiedział żeby też powiedzieć cioci,pominęłam to milczeniem.Mam nadzieję że do kolejnej wizyty cioci syn o tym zapomni.Dzięki wszystkim za pomoc
    ;)
  • edytowano sierpień 2013
    Jedynka sympatyczna, ale tak od czwórki zaczyna być dość mrocznie. Ja po prostu z tą serią dorastałam, po czwartej zrobiłam sobie kilkuletnią przerwę na skompletowanie jej w oryginale- tłumaczenie moim zdaniem sporo zniekształciło, i nie żałuję. Edycja, bo mi mózg wyżarło i się powtarzam.



  • Mamo,ciocia powiedziała że Harry Potter to diabeł!
    ---------------------
    bo HP to diabeł !!!
    howgh !

  • Słuchałam kiedys jednej z "Audycji dla malzonkow i rodzicow", kapłan-egzorcysta powiedział tam, ze miał do czynienia z jednym przypadkiem opetania po lekturze "Harrego Pottera". Osobiscie wole sie trzymac od takich lektur z daleka. 
  • Nie czytałam, nie widziałam bo nie po moim guście.

    Dzięki za wideo. Posłuchałam. Bardzo ciekawe wykłady. Chyba sobie Anhara załatwię.
  • Jak dla mnie zbyt ogólne stwierdzenie - opętanie po lekturze - może bardziej - obcowanie z mało zacnymi sytuacjami i otwieranie się na szeroko pojęte zło - to już bardziej... 
    a jak wiadomo granice są cienkie.

    ps zresztą jest tyyyyyle dobrych książek, że nie zrozumiem dyskusji o HP. U mnie się nie czyta i tyle. Zanim moje dZieci przeczytają wszystkie ciekawe książki z naszej domowej bibliotece HP myszy zjedzą ;)
  • Dyskusja jak każda inna...u mnie w domu też nie stoi w biblioteczce na honorowym miejscu (nie ma go w ogóle),nieraz pewne sytuacje stawiają nas przed koniecznościa wyboru-my wybraliśmy jw.po to aby synek wiedział jak jest faktycznie a nie słuchał skrajnie różnych opinii,o wmieszaniu w to diabła nie wspomnę.
  • Ja też mam 10-latka i łatwo mi sobie tym sposobem pewne rzeczy wyobrazić - co go zszokowało? Słowo "diabeł" czy niezgodność poglądów cioci i kolegów? Bo w końcu to na tyle duże dziecko, że chyba wie, że są różne opinie, poglądy, religie? I przy swoich poglądach powinien wiernie trwać i ich bronić. 


  • On nie oglądał/nie czytał wcześniej H.Pottera.Nie słowo a żarliwe zapewnienie cioci że to jest diabelski film,bohater-diabeł itd.W związku z tym dlaczego koledzy którzy chodza z nim na religię,do kościoła mogą oglądać takie filmy a raczej dlaczego im się tak podoba?No i to co już napisałam-jeśli ciocia mówi że film jest zły to dlaczego inni go tak zachwalają? Dziesęciolatkowi (mojemu przynajmniej) łatwo zrozumieć że białe to białe a nie czarne i to że on to wie nie oznacza że do końca to rozumie.A ja szczerze mówiąc jestem zadowolona że pyta mnie a nie szuka odpowiedzi gdzieś indziej.
  • A,nie znaczy to że zawsze znam odpowiedz,
    :)
  • Chyba nie ma innego wyjścia jak tłumaczyć, że ktoś może być w błędzie. Choćby na religię i do kościoła chodził, ba - choćby był to ksiądz czy biskup...
    No i coś w  zamian - co zamiast HP, co by porwało, zaciekawiło, a zarazem zbudowało takiego chłopaka? Pomyśl o wartościwej literaturze. Mojego syna by HP nie pociągnął, Anhar był dobry jak miał 7-8 lat. Literatura ma wychowywać, kształtować dziecko i młodego człowieka, dlatego nie książka, która jest  modna, nie taka która jest w spisie lektur i trzeba przeczytać, ale taka, która coś wniesie do życia. 
    I nie bałabym się krytycznego podejścia do sprawy. Jak coś jest złe to jasno mówimy dziecku. 
  • szczurzysko
    :)dzięki!
  • Mam Anhara. Nie pociągnął mojego syna.
  • Polecam chłopakom obie serie Kościuszki:

    image

    image
  • edytowano sierpień 2013
    Agnieszka, przybliżysz te ksiażki? Tzn powiedz co-nieco
  • O tak, Kościuszki książki są rewelacyjne! Nasi czytają jednym tchem!
  • @Nika76 - to świetnie napisane opowieści współczsne na kanwie wydarzeń biblijnych w dużym skrócie.

    Pierwsza dotyczy czasów króla Dawida i walki o człowieka pomiędzy Dobrym a Złym.

    Druga - pokazuje drugie dno pewnej gry komputerowej ;)

    Akcja wartka - czyta się jednym tchem.
  • Mam Anhara. Nie pociągnął mojego syna.
    A w jakim wieku syn?

    Mój, gdy miał 9-10 lat wziął i odłożył. Niedawno, czyli już jako 11latek łyknął. Najwidoczniej dorósł.
  • Wykład pani Małgorzaty tylko upewnia mnie w przekonaniu, że na Hp w moim domu nie ma miejsca, fakt, że moja najstarsza ma zaledwie 8 l i dopiero od roku czyta sama książki
  • Ale dorosną,to jest pewne.I temat się pojawi sam-jak i u mnie.
    ;)
  • edytowano sierpień 2013
    Że dorosną jest pewne - ale że temat się pojawi już niekoniecznie :)
  • Otóż to..staram się by "wyrobić" te dobre nawyki, teraz czyta-my Z urwisa bohater ... i oby z takimi bohaterami chcieli się utożsamiać
  • Jak podrośnie to sam obejrzy. I jeszcze przeczyta wszystkie tomy w oryginale, bo to ostatnio bardzo znany sposób na nauczenie się języka angielskiego w jeden rok.

    Wszystkie części o Harrym Potterze w jednym filmiku. No i co w tym takiego złego, co? Ciotka nie widziała, to nie wie co mówi.



  • Że dorosną jest pewne - ale że temat się pojawi już niekoniecznie :)
    Że dorosną jest pewne - ale że temat się pojawi już niekoniecznie :)
    Jak nie H.Potter to coś innego,zawsze natrafiamy na coś kontrowersyjnego,niestety bez tego się życia nie przejdzie.
  • @elizarybka - tylko po co, skoro wiadomo, że to nie jest dobre? 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.