Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

14951535455

Komentarz

  • W Konfiturexie jest konserwant - sorbian potasu: http://czytamyetykiety.pl/products/gellwe-konfiturex-21-srodek-zelujacy-do-konfitur-i-dzemow-40-g/
    I po co sie tak truc? Jak juz robie domowe przetwory to bez takiego syfu, wystarczy sam cukier.
  • Albo można dodać pektyny, jeśli się chce mniej słodkie. O tu np. artykuł na temat: http://balance-dietetyk.pl/?p=339. Mojej mamie się sprawdza :smile: . Chyba też w Biedrze kupuje.
  • Jeszcze o agrescie. Mam 3 krzaczki, sprawdzalam dzis: dojrzaly i slodziutki. Chce cos zrobic szybko, bo w piatek wyjezdzam. Wpadlam na pomysl, ze sok bedzie fajnie zrobic ale teraz tak: nie mam sokownika. Jak sie do tego zabrac: poprzekrawac kazda kulke na pol, zalac woda i gotowac czy moze przekroic i zasypac cukrem a potem jak pusci sok to go zlac, doprowadzic do wrzenia i gotowac w nim jeszcze te kulki do oporu? Nie wiem....
  • edytowano lipiec 2018
    Ja robiłam konfiturę , tak jak z innych owoców (bez szypulek) i potem przetarłam przez sito część a część nie i zawekowalam
    Podziękowali 1Rejczel
  • @Rejczel dżemik zrób albo ...naleweczkę :mrgreen:

    (oba przepisy z internetu,spsiane dawno temu)

    Dżem agrestowo-czeresniowy ale może być sam agrest

    50 dag wydrylowanych czereśni
    25 dag zielonego, nie całkiem dojrzałego agrestu
    25 dag cukru

    1.Umyć owoce.
    2.Czereśnie wydrylować, z agrestu odciąć szypułki i resztki kielichów.
    3.Agrest zmiksować, wymieszać z cukrem, zagotować.
    4.Wrzucić czereśnie i smażyć, aż dżem zgęstnieje i zrobi się szklisty.
    5.Można smażenie rozłożyć na dwa razy: odstawić po częściowym usmażeniu, przestudzić i ponownie smażyć.
    6.Gorący dżem włożyć do wyparzonych słoików, pasteryzować 20 minut.

    To jest niewielka porcja na 2-3 słoiczki.


    Nalewka

    1 kg dojrzałego agrestu
    1/2 kg cukru
    laska wanilii
    kawałek korzenia imbiru
    1 litr wódki 50% zrobionej ze spirytusu ale zwykła40% też daje radę :mrgreen: 

    1. Agrest myjemy, obieramy z ogonków i szypułek.
    2.Wkładamy do słoja (dużego) i lekko miażdżymy, by owoce popękały.
    3Dodajemy cukier, wanilię, imbir, zalewamy wódką, szczelnie zamykamy i stawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu.
    4.. Po dwóch tygodniach cedzimy nalewkę przez sito, a następnie filtrujemy (filtruje się bardzo wolno).
    5.Zlewamy do butelek, zamykamy i odstawiamy na pół roku do piwnicy lub w inne ciemne i chłodne miejsce.



    Podziękowali 1Rejczel
  • @Rejczel NALEWECZKĘ :smiley: 
    Podziękowali 1Rejczel
  • @Rejczel, naleweczkę i dżemik. 
    Podziękowali 1Rejczel
  • No uwielbiam Was normalnie :D Sok jak zrobic, sook, majac do dyspozycji ręce, agrest, wode i cukier, no i gar :)
  • Ale jaki gar? Sokownik?
    Podziękowali 1madzikg
  • matka6 powiedział(a):
    Ale jaki gar? Sokownik?
    :joy: 
  • Beczka smiechu, bo wlasnie nie mam sokownika a chcialabym utoczyc soku z tego agrestu, bo widze, ze u nas soki ida najbardziej. Jak to zdjełać bez tej maszyny?
  • @Rejczel, sok z aronii robię tak, że  na wkladke do gotowania na parze sypie aronie, cukier,  aronie, cukier warstwami. Na dół do gara wodę i sok sam skapuje. Co nie skapie mozna przez sitko wycisnąć z owocow albo dać owoce do dżemu. 
    Myślę, że  metodm powinna sie sprawdzić i na agrescie. 


    Podziękowali 1Rejczel
  • Dzieki @Tusia to jest jakis trop. Mam taka wkladke tylko, ze nieduza, musialabym partiami to robic. Hmm...A jak radzicie, przecinac agrest conie? Szybciej pusci sok.
  • @Rejczel no że dżemiku można nie chcieć ok, ale naleweczki?

    ;)

    Może tak spróbuj

    https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/sok-z-agrestu-na-zime

    Podziękowali 1Rejczel
  • w koncu zrobilam soki i dzemy z porzeczek ;)
    biore sie za agrest :)
  • O fajny ten przepis @kasha tak zrobie, gar mam, wode mam, cukier mam. Do dziela!
  • @Rejczel, a wyciskarkę do soków masz? Moja mama ostatnio sok z malin z wyciskarki robiła - bardzo sobie chwaliła pomysł. Może by po ugotowaniu ten agrest przez wyciskarkę właśnie przepuścić - na pewno i szybciej, i łatwiej, i efektywniej.
     
  • edytowano lipiec 2018
    Nie doczytałam, że nie masz sokownika i podeszłam gabarytowo do sprawy ;dla mnie gar , to sokownik i gar do bigosu  :)


  • No nie mam wyciskarki. U rodzicow jest sokownik taki fajny, co ma rurke i szklana tutke i klamerke do bielizny na rurce, wszystko co trzeba. Tylko ze daleko. Zrobie tym sposobem z linka od kashy, bo mam troche tego agrestu a do nakladki na garnek do gotowania na parze nieduzo mi sie miesci i by bylo z tym pikolenia troche.
  • Ja bym pierwszej partii nie przeciela. Pod wpływem ciśnienia pary wodnej same popekaja. Tylko nie zapomnij przykryć  ;)
    Tez robie na raty, garnek mam z Ikea 5 litrowy z taką typową do ich garnków wkładką 
  • A widzisz, ja mam nakladke taka mniejsza, na 2,5 litrowy garnek i tak sie zastanowilam, ze polka by z tym byla. Agrest taki fajny, dojrzaly, moze rzeczywiscie nie bede przecinac tylko ogonki poodcinam. Dzieki @Tusia ; :)
  • Najsmaczniejszy jest kompot z agrestu- po otwarciu sok rozcieńczasz wodą, a agrest na kruche i do piekarnika!
    Podziękowali 1madzikg
  • Ale mam sam agrest, wisnie juz przetworzylam. Nie wyjdzie kwasiora z samego agrestu?
  • Ketchup jak zrobić?
  • Myślałam, że tu nigdy się nie pojawię. Przetwory to zmora mojego dzieciństwa. to zbieranie, płukanie... Brr... A teraz ogóreczki się kiszą, słoiczki z dżemem truskawkowym grzecznie na półeczce stoją. Nawet czekośliwkę zrobiłam i jest taka dobra, że chyba usmażę jej więcej :) Pewnie to pikuś przy Waszych wyczynach, ale ja jestem dumna. Chwalę się, a co! I polecam czekośliwkę. Jakbym śliwkę w czekoladzie ze słoika jadła. Pycha!
    Podziękowali 3Ania D. kiwi Katia
  • Zrobiłam domową kostkę rosołową-warzywną
    Chcę pasteryzować w piekarniku
    Jaki czas?
    Raz czy dwa razy?
  • Planuję kupić sokownik!
    Jaki polecacie tzn pojemność, firma obojętnie jaka???

    I przecierak- co to jest i do czego służy i jaki kupić?Widziałam plastikowe i metalowe :)

    Macie coś jeszcze co pomaga przy przetworach?

  • W jakiej cenie u Was gruszki?
  • super dzięki!
    tak  pojemność sokownika mnie zastanawiała  ;)
  • @Karolinka ; kupując sokownik zwróć uwagę czy jest on do płyty gazowej, elektrycznej czy do indukcji. Mam elektryczna i po  prostu zmierzyłam, odrysowałam sobie pole grzewcze te duże na którym chciałam robić soki bo w sklepie były dwa o takiej samej pojemności owoców- chyba 5 litrów owoców ale ta ostatnia warstwa dolna miała różne średnice jedna chyba 25 cm a druga 20 cm. Kupiłam taką jak mi pasowała do dużego pola grzewczego bo nie wyobrażam sobie na tym małym robić sok z 2 godziny.
    Są tez duże sokowniki takie, które maja pojemność soku około 1 litra nim zacznie przelewać się sok przez rurkę ale wtedy mają dużą pojemność owoców i jak kto woli. Jak robię wiśnie  i nie peskuje je do sokownika to po jakimś czasie na dole te odporawane wiśnie i pestki tworzą taki "krążek" zwarty i te z wyższych partii pozostają jeszcze z sokiem...  Może ktoś ma inne doświadczenia??? nie kupowałabym za dużego bo nie tylko miejsce ale nie wiem czy taki duży odsączy odpowiednio z górnych warstw... jak sprawdzę w domu pojemność mojego dam Ci znać
    Podziękowali 1Karolinka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.