Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

14950515254

Komentarz

  • Usmażyłam trochę powideł śliwkowych i zrobiłam te czekośliwkę . Chciałam zrobić zupełnie bez cukru. Ale nie przeszło, bo śliwki kwaśne. Dzieci mi podczas gotowania z garnka wyjadały.
  • O, dzięki za te adżykę, brzmi super, muszę wypróbować! Dziś robiłam grzybki marynowane. Drugie podejście w tym roku. Za pierwszym razem ocet był w proporcji 1:6 i wyszły bardzo mało octowe, może to i lepiej, bo moje dzieci lubią. Tylko czy takie grzybki mogą poleżeć do świąt, nie zepsują się? 
    Dziś zrobiłam z proporcja 1:4 octu do wody, ale jeszcze nie próbowałam. Jak by ktoś miał sprawdzony przepis na podgrzybki marynowane, to chętnie się zapoznam.
  • Zlałam dziś zakwas z buraków do butelek. Zawsze robię hurtowe ilości co jakiś czas. A jak się kończy nastawiam od nowa. Buraki z zakwasu zawsze wyrzuciłam. A dziś przepuściłam je jeszcze przez wyciskarkę wolnoobrotową. Dzieki temu prawie nic się nie zmarnowało. A zakwas jest jeszcze bardziej intensywny. Polecam!
  • Atsd...ma ktoś sprawdzony przepis ns konfiturę z jarzębiny? Taką d mięsa? Wciąż nie mogę znalezc swojego zeszytu ze sprawdzonymi przepisami. A jarzębina juz ze trzy tygodnie leży w zamrażarce i zajmuje miejsce.
  • I jeszcze jedno pytanie. Jak robicie łazanki? Ja tradycyjnie: makaron, kapusta, podsmażona cebulka, kiełbasa, grzybki suszone...dużo ziół. Ale chetnie spróbuje jakichś innych opcji. Jakoś mało kreatywna ostatnio jestem.
  • Ups...łazanki to nie ten wątek. Ale niech juz tak zostanie. Wybaczcie!
  • WYCIĄGAM wątek. 
    Podzielcie się jakimś swoimi ulubionymi przwtworami. 
    Szukam hitów. 

  • Podbiję Ci, bo jestem ciekawa, gdzie w tym roku kupujecie surowce do przetworów. Strasznie drogo w tym roku, nie? :(
  • Moim tegorocznym hitem jest dżem truskawkowy z kwiatem bzu czarnego. Poezja smaku.
    Tylko, ze teraz to już za późno na ten rarytas.
    Mam kilka fajnych przepisów do wypróbowania. Ale dopiero będę robić.

  • Ja robiłam dziś ogórki kanapkowe z kurkumą i curry w zalewie octowej, są super do kanapek właśnie, zmniejszyłam tylko trochę ilość octu:
    https://www.olgasmile.com/ogorki-kanapkowe.html
  • Moja tesciowa robi pyszne winogronowe kompoty na zime. Obrywa kulki od lodyzek i scisle zapelnia nimi caly sloik. Nastepnie zalewa przegotowana goraca woda z cukrem. Nie jestem pewna czy pasteryzuje potem calosc czy tylko zakreca na goraco i ustawia sloiki do gory dnem. W kazdym badz razie super smakuja. Taka sama technologie kompotow ma z czarna porzeczka. Wychodza kwaskowate, skoncentrowane kompoty, wystarczy potem zima rozmaic je woda i doslodzic do smaku jesli trzeba.
  • Obok tematu: "winogron" to jakiś lokalizm? Pierwsze słyszę.
  • edytowano lipiec 2020
    Ja winogronowy sok do rozcieńczania w wodzie robię w klasycznym sokowniku. Prostu jak drut a moje chłopaki bardzo lubią ...
    Tylko mam duży sokownik i sok jest słodki- ale wtedy troszkę na szklankę wody się dolewa.

    Do górnego gara łubiankę umytego winogrona (nie obieram bo te pozostałości i tak idą po odsokowaniu do kompostownika, dżemy u mnie są niejada(l)ne.) Zasypuje torebką cukru i gar na gaz. Jak sok się odzieli i jest wrzący to go do wyparzonych słoików wlewam i do góry dnem stawiam na kilka godzin.


    A już są słodkie winogrona? Moje dopiero we wrześniu... 
  • Bea powiedział(a):
    ?
    Do mnie ten znak zapytania?
    Winogrona,  ewentualnie winogrono. "Winogron" brzmi mi co najmniej dziwnie (chociaż "nie mam żadnych  winogron" ;) ) ale być może to gdzieś forma przyjęta.
    Podziękowali 4Skatarzyna MAFJa Katia aqq
  • Ja w tym roku zrobiłam galaretke porzeczkowe do herbaty, konfitury wiśniowy do herbaty, dżem wiśniowy, dżem czereśni owy, dżem ja godowy, morelowy i truskawkowy. Kompot wiśniowy i truskawkowy. Morele w syropie. Jagoduy i maliny w cukrze. Ogorki kiszone, w musztardę i właśnie te kanapki we plus klasyczne w occie. No i buraczki. 
    Planuje jeszcze powiela i pomidorki. 

    Ale. Szukam jeszcze inspiracji na dobre ogorki i generalnie na jakieś przysmaki. 
    Kupiłam sobie gardło do pasteryzacji do którego wchodzi 20 słoików na raz więc chce mi mi się robić. 
  • andora powiedział(a):

    Kupiłam sobie gardło do pasteryzacji do którego wchodzi 20 słoików na raz więc chce mi mi się robić. 
    @andora podziwiam Twoje dokonania, choć przy gardle w które wchodzi 20 słoików na raz to i nie dziwota :D
    Uwielbiam Twoj terapeutyczny telefon.
    Ja póki co zrobiłam tylko porzeczki i konfitury wiśniowe.
    Podziękowali 2Skatarzyna andora
  • Właśnie byłam obejrzeć moje dokonania. Niestety niektóre słoiki chyba się nie zamknęły bo wieczna klikają. Najczęściej to te po sklepowych dżem ach. 
    Przyniosłam kilka i jeszcze nie są zepsute ale dla pewności chyba je lepiej zjem. 
  • Dziś kupiłam leśne jagody. Jutro będę robić 
  • W tej książce jest kilka nietypowych, fajnych przepisów.
    Może Wam zrobię kilka zdjęć w lepszym świetle.
    Podziękowali 1Karolinka
  • Mnie np. Bardzo ciekawi "Małpie masło"- dżem z bananów, ananasa i wiórków kokosowych.
    Piszą, że słodkie i kaloryczne.
    Ale zrobię na pewno- dla spróbowania.
  • Dziś dzień pod hasłem CUKINIA.
    Zrobiłam grilowaną cukinię w oleju, ketchup z cukinii oraz...cukinię ala ananas :)

    I powiem szczerze...mam dość cukinii
  • A kiedy będzie sezon na paprykę. Na razie po 7-8 zł to chyba jeszcze nie?
  • Zamówiłam nakrętki do słoików. Czuję w tym roku siłę i chęć. 
  • @Aneczka08 sezon paprykowy we wrześniu, zazwyczaj kupuję paprykę po max 3,5 zł/ kg
    Podziękowali 1Aneczka08
  • Czy morele dobrze się mrożą? 
    Śliwki,/wiśnie, truskawki itd mroze i potem używam do kompotów, lodów i ciasta czy morele też będą Ok?
  • Z mogli super dżem 
  • asia powiedział(a):
    Na szczęście dzięki mojemu ciotecznemu bratu nie muszę się martwić o warzywa, mam za darmo i nie pryskane, więc szkoda by było nie skorzystać. 
    Ha, to zaczynam rozumieć  wyższość ciotecznego brata nad kuzynem... ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.