Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1474850525355

Komentarz

  • Na dzisiaj zostawiłam sobie te dyńce, będę piec i mrozić :)
    Podziękowali 1madzikg
  • Niestety z powodu nieporozumienia po naszym wyjeździe został na wierzchu gar śliwek (taka pulpa, jeszcze nie powidła, już nie kompot i niezbyt dużo cukru).
    Po tygodniu pokrył się "korzuszkiem" z pleśnią.
    Po zdjęciu "korzuszka" wygląda i pachnie normalnie i trochę żal mi wyrzucić.
    Da się coś z tym zrobić? Czy może bezpieczniej spuścić w kanalizacji?

  • niestety, choć z żalem, zrobiabym pa-pa!
  • Jak juz opłakujemy przetwory... własnie wyrzuciłam wszystkie suszone pomidorki w oliwie... Zaczęły fermentować (poznałam po wybrzuszonych wieczkach). :( A wszystko wg przepisu robiłam.....chlip, chlip
    Podziękowali 1jan_u
  • Dzięki.
    Pa pa sliweczki.
  • O balum aż pójdę swoje odwiedzic. Szkoda by ich bylo.
  • edytowano listopad 2016
    a nasze babki jadly po zdjeciu korzuszka i zyly i zyja.. moja ma juz 90 lat. :-)
  • A czymś sie różnią toksyny z kożuszka od tych z camembert? Tak z ciekawości pytam
  • @magalala
    Tym czym toksyny muchomora od borowika.  W serze są jadalne gatunki grzybów pleśniowych.

  • Spleśniałe produkty zawsze wyrzucam wszystkie, często nawet ze słoikiem, ale między pleśnią białą (której też się pozbywam, bo to nie na moje nerwy), a "kolorową" jest taka różnica, że ta biała jest tylko na powierzchni, natomiast ta zielona czy w innych kolorach tak obrazowo pisząc zapuszcza "korzenie" i mimo, że tego nie widzimy, jest w całym produkcie.
  • Czy ktos pamieta przepis na ajwar albo cos podobnego z pieczona papryka?
  • I jeszcze, jak zakisic ogorki do zupy ale juz potarte? 

  • Starte ogórki sypie solą, dodaje koper, czosnek, chrzan liście i korzeń, wszystko w niewielkich kawałkach, chwilę razem leży w misce, później do wyparzonych niewielkich sloiczkow, ważne aby ogórki zalane były wodą, ona się pod wpływem soli wytraci. Ja zakręcam nie za mocno, bo gazuje, dokrecam za 2-3 dni i do spiżarni
    Do ajvaru nie pieke papryki, chcesz przepis?
    Podziękowali 1E.milia
  • Bardzo chętnie!
  • Czyli biała wystarczy korzuszek wywalić-że tak wrócę do tematu sprzed roku.. Babcia w międzyczasie umarła ale to nie od tego raczej.. 
  • @E.milia ja ogorki treści sole (łyżka na kg) mieszam w dużej misce. Zostawiam na kilka godzin. Do słoików daje czosnek i koper upychamy łyżka ogórki tak by był płyn na wierzchu. Ustawiam na tacce( będzie z nich wyciekac) na 4-5 dni przykryte pokrywkami nie zakręcone i jak się ukisza zakręcamy i pasteryzuje my 15 min. Nie mam zimnej piwnicy i bez pasteryzacji nie da rady.
  • @Bea  coś na ten temat???   :o
  • @Elunia, sok z sokownika z winogron jest pycha. Rozcienczamy i jako kompot na cieplo, czy sok na zimno pijemy. Smakuje jak te winogronowe z kartonu. Jak b.slodkie winogrona, to daje cukru symbolicznie, dalej jest bdb.
    Podziękowali 1madzikg
  • znalazłam super jabłka po 2 zł za kg
    ha
    sezon jabłkowy otwarty :)
  • Szczęsciara. U nas tylko PO 3.50
    Podziękowali 1Karolinka
  • kupiłam u sadownika w domu

    w sklepach po 4 zł :#
  • Jabłka na mus tez bym chciała ale te sklepowe to jakieś dziwne w tych słoikach wychodzą
  • Ze sliwek mozna nutelle zrobic.
    A co robisz z porzeczek @Elunia ?
    Porzeczki czarne? Czerwone?
  • W aspirynie?????
  • Mnie ta sliwkowa Nutella kompletnie nie smakuje. W gre wchodza powidła i kompot ze sliwek natomiast jest jeszcze opcja narobic knedli ze sliwkami i sobie pomrozic, no i na swiezo ciasta kruche ze sliwkami :)
  • Potrzebuję przepisu na konfiturę z brzoskwiń. Taką ze szklistymi kawałkami owoców później, ma ktoś?
  • Kompoty z truskawek, pasteryzowane. W jednych słoikach truskawki sa na górze, czyli prawidłowo, ale w niektórych częśc jest zawieszona pomiędzy tymi na górze, a dnem. Czy to oznacza, że pójdą do wywalenia za jakiś czas? Miał ktos tak?
  • A wiesz, @Elunia , że ja kiedyś mrozilam śliwki i piekłam potem zimą Fale Dunaju!
  • @Ewasz robię konfiturę z nektarynek oraz brzoskwiń.... z tych co tańsze i wychodzi mi taka z kawałkami. W sierpniu robiłam z nektarynek. Kupiłam ułożyłam aby były miększe, dojrzalsze. Kroję na ćwiartki, wykręcam pestkę, zciągam skórę, sypię cukrem i pozostawiam na 6 do 12 godzin. Czasem nadmiar soku odlewam. Jeśli chcesz to można bardziej rozdrobnić nożem. Dodaję konfiturex kupowany w Biedzie i zagotowuje... wychodzi super. Można zrobić z agarem. Na drugi dzień zawsze pasteryzuję w piekarniku. 130 stopni 25 minut - czas liczony od włożenia do zimnego piekarnika
    Podziękowali 1Ewasz
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.