Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zakup domu czyli ponad 30 letnia opowieść o byciu niewolnikiem...

18911131423

Komentarz

  • Aga85 powiedział(a):
     Co więcej, jeśli masz różne ekipy i jedna wchodzi po drugiej to zazwyczaj zaczyna od zdania "Kto panu to robil i czemu tak beznadziejne ?" ;) Stąd też nikt nie poczuwa się ostatecznie  do odpowiedźialnosci, zawsze winni poprzednicy.
    Ani razu się nam to nie zdarzyło.  Wręcz  przeciwnie, zdarzyło się nam, że ekipa się wycofała po tym jak zobaczyli prace poprzednika (mistrz nad mistrze!) - bo uznali, że takiemu standardowi nie są w stanie sprostać. Nam oczywiście wydawało się, że po prostu normą jest taka porządna robota, więc byliśmy cokolwiek zaskoczeni. Pierwszy raz budowaliśmy i to był jedyny majster jakiego do tej pory mieliśmy... :)
    Podziękowali 1Aga85
  • I tak powinno to wyglądać  :) Natozmiast bywa różnie. Myśmy mieli dość duża inwestycje i trafiliśmy na różnych ludzi, mimo że w większości z polecenia. A kierownikiem budowy był mój wujek. 


    Podziękowali 1AgaMaria
  • Czy ktoś z was sam PODDASZE remontował? W sensie że YouTube i dawaj.....

  • Mój M.tak wybudował dom ☺️
    You tube jest bardzo pomocny.
  • aga---p powiedział(a):
    Czy ktoś z was sam PODDASZE remontował? W sensie że YouTube i dawaj.....

    Polecam w tym temacie kanał GipsKartonITD na Youtube. Mój mąż z jego pomocą całe ocieplenie położył sam :) 
    Podziękowali 1jan_u
  • MartaB powiedział(a):
    Mój M.tak wybudował dom ☺️
    You tube jest bardzo pomocny.
    MartaB twój M to himen, Ty wiesz:) 
    Podziękowali 1formatka
  • Ale domu nikt z was nie przenosił?
  • Mój ojciec przenosił. Ale to było ze 35 lat temu. I odległość nie była duża, w obrębie wsi.
  • aga---p powiedział(a):
    Czy ktoś z was sam PODDASZE remontował? W sensie że YouTube i dawaj.....

    Mój mąż cały dom sam remontował razem z kanalizacją i elektryką. Szukał na necie i you- tube jak co się robi.
    Podziękowali 1aga---p
  • A to ja jeszcze zapytam, czy ktoś z Was adaptował (albo widział adaptację) poddasze takie niskie, które normalnie byłoby przeznaczone na przechowywanie rzeczy (w sensie, że na środku da się parę kroków zrobić, a potem już są skosy)?
  • Aga85 powiedział(a):
    Dom, który wybudujesz samodzielnie, z dobrych materiałów też może podciekać tu i ówdzie oraz wymagać poprawek co jakiś czas. Co więcej, jeśli masz różne ekipy i jedna wchodzi po drugiej to zazwyczaj zaczyna od zdania "Kto panu to robil i czemu tak beznadziejne ?" ;) Stąd też nikt nie poczuwa się ostatecznie  do odpowiedźialnosci, zawsze winni poprzednicy. Żeby wszystkiego dopilnować trzeba być bardzo często na budowie i wszystko kontrolować.
    Choć przyznaję, ze na kilku dobrych wykonawców tez trafiliśmy  :)
    A na renomie, to akurat deweloperom też bardzo zależy. Chyba, że firma "Krzak".
    Także trzeba dobrze rozważyć co komu potrzeba. 

    To już jest kwestia, żeby ekipy nie robiły na zakładkę, żeby naraz dwie nie robiły przy tym samym, bo wtedy zawsze jest winny ten drugi. No i nie szukaliśmy najtańszej firmy z okolicy, tylko ludzi którzy komuś już zbudowali i był zadowolony nawet po jakimś czasie. Wstępnie mieliśmy plan, żeby osobiście to ogarniać, ale z braku możliwości czasowo/logistycznych koniec końców zatrudniamy panią, która jest generalnym wykonawcą. Ona zgrywa terminy, pilnuje firm i w razie problemów bierze na siebie odpowiedzialność za niedoróbki, więc we własnym interesie dba, żebyśmy byli zadowoleni z efektu :) Bonus jest taki, że ma u tych ekip krótsze terminy, niż my byśmy dostali.

    Ale doskonale Cię rozumiem, wielu ludzi nie chce tak się wgłębiać w szczegóły jak my, tylko chcą zapłacić i dostać zbudowany dom bez stresowania się, czy beton dojedzie na czas itd. Nie mój model, ale równie dobry, jeśli ma się świadomość co się dostaje i ma się kasę, żeby deweloper też na tym zarobił.
    Podziękowali 1AgaMaria
  • Daan powiedział(a):
    Aga85 powiedział(a):
    Dom, który wybudujesz samodzielnie, z dobrych materiałów też może podciekać tu i ówdzie oraz wymagać poprawek co jakiś czas. Co więcej, jeśli masz różne ekipy i jedna wchodzi po drugiej to zazwyczaj zaczyna od zdania "Kto panu to robil i czemu tak beznadziejne ?" ;) Stąd też nikt nie poczuwa się ostatecznie  do odpowiedźialnosci, zawsze winni poprzednicy. Żeby wszystkiego dopilnować trzeba być bardzo często na budowie i wszystko kontrolować.
    Choć przyznaję, ze na kilku dobrych wykonawców tez trafiliśmy  :)
    A na renomie, to akurat deweloperom też bardzo zależy. Chyba, że firma "Krzak".
    Także trzeba dobrze rozważyć co komu potrzeba. 

    To już jest kwestia, żeby ekipy nie robiły na zakładkę, żeby naraz dwie nie robiły przy tym samym, bo wtedy zawsze jest winny ten drugi. No i nie szukaliśmy najtańszej firmy z okolicy, tylko ludzi którzy komuś już zbudowali i był zadowolony nawet po jakimś czasie. Wstępnie mieliśmy plan, żeby osobiście to ogarniać, ale z braku możliwości czasowo/logistycznych koniec końców zatrudniamy panią, która jest generalnym wykonawcą. Ona zgrywa terminy, pilnuje firm i w razie problemów bierze na siebie odpowiedzialność za niedoróbki, więc we własnym interesie dba, żebyśmy byli zadowoleni z efektu :) Bonus jest taki, że ma u tych ekip krótsze terminy, niż my byśmy dostali.

    Ale doskonale Cię rozumiem, wielu ludzi nie chce tak się wgłębiać w szczegóły jak my, tylko chcą zapłacić i dostać zbudowany dom bez stresowania się, czy beton dojedzie na czas itd. Nie mój model, ale równie dobry, jeśli ma się świadomość co się dostaje i ma się kasę, żeby deweloper też na tym zarobił.
    Nie rozumiesz, pisze że mam porównanie. Kupowałam dom od dewelopera i mieszkałam w nim prawie 9 lat. Budowalam też sama od podstaw. Więc mam pewne doświadczenie i porównanie. 
    Ekipy miałam w większości z polecenia, kierownikiem budowy był wujek A i tak musieliśmy wszystkiego sami dogladac, czytać i się doksztalcac w budowlance. 
    Z mojego doświadczenia wynika, że również Panią, która jest generalnym wykonawca warto kontrolować... Nikt tak nie zadba, jak Ty sam.
    Widzę plusy i minusy obu rozwiązań. Ale na pewno nie jest to samo i wkład pracy i zaangażowania we własną budowę jest o niebo większy. 
    Podziękowali 1AgaMaria
  • edytowano wrzesień 2020
    My będziemy adoptować poddasze  takie właśnie. Będą okna w dachu i po jednym malutkim które już tam są. Pokoje będą nieustawne i z dużymi skosami ale to mają być sypialnie. 
  • Aga85 powiedział(a):
    Daan powiedział(a):
    Aga85 powiedział(a):
    Dom, który wybudujesz samodzielnie, z dobrych materiałów też może podciekać tu i ówdzie oraz wymagać poprawek co jakiś czas. Co więcej, jeśli masz różne ekipy i jedna wchodzi po drugiej to zazwyczaj zaczyna od zdania "Kto panu to robil i czemu tak beznadziejne ?" ;) Stąd też nikt nie poczuwa się ostatecznie  do odpowiedźialnosci, zawsze winni poprzednicy. Żeby wszystkiego dopilnować trzeba być bardzo często na budowie i wszystko kontrolować.
    Choć przyznaję, ze na kilku dobrych wykonawców tez trafiliśmy  :)
    A na renomie, to akurat deweloperom też bardzo zależy. Chyba, że firma "Krzak".
    Także trzeba dobrze rozważyć co komu potrzeba. 

    To już jest kwestia, żeby ekipy nie robiły na zakładkę, żeby naraz dwie nie robiły przy tym samym, bo wtedy zawsze jest winny ten drugi. No i nie szukaliśmy najtańszej firmy z okolicy, tylko ludzi którzy komuś już zbudowali i był zadowolony nawet po jakimś czasie. Wstępnie mieliśmy plan, żeby osobiście to ogarniać, ale z braku możliwości czasowo/logistycznych koniec końców zatrudniamy panią, która jest generalnym wykonawcą. Ona zgrywa terminy, pilnuje firm i w razie problemów bierze na siebie odpowiedzialność za niedoróbki, więc we własnym interesie dba, żebyśmy byli zadowoleni z efektu :) Bonus jest taki, że ma u tych ekip krótsze terminy, niż my byśmy dostali.

    Ale doskonale Cię rozumiem, wielu ludzi nie chce tak się wgłębiać w szczegóły jak my, tylko chcą zapłacić i dostać zbudowany dom bez stresowania się, czy beton dojedzie na czas itd. Nie mój model, ale równie dobry, jeśli ma się świadomość co się dostaje i ma się kasę, żeby deweloper też na tym zarobił.
    Nie rozumiesz, pisze że mam porównanie. Kupowałam dom od dewelopera i mieszkałam w nim prawie 9 lat. Budowalam też sama od podstaw. Więc mam pewne doświadczenie i porównanie. 
    Ekipy miałam w większości z polecenia, kierownikiem budowy był wujek A i tak musieliśmy wszystkiego sami dogladac, czytać i się doksztalcac w budowlance. 
    Z mojego doświadczenia wynika, że również Panią, która jest generalnym wykonawca warto kontrolować... Nikt tak nie zadba, jak Ty sam.

    A, ok. My mamy doświadczenie tylko deweloperskie: mieszkamy w mieszkaniu od dewelopera, znajomi w domach od deweloperów.  I wiemy, że domu takiego nie chcemy. A generalnego wykonawcy też pilnujemy, korygujemy jak trzeba, zresztą ekip też, ale siłą rzeczy już nie w takim stopniu jak może byśmy chcieli, bo czas nie pozwala. No i się dokształcamy.
    Aga85 powiedział(a):

    Widzę plusy i minusy obu rozwiązań. Ale na pewno nie jest to samo i wkład pracy i zaangażowania we własną budowę jest o niebo większy. 
    I to w sumie najlepsze podsumowanie :)


    Podziękowali 1AgaMaria
  • OlaOdPawla powiedział(a):
    A to ja jeszcze zapytam, czy ktoś z Was adaptował (albo widział adaptację) poddasze takie niskie, które normalnie byłoby przeznaczone na przechowywanie rzeczy (w sensie, że na środku da się parę kroków zrobić, a potem już są skosy)?
    Ja mam takie poddasze. Robiliśmy to dość szybko i mocno ekonomicznie ..ale całkiem sporo miejsca jest na "prosto" pod jedną częścią skosu zrobiłam szafę i tak sobie myślę, że mozna wszędzie pod skosem takie szafy porobić ..
  • Agnieszka powiedział(a):
    Można kupić dom od dewelopera i chodzić na budowę i doglądać swojego domu, takie opcje też istnieją :)
    Czyli i zapłacić dodatkowo, i nerwy mieć zszarpane... ;) 
    Podziękowali 2Daan madzikg
  • Jak kogoś stać, to budowa, ale mieć Bliskich albo mniej bliskich do doglądania tej budowy. Nie wszystkie tematy i czasowo, a przede wszystkim fachowo, jest się w stanie ogarnąć, jak się pracuje.

    Pomoc fachowa mega wskazana przy osobach mało zorientowanych materialnie, z głową w chmurach, nie znających się na budowlance i w ogóle unikających konfliktów  ;).
  • Jak naukowcy dom budowali. Wsparcie możliwe. Ale wszyscy chcą zarobić. I mają prawo.
    Ale to też ważne, żeby ekipa wiedziała, że co jakiś czas pojawi się ktoś znający się na rzeczy.
  • Z moich doświadczeń... Dom może zbudować nawet sama kobieta, przy nieobecności męża, bo on na przykład w tym czasie na ten dom zarabia daleko...

    Ale podobna gdzieś na 1/3 kosztów ich orżnęli, bo wykorzystywali, że pani była w pracy i wracała pod wieczór, a pana domu nie było na miejscu...

    Niezgadzanie się ilości materiału, pijaniuteńki majster... Podobno takie rzeczy się zdarzały.

    Mąż tej koleżanki wracał i ustawiał panów budowlańców do pionu.
  • Ale dlaczego wizyty na budowie muszą oznaczać zszarpane nerwy?

    Może warto od razu ustawić psychoterapię równolegle?
  • A co to w ogóle za istota developer? Bo nie znam.
  • Znam tylko ekipy od poszczególnych etapów.
  • My mieliśmy kierownika budowy, prawie rodzina i co? I tak jak sam nie przypilnujesz to...
    Podziękowali 1AgaMaria
  • matuleczka powiedział(a):
    Obserwując znajomych, którzy się budowali nam się skutecznie odechciało, szkoda życia. Szukanie ekip, potem bujanie się, bo któraś ma opóźnienie albo coś jest do poprawy, więc  kolejna ekipa nie może wejść w umówionym terminie.

    W najlepszym stanie psychicznym po wybudowaniu byli ci, którym się nie spieszyło, nie mieli kasy i budowali powoli, wiele robiąc samemu.

    Co daje obecność na budowie, jak nie ma się wiedzy, czy to jak robi ekipa jest wykonywane należycie czy nie? 
    Musisz doczytać i dokładnie sprawdzić, co jest najważniejsze przy odbiorze i jakie są możliwe błędy . Dzięki internetowi i różnym portalom ta wiedza jest dostępna. Ja pisałam sobie w punktach co sprawdzić i o co pytać. 
    Jest też kierownik budowy, który odbiera poszczególne roboty. 
    Podziękowali 1AgaMaria
  • no czasem widać, czy jest krzywo ;)
    Podziękowali 1AgaMaria
  • Ale poza zszarpanymi nerwami, które uważam, że można sobie zszarpać też przy innych dziedzinach, to jednak cel, coś wspólnego, co tworzą małżonkowie.
    I szansa na większą przestrzeń.
  • Otóż to, trzeba się dokształcać w budowlance, dzisiaj są po temu ogromne możliwości. Ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i uważne oko często powie wiecej niż "fachowa" wiedza. Argumentom bo "tak się zawsze robi" mówimy nie.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Moja samotna koleżanka zbudowała. Mówi, że jest też ogromna satysfakcja.
    Podziękowali 1malagala
  • Umówilismy się z zawodowym kierownikiem budowy na odbiór mieszkania, żeby ktoś fachowym okiem spojrzał. Facet nie wziął ani miarki, ani poziomicy - no nic!!!! Zapytałam, gdzie ma narzędzia, jak to zamierza zrobić. Był bardzo zdziwiony, myślał, że chcemy mu dać kilka stów za rozejrzenie się. Na szczęście mąż wziął takie rzeczy, na wszelki wypadek. 
    Podziękowali 2Aga85 AgaMaria
  • Oglądałam dom gdzie fachowcy otwory okienne na parterze zrobili z pół metra za nisko a ściankę kolankową na poddaszu chyba z 70 cm mniej niż w projekcie. No gdyby właściciel tam bywał to trudno nie zauważyć. A jak przyjechał dopiero jak dach juz był gotowy to... próbował potem dom sprzedać ;)
    I jeszcze drugi, gdzie drzwi na taras były wielkosci wiekszego okna tyle, że z łukiem u góry. Trzeba sie bylo schylić wychodząc. No przecież ekipa budowlana się zna, po co sprawdzać...
    Podziękowali 2Aga85 AgaMaria
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.