Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Homeschoolersi są the best!

13536384041

Komentarz

  • Ty masz być:)
  • Ratujcie! Potrzebuję do czwartku zaświadczenia z PPP... ;) Gdzie w Krakowie można je załatwić w tak krótkim czasie?
  • Słuchajcie, czy mieszkając za granicą można się homeschoolować i rozliczać egzaminacyjnie w ambasadzie/konsulacie i dostawać potem polskie świadectwo?
  • Zależy, co stanowią przepisy kraju, w którym się mieszka i czy ambasada/konsulat prowadzi szkołę równoważną ze szkołą polską, a nie tylko uzupełniającą (np. wiem, że do niedawna taka szkoła zamienna była przy ambasadzie w Moskwie i wtedy można było tam zapisać dziecko zamiast do szkoły rosyjskiej czy międznarodowej, ale niedawno szkołę zamknęli i teraz jest tylko sobotnia dla uzupełnienia edukacji o język polski).
  • OK, to będę do ambasady dzwonić. Kiedyś, póki co wielkiego pośpiechu nie ma, ale powoli rozważamy różne opcje. Jakby ktoś coś jeszcze wiedział, niech pisze :)
  • Nie jestem pewna, ale wydaje mi sie, że nie obowiązuje rejonizacja w ED dotycząca przedszkoli?Prawda?
  • @Arletta - z tego, co mi wiadomo, to od wielu już lat nie ma rejonizacji w edukacji, a w ED nie ma jej od 2009 r. Nie rozumiem, dlaczego ten przepis miałby nie dotyczyć przedszkoli.
  • Ja dzis złożyłam papiery w sprawie ED do naszej podstawówki. Maja dac odpowiedz w przyszłym tygodniu.Pani dyrektor sceptyczna ale dyplomatycznie miła.I tak sobie mysle czy moga odmówić i jakie własciwie mogliby miec argumenty zeby sie nie zgodzic .Cos wspominała ze beda ja testowac czy rozwija sie na odpowiednim poziomie:-) A przeciez chyba nie ma zadnych egzaminów dla pieciolatków .Czy sie myle?Zastanawiamy sie czy składac jeszcze na Garncarską w Warszawie.Drugi komplet papierów własciwie mamy przygotowany tylko tam jutro pojechać.
    U Sawickich niestety nie maja rocznego przygotowania przedszkolnego wiec
    bedziemy do nich próbowac za dwa lata albo za rok jak sie zdecydujemy
    posłać ja rok wczesniej do pierwszej klasy.
  • @Arletta - z tego, co mi wiadomo, to od wielu już lat nie ma rejonizacji w edukacji, a w ED nie ma jej od 2009 r. Nie rozumiem, dlaczego ten przepis miałby nie dotyczyć przedszkoli.
    Wisz zanosiłam podanie do przedszkola H. i dyro zapytał mnie, czy przedszkole w rejonie wie i inne takie.Ale sprawdziłam i juz wiem, .ze w ED to nie ma znaczenia żadnego.
  • Giełki złożyć warto tak myślę.

  • U Sawickich niestety nie maja rocznego przygotowania przedszkolnego wiec
    bedziemy do nich próbowac za dwa lata albo za rok jak sie zdecydujemy
    posłać ja rok wczesniej do pierwszej klasy.
    Moje dziecie własnie zostało u Sawickich przyjete do zerówki! Jak sie nie zdecydujemy na szkołę w przyszłym roku, to bedzie ja tam "odrabiać" dwukrotnie. Tam nie ma zerówki przedszkolnej.
  • No właśnie nasza Jagna też idzie do nich po raz drugi do zerówki.
  • Słuchajcie, czy mieszkając za granicą można się homeschoolować i rozliczać egzaminacyjnie w ambasadzie/konsulacie i dostawać potem polskie świadectwo?
    Pytanie czy chcesz sama uczyć w domu czy miec polskie świadectwo.


  • Słuchajcie, ja tylko czysto teoretycznie pytam póki co, ale jest opcja ED w szkołach muzycznych?na zasadzie, że dziecko w domu uczy się normalnych przedmiotów, a w szkole muzycznych?
  • przeciez mozna poslac na ed do szkoly przychylnej a do muzycznej na popoludniowke.... z drugiej strony  mysle ze jesli dyrektor przychylny to mozna wysylac na dowolne przedmioty jak dziecko w ed jest? ja to ciekawa jestem czy muzycznych tez moge w domu uczyc :)
  • Słuchajcie, czy mieszkając za granicą można się homeschoolować i rozliczać egzaminacyjnie w ambasadzie/konsulacie i dostawać potem polskie świadectwo?
    Pytanie czy chcesz sama uczyć w domu czy miec polskie świadectwo.



    Hm, a czy to się musi wykluczać?
  • Nie, ale myślałam, że podejmuje się ED (zwłaszcza za granicą, gdzie jest taka możliwość), aby uniknąć zamknięcia dziecka w systemy narzucone przez szkołę.
    Taką możliwością jest Libratus. Z tym, że ja po rozważeniu za i przeciw wszelkich, uznałam, że z żadną szkołą, ani polską ani brytyjską, nie chcę mieć nic wspólnego. 

    Zależy jaki obszar wolności chcemy mieć.
  • edytowano maj 2012
    No to zle zrozumiałam p.Sawicka .Myslałam ze wogóle nie prowadza zerówki w ramach ED.Mam nadzieje ze uda sie dzis jeszcze wszystko wysłać i dojdzie na czas.Dzieki dziewczyny
    :-*
  • @szczurzysko,ale w UK homeschooling jest legalny, prawda?

    Bo w H. nie to, że jest nielegalny, ale tak do końca legalny też nie jest. Dziura prawna w temacie. Pracownik socjalny może to sobie jak chce interpretować. Były sprawy sądowe z tego powodu. Nie mam na coś takiego ochoty.
  • @pustynny_wiatr - owszem, nie tylko legalny, ale wiąże się z niezależnością od szkoły. Wystarczy przejść proces wycofania dziecka ze szkoły (trochę żmudny i masa papierkologii), jesli chodziło, bo jak nie, to nie dotyczy, po prostu nie posyłam do szkoły i tyle. Nie wiem, czy gdzieś w Europie jest większa w tym względzie swoboda.Cała finansowa odpowiedzialność też spada na rodziców, bo jak dziecko jest w szkole, to nawet ołówka nie musi kupować, ale jak jest uczone w domu, to państwo umywa ręce. I w tym jest duży plus, bo jak nie ma finansowania, to nie ma i ingerencji. 

    A są jakieś grupy wsparcia u was w kwestiach prawnych? Bo wiesz, i tu są urzędnicy, którzy przekraczają kompetencje. Mnie np. zapytano dlaczego chcę uczyć w domu. I kiedy jedna urzędniczka od razu powiedziała: "tu jest takie pytanie, ale nie trzeba na nie odpowiadać". Inna natomiast czekała na odpowiedź. I tak się zachowała, że rozważam wystosowanie pisma, że nie życzę sobie więcej jej wizyt. Może i tam u was znajdzie się jakaś instytucja pomagająca w tych sprawach?

    I dowiedz się, czy realizacja programu polskiego, czy przez Libratus, czy przy jakimś konsulacie czy w inny sposób, ma w ogóle znaczenie dla hiszpańskiego systemu edukacyjnego. 
  • Słuchajcie przed nami egzaminy, macie jakieś doświadczenie, co może czekać drugoklasistę, bo podejrzewam, że będzie to egzamin ustny i pisemny z języka i matematyki.
    Jeśli zdawaliście podzielcie się Waszymi  doświadczeniami
  • Jestesmy u Sawickich !!!!!!!!!!!!!!! Jupi !!!!

     

    Rduszko, jest PPP .... ze tez tak pozno weszlam tu :(

    Jesli nadal aktualne, pisz do mnie na priva!!!

  • Promama: no właśnie! miałem wziąć od Was papiery do Sawickich... Zapomniawszy w tym porannym wstawaniu...

    @Arletta: jeśli nie dostałaś konkretniejszych wytycznych niż podstawa programowa z ministerstwa, to mogą sobie wymagania dla 3 klasy dowolnie poprzycinać. Z drugiej strony nic ci złego nie mogą zrobić, bo nie ma minimum określonego, więc i tak egzamin zaliczony.
    Z języka obcego powinnaś dostać jakieś wymagania raczej. Jeśli nie to patrz wyżej.

  • @Arletta: jeśli nie dostałaś konkretniejszych wytycznych niż podstawa programowa z ministerstwa, to mogą sobie wymagania dla 3 klasy dowolnie poprzycinać. Z drugiej strony nic ci złego nie mogą zrobić, bo nie ma minimum określonego, więc i tak egzamin zaliczony.
    Z języka obcego powinnaś dostać jakieś wymagania raczej. Jeśli nie to patrz wyżej.
    No właśnie coś tam dostałam ale strasznie ogólnikowo i przejrzałam podręczniki i bazując na nich przerabiałam program, inna sprawa jest czy jest to materiał nauczony.
  • My nie mamy egzaminu z jęz. obcego w I kl.
  • Promama: no właśnie! miałem wziąć od Was papiery do Sawickich... Zapomniawszy w tym porannym wstawaniu...

    Podobno znowu zapomniałeś Namorowej... w sumie to nigdy nie wierzyłem w jej istnienie...
  • No Namorowej nie było faktycznie, ale te dzieci co były to były dość podobne do tej kobiety na zdjęciu, co Namor mówi, że to jego.
  • edytowano maj 2012
    :D

    P.S.
    Helena dostała dziś list od Klary, pięknie robi na szydełku!!!
    Trochę mi Tawowa poziom zawyża... ;)
  • edytowano maj 2012
    Przepraszam, że się nie zdążyłam pożegnać, ale młodzież włączyła pieśń na wyjście i się musieliśmy ewakuować.
    Bardzo fajnie było pół Namorostwa spotkać ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.