Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dwaj papieże, dwa nauczania

124678

Komentarz

  • @chabrowa- dziękuję Ci dziesięciokrotnie za to co napisałaś.
  • Zastanawiając się nad Sedewakatyzmem zawsze nachodzi mnie pytanie:
    - czy fakt, że nie znam ojca - znaczy, że nie mam ojca?...
  • Ale to jakiś przymus jest teraz robić coming out? Ja tam nie wiedziałam o sympatiach rusałki, mimo że długo jest na forum. Ba pewnie umknęło mi mnóstwo innych rzeczy, albo nie wiem, bo ktoś nie powiedział.
    No, dajcie spokój. Ankieta Grega była nieobowiązkowa, lekko humorystyczna.
    Nie wiem, czy znajdą się tu ze 4 osoby podzielające swoje opinie teologiczno-liturgiczne.
  • @rusałko- wydaje mi się, że robisz sobie z nas jaja, nie podoba mi się takie traktowanie moich forumowych koleżanek

    co do Twojej osoby to życzę powrotu do Matki Kościoła
    Amen!
  • @Malgorzata sedewaktyści też uznają papieża jako takiego, znaczy urząd papieski. Twierdza jedynie, ze obecnie papieża nie ma. Takie uściślenie tematyki.
  • dlatego sedekantyzmowi brak logiki
  • bo uznaje się urząd papieski. a nie konkretna osobę. I to jest jak najbardziej katolckie pojmowanie tematyki.
  • ja pierdziu... :-B
  • @Anawim:

    "Modernizm, bracie. Będziesz się przyjaźnił w jednym stowarzyszeniu z ludźmi, którzy uznają za papieża kogoś, kto nim nie jest? Wyznają potępione herezje?"

    Nic mi nie wiadomo o tym, aby na świecie byli antypapieże. A co do błędów, to niewątpliwie wspomniane dzieła służą temu, aby je wykorzeniać.
  • edytowano maj 2015
    @Malgorzata urząd istnieje bez osoby. jak papież umiera to przed wyborem kolejnego każdy jest sedekiem.
  • @Malgorzata

    ja to rozumiem w ten sposob , że dla nich papież jako głowa Kk istnieje, ale ten co obecnie siedzi na tronie Piotrowym nim nie jest. czyli tam naprawde od 1958 nie mamy papieża , a osoby ktore zasiadaly po tej dacie to antypapieże
  • @Kobieta no mniej więcej.
  • w pewnym sensie ;)
  • @Malgorzata niikt nie siedzi, dlatego jest pusty tron. stąd nazwa.
  • i tak żeby stanąć w obronie @rusalka sedewakatyzm (nie sedewakantyzm, bo po polsku sie pisze "wakat" a nie "wakant") to wbrew pozorom sede są bardziej logiczni niż np Piusaki.
  • x. Trytek jest sedeprywacjonistą nie sedewakatystą. Wyświęcony w Bractwie i powtórnie zdaje się przez bp Oravca. ale to pewnie @rusalka wie lepiej niż ja. Nie znam x. Rafała osobiście, wirtualnie robi wrazenie zrównoważonego i inteligentnego. Wolałbym go jako duszpasterza niż moderniuchow z mej parafii. Tak powiem
  • @Małgorzata raczej nie grę tylko czekanie, aż wreszcie na tronie zasiądzie katolik. Tak to rozumiem.
  • edytowano maj 2015
    Czarnobutystą. Jego wybór prawnie nawet dla Wojtylianistów traktujących pisma św JPII na serio jest więcej niż podejżany.
  • raczej nie grę tylko czekanie, aż wreszcie na tronie zasiądzie katolik. Tak to rozumiem.
    ---------------

    pier...lisz Greg jak potłuczony...
  • Ks. Trytek był kształcony w seminarium Bractwa św. Piusa X i wyświęcony na księdza dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. Karola Stehlina, który wielokroć mu pomagał w sprawach życiowych i finansowych. Korzystał z tej pomocy w pełnej świadomości, że FSSPX odrzuca sedewakantyzm i uznaje rządzącego papieża. Ocenę moralną tego postępowania pozostawiam bez komentarza.
  • @rusalko, czemu edytowalas wpis w ktorym pozwolilas nam zadawac pytania tu w watku, na privie i w realu?

    czy to znaczy, ze klamiesz teraz?
    ze jednak bylo napisane, zeby pytac w watku?

    bo czemu teraz jest kropka?
  • edytowano maj 2015
    @argento tłumacze Malgorzacie punkt widzenia sede.
  • edytowano maj 2015
    @Maciek podobne słowa można by napisac o x. Edwardzie Wesołku (wyśiwecony w NOmie) i x. Sergiuszu oraz x. Kontantynie. Zo wzięli to ich i potem sie przeniesli na inny front.
  • @Gregorius tłumacz co chcesz...ale dlaczego wciąż negujesz, że na tronie Piotrowym siedzi papież???

    Szkoda, że Wielki Post nie trwa 364 dni...

    MSPANC
  • @Gregorius:

    Gdyby ks. Trytek pozostał w Bractwie tyle czasu, co ks. Wesołek posługiwał u jezuitów, to nikt by nie powiedział złego słowa. A on się wyniósł niemal od razu po święceniach.
  • więc pisałam... przez posłuszeństwo ku apostazji
    inaczej mówiąc podążanie i zaufanie pewnym sprawom MOŻE prowadzić do protestantyzmu*

    *oczywiście ludzi szczerego serca i dobrej woli, nic nie spodziewających się
  • @Greg- zgodzę się
    w postawie Bractwa więcej fides niż ratio
  • ja też Franciszka uważam za papieża, ale jest dla mnie takim ojcem, który z niezrozumiałych dla mnie powodów wypina się na własnego dziadka i pradziadka
  • @argento jeszcze raz wedle pism samego JPII kard. Bergoglio trudno jest nawać papieżem. Wiec przemyśl to.
  • @Maciek idealny analogicznie przykład to zatem x. Sergiusz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.