Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

forumowe warsztaty fotograficzne

123578

Komentarz

  • @Quintana, drugie zdjęcie misiowe można by pokombinować z doświetleniem cieni światłem odbitym od jakiejś białej płachty żeby wydobyć szczegóły. W pierwszym zasłona niepotrzebnie włazi w kadr, trochę też "razi" pionowa fuga zbyt blisko krawędzi. To są jednak drobiazgi, bo fotki są super.

    @Lome, jabłuszka bardzo fajnie wyszły, pięknie udrapowane tkaniny. W drugiej serii w drugim zdjęciu, kadr mógłby być przesunięty bardziej w prawo, żeby ostre jabłko było w 1/3 odległości od krawędzi. To jest jednak też zwykłe czepianie się :)

    Wątek genialny, aż człowieka ręce świeżbią żeby samemu coś zrobić :D
  • edytowano grudzień 2015
    @Torturek, dzięki za cenne uwagi!!!!


    Jak fajnie, ze mozna tu sie czegos uczyc od Was;-)

    Sprobuje pozmieniac i zobaczę jakie będą rezultaty.

    Tak na marginesie, cos mi sie nie za bardzo podobały te zdjęcia....tylko nie mam takiego wyczulonego oka na różne szczególy i nie wiedziałam co jest nie tak.


    A...i z tą fugą też trafiłaś w dziesiątkę!!!

    Jeszcze raz dziękuję za konstruktywną krytykę.
    =D>
  • @Quintana - ja nie fachowiec więc szczegółów nie widzę. Ale na misiowe 1 i 2 to mi się aż serce z żalu ścisnęło. Dla mnie smutek z nich bije naprawdę.
    Super wątek. Szkoda że nie mam aparatu.
  • O jak fajnie, że się tutaj do korekty włączają kolejne osoby!
    Jeżeli chodzi o smutne misie, to zdecydowanie zdjęcie nr 2 wybieram, bowiem nr 1 też nie jest zły, ale ta wypasiona posadzka psuje cały efekt - żeby to było gdzieś tam na bruku, na starych kafelkach etc. -uwiarygodniłoby cierpienie misiów. Na 2 zdjęciu światło pięknie pozbawiło nas domówień. To pierwsze gdyby powstało w innej scenerii byłoby też bardzo ładne.
  • @Lome
    tak, jak już Turturek napisała - bardzo ładnie wydobylaś te jabłka z tła, światło też jest fajne.
    Moim ulubionym jest pierwsze z serii jasnych - chociaż mam takie same zastrzeżenia, jak do fugi w kafelkach u Quintany - tak do tych wzorków na obrusie u Ciebie. Czy Wy nie macie w domach prostych szmat lnianych, bawełnianych? Jak nie, to trzeba się zaopatrzyć w draperie bez fabrycznych wzorków.
    Ta fotografia z ręką jest bardzo dobrym tropem - w ogóle ręka (nie wiadomo czyja, czyli niedopowiedziana) budzi ciekawe rozważania w odbiorcy, ale trzeba jeszcze kilka prób zrobić - bo nie do końca się ładnie sfotografowała. Na pocieszenie dodam, że ręka i stopa to jedne z najtrudniejszych wyzwań dla fotografa.
  • Temat kolejny - ruszamy się: można w domu, można na dworze. Faktura. Może być mur, ściana obdrapana, winorośl na płocie, drewno stare.
    Proszę porobić zdjęcia różnych faktur - szlachetnych, zarysowanych przez czas i człowieka albo roślinę. Pamiętamy, jak zawsze o wspaniałym świetle, bo bez światła nie ma fotografii.
  • Dzięki Magda za uwagi. No tak, miałam robić zdjęcia w pokoju, w którym jest remont ale M nie zdjął jeszcze wykładziny bo pod nią szary beton (nadał by smutniejszy charakter misiom)
  • Tak, beton byłby dobry.
    Osoby, które pragną się włączyć do wątka z pracami, a nie posiadają osprzętu niech piszą do Św. Mikołaja!
  • Quintano,
    chciałam jeszcze dodać, że oczywiście uproszczony był mój komentarz, a przynajmniej jeden wniosek, jakoby misie nie mogłyby być smutne na "wypasionej" posadzce. Oczywiście, że można sportretować smutek w pięknym domu i jest on zrozumiały i naturalny - ale trzeba wtedy w innej nieco konwencji szukać ujęć.
    Tak więc ostrożnie z moimi subiektywnymi korektami.
  • Magda, rozumiem i zgadzam sie z Tobą w 100%
  • @Tuturek to rób :). Im więcej zdjęć tym wątek ładniejszy. Dziękuję Ci za uwagi. Jabłuszka fajnie mi się fotografowało :).

    @Quintana frajda wielka!

    @MagdaCh ręka na zdjęciach pojawiła się ukradkiem/przypadkiem :D. Ale ręka to faktycznie trudne zadanie, szczególnie maleńka poruszająca się z prędkością światła.
  • @MagdaCh, ta faktura to ma być tylko i wyłącznie naturalny materiał.
    Nie chodzi tu o roznego rodzaju faktury np materiału , skorek owocow i warzyw itp????

  • edytowano grudzień 2015
    W kolejnym zadaniu nie chodzi o jabłka ani żadne takie, - chodzi na przykład o ściany obdrapane, stare mury - można realizować w plenerze, w pustostanach etc.
    Odrywamy się od naszych martwych natur by podnieść świadomość plastyczną, czym jest/może być tło etc. i jakie mamy możliwości.
  • ok, kapuje , dzięki
  • edytowano grudzień 2015
    Przykłady różnych faktur wody, szkła, muru itp.

    IMG_6583
    IMG_6663
    IMG_7224
  • i jeszcze:
    IMG_7355
    IMG_8687
    IMG_7233
  • e, fajne !!!
    A ta rozbita szyba to bajera.

    Dzieki za podpowiedź
  • edytowano grudzień 2015
    Kilka prac wygrzebanych z archiwum, bo różne faktury fotografuję do późniejszych projektów reklamowych i się tego nazbierało sporo.

    image
    image
    image
    image
    image
    image

    Ale obiecuję że coś świeżego też niedługo wstawię :)


    Edit: Magda, ta rąsia na cegle prześliczna :)
  • @Turturek
    ja też mam takie archiwum zdjęć :) do dalszej pracy.
  • Tak na szybko z mojego archiwum - faktury. Ponura zabawka nie odnaleziona ale poszukiwana a wieniec adwentowy czeka na ukończenie i gałązki choinki :). To są zdjęcia sprzed iluś tam lat, mam nadzieję, że się spodobają. Nowe zrobię jak skończy mi się absolutny brak czasu. Dziewczyny zdjęcia cudne, dziękuję - uczta dla oka. I sprawiłyście, że patrzę na świat inaczej :) - kadrami i światłem :D.

    image

    image

    image

    image
  • Ale dużo zdjęć nowych.....i jak pisze Lome, uczta dla oka.

    Ja nie znawca tylko uczeń i to bardzo początkujący, więc powiem krótko, wszystko cacy! !!!!

    Ja też coś już mam,ale nie mam kiedy wejść na komputer zmniejszyć. Może wieczorem...
  • edytowano grudzień 2015
    @Lome
    świetne te faktury. Czy to pierwsze to kora platana?
    Bardzo mi się pierwsze dwie podobają. Fotografowanie haftów ma w sobie coś pięknego. To sztuka i ćwiczenie kadru.
  • A ja na własnym przykładzie o roli światła w fotografii. Bez światła nie ma zdjęcia, a bez dobrego światła nie ma dobrego zdjęcia. Zobaczcie dwa ujęcia prawie tego samego - jedno wykonane w nocy, przy lampie, co miało walor dokumentacyjny i żaden inny - po prostu kiepskie zdjęcie. To drugie, przy dobrym świetle ile więcej pokazuje. Różnica wielka między nimi.
    Wniosek: pracujemy nad światłem i nie robimy zdjęć, gdy go nie ma.

    IMG_0742
    IMG_0746
  • To jest mój główny kłopot. Jak zrobić jednak zdjęcie przy kiepskim świetle i to dzieci. Bo mój aparat towarzyszy głównie dzieciom. I teraz przy spotkaniu z Mikołajem zdjęcia wyszły paskudne. Mam lustrzankę Canona z wbudowaną okropna lampa.

    Co do faktur to zdjęcia były robione w Portugalii gdzie światło jest śliczne. Drzewo nie wiem jakiego jest gatunku, rosło sobie i było ciekawe.

    Pierniczki wyglądają pycha.
  • @Lome
    nie używaj flesha w tym aparacie.
    Żeby się nie zamęczyć ustaw sobie program Av na pokrętle, a następnie w menu ręcznie ustaw najniższą pzresłonę. Osobno ustawiasz ISO - jak ciemno to większe.
    Na zdjęciach pierniczków wyraźnie widać, że zdjęcia warto robić rano a nie wieczorem, zwłaszcza zimą :)
  • Podziękował, ręce świerzbią do próbowania :D
  • @MagdaCh, bardzo dobry jest ten przykład z pierniczkami- ze swiatlem sztucznym i naturalnym. Gołym okiem różnica widoczna.
    Ja robiłam zdjęcie faktur , ale mialam słabe swiatlo . Umieszczę tylko jakies zdjecia z zewnątrz. ...kurcze tylko nie mam czasu narazie.
  • edytowano grudzień 2015
    Wszystkie faktury zostaly wykonane na jednej posesji. balkon

    >
    zolta sciana
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.